Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:47 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Лошо излитане на Невша
МнениеПубликувано на: Съб Май 04, 2013 10:56 am 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Дойде време и аз да се разпиша в графата. За щастие ми се размина без никакви тежки последствия, освен наранено самочуствие и пропуснат прелет.

Отидохме на Невша, макар че по прогноза, а и на старта духаше Изток - Югоизток ( старта на Невша е за посока Изток - Североизток - когато има южна компонента се получава обтичане на баира и не става за летене ). Няколко пилота излетяха, успяха да хванат термика и да се наберат. Аз също излетях, но за съжаление не успях да обработя добре качванията и след 15 мин стъргане кацнах на кацалката. Сгънах максимално бързо, Коцето от Варна слезе да ме вземе и след 10 - 15 мин бях отново на старта готов за излитане. Поривите бяха с посока от дясно, но не силни - не повече от 3 - 4 м/с . В порив дръпнах крилото, което излезе нормално, но про завъртането не го контролирах добре, порива ме дръпна рязко и крилото се наклони силно наляво като ме теглеше към ръба. Нямах никаква възможност да го погася, а и то беше в такава зона, която не позволява никаъв контрол. Извлачи ме до ръба на скалата и просто продължих да падам в следващите 7 - 8 метра. Минах през един дърво храст, което уби скоростта ми и силата, с която се блъснах в земята и се сурнах по каменистия склон полегнал надясно. Тук добрите протектори на сбруята си казаха думата и ме предпазиха от острите камъни. Всичко се разви невероятно бързо и изненадващо за мен, ужасяващо за всички , които ме гледаха отстрани как изчезвам от ръба на скалата с бясна скорост. В абсолютно съща ситуация преди време друг пилот от Варна е пострадал доста и дълго време се е възстановявал.

Описвам това, за да ни светне отново на всички червената лампичка, че никога не трябва да се подценяват условията на старта и че човек не трябва да подхожда самонадеяно и прибързано. Че излитането и кацането са най опасните моменти от цялото летене ( поне според мен ). Че е добре да не се бърза особено при излитането, а внимателно да се преценяват моментите, в които се вдига крилото.

Слагам и клипче от инцидента, за да може всеки да види конкретната ситуация и да си направи изводи сам за себе си:

http://www.youtube.com/watch?v=MsFzQ4WJvFA&feature=youtu.be

За съжаление с моята програмка , с която правя клипчетата не мога да го направя на забавен кадър, ако някой може да го направи, ще се радвам да го обработи със забавяне, така ще се вижда още по ясно какво точно се случи.

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +15 / -0 
 
 Заглавие: Re: Лошо излитане на Невша
МнениеПубликувано на: Пон Май 06, 2013 10:40 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 23, 2011 11:13 pm
Мнения: 51
Местоположение: Варна
Име: Ивайло Марков
Хубаво е че си се отървал леко, защото наистина в една такава ситуация особено на Невша, положението може да стане много сериозно за секунди. Важното е че си здрав!

_________________
F l y - A c a d e m y

Swing Mistral 6


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Лошо излитане на Невша
МнениеПубликувано на: Вто Май 07, 2013 11:56 am 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Колеги, съберете пари и направете конструкция с обезопасителна мрежа под ръба, че лятото планирам да идвам към Варан, а не съм много добър при контрола на крилото при излитане :) това ще повиши безопасността на старта и може би ще направи разумно летенето при по скапани условия.

_________________
Golden4


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -6 
 
 Заглавие: Re: Лошо излитане на Невша
МнениеПубликувано на: Вто Май 07, 2013 5:01 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
радвам се, че Ники се е разминал с уплаха, старта на Невша е коварен, особено ако се объркат нещата.

Angel_Sim написа:
Колеги, съберете пари и направете конструкция с обезопасителна мрежа под ръба, че лятото планирам да идвам към Варан, а не съм много добър при контрола на крилото при излитане :) това ще повиши безопасността на старта и може би ще направи разумно летенето при по скапани условия.


това малко като дайте да дадем :mrgreen:

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Лошо излитане на Невша
МнениеПубликувано на: Сря Май 08, 2013 12:13 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
Angele a zashto po dobre da ne D-bag-wame po sigorno e ot samolet sas slaider
za po neomeshtite...

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов