Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:09 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Инцидент на Коняво - 29.09.2013
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 30, 2013 9:01 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:24 am
Мнения: 171
Име: Венелин Грозев
Само заради статистиката си позволявам да опиша инцидента от вчера на Коняво.
Пилот влиза в ротора зад старта и след последвалият масивен колапс отдясно се забива в склона от около 10м. При падането поема удара полу-странично, полу-челно на място без камъни. Според описанието на пилота е въртял термика над старта и порив го е издухал назад, не е бил високо и не е могъл да се върне отпред на склона. Лети от началото на тази година.
Малко след като се е случило се бяхме качили да сваляме коли и Гри (който е бил свидетел на целият инцидент) се обади. Пилотът не можеше да ходи и се оплакваше от силни болки в гръдната област. Наложи се да го сложим в сбруята и да го изнесем до паркинга. Марти се обади на 112, линейката пристигна от Кюстендил след 35 минути.
Доколкото успях да разбера от Марти късно вечерта, скенера не е показал контузии на вътрешните органи но нямам повече информация.

За мен най-притеснителното беше, че не можах да се сетя нищо от лекциите за оказване на първа помощ от преди 2 месеца, които Тишо и другият доктор (да ме прощава но забравих как се казваше) изнесоха в читалището на Драгалевци. Добре би било нещата, които се казаха там да се опишат някъде по форума за да може да се препрочитат и припомнят.


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Коняво - 29.09.2013
МнениеПубликувано на: Вто Окт 01, 2013 12:30 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
До колкото разбрах пилота се е записал на курс март 2013 и от скоро има крило EN C. Условията не бяха най-спокойните, въпреки есенното време все пак си е Коняво.

1 година след като започнах курс, започнах да ходя да летя без инструктори, тогава ми се обади Ралев и ме смъмри.
Ще ми се всички летящи да имат подобни инструктори.

Уви, забелязвам много новоизлюпени да се бутат да летят в Рила и Пирин, да ходят на никому неизвестни стартове (сами) без въобще да осъзнават, че се бутат в шамарите.



Горното го казвам само и единствено с цел градивна критика, ако има засегнати да се замислят върху способността си да поемат критика без да се обиждат. През оная работа ми е за минусите ви, както виждате не ми пречат въобще да изразявам мнението си.


Върнете се в началото
  Профил    +15 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Коняво - 29.09.2013
МнениеПубликувано на: Вто Окт 01, 2013 1:41 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Също е важно и да се ходи на летене с различни пилоти и да се обсъждат след това ситуациите!!! Новобранците могат страшно много да научат от това което слушат от по-опитните и това трябва да се насърчава, а не да се възпрепятства... Въобще мешането на стари и млади пилоти е от полза за всички освен понякога за търговците на екипировка. :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -2 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Коняво - 29.09.2013
МнениеПубликувано на: Вто Окт 01, 2013 8:22 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Ivailo написа:
До колкото разбрах пилота се е записал на курс март 2013 и от скоро има крило EN C. Условията не бяха най-спокойните, въпреки есенното време все пак си е Коняво.

1 година след като започнах курс, започнах да ходя да летя без инструктори, тогава ми се обади Ралев и ме смъмри.
Ще ми се всички летящи да имат подобни инструктори.

Уви, забелязвам много новоизлюпени да се бутат да летят в Рила и Пирин, да ходят на никому неизвестни стартове (сами) без въобще да осъзнават, че се бутат в шамарите.



Горното го казвам само и единствено с цел градивна критика, ако има засегнати да се замислят върху способността си да поемат критика без да се обиждат. През оная работа ми е за минусите ви, както виждате не ми пречат въобще да изразявам мнението си.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Коняво - 29.09.2013
МнениеПубликувано на: Вто Окт 01, 2013 9:11 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Ivailo написа:
пилота се е записал на курс март 2013 и от скоро има крило EN C.


:shock: :roll:


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Коняво - 29.09.2013
МнениеПубликувано на: Чет Окт 03, 2013 3:49 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 5:41 pm
Мнения: 163
Местоположение: varna
Бончо, кое те учудва, че не е карал курса направо с двойката ли :lol: :lol: :lol:

_________________
Георги Тодоров - Жоро
NOVA FACTOR 2 - EN C


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Коняво - 29.09.2013
МнениеПубликувано на: Чет Окт 03, 2013 3:49 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 10, 2010 8:01 am
Мнения: 63
BONCHO написа:
Ivailo написа:
пилота се е записал на курс март 2013 и от скоро има крило EN C.


:shock: :roll:


винаги пилота е виновен колкото и опитен да е... това, че лети от скоро не означава, че ще се справи по-лошо от някой по-опитен


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -15 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Коняво - 29.09.2013
МнениеПубликувано на: Чет Окт 03, 2013 7:04 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Толкова рязък прогрес, направо е учудващо, още на първите няколко месеца летене да се качиш на EN C.
А като знам тези новите EN C са си направо едно към едно като компетишъните и 2/3 от преди 5-6 години
Винаги съм смятал че какъвто и да е пилот ( бързо или бавно напредващ) първите 2-3 години от летенето, трупа грешки и опит, и точно тогава трябва да се пази от прибързани решения.

В Шумен наистина преди време имаше практика да се учим на по висок клас крила, но тази практика я няма вече, акъла взе да идва в главата ни, и всеки предпочита безопасността :)


Върнете се в началото
  Профил    +16 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Коняво - 29.09.2013
МнениеПубликувано на: Пон Окт 07, 2013 12:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 05, 2011 6:21 pm
Мнения: 52
Местоположение: София
Име: Васил Димов
Може би е време да си припомним описанията на EN класовете. Особено инструкторите и дилърите на крила, които по мое мнение задължително трябва да свеждат тази информация до знанието на учениците или клиентите си. Описанията ги има на много места в интернет, например тук: http://www.bhpa.co.uk/pdf/En926_summary.pdf. Хората са се постарали да напишат подробно разяснение какво точно значат отделните думички, за да няма недоразумения. Например:

Цитат:
...
So if you read the descriptor for ‘C’ class gliders
...
Тhe descriptor goes on to
say ‘Recovery to normal flight may require
precise pilot input‘. What this means is that the
strong likelihood is that anything other than
exactly the correct actions at precisely the right
time will almost certainly make the situation
worse
and result in a cascade of other problems.
...


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Коняво - 29.09.2013
МнениеПубликувано на: Пон Окт 07, 2013 6:42 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Юли 08, 2006 6:44 pm
Мнения: 841
Местоположение: чака Годо
Име: Пешо
Не е лошо човек веднъж, дваж годишно, да ходи на гробищата, да поседи, да помълчи и осъзнае алтернативата. Чакалнята на спешна помощ, онкология и подобни, имат също добър ефект.

_________________
YouTube facebook


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Коняво - 29.09.2013
МнениеПубликувано на: Вто Дек 03, 2013 5:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
da ama kato otselesh posle stravash dobar vajnoto e da otselesh estestven podbor triqbva da ima

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов