Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:26 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Инциден с Юри Прашното
МнениеПубликувано на: Пон Авг 06, 2018 10:27 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Здравейте,
Винаги изтръпвам, когато трябва да пиша в тази рубрика, но няма как. Спортът ни е такъв.
Неприятности се случват дори и с най-готините пичове сред парапланеристите, какъвто според мен е Прашния.

Накратко инцидентът се случи по време на първия ден от манифестацията на Невша - тази Събота.
Условията не бяха от най-лесните и вятърът беше силничък, особенно веднага след Стара планина.
Голямата влага в Ришкия беше изчистило небето и налагаше трикови решения за преминаване.
Доста хора се изподавиха в този район тогава. Вятърът долу създаваше допълнителни проблеми.
Четейки това, човек би си помислил, че Прашното е кацнал някъде там и е бедствал заради силния вятър.
Нищо подобно. Използвам случая да напомня, че неприятностите ни се случват много често след като преминем
трудната част и си отдъхнем от напрежението.

Така се е получило и с Юри. След като преминал планината и трудния падащ терен над Сунгуларе,
не е успял да се извади и решава да кацне след петолъчката. Вятърът е силен, въздуха е турбулентен
и той си подбира подходяща за целта нива, близо до пътя. Пропуска първата, следва втора, но третата му се вижда по-подходяща.
Насочва се там, но се налага да обърна сравнително ниско. При влизането в 360 градусовия завой, загубва рязко височина и
се удря с голяма тангенциална скорост в нивата в полетна позиция, легнал в сбруята. Първия контакт със земята е с лакътя,
в резултат на което чупи шийката на раменната си кост. Има и натъртвания в областта на седалището и крака, но те не са
сериозни. Откарват го в Ямболската болница, където е диагностициран и прехвърлен на другия ден във Варна.
Утре му предстои операция с остеосинтеза (метална или титаниева планка).

Незнам колко точно ще струва операцията и рехабилитацията след това,
но това, което знам е, че Юри е един от малкото сред нас, което се раздавата на макс,
за да помогнат на другите. Виждал съм го лично десетки пъти и при това без никакви сметки и изгоди.
Юли испанския беше тази вечер при него в болницата и много трудно го убеди да си предостави банковата сметка,
за да можем, тези които желаем, да му помогнем.
Смятам, че го заслужва на 200%.

Ето и сметката:
BG35STSA93000014710674
Юри Петков Тонев

Инциденът му е много поучителен, защото показва, че трабва да сме максимално консервативни
при решенията си, непосредствено преди кацане. Силният вятър и съпътсващата приземна турбуленция,
могат да причинят сериозни промени в поведението на крилото и разчета ни за кацане.
Оставяйте си винаги запас от височина и време за корекция на махове и камбани, за да може да кацнете безопасно.
Юри е много опитен пилот и знае какво прави, но истината е, че много от нас, напредвайки в летенето, постоянно вдигаме
летвата на личните си възможности или пък ставаме леко нехайни.

За последното мога да споделя дори от пресен личен опит от вчера. Отпуснат на финалния глайд някъде към 7 и половина,
разглеждах отражението на слънцето в езерата и призрачната атмосфера в тази част на деня, когато движейки се по вятъра,
не забелязах, че на 50 метра над земята скоростта ми от 48 км/час спадна на 30 и направих остър обратен завой и кацнах на
скорост в разораната нива с 3 метра гръбен вятър, а крилото ме се бухна с камерите пред мен. :shock: Ако не бях приплъзнал с крака
и да убия скорстта щях да направя някое салто напред. Почуствах се адски глупаво. :? Пушаците на 15 км преди мястото на кацане
показваха СИ вятър, но малко по-късно съм влязъл в поток от местен ЮЗ бриз, не много силен, но достатъчен да се контузя,
подобно на Юри. Така че, пазете се. Белите стават тогава, когато най-малко ги очакваш.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +14 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инциден с Юри Прашното
МнениеПубликувано на: Вто Авг 07, 2018 12:13 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 12:39 pm
Мнения: 206
Местоположение: Варна
Име: Адриан Атанасов
Напълно подкрепям думите на Доки! Всички от Варна, Шумен и района знаем колко е отдаден Юри на летенето и още повече, на хората с които споделя летенето! Лишавал се е безброй пъти от летене за да откача крила, събира хора, да помага на старта и какво ли още не. Лично мен ме е спасявал десетки пъти. Катерил се е по дървета и се е прибирал в късните часове на деня. Относно настоящето:

Операцията включва импланти, които никак не са евтини... Колкото и да се дърпа Прашното, апелирам всеки, който има възможност да помогне, да го направи. Аз ви гарантирам, че Юри няма да ви остане длъжен и когато имате нужда той ще е там. :)

_________________
Ozone Mantra M6 - червено-черно-бяло
Ozone Zeno - синьо-бяло
Element AIR - Tandem


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инциден с Юри Прашното
МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2018 9:20 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Юли 24, 2013 9:44 am
Мнения: 1
Име: uri tonev
Те не идат от космоса,
те родени са тук,
но сърцата им просто са
по-кристални от звук.

и виж, ето ги, литват над балкони с пране,
над калта, над сгурията в двора,
и добре, че се срещат единици поне
от вида на хвърчащите хора!

А ний бутаме някак си
и жени ни влекат,
а ний пием коняка си
в битов някакъв кът,

и говорим за глупости, важно вирейки нос,
или с израз на снобска умора,
и изобщо стараем се да не става въпрос
за вида на хвърчащите хора.

И е вярно, че те не са
от реалния свят,
не се срещат на тениса,
нямат собствен „Фиат“,

но защо ли тогава нещо тук ни боли,
щом ги видим да литват в простора –
да не би да ни спомнят, че и ний сме били
от вида на хвърчащите хора?

Валери Петров

Приятели и колеги,
толкова много ме развълнувахте с вашето съпричастие и подкрепа.
В тези трудни за мен дни отново
усетих,че ние, хвърчащите хора сме истинско братство-във въздуха и на земята.
Сърдечно благодаря на всички и пожелавам да изпитвате само радост и никога болка след полета
Вече съм у дома след операцията и мислено съм с вас в небето!

Ваш Юрий


Върнете се в началото
  Профил    +18 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов