Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:17 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: изнегативяне при завой
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 25, 2016 7:11 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Вчера упражнявахме 360 градусови завои, когато една ученичка от курса за начинаещи успя да срине едното полукрило и направи 5-6 бързи и красиви хеликоптероподобни витки. В началото блокира за няколко секунди, но после успя да ме чуе по радиото и да отпусне спирачките, при което крилото спря въртенето и след хубаво (и за щастие симетрично) изстрелване напред възстанови полета.

Тъй като бе по-плашлива преди бях правил тандем с нея и някололко пъти я коригирах, когато при завой на една страна, не отпуска достатъчно другата. Явно и сега се опитваше да завива със забавено крило и успя да го изнегативи - също вероятно с помощта на някоя турбуленция (деня бе силен - Жоро Топузов отиде до Шипка и се върна за 3 часа).

Всичко стана доста високо, та успях да изкарам спокоен глас и да я накарам да завива за приземяване, въпреки че бе силно уплашена и неадекватна. Радвам се, че удържаме на изкушението да вземем по-евтини учебни крила. Алфите са велики!

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: изнегативяне при завой
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 26, 2016 8:35 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Някой сподели за тоя ден, че крилото му реагирало на турболенция така, че се озовало отстрани на него без да колабира... Това го притеснило... И аз летях тоя ден и си имаше динамика...

_________________
Golden4


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: изнегативяне при завой
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 27, 2016 8:54 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Тази случка за инцидент ли се брои?!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: изнегативяне при завой
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 28, 2016 6:25 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Дидо,
в англоезичните държави има две авиационни понятия - accident и incident - първото го превеждаме като инцидент, а второто като инцидент без щети / жертви . В авиационната терминология в България ползваме други подобни по смисъл понятия - произшествие и предпоставка за произшествие. Когато чета ежегодните описания на инцидентите на англичаните забелязвам че в 30 процента от случаите няма щета, пилота не е пострадал или е леко охлузен и натъртен.
Естествено, че когато летим на прелет няма нужда да описваме обичайните си колапси, но в случая става въпрос за нещо по-сериозно с пилот, който не знае как да реагира. Освен за статистиката, щетите тука са че обучаемия се отказа от летенето след преживяното, а на мен ми се появиха още 2 бели косъма :-)

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: изнегативяне при завой
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 28, 2016 10:40 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Питам щото и на мен ми се свива сърцето като видя, че има нещо ново писано в "Инциденти". После гледам - колапс или негативна :) и си отдъхвам...


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -2 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов