Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:59 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Инцидент с тандем на Коняво
МнениеПубликувано на: Съб Ное 09, 2013 11:31 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
За съжаление и в спльоскалнически дни като днешния могат да се случат бели. Днес на Коняво духаше доста здраво на старта, по моему средно 7-8 метра постоянен вятър с пориви до 10 и с много кратки затишия. Имаше отчетлива инверсия на около 100м под старта като долу в равното пушеците бяха неориентирани, почти вертикални. Бяхме с Ники Бацов, имаше още една групичка от Скай Кемп и Стамбата от Кюстендил с тандем. Всички чакахме да утихне и се чудехме дали въобще ще го бъде, когато Стамбата реши да лети. Асистираше му човек, който държеше пасажерката за сбуята, но и той нямаше какво да направи в дадената ситуация. Крилото излезе накриво след което за капак наду силен порив и нещата излязоха извън контрол. Пилот и пасажер бяха пометени по вятъра като прелетяха назад и нaстрани буквално между групата чакащи на старта. Посрещнаха каменистия склон със силен удар, който основно се пое от Стамбата, след което отскочиха и последва втори по-слаб удар в едни скали. Асистиращият направи единственото разумно и пусна сбруята на пасажерката преди да ги отлепи. За късмет всички гледаха какво става и успяха да се отдръпнат от пътя на неуправляемото крило.

Пасажерката, освен с уплаха според мен се размина само с натъртвания. Пилотът обаче пострада повече, защото реално той посрещна склона. Имаше аркада на лицето, което цялото стана в кръв и травма на лявото рамо със съмнение за извадена става. След оказана първа помощ и преминаване на шока на "собствен ход" стигнаха до колата си и ги закараха в болницата в Кюстендил. Дано последствията да са незначителни.

Помогнахме за скатаването на тандема и го занесох до колата им и тъкмо мислехме да си тръгваме и Любо от Скай Кемп даде идея да идем на склона източно от боровата гора вляво от основния старт. Там е наистина перфектен старт - стръмен с постоянен наклон, тревист и най-важното по-ниско, може би беше на границата на инверсията. Там духаше като по учебник, разпънахме съвсем спокойно и направихме по една 10-минутна парашутка до долу. На кацалката беше безветрие.

Извода, който си извадих е, че белята стана поради недооценка на условията за излитане. Имаше видима инверсия на около 100м под старта, където видимо духаше поне 2 пъти по-слабо. Докато над инверсията вятърът рязко се усилваше във височина, за което подсказваха и перестите облаци високо горе. Освен това основният старт на Коняво е като фуния и има местен ефект на усилване. Само 200м източно все едно бяхме на друга планина. Според мен ако бяха слезли 100-ина метра надолу по склона това нямаше да стане.

Бързо оздравяване на Стамбата!

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент с тандем на Коняво
МнениеПубликувано на: Нед Ное 10, 2013 7:22 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Коняво е много коварен старт при някои условия, нагледал съм се на доста "изпълнения" при излитания особено при по-силен вятър. Аз лично избягвам да правя тандеми от каменистия старт и слизам под боровете, където е много по-безопасно. Взех това решение след този случай http://www.youtube.com/watch?v=IvqDvNU_RC4.
Дано хората не са пострадали сериозно и всеки да си извади поука от случая.
Основно правило с тандема е да не излиташ, ако не можеш сам да се справиш със ситуацията!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инцидент с тандем на Коняво
МнениеПубликувано на: Нед Ное 10, 2013 2:48 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Интересно ми е дали единствения пробвал да лети в тези условия е тандемния пилот? Още по-интересно ми е дали пилота не е взел това решение частично да не пропусне прихода от въпросния тандемен полет?
Важно е за тандмния бизнес да бъде осъзнат един прост факт - баницата на тандемните полети е обща. Какво имам в предвид. Когато даден пилот си решава там дали ще изпълни даден полет или не на пръв поглед изглежда, че това си е негова работа. Погледнато така поемането на малко повече риск изглежда оправдано в предвид на заплащането, което иначе ще бъде пропуснато/забавено или дори безвъзвратно изгубено. Но, при всеки полет се засягат и интересите на всички останали. Защо е така. Ами просто е - ако пасажера не остане доволен по някаква причина - той ще разправя на всичките си приятели/познати. Това ще повлияе на размера на баницата за в бъдеще. Не дай си боже ако някой убие или осъкати някой пасажер и това се отрази от меддиите - ами баницата изведнъж ще стане на половина. Вие не бихте подарили подарък на приятел с две деца тандемен полет, ако сте гледали по телевизията, че някой е загинал при тандемен полет с параплан. Нали?
Казаното до тук означава обаче, че този инцидент, както и всеки друг не си е работа само на въпросния пилот, по простата причина, че засяга всички, които имат интерс в тази баница. Зряло поведение би било хората, които се занимават с тоз занаят да създадат някаква организация - нещо, с което да си се грижи за баницата като цяло. При такива инциденти трябва да има нещо което да предприеме някакви действия, които ясно да покажат на всеки друг пилот, който е решил да поема повече рискове, че дори риска да не доведе до инцидент ако го хванат ще има последствия (визирам и тандемните пилоти от отдела за борба с градушките). Един вид да въздейства като превенция.
В момента това го няма или поне аз не го виждам.


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инцидент с тандем на Коняво
МнениеПубликувано на: Нед Ное 10, 2013 3:38 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Точно когато паркирахме колата до кулата едно крило излетя. Малко преди това и друго беше излетяло. Като отидохме на старта групата казаха, че е имало минута затишие, което двамата пилоти (които вече кацаха) са използвали и са излетели нормално. В следващите два часа нямаше затишия по-дълги от 10-20сек. Никой друг освен тандема не се опита да излита при условията на старта. След инцидента останалите 4 крила слязохме надолу до източния край на боровата гора и излетяхме в условия като по учебник. Горе обаче си продължаваше здраво да надува.

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент с тандем на Коняво
МнениеПубликувано на: Нед Ное 10, 2013 9:49 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Коняво е много хубаво място за летене. Единственото неудобство е че стартът е много каменист и пътя до кулата е разнебитен. Мястото е едно от най-посещаваните в страната на него се провеждат и състезания по пара и делтапланеризъм с международно участие. Интензивно работят и няколко клуба .Обаче никой още не се трогнал да вземе да разчисти малко от камъните поне от централното място за излитане. Потресаващо. Ако се съберат загубите от всички скъсани и протрити върви и платове от камъните сигурно ще излезе по на сметка да се изоре и тапицира с изкуствена трева целия старт. Ако има подобна организация бих се включил с труд не пари защото са кът. Въпреки че ми е малко далече ходя само при южна прогноза и когато не работи лифта на Боровец. От там имам само два тандема некомерсиални. Един от пасажерите беше 120 килограмов трудно подвижен при излитането се спъна от камък и за малко щеше да си размаже физиономията размина му се на косъм.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -2 
 
 Заглавие: Re: Инцидент с тандем на Коняво
МнениеПубликувано на: Вто Ное 12, 2013 2:07 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 9:18 am
Мнения: 4
Местоположение: Kustendil
Благодаря на Тихомир,че описа инцидента вместо мен едно към едно така,както и аз мисля ,че стана.Благодаря и на всички,които помогнаха.Съжалявам много за случилото се най-вече че беше с тандем.Тандема беше за приятели,но това не ме оправдава ни най-малко.
Пасажерката е без никакви травми,както написа Тихомир с леки натъртвания,без уплаха и с желание за полет,
Аз бях с извадено дясно рамо,което веднага беше наместено в болницата и една заслужена аркада на лява вежда,която също беше пришита. Така бях ремонтиран и готов за нови "подвизи''...
Още веднъж искам да се извиня на колегите,които си изкарват хляба с тандеми.Коняво си е перфектен баир.мястото под боровата горичка също,аз слизах до там,но на връщане взех грешно решение и дръпнах крилото в неподходящият момент.
Благодаря на всички,които взеха отношение и дано това е последния инцидент не само с тандем а въобще.


Върнете се в началото
  Профил    +22 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент с тандем на Коняво
МнениеПубликувано на: Вто Ное 12, 2013 2:47 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 9:19 am
Мнения: 122
Местоположение: София
Стамба,

пожелавам ти бързо заздравяване на геройските рани :) Моите поздравления за мъжкарското поведение и обръщението ти, което издава класа и е пример как трябва да се отнасяме един към друг. Малко сме, "пазарът" е малък, но ако не се подкрепяме ще се забием още по-дълбоко в провинциалната дупка в която се самонабутваме. Дано сезон 2014 е още по-летателен, успешен и безопасен за всички колеги! :wink:

_________________
CloudBase Sopot guest house


Върнете се в началото
  Профил    +12 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент с тандем на Коняво
МнениеПубликувано на: Чет Ное 14, 2013 2:30 am 
Offline

Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 9:40 pm
Мнения: 26
Местоположение: софия
Искам да се намеся в темата, и да каж че Стамбата е супер предпазлив пилот!! Кофти е този инцидент, но мисля че природата може да изненада ВСЕКИ!!


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент с тандем на Коняво
МнениеПубликувано на: Нед Ное 17, 2013 1:09 am 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
по принцип аз не нападам Стамбата. дали е добър пилот или не не съм си и помислял да си помислям. забелязал съм, че пилотите с по-малко его с врмето си се развиват. говоря по принцип. ако съм го обидил или засегнал някой мога да му се извиня, аке е налична необходимата информация в leonardo.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент с тандем на Коняво
МнениеПубликувано на: Пон Ное 18, 2013 3:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
aide prestanete na pisatelstvate i bez tova ne sa vi qsni neshtata i ostavete chicho Stamen na spokoistvie i na mira ....

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -2 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов