Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:40 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: лош опит за излитане на Околчица
МнениеПубликувано на: Пет Апр 19, 2013 6:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днес един пилот тръгна да излита от старта на Околчица, но седна твърде рано. Долната част на сбруята опря земята и поради голямата му скорост, това послужи като спирачка и той направи две кълбета напред.
Резултата бе натъртване на бедрото и удар на челото в остър камък, който бе поет от каската му (тя има две вдлъбнатини и леко сцепване). Предполагам че ако не беше каската, човека щеше да има голяма дупка в главата. Сега е добре.

Острите камъни на старта на Околчица са кошмарни - жалко че тука няма по развит парапланеризъм да се позаглади около старта и да се поизчистят шипките.
Независимо дали вятъра е челен или страничен, старта все е в някакви форми на ротори и вихри и за два дена се нагледах на инфарктни излитания с резки повдигания нагоре надолу и странични изплъзвания и завъртания.
Често срещана грешка на излитащите е да не успяват да си запазят посоката на полета или твърде много да спират крилото и така да рискуват срив.
Свиването в ембрионална поза след излитане е показателно за това че пилота се вози на крилото, а не го управлява.
Неопитните пилоти трудно различават кога има странично засмукване от вихър и кога има странично засмукване от термика. В определени случаи трябва да се противопоставяме на страничните засмуквания, а в други трябва да ги ползваме. Правилната работа със страничните течения повишава много качеството на планиране, а от там височината и безопасността на излитането.
Иначе след като излетиш всичко е прекрасно и мястото е едно от най-красивите в България.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -1 
 
 Заглавие: Re: лош опит за излитане на Околчица
МнениеПубликувано на: Пет Апр 19, 2013 8:08 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 6:26 pm
Мнения: 129
Местоположение: Karlovo
Първите полети и ние ги праехме от там (малко по-ниско , не беше толкова разчистено). Имахме подобни проблеми, затова дори опитвахме от други места (по на запад ). Не ставаха. Тогава започнаха да се използват различни рампи (импровизирани). Почистването от камъните само ще намали тежеста на травмите . Съчетанието от изглеждаща незначителна гора, празно пространство, тераската на пътя и сед това плоският старт, ще създават проблеми независимо от скоростта на вятъра (за посоката не говорим). Невероятното решение е ИСТИНСКА рампа на място на дясната (не съм виждал рампа за пара).


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: лош опит за излитане на Околчица
МнениеПубликувано на: Пет Апр 19, 2013 8:18 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Каската, каскатаа... Тая тема е за Иво.

Да, старта на Околчица си е гаден.. Почти никога не духа чело, независимо какво върви по прогнозите или напред... Миналата година при целия СИ дето идваше ние вместо комините отивахме на Околчица...
При север-северозапад посока е ротор от кръста и реброто след него...
Като цяло е трудно за излитане и там съм се научил, че докато не излезеш над гората с достатъчно височина не трябва да сядаш.
По принцип гледам да излетя в началото на термиката, да го пусна да набере скорост и да съм готов да го приспра като изляза от нея, за да подлитна.
Преди пътя видиш ли, че не си се отлепил трябва да прекратиш излитането.

Преди около месец ходихме и се беше наместил един кумулус там, та беше абсолютно безветрие и направих 4 фалстарта на челен старт, ама на 5-я успях. Там проблема беше по-скоро в новото ми крило и навика bright-а да излиза само с мисъл...

Ники, това за засмукването не го разбрах - би ли го обяснил някъде по-подробно или да насочиш къде да четем?


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: лош опит за излитане на Околчица
МнениеПубликувано на: Съб Апр 20, 2013 1:31 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 7:30 pm
Мнения: 283
Местоположение: Ботевград
Име: Иван Ценов
На Околчица траекторията на тичането трябва да е по най-високата част на терена. Аз съм излитал така: крилото разположено в най-горната част на старта леко в ляво, ориентирано малко в дясно от изхода на старта (т.е. към бунгалата). Като се изправи крилото и започне ускорението, постепенно, с плавна дъга се завърта леко в ляво в посока надолу към изхода на старта (долния ветропоказател). Така се избягва лявата, по-ниска част на терена и отиването в ляво от изхода на старта, където има многобройни храсти. И много мощно тичане. Малко над пътя напречно има едно задигане на терена - това е изкуствен насип от преди няколко години. Според мен до там ако няма излитане, вероятността за приключване в камъните под пътя е голяма.

Това всичкото важи, когато горе на старта вятъра идва леко в дясно - сектор заключен между изхода на старта и бунгалата. Когато е отляво (север, северозапад) някои излитат, но то е защото го могат, а аз не съм от тях.

Околчица си е много читав старт, а после гледките към планината са величествени.

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат. Редрик Шухарт
http://www.redmine.org


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: лош опит за излитане на Околчица
МнениеПубликувано на: Нед Апр 21, 2013 10:26 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Старта на Околчица си има особености и всеки, който е летял там ги знае. Мисля, че е нормален. Е, не е като Сопотския старт... няма и лифт.
Между другото, винаги съм си задавал въпроса:
За какво са направили през ония времена лифт на Сопот, а не на Околчица?? Щото Околчица е култово място, планината е мнооого по-красива... а няма лифт :) :)
А за по-неразвития парапланеризъм не съм съгласен.
Според мен развит парапланеризъм има само в София :) :) Така е, защото където и да ида да летя, и на Околчица, и на Сопот виждам изключително софийски парапланеристи :) :) :)
Освен това във Враца има повече месни пилоти, отколкото са месните пилоти в Сопот.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: лош опит за излитане на Околчица
МнениеПубликувано на: Пон Апр 22, 2013 7:28 am 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 6:26 pm
Мнения: 129
Местоположение: Karlovo
На Враца също имаше лифт . Започваше от никъде , завършваше до никъде и затова свърши . Кой те е излъгал , че на Сопот има ЛИФТ ?


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: лош опит за излитане на Околчица
МнениеПубликувано на: Пон Апр 22, 2013 8:30 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Струва ми се, че съм го виждал лифта на Сопот. Нали става въпрос за едно въже и седалчици, които те качват директно на старта, или бъркам, Никиделта?? :) :) Но не това е темата!
Старта на Околчица е един от стартовете на които все още не съм видял инциденти с тежки последствия за пилота. За разлика от останалите, наглед перфектни стартове.

Идеята, да почистим старта от камъни и храсти е добра и трябва да го организираме всички ние, които често ходим там !


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: лош опит за излитане на Околчица
МнениеПубликувано на: Пон Апр 22, 2013 4:11 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Здравей Огняне,
това че не си видял инциденти с тежки последствия за пилота може да бъде подвеждащо изказване за някои неопитни пилоти, но все пак затова е форума - всеки да изразява собствено мнение.
4 дена подред се нагледах на екшъни и се радвам че не обучавам ученици на този старт, защото вече щях да имам няколко инфаркта. Опитен местен парапланерист сподели че от време на време води по някой за шиене и ремонт във Врачанската болница. От друга страна на Сопот съм се нагледал как някой се засилва, спъва се, залита напред и малко преди да се удари с глава в земята полита. Стръмния старт винаги е по-хубав от полегатия. Открития старт е по-добър от този в ротор, а тревистия е за предпочитане от този дето е заобиколен с остри стърчащи камъни.
...
Извинявам се на тези които са се почувствали засегнати от репликата ми за по-малко развития парапланеризъм във Враца. Докато бяхме на старта ни взеха интервю по повод занемарената база на старта.
https://www.youtube.com/watch?v=yoqamMO21rg
Дано се намери читав стопанин и да се получи добра симбиоза между парапланеризма и туризма.
...
@ Ивайло
Представи си вихър който се създава от някакъв ръб. Ако си на определено място спрямо този вихър то той може да те придърпа към източника на турбуленцията.
Когато намеря време ще напиша един материал за старта.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: лош опит за излитане на Околчица
МнениеПубликувано на: Пон Апр 22, 2013 9:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 12, 2010 10:10 pm
Мнения: 11
Местоположение: София
Име: Николай Бацов
Дойде време да споделя и моя лош опит, за съжаление в графа инциденти. Имам едно неприятно изживяване от тази неделя пак на старта на Околчица за което съм си виновен изцяло аз, но поне хубавото е, че се разминах само с една синка на крака. Извода е, че на този старт поради ротора и неизбежното снижение което се получава след излитане, не трябва да се правят никакви остри завой и корекции на посоката, докато не се мине над ръба. Всеки завой води до допълнителна загуба на височина и риска да свършиш в камъните нараства значително...примерно ето така:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Ако бях си задържал посоката можеше и да не се стигне до търкаляне в камъните, но тъй като започнах да се снижавам над пътя, се притесних, че ще закача по-високите дървета и започнах резки корекции на дясно, после на ляво, което разлюля крилото с нарастваща амплитуда и резултата се вижда ясно на снимките.

_________________
I Like to Fly by Wire


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: лош опит за излитане на Околчица
МнениеПубликувано на: Пон Апр 22, 2013 10:23 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Такива инциденти на Околчица съм имал и аз и повечето пилоти които познавам. Храстите, камъните и пътя са любимо място за кацане под старта :) :) Тежките последствия са синини и разкъсвания. По-леките са тотална демотивация за последващи опити.
За съжаление старта си е гаден, ама по-добър няма. Виждал съм добри парапилоти да излитат от рампите за делтите, но не го препоръчвам на никой!!
Мисля, че трябва един добър ръкав на най-долната видима част на храстите, щото сега има едни лентички, които едвам се забелязват.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: лош опит за излитане на Околчица
МнениеПубликувано на: Вто Апр 23, 2013 7:12 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
След като дебелаци като мен (130+ полетно тегло), които не могат да тичат излитат там на безветрие или страничен вятър (до 90 градуса от ляво или дясно) значи старта си е ОК.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: лош опит за излитане на Околчица
МнениеПубликувано на: Вто Апр 23, 2013 8:32 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
viewtopic.php?f=12&t=6677&start=0

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов