Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:51 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Инцидент на Скалско
МнениеПубликувано на: Нед Юни 08, 2014 10:20 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 19, 2007 8:13 pm
Мнения: 23
Винаги съм се надявал ,че няма да се наложи да пиша в този раздел но уви днес на Скалско се отървах на косъм!
Както се казваше Жиро от Варна нелетенето води до инциденти, защото след дълго прекъсване всеки от нас му се иска да се порее отново, но това желание ни кара да пренебрегваме малките и незначителни нередности ...
Днес на Скалско направих поредица от грешки ,който можеха да ми костват много но за щастие всичко се размина с малки натъртвания и повечко стрес.
Към 13,30 тръгнаха условията и започнахме да излитаме като още с излитането видях че имам вързано отляво между ц и д линиите. веднага направих колапс но не се развърза. после проверих крилото дали лети направо като контрирах с тяло и всичко беше ок (Имам прелет около 40 км със същото вързване) После реших да кацам но тръгна хубава термика и неусетно започнах да я въртя-1-ва ГРЕШКА!
След нея обаче дойде криза и започна едно стъргане по склона с доста обрани крила и разминавания на много малки разтояния-2-ра ГРЕШКА!
При едно от разминаванията влязох в турболенцията на Бирсел и страната ,на която имах вързано остана без скорост и влезе в негатив. Последва бавен и красив хеликоптер но за нещастие вятъра ме отнесе в скалите и крилото се закачи в тях. Последва свличане по отвесните скали и няколко удара в скалата. Тук е мястото да кажа, че подбрадника на каската ми спаси лицето при втория удар! За мой голям късмет крилото се закачи в горната част на скалите и аз увиснах на коланите. Всички ,които бяха на старта слязоха до крилото и го осигуриха като го вързаха с въжета на 3 места. Обадиха се на катерачи от В. Търново, които дойдоха бързо ,подготвени със здрави въжета...
Всеки може да си направи много изводи от това, но истината е една- ако има нещо да се случи то задължително ще се случи със или без твоята помощ...

_________________
Пламен Петров


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Скалско
МнениеПубликувано на: Пон Юни 09, 2014 6:29 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Да се удариш в скалите въртейки се като хеликоптер направо е сцена за екшън филм. Окичването и спасяването пък е сюжет за втори филм. Да не си летял с 3D очила?
Шегувам се. Радвам се че си оцелял!
...
Сигурен ли си че крилото се е изнегативило само от турбуленцията? Да не си дърпал управлението или завивал малко преди това?

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Скалско
МнениеПубликувано на: Пон Юни 09, 2014 10:09 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
Коя страна се изнегативи, вързаната или другата?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Скалско
МнениеПубликувано на: Пон Юни 09, 2014 12:41 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 19, 2007 8:13 pm
Мнения: 23
Крилото беше вързано отляво и изнегативи точно лявата страна. Факт е,че летях с доста обрано крило но в момента на разминаването бях дал дясна команда за да се отдалеча малко от другото крило. Затова и след изнегативянето на лявата страна нямаше динамично завъртане и никакви колебания напред и назад. Всичко стана толкова плавно и всички около мен го видяха и потвърдиха. Възможно е след десния завой да е имало мах на ляво но не е предизвикан от това че съм обрал повече лявата страна а по-скоро от отпускане на дясната.

_________________
Пламен Петров


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Скалско
МнениеПубликувано на: Пон Юни 09, 2014 1:44 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 29, 2006 1:09 pm
Мнения: 159
Местоположение: Gabrovo
Име: Евгений Гичев
Всички присъстващи на старта се радваме, че си невредим и въпреки чакането в тази висяща поза беше в добра кондиция, дори имаше и шеговита самоирония... Смятам за положителен факта, че се отказахме да те издърпваме с подръчни средства и след оигуряването изчакахме за професионална намеса.

Едно малко уточнение - Търновските катерачи позакъсняха. Първи успя да пристигне Цецо от габрово с екипировката си (той е в ПСС). Той организира нещата с въжетата и издърпването.


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Скалско
МнениеПубликувано на: Пон Юни 09, 2014 5:27 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 07, 2013 1:11 am
Мнения: 17
Местоположение: с. Ганчовец, общ. Дряново
Име: Кирил Станков
А инак снимков материал има. Само кажи и ще ти спретнем едно филмче за спомен :-).
Добре, че всичко свърши добре!

_________________
Кирил Станков,
Gin Atlas
"Break on through (to the other side)"


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Скалско
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2014 8:45 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 11:44 am
Мнения: 60
Местоположение: Русе
Име: Бирсел
Не разбрах в каква турболенция си ми влязъл. По време на разминаването аз се намирах между дясно склон и ляво бе ти.Движех се възходящ поток отдолу на горе, когато се разминавахме бях на нивото на старта и ти бе повече от 15м в ляво от мен. Когато пък влезе в негатив и някакъв хеликоптер се намирах повече от 50м от теб.
ОПРЕДЕЛЕНО НЕ ЛЕТЕТЕ ИЛИ НЕ РЕЙТЕ С ВЪРЗАНО КРИЛО БЛИЗО ДО СКЛОН! Това, че си/сте летя ли с вързано крило преди това не дава предимство в подобна ситуация!

_________________
e-mail: montoy_77@yahoo.co.uk
telephone: 0888 59 16 12


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -2 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов