Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 11:25 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Закачено ухо за клон и завъртане към склона.
МнениеПубликувано на: Чет Юли 14, 2016 11:00 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 12:39 pm
Мнения: 206
Местоположение: Варна
Име: Адриан Атанасов
Чудих се дали да напиша тук или в "Безопасност", но си имаше предпоставка за по-сериозна ситуация и ще напиша тук! Случката е много проста и лесно предотвратима, но ще я опиша широко, с надеждата да не пиша скоро пак тук.

Предисторията:
Отидох на плаж, но около 16:00ч ми стана горещо, а духаше един приятен бриз от ИЮИ. Тръгнах към Черноморец да летя! Тръгнах съвсем неподготвен. Обут със сандали, шорти и тениска. Имах една учебна екипировка в багажника.
На старта на Черноморец духаше слаб ИЮИ вятър - около 2-3м/с с раздухвания. След 15мин. стана около 4м/с Излетях от равното над старта с разтичване за да излезе крилото от ротора - там е по-чисто и няма тръни. Полетях 30-40мин. и видях Камен и Тошко да се приготвят долу на старта. Кацнах и отидох да ги видя. Вятър ЮИ - Камен излетя, но беше криво и се удави. Аз от въздуха си набелязах едно много готино място на най-високата част на склона - поляна пред една къща за ЮИ вятър. Хапнахме на плажа и отидохме на високото да го тестваме.
Часът - около 20:00ч. Поляната равна, а отпред склона чак хлътнал навътре от свлачище. Под него малка тераса и надолу още 20-30 метра свлачище, след което пояс гора и плажа.
Тошко ми даде каската си! На поляната - ротор - стил Невша и вдигането на влажно крило - много трудно. Тошко и Камен се качиха върху джипа, вдигнаха крилото, пак не става! Пробвах сигурно 5-6 пъти. Накрая го разпънах на 90гр. на вятъра по дългата част на поляната, разтичах на челен старт (последно като се учих преди 7 години съм излитал така) и крилото излезе над главата ми! 2 крачки и бях във въздуха! Ентусиазирах се и зареях. Направих 2 тигела и минах близо до склона да поздравя момчетата, обаче лявото ми ухо се закачи на един щръкнал клон. Усетих веднага и контрирах дясната страна, но не се откачи достатъчно бързо и ме завъртя към склона. Посрещнах пясъчната скала гръбно-странично с дебелия протектор на учебната сбруя и стъпах невредим на терасата под старта. За щастие имаше 1-2 дръвчета за опора, хванати в пясъка и се откачих спокойно от сбруята. Надолу беше пропаст. Тошко и Камен спуснаха въже, издърпаха крилото, после сбруята и накрая мен. Терасата беше на около 10м. под старта.
Единствените поражения по мен се случиха след приземяването. Един камък с размерите на малък пъпеш ми падна върху десния крак, докато Камен се катереше по скалата - само ожулване. Същия камък мина на 5см. от главата на Камен. Малко ожулвания по ръцете от изтеглянето с въжето по скалата и много пясък в ушите, очите, носа и г*за.

Изводи:
1 секунда невнимание - 1 час алпинистки процедури (в най-добрия случай).
Винаги трябва да се ходи подготвен на старта! Независимо дали е на бриз, термики, море, планина и т.н. Пълна екипировка за защита - каска, ръкавици, обувки, очила.
Прекалено на шега го бях подкарал деня и от много ентусиазъм, стана глупост.

Благодаря отново за спасителната операция на Тошко, Камен и на човекът от къщата! :)
Пазете се всички.
Изображение

_________________
Ozone Mantra M6 - червено-черно-бяло
Ozone Zeno - синьо-бяло
Element AIR - Tandem


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Закачено ухо за клон и завъртане към склона.
МнениеПубликувано на: Пет Юли 15, 2016 10:31 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
А кой е плажът на снимката?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Закачено ухо за клон и завъртане към склона.
МнениеПубликувано на: Пет Юли 15, 2016 4:33 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 12:39 pm
Мнения: 206
Местоположение: Варна
Име: Адриан Атанасов
Плажът под почивна станция "Черноморец". Над плажа има бунгала. Пада се южно от плажа на Фичоза и преди Паша дере. Има кемпер с бира и кебапчета. Не е лошо.

_________________
Ozone Mantra M6 - червено-черно-бяло
Ozone Zeno - синьо-бяло
Element AIR - Tandem


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов