Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:56 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Тежък фалстарт на вр. Безбог
МнениеПубликувано на: Съб Авг 06, 2016 10:01 am 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 12, 2011 6:11 pm
Мнения: 144
Местоположение: София
Име: Светослав Такев
Вчера (петък)се качихме с половинката на върха на разходка,а аз да полетя.
За който не е ходил,стартът е камениста поляна с изложение И-ЮИ.На всички останали посоки е само в остри камъни,а от С е отвес .Точно оттам изтича най - често и най мощната термика,като прави ротор и низходящи на и пред старта и го прави триков.

За половин час даде 1 кратък цикъл отпред,но след това само кривогръбно и роторливо от термиката встрани.По време на някакво затишие с леко чело реших да опитам.Напълних крилото нормално,затичах и отлепих, но някакси набирах все повече скорост,без да се отдалечавам от не дотам стръмния склон.Тук вместо да се откажа докато е трева и нисък клек,последвах малко по - дълбоката част надясно,където започват големите камъни.Имах чувството,че съм по вятъра с падащ вятър-красота!С прилична хоризонтална скорост посрещнах със събрани крака един от тях,удар и някакво подскокопретъркулване.Болки в петите и повърхностни охлузвания заради късите панталонки.Не ми се мисли ако не бях с високи и стабилни обувки!

Оттам природата се смили над мен и пусна нещо стабилно по - отпред за да излетя и ме дари с един от най - красивите ми полети досега.По време на полета никакви болки,но като кацнах стъпването беше доста болезнено.В Пирогов ситуацията се изясни:двете пети счупени без размествания, операции и усложнения.В момента съм вкъщи с някакви превръзчици, боли ме леко само левия крак,но лекарите ме респектираха-2 месеца никакво стъпване!

Пазете се!Аз не можах да се опазя...

_________________
"В това да превъзхождаш другите няма нищо благородно.
Истинското благородство е в това да превъзхождаш предишния си аз."
Индийска поговорка


Върнете се в началото
  Профил    +15 / -1 
 
 Заглавие: Re: Тежък фалстарт на вр. Безбог
МнениеПубликувано на: Съб Авг 06, 2016 10:38 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Бързо и безпроблемно оздравяване.

Браво за описанието - ето това е истински пример за елемнтарен, но поучителен и полезен анализ на ситуация и грешки.
Изисква се и смелост да си опишеш собствените инцидети и грешки, смелост която напоследък липсва на хората по някаква причина защото чувам за разни инциденти но никой не пише нищо и само се шушука.
Докато не започнем сами да си правим анализи и репорти - спорта ни винаги ще виси в графата на спортовете със "сива" репутация.

Отново браво за анализа и бързо и безпроблемно оздравяване!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: Тежък фалстарт на вр. Безбог
МнениеПубликувано на: Нед Авг 07, 2016 8:11 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Точно на следващия ден бях там. И аз като тебе - с половинката. Нея да разходя, аз да полетя. Наистина са странни ветровете - направи ми впечатление,че вдигам крилото, то се напълва след което започва да се опитва да ме изпревари, няма налягане, няма подемна сила. Мислех, че е от това, че от всички страни се събират термики на върха и крилото след като го вдигна, попада в по-мощния поток на някоя термика отзад. След час чакане реших при съвсем слабо чело след безветрие да излетя с челен старт и ми се получи. Като те чета излиза, че съм имал късмет. Иначе - да, полет над Пирин е най-хубавото.
Оздравявай!

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Тежък фалстарт на вр. Безбог
МнениеПубликувано на: Нед Авг 07, 2016 5:46 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 1:15 pm
Мнения: 79
Странно е как си успял да излетиш,със шчупени пети.Местото е много болезнено и по правило се засягат и връзките на глезените.Аз имах силно натъртени пети и връзки,и не можех да стъпвам три седмици.Поставях си черже, на пода и по дупе се преплъзвах ,до тоалетната.Не се опитвай ,да стъпваш,защото освен ,че е адски болезнено петите ,са най бавно зарастващите кости.Най вероятно е увредено и местото, на свързване, на ахилеса с петата.
Относно ситуацията и на двамата. Излитането ми прилича, на излитане при гръбен вятър в ротора от ръба зад старта,който създава моментно чело .Скороста се увеличава и от по разредения въздух.Мисля ,че Безбог трябва да е над 2500 м.
Търпение и скорошно оздравяване.

Най добрия и висок лифт е термиката.

Митко Елемент


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -2 
 
 Заглавие: Re: Тежък фалстарт на вр. Безбог
МнениеПубликувано на: Чет Авг 11, 2016 12:25 am 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Имам и аз един полет от Безбог. Разликата е само в това, че излетях под хижата, или по точно от поляната над междинната станция на лифта, която зимата играе ролята на писта за скиорите. После с разни дребни качвания се добрах над Добринище, и пак влязох в планината посока Бъндеришка поляна. Базата беше 3200 и не посмях да стигна до връх Вихрен, макар да знам, че той е на 2914. Не посмях да си правя експерименти, защото тази местност ми е позната като човек който обича разходките из планината, но е без опит в летенето над Пирин, а връх Вихрен е доста навътре. След около час летене се насочих към Банско и кацнах до бензиностанцията на изхода за Разлог. Беше прекрасен ден.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Тежък фалстарт на вр. Безбог
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 10, 2016 11:22 am 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 12, 2011 6:11 pm
Мнения: 144
Местоположение: София
Име: Светослав Такев
mitko perkata написа:
Странно е как си успял да излетиш,със шчупени пети.Местото е много болезнено и по правило се засягат и връзките на глезените.Аз имах силно натъртени пети и връзки,и не можех да стъпвам три седмици.Поставях си черже, на пода и по дупе се преплъзвах ,до тоалетната.Не се опитвай ,да стъпваш,защото освен ,че е адски болезнено петите ,са най бавно зарастващите кости.


При излитането болеше,но търпимо, него съм го снимал: https://youtu.be/41GeHhefsxg
Предполагам за травматологията и побити пети е някаква форма на фрактура.Леки оттоци,синини,температура...Отделно от Пирогов изглежда направиха картината по-мрачна,с цел да изцедят по-тлъста клинична пътека.Надписали са ми на сметката ЕКГ,мануална репозиция под локална анестезия (това се води операция)и обезболяващи,а аз минах с един тетанус за моя радост.Така се надяват да отидеш и на повече контролни прегледи,на които като папагали повтарят,да не стъпваш 2 месеца и да не летиш повече.Презастраховат си се.Не разбирам от рентенови снимки,но виждам къса пукнатина само в лявата пета и с целия си акъл на 22-ия ден проходих с патерици.В началото след малко ходене започваха да парят и болят, пазя ги и внимавам и с всеки изминал ден усещам подобрение.Ортопедът от комисията за продължение на болничния прогнозира оставяне на патериците след 15 дена и за октомври да съм ОК.

Благодаря на хората,които ми писаха на лично!!!Като споделиш за инцидента си може да получиш неочаквана помощ и съвет!

Ето я наградата: https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0956589135

За Пирогов:Лошо отношение от някои единици,слаба организация,демотивиран персонал,мрънкане пред пациентите ,че получават еди колко си...Само мога да съжалявам, че не снимах две коридорни разправии,щеше да е чуден материал за телевизиите.Единствено санитарите са нащрек,с един особен блясък в очите,като на свободни тандемаджии на "Въздухария" :D .Помагат срещу някой лев на безпомощните и въртят бизнес с патерици.

За инцидентите:За съжаление описаните във форума са само 1/3 и дори по-малко.И да не ходиш много често на летене,покрай теб все се случва нещо с някой,което не е описано.Не че е опасен спорт,просто ние си грешим :wink:

Хайде със здраве!

_________________
"В това да превъзхождаш другите няма нищо благородно.
Истинското благородство е в това да превъзхождаш предишния си аз."
Индийска поговорка


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов