Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:05 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Челен тък на ниско, пререагиране, запасен.
МнениеПубликувано на: Нед Юни 24, 2012 2:27 am 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 9:49 am
Мнения: 11
Местоположение: София
Днес имах ситуация на Витоша и за щастие мога да споделя опита след нея :)

Бяхме на Комините доста хора днес. Аз излетях към 13:00 и към 13:01 вече бях в най-западното микро дере малко по-долу. За едната минута прекарана във въздуха ми се стори, че имаше силни термики, както и силни низходящи около тях. Тези, които са летели повече, да потвърдят дали е било така...

Малко след като излетях си намерих качване малко преди западното ребро и почнах да си обработвам термиката, но явно се натресох в низходящото след нея, защото изядох един мощен тък. Усетих, че ще ми се случи по управленията - държа ги леко обрани, колкото да имам обратна връзка от крилото. Опитах се да го предотвратя с обиране, но низходящото беше по-бързо от мене. Крилото тъкна и усетих как пропадам. Имаше разклащане, но не подлетях. Явно изпомпването, което направих с надеждата да предотвратя тъка, е било достатъчно да вкара крилото в парашутиране. Все пак летя с акро крило - Air G, Emilie. В този момент парашутирането въобще не беше контролирано, а с клатения, и знаех, че не ми остава никаква височина да го оправя. Погледнах ръчката на запасния и я издърпах моментално. В следващия момент усетих, как парашута ме приспира и дръпнах Д коланите да укротя крилото. След секунда се разминах на косъм с една скала и паднах на чисто. Имам само леки охлузвания от претълкулването надолу по склона.

Изводите:
- Подцених условията, защото си вярвах. Тръгнах да въртя на малка относителна височина - не повече от 50 м, защото се излакумих, да се извадя по-бързо.
- Редовното трениране на сривове и тъкове на SIV или над земя с голяма височина ми помогна да знам точно какво се случва с крилото и какви са ми възможностите.
- Оттренирването на отваряне на запасен ми помогна да го извадя възможно най-бързо. За сравнение, когато исках да отворя за пръв път запасен на SIV, се забавих много, защото не погледнах към ръчката и вместо да я хвана нея си хванах степенката. Сега всеки път, когато парашута трябва да се прескатава, си го отварям от прав полет над някоя широка поляна, за да си тренирам отваряне на запасен в истински условия. В случая това ме спаси.

Накрая искам да благодатя на братото и Гри, които ми помогнаха да се измъкна от дерето.

Получих още един урок от парапланеризма, че трябва да съм по-търпелив внимателен и сдържан. Дано този път го науча добре :)

_________________
' )( .
Най-хубавото летене е споделеното.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Челен тък на ниско, пререагиране, запасен.
МнениеПубликувано на: Нед Юни 24, 2012 8:25 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Не съм бил точно вчера на Комините бях на Ястребец. Там условията бяха много груби. След излитането и аз получих изпарашутиране на 50 м от земята но успях да го овладея почти без загуба на височина. След това продължих с серия от колапси докъто се извадя по на високо където беше доста по-спокойно. Но в ниското поривите бяха доста гадни.
Иначе и аз на комините съм имал големи затваряния веднага след излитането. Моето обяснение е скалите пред старта много разбъркват въздуха особено ако си ниско трябва много да се внимава. Аз например като съм близо до терена започвам да обработвам термиката с осморки и едва когато се вдигна малко над старта почвам да въртя. Има дни в който предпочетам да изчакам така или иначе на мога да стигна Кучето няма за къде да се напъвам.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Челен тък на ниско, пререагиране, запасен.
МнениеПубликувано на: Нед Юни 24, 2012 8:52 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 12, 2011 6:11 pm
Мнения: 144
Местоположение: София
Име: Светослав Такев
Като пряк наблюдател отговорно твърдя(казах ти го лично в Чичовци),че крилото веднага след тъка влезна в негативна спирала и преди да се скрие от погледа ми направи две витки,стори ми се доста ниско,добре че е сработил запасния и всичко е наред!

_________________
"В това да превъзхождаш другите няма нищо благородно.
Истинското благородство е в това да превъзхождаш предишния си аз."
Индийска поговорка


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Челен тък на ниско, пререагиране, запасен.
МнениеПубликувано на: Пон Юни 25, 2012 1:03 am 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 9:49 am
Мнения: 11
Местоположение: София
Не си спомням да съм се въртял, но предполагам, че в момента на въртене съм издърпвал запасния и затова... Определено не беше контролирано парашутиране, даже щом си видял, че се въртя значи е било негативка. Иначе друго обяснение да не си спомням за въртенето е може би заради шока и скоростта, с която се случи всичко.

_________________
' )( .
Най-хубавото летене е споделеното.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Челен тък на ниско, пререагиране, запасен.
МнениеПубликувано на: Пон Юни 25, 2012 10:20 am 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
Симо, радвам се,че си добре. Един въпрос- къде бяха управленията, когато издърпваше ръчката на запасния по време на парашутирането?

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Челен тък на ниско, пререагиране, запасен.
МнениеПубликувано на: Пон Юни 25, 2012 2:10 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 9:49 am
Мнения: 11
Местоположение: София
Дясното го пуснах, за да мога да хвана ръчката, а лявото го държах горе. Има вариант като съм се навел за запасния да съм го дръпнал леко. Честно казано нямам чак толкова ясен спомен...

_________________
' )( .
Най-хубавото летене е споделеното.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Челен тък на ниско, пререагиране, запасен.
МнениеПубликувано на: Сря Юни 27, 2012 6:50 am 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
Може би това е довело до завъртането, което останалите са видели?!
Както и да е- важното е,че всичко е наред. Поздрави :)

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов