Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 8:35 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: На косъм
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 09, 2013 11:41 am 
Offline

Регистриран на: Вто Юли 11, 2006 2:10 pm
Мнения: 497
Местоположение: Varna
Здравейте,
инцидент няма, но наистина с голям късмет ми се размина.
Реших да опиша от първо лице случилото се за да се изведе поука от ситуацията.
Става въпрос за "акро" излитането в събота от паниците.
Летя сравнително одавна и смея да твърдя че нямам проблеми със старта. Ходя обаче за летене в планините един път годишно с което нямам особенни наблюдения и опит там.
В петък полета беше спокоен и приятен, старта беше лесен и безпроблемен.
Събота отново се качвахме с джипа нагоре. От пристигането ни горе до момента на излитане вятър отсъстваше, беше спокойно и даже пилоти стартираха на челен с разтичване.
Разположих се на същото място както и предния ден (леко източно от останалите - това явно беше грешка), като малко по нагоре от мен Ники Яхуто опитваше да излети с тандема.
Разпънах, закачих се, до момента все още никакви индикации за порив. Изчаках малко и след като засякох лястовички отпред предприех излитане. От тук натам сцената беше драматична и с бързо действие. Вдигна ме рязко, силно залюляване, последвал мисля 70% от ляво и още няколко камбани, при което се стремях да вкарам крилото в пътя и постоянно правих проверка колко близо съм до терена. За голям мой късмет и с благодарности към Данчо за крилото, то се възстанови и успях да се измъкна. От там повече от час полет търсех нисходящо защото изгубих комфорта да съм във въздуха.

По думи на Андро, който беше сред очевидците, в онзи момент е духнало запад, което е направило и силен ротор точно на мястото на старта ми. Неподходящо място и време.
Смятам че грешките в случая са че не отделих достатъчно време за наблюдаване на ситуацията горе и не наблюдавах ръкава. Мястото за излитане е редно да е на самото ребро за да не си в ротор в случайте когато термиката е от другата страна.

Ще съм благодарен за анализ.
Радвам се че всичко се размина, винаги съм имал респект от планината и той се затвърди.

Приятни и безавариини полети ви желая.

П.С. Фестивала беше страхотен, благодарим Ви.

_________________
Ozone Mantra M6
Element Air4+


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: На косъм
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 09, 2013 2:15 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 5:41 pm
Мнения: 163
Местоположение: varna
На Сопот летя от години за поне месец всяко лято и по мое мнение, старта на Паниците и Сопот е доста метеорологично различен. Севера на Паниците пробиваше много по лесно и МНОГО по рано. Не може да изтече по странични улеи и се стоварва изцяло по склона на старта. Термиките от равнината не са достатъчни да стопират пробилия север. Направи ми впечатление, че много често мени посоката, което говори за турболенция.
Рисковано е и влизането в източния улей.
Иначе аз съм очарован от летенето /специално за събота/
Може би ще продължаваме да летим тук и е добре всички, които имат някакви впечатления да ги впишат.

А за фестивала нямам думи - СТРАХОТЕН :)

_________________
Георги Тодоров - Жоро
NOVA FACTOR 2 - EN C


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: На косъм
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 09, 2013 2:20 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Всички на старта бяхме на мнение, че трябва да му вдигнеш паметник на Данчо...
Да, като се връщам в момента си спомням ясно, че духаше запад от дерето и се зачудих как успя въобще да вдигнеш крилото. Първоначално помислих, че прашен дявол го е вдигнал.
Старта си е гаден, условията бяха доста трудни за излитане, за това въобще и не разпънах крилото и си слязох с джиповете.

Общо взето аз се нас*ах, не знам за тебе... Радвам се, че всичко мина без проблем!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: На косъм
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 09, 2013 6:03 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 16, 2011 7:30 pm
Мнения: 13
В Събота се качихме с първия джип, изчакахме условия, към 12 духаше чело, сравнително ламинарно около 2 м сек. Старта при безветрие ми се струва труден, полегат с много клекове. Във въздуха беше перфектно, над кацалката сравнително игриво. Радвам се, че си се разминал без инцидент и благодаря, че споделяш опита от тази ситуация.

П.С.

Мястото е невероятно красиво, благодаря на организаторите на Въздухария, че ни дариха с тези прекрасни емоции :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: На косъм
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 09, 2013 8:22 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
И според това,което аз видях, след като чух шума от сгъване и разгъване на крило и поглеждане на ръкава над мен - беше излетял точно в момента ,в който тръгна стабилен полъх от север-североизток.
Относно старта- за мен е негостоприемен със своите остри камъни, които са плаващи, клековете,които задържат вървите и полегатостта, но поставено на везната с условията ,които лесно позволяваха стигане до базата , смятам за приемлив. Кацалката е силно турбулентна и изисква изключително внимание при кацане !

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: На косъм
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 10, 2013 6:19 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Старта се намира на ребро, което се спуска от главното било към Паниците. За да се търси стръмнина е избран под площадка/равна част на това ребро и често се получава ротор при северни ветрове.
Деня преди фестивала кацнах на площадката 50 метра над старта. Там освен че има повече боровинки, има сравнително ламинарен вятър и стръмни склонове на изток и запад. На предпоследния ден на фестивала, излятах от там, докато група пилоти чакаха на "официалния" старт заради СИ вятър. Нямах никакъв проблем да напълня крилото на СИ, да разбягам 10-15 метра на И и после да изтека надолу към Паниците без притеснения от турбуленция заради облите южни склонове. Дори си позволих да натискам спийда, за да стигна на по-голяма височина за дежурната термика отпред.

Повечето дни на старта имаше И вятър. Мисля че С и дори СЗ ветрове се спират от Ботев и пробиват през долината над Тъжа (З от Триглав) и на старта идват като СИ.
Мисля че мястото е по-устойчиво на СЗ ветрове от Сопот. Дори при компромисни излитания на С ветрове от Сопот, пак сме се набирали над пътя за Ботев. Отпред минаваме, когато засенчи.

Пилот е някой, който преценя ситуацията, взема решения и носи отговорност за тях. Фестивалната атмосфера е страхотна, но настройва повечето хора консумативно т.е. участващите пилоти консумират решението на организатора за място за стартиране вместо да мислят самостоятелно.
Всички знаем защо фестивала бе преместен от Сопот в Калофер в последния момент. Новото място изисква повече внимание и помагане на организаторите от страна на пилотите.
Мисля, че е много полезно да има големи събития на нови места. Например след контактите с управата на парка по повод фестивала, разбрахме че парапланеризма е разрешен само в района на х Незабравка. Предстоят промени на правилника в които трябва да добавим Паниците и Беклемето.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов