Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:12 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Излитане с възел на управлението
МнениеПубликувано на: Вто Юни 20, 2017 7:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Не точно инцидент, но предпоставка за такъв.

Място - Витоша, Комините
Условия - 1,2 мс с чести, но къси пориви до 5 ИСИ/С. Странното при поривите беше, че посоката на вятъра се сменяше през С, до ИСИ и понягога дори с доста изток. Крилото се кайтваше трудно задари рязките спирания на вятъра и менящата се посока. Не ми беше комфортно да излитам , но не ме мързеше да тичам на челен старт при затишие, затовя след 2-3 неуспешни опита излетях. При самото излитане проверих визуално крилото, останах няколко секунди на място преди да излетя, но имах странно придърпване на дясното упрявление. Помислих че вятърът пак сменя посока и затова ме бута на една страна и излетях. Точно след излитането ме завъртя на дясно, като реагирах като при колапс и видях ,че линиите на дясната спирачка са се оплели/вързали. Опитах силни изпомпвания, но нямаше шанс за разплитане в полет. Времето беше доста термично и за щастие имах височина да заходя и кацна на старта. Крилото беше трудно управляемо, като при корекциите при гмуркане тръгваше да срива (омекване на управленията), въпреки че в учебниците пише, че не може да се срва при гмуркане напред - предполагам се има предвид летящо крило в нормалната си конфигурация : )

1. Изводи- винаги предполетна подготовка, дори и след фалстарт . Фактът, че крилото е закачено за сбруята ни не може да се оплете, не зачи, че клонка или възелче няма да направи беля.
2. Когато крилото е на стена не виждаме линиите на спирачките, които опират в земята.
3. Въпреки, че вятърът не ми беше комфортен, излетях заради желанието за летене. Трябваше да изчакам 1/2 мс и да излетя на челен.

След случката разпънах и излетях безпроблемно. Условията бяха супер.

Видео:

https://www.youtube.com/watch?v=YbBNWNtcFTE


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане с възел на управлението
МнениеПубликувано на: Вто Юни 20, 2017 8:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Здрасти колега,

Далеч съм от мисълта да ти давам акъл, но искам да отбележа няколко неща които ми направиха впечатление от видеото.

Изглежда ми като че ли си разпънал в ниската част на старта -ниско долу- почти до ръба. Аз лично обичам да разпъвам максимално назад. Едно, че имам достатъчно място за разтичване, второ че съм далеч от "роторливата" зона получаваща се зад ръба. Трето имам достатъчно време в което мога да спра излитането.
Друго, крилото си личи че е вързано още в момента в който изходящият ръб се отлепи от земята. Вероятно го забелязвам защото съм си насочил вниманието натам, но все пак ми изглежда лесно забележимо.

И третото заради което реших да пиша е кацането. Лично според мен нямаше височина за такова кацане. Считам че това беше много рисково изпълнение. При това положение, един порив е достатъчен за да ти даде допълнителна скорост и после да си шиеш сбруята.

Хубавото е че си се разминал, така че специално за теб в този случай всичко е сработило добре.

Дерзай

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане с възел на управлението
МнениеПубликувано на: Вто Юни 20, 2017 9:55 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Нямаш грижи, аз затова съм го постнал. Тъпото е , че погледнах два пъти крилото преди да излетя. А иначе за разпъването си прав - имах фалстартове и ме домързя да се връщам горе. Още една грешка :)

Кацането беше на кантар,но крилото хич не ме слушаше, така че мигновенно взех решение да кацам, за да не летя до долу така.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане с възел на управлението
МнениеПубликувано на: Пет Дек 29, 2017 8:40 am 
Offline

Регистриран на: Пет Дек 04, 2015 11:17 am
Мнения: 4
Име: ivo mihaylov
https://www.youtube.com/watch?v=Wy_itVrKDak :idea: Тегли ли крилото силно в ляво дясно , дали от порив на вятъра или от възел, спри излитането бързо и безопасно :!:(казвам го на себе си) . :shock: Тук съм на Златица :D ами ако беше на някоѝ къс старт с отвес :?:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов