Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:56 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Ученик кацна на дърво в мъгла
МнениеПубликувано на: Сря Юни 07, 2017 11:27 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 11:22 pm
Мнения: 3
Име: Христо Пецанов
Под натиск от Ники и Иво, да опиша случката в неделя на Сопот.

Традицията повелява всички инциденти да се описват с цел предпазване от следващи такива, и да няма говорене зад гърба на другия.

В неделя сутринта всички забегнаха по задачи и аз останах сам с учениците. Трябваше да направим няколко полета от Сопот, като аз ги водя за упражнения от кацалката. Трябваше да излитат сами, което малко ме притесняваше. Базата в началото на деня беше ниска, и имахме време да си поговорим на поляната за летене в мъгла и облаци, и да преговорим някои от маневрите които щяхме да правим. В 11 и нещо се показа старта и излетяха няколко пилота. Пратих учениците да се качват като им казах да направим радио-връзка преди да излетят. На старта имаше доста хора и се свързах с пилот по телефона който да ми каже как е горе. Каза ми че вятъра е малко повече изток и са отишли на източния старт. Помолих пилота да погледне учениците и да ги пусне. Пред старта се правеха и разпадаха облаци и на моменти се скриваше и отваряше. През това време аз се мотам по поляната, и гледам как кацат тандемите. След малко ми звънна телефона, и пилота който съм помолил да наглежда учениците ми казва че единият е излетял, и се е отнасял леко в ляво и е влезнал в облака. Като попитах защо не са ме потърсили по радиото, той ми каза че са ме търсили, но аз не съм им отговорил. Източният старт няма пряка видимост към кацалката, и не винаги се осъществява връзка (попада в радио-сянка). След около 3-4 минути ученикът каца на съседния ръб, на изток от източния старт, дори леко на североизток от старта. До последният момент е бил в облака, и буквално на метри преди дървото се е разчистила мъглата. Каца сравнително меко и увисва на два метра от земята. Разминава се с леки драскотини.

Задейства се организация по намирането и прибирането, и следва едно дълго ходене и катерене по скали с голямо лутане през гори. Съобразителността на пилот който остана на старта с добра видимост към крилото и ни навигираше на къде да ходим, се оказа добра стратегия за намирането на ученика.

Много грешки натрупани една след друга.

Моята е съществената - че съм се доверил на пилот който не е преценил сложните метеорологични условия.

_________________
Асеновград Христо Пецанов


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -1 
 
 Заглавие: Re: Ученик кацна на дърво в мъгла
МнениеПубликувано на: Сря Юни 14, 2017 12:41 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
petsana написа:
Моята е съществената - че съм се доверил на пилот който не е преценил сложните метеорологични условия.

Не. Грешката е само една.
Грешка е друга. Ти не си се доверил на себе си. То не е дори и грешка, а нещо вътре в теб, което ти пречи и поражда "грешките". Обяснявам... Ники и Иво са начертали план за деня. Ти е трябвало да го следваш. Условията са били различни от плана. Ти си го знаел. Плана е бил несъответсваш на условията. Никой не е очаквал от тебе да следваш плана. Ники и Иво са нямали и представа какви си решил да ги свършиш. Ти си знаел. Инстинктите са ти казвали какво трябва да направиш, но не си си вярвал достатъчно. Просто не си вярваш. Продължил си с плана - чуждия план. Направил си импровизация - с пилота на старта. В летенето с параплан, че и дори в авиацията импровизациите не са ОК. Просто не са! Пилота на старта е влошил ситуацията, защото е създал илюзията за учениците ти, че ще се погрижи за тях. Ако не беше той те нямаше да се осмелят да летят най-вероятно, не и без да те питат тебе поне десет пъти.
Парадоксално, но някакви хора, ученици ти се доверяват, а ти самия си нямаш доверие.
Разбира се добрата новина е, че не е нужно това да остане така. Ти можеш да се промениш. Да слушаш себе си. Да казваш Не! да разбереш защо е така. предстои ти работа...
П.С.
Това не е критика и не е злонамерено Христо. Така го усещам, а аз се доверявам на себе си.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -2 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов