Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 10:02 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Придървявавне в Карловското дере.
МнениеПубликувано на: Вто Апр 09, 2013 6:49 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
В събота, 06.04.2013 г. към 13 ч.излетях от южния старт на Беклемето набрах се до 2400 над старта и заедно с Васко тръгнахме на изток. Летеше се добре въпреки че беше турболентно и термиките освен тесни бяха и отнесени на изток вероятно поради усещащия се като силен западен вятър. При тия условия минах над х. Дерменка където загубих височина и време да се набера отново, но в замяна наблюдавах неколкократните опити на колега кацнал под х. Дерменка. Васко отцепи нагоре и на изток С добра височина стигнах старта на Сопот където се извадих отново до 2400 и затопурках към Равнец. На източното било навътре преди Карловското дере отново се извадих на 2300 и тръгнах да пресичам дерето във вътрешната широка част. По средата видях, че съм слезал до 1600 и че няма да излеза над ската на дерето ако продължа право на изток и затова пуснах на юг. (Отбелязвам, че на това място съм прелитал дерето поне 30 пъти ито и от по малки височини_) Почнах осезаемо да губя височина и забелязах че скоростта ми рязко падна. Колкото по се мъчех да излеза на юг от дерето толкова повече губех височина и скорост. Източния скат на дерето изглеждаше скалист и негостоприемен затово рязко обърнах на запад и започнах да търся подходящи дървета за придървяване. Цялата гора на западния скат изглеждаше млада и гъста. Избрах група дървета в близостх до голо чакълесто место и се насочих за кацане. Крилото увисна на клоните а аз стъпих на земята без никакви травми. Часът беше около 14:30. Наклона на ската беше много стръмен, с мъка се задържах на него. освободих се от сбруята, освободих и крилото от сбруята, проверих обхвата на телефоните и двата нямаха обхват. Освободих криво ляво едното полукрило и видях, че без инструменти не мога да откача от клоните цялото крило. Слезох до пътеката над пълноводната река и като видях колко бурна е тя и какви са зъберите по десния скат на дерето с цялото си сърце благодарих на Господ, че ми разреши да се приземя на това хубаво място. По пътеката стигнах хдо бараж с къщичка и пазач от който взех назаем инструменти. Малко по-надолу се появи и обхват на телефоните. Обадих се на Жоро Джамяров, който се беше приземил на "рибката". Спасителна команда в състав Жоро Джамяров, Ники Велев и Емил тръгна към мене за да ми помогне. Докато се дотътря обратно до крилото и те бяха при мен (после аз докато сляза до ВЕЦ-а, където беше колата ми отидоха три часа). Свалиха крилото от дърветата и бодро заприпкаха с него и сбруята към Карлово. Аз се тътрех след тях. Вероятно защото съм на диета по средата получих хиперпглекимична криза изразяваща се в това, че останах без сили, падна ми кръвното налягане, виеше ми се свят и не можех да се движа. Насрещни туристи ми дадоха парче шоколод та закърпих положението и слязох с помощта на Жоро Джамяров до града. Още веднъж много, много благодаря на Жоро, Ники и Емил за оказаната помощ
И накрая изводи и препоръки:
1. При подобни ситуации да се преценява овреме дали да не е по добре да се върнеш в изходната точка, за да се намали риска.
2. Носете винаги следните инструменти: лозарска ножица, клещи, сгъваем трион като на Ники Велев
3. Носете винаги шоколад и вода в сбруята.
4. Не предприемайте продължителни прелети в сдлучай, че не сте в добра физическа кондиция (диети и пости включително)

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: Придървявавне в Карловското дере.
МнениеПубликувано на: Вто Апр 09, 2013 7:25 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 7:54 am
Мнения: 175
Местоположение: Варна
Име: Йордан Пенев
Добре дошъл в Клуба :)

Радвам се че ти се е разминало без травми, за разлика от моя случай:

viewtopic.php?f=6&t=4199

Сезона едва започва - Внимавайте да не приключи много бързо :!:

_________________
SeeYou @ CloudBase
Element - WATER 2+


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Придървявавне в Карловското дере.
МнениеПубликувано на: Вто Апр 09, 2013 10:45 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Цитат:
При тия условия минах над х. Дерменка където загубих височина и време да се набера отново, но в замяна наблюдавах неколкократните опити на колега кацнал под х. Дерменка.


Тоя колега май бях аз :)
Ти мина 2-3 пъти над мен и нещо си крещяхме, но аз нищо не разбрах.
Излетях от там с някаква клечка, между вървите, която не можах да разплета след излитането, и заради която крилото ми доста дърпаше да завива наляво. И в най-хубавите условия, минавайки термики по 100-ина метра големи (над 7-8 секунди прав полет през две термики една след друга, с качване 4м/с) аз търсех низходящи да въртя, и си кацнах скоропостижно на кацалката при Ники Йотов и учениците му, до селото.

Е, честито за твоето благополучно кацане! И късмет, успех и прочее благинки.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Придървявавне в Карловското дере.
МнениеПубликувано на: Сря Апр 10, 2013 7:51 am 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 6:26 pm
Мнения: 129
Местоположение: Karlovo
В един стар виц се казваше "...нямате никаква изгода..." да пресичате "К.д." по диагонала ( Амбарица- Равнец ). Ако на Амбарица сте високо , към 3000м и облаците "работят" минавате директно - Амб.- Ботев - Триглав - н.Емине.
Иначе излизате на юг по РЪБА и пресичате в района на баража. Ако все пак се наложи кацане в "дупката" - избирате ЗАПАДНИЯ склон между Баража и х.Хубавец. По-населено , ниска , храстовидна растителност , по-полегат
склон (след х.Хубавец започва вековна букова,30-ва гора ).


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Придървявавне в Карловското дере.
МнениеПубликувано на: Сря Апр 10, 2013 7:41 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Тази попара и аз я ядох 2006, много е коварно 1000 метра ги загубих доста бързо с -5м/с пропадане и после придървяване. От тогава само като го наближа и го заобикалям отпред, на сигурно. Хубаво, че си се отървал само с адреналин Еленко.

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Придървявавне в Карловското дере.
МнениеПубликувано на: Чет Апр 11, 2013 11:25 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 10, 2010 8:01 am
Мнения: 63
Еленко препоръчвам ти това http://www.silabg.com/bg/3335-WEIDER-En ... -42g-.html или подобно гелче за връщане на енергията помагат доста, в комбинация с една протеинова вафла ще имаш енергия за следващите 2-3-4часа.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Придървявавне в Карловското дере.
МнениеПубликувано на: Сря Апр 17, 2013 9:05 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 9:40 pm
Мнения: 26
Местоположение: софия
Радвам се че всичко е приключило благополучно!! Миналият сезон за мен приключи по подобен начин над местноста "Гола Велика" под старта "Иглика" в Кюстендил. За радост само с ожулване на лявата китка и липсващ бутон на G-SHOCK-a :) Kрилото ..... на парцал:( Въпросният Емил Станимиров се включи в спасителната акция и тогава, борейки се с глутница кучета:) за което съм му супер БЛАГОДАРЕН!! Извод: НИКОГА НЕ ДЪРПАЙТЕ ДЯВОЛА ЗА ОПАШКАТА ЗА НЯКОЯ МИНУТА ПОЛЕТ В ПОВЕЧЕ!!! Стържех склона прекалено НИСКО и АЛЧНО!! Успех ви пожелавам и скорошно абстрахиране от злополучният полет!!


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов