Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:21 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Фал старт на Маркуджик-
МнениеПубликувано на: Нед Мар 22, 2015 7:57 am 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
Макар и слънчев и топъл, Денят съвсем не се оказа приятен за мен. Добре че все пак Господ се смили и ме остави жив и здрав на косъм от смърта. Тръгнахме от Горна станция на Ястребец пеша към старта между Маркуджик 1 и 2 . Явно имах зор С раницата по пътя и Румбата Жеков ми помогна от средата на втория баир към старта. Пристигнах омаломощен на старта западно от Маркуджик1. Докато отпочина и се мотая и след един фал старт останах последен след Ясен Христов. Всичко беше уж нормално, извадих крилото във въздуха, стабилизирах го над главата си и се обърнах, засилих се, снегът беше много дълбок и затъвах изведнъж се спънах в един клон от клек под снега.
Бях полуизлетял и крилото ме изпревари и повлече надолу в бездната. Започнах да се свличам по почти вертикалния склон. Как съм се спрял не ми е много ясно, но изведнъж се озовах легнал на лява страна в сбруята на около 20 сантимеъра от около 200 метрова бездна която завършваше в дерето на река Искър. Направо онемях защото усещах че и най малкото помръдване ще ме завлече в бездната а сигурно ще свлека и лавина със себе си.
Представях си как оставам под три метра сняг и си счупвам гръбнака в една от двете скали отдолу които образуваха нещо като фуния. Направо се посрах. Как запазих спокойствие не ми е ясно. Не трябваше да мърдам върху нестабилния сняг и стръмнив склон
С дясната ръка намерих телефона за щастие в десния джоб (понеже не лежах върху него). Успях да се свържа с Жоро Джамяров (после видях че е било 5 без 10) Казах му да вика спешно планинските спасители защото ситуацията е драматична. Имало е някаква разправия с тях защото са казали, че искат да им се обадя лично. пуснаха ми смс с номера и им се обадих. Казаха че тръгват и първия от тях се появи на една скала на около 15 м по хоризонтала на юг към 6 без 20. Видяха ме и казаха че ще ходят за въже и да изчакам така 5-10 мин. Човекът с въжето стигна до мен около 6 и 20. Така че съм пролежал неподвижно в снега час и половина. Спасителя ме върза за сбруята и тръгнах да лазя нагоре. Нямах никакви сили и въздух. Имах чувството че ще умра от недостиг на въздух. Изправен затъвах до чатала. За около 45 мин излезох на равното, оттам до ратрака, с него до лифта в който започнах да треперя неконтролируемо, оттам в офиса на ПСС да пишем протокол и номер на застрахоеателна полица и към 11 се птибрсх в София. Благодарен съм на Господ, че ме спаси, с също и на приятелите ми и спасителите. Така премина за мен този "приятен" ден, но за тоеа което се случи съм виновен единствено аз. Пиша всичко това за да обърна внимание ако има и други 62 годишни 125 килограмови парапланеристи да внимават в картинката и да не експериментират с ЕГН-тата си! Мисля това да е поуката от този пост?!

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +24 / -0 
 
 Заглавие: Re: Фал старт на Маркуджик-
МнениеПубликувано на: Нед Мар 22, 2015 9:14 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 8:06 am
Мнения: 7
Добре че си жив и здрав.И по-млад.
Аз съм го пробвал този склон , но в по-лек вариант с моите 110 кила.

_________________
Велю


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Фал старт на Маркуджик-
МнениеПубликувано на: Пон Мар 23, 2015 2:20 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 11, 2013 4:34 pm
Мнения: 24
Име: Кубер Сапарев
Не мисля, че ЕГН-то и килограмите са били толкова съществени. Просто да се тича в дълбок сняг си е голям зор, още повече, че на места, където нормално би трябвало да си 1-2 метра във въздуха вече, заради натрупания сняг отдолу си още "приземен" на него. Аз самият съм имал разни доста бръснещи излитания на сняг, което като се има предвид скромния ми зимен (и не само) опит, си е червена лампа принципно за снежните излитания.

Браво, че всичко се е разминало благополучно.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов