Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 7:05 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Травма на кояното при излитане с тандема
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 24, 2018 12:48 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Днес при "рутинно" излитане с тандема си травмирах коляното. Казвам "рутинно," въпреки че две еднакви излитания няма, но условията бяха близко до перфектните.
Случката се случи на Остроган, като основният вятър беше с лека западна компонена и се наложи да почакаме слънцето на нагрее предната част на склона пред старта за да тръгне термичното чело.
Извадих крилото почти на място и се затичахме с пасажера, като се наложи съвсем лека корекция на посоката за да излетим към най-чистата и стръмна част гледаша на север.
По принцип съм си изградил една техника на излитане с пасажери и тя включва основно две неща.
Първото е закачане на пасажера на по горната позоция на везните ако не е много лек разбирасе и второто е мощно избутване на пасажера с гърди във финалната фаза на ускорение, защото на повечето точно тогава им "омекват коленете и заорават с краката.
Този път изглежда се престарах с избутването и при предпоследния тласък с десния крак някак го заметнах много назад и странично с пръстите навън. Чух леко изпукване в областта на коляното и меко казано ми се присра от болка, но след десетина секунди отмина и успях да раздвижа крака без никаква болка.
Полетяхме с пасажера и кацнахме що годе нормално, защото стъпих само на левия крак за всеки случай и си седнах на гъза. Изправих се и нямаше никаквъв проблм, но като понечих да се наведа и за събера крилото ме резна рязко като все едно ми забиват пирон и се седнах на задника.
Пораздвижих се и нямах особенни проблеми, но отскочих до вкъщи и си взех една ортопедична наколенка и малко замразяващ спрей и така до вечерта.
Като се обездвижих обче коляното леко ми отече и се обособиха две болезнени зони пр иопределени движения.
вероятно съм разтегнал или скъал предна кръстна връзка (според бабата на жена ми, която е доктор и физиотерапевт) и утре ще ходя все пак до ортопед да ми хвърли едни око.
Това ми е втората третата травма в парапланеризма и тя като първиде две се случи по "безобиден" начин.
Ето и видео от излитането https://youtu.be/9EzkZxEeCHE

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Травма на кояното при излитане с тандема
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 24, 2018 11:41 am 
Offline

Регистриран на: Пет Юли 15, 2011 1:45 pm
Мнения: 45
Местоположение: Drama GREECE
Име: Dimitris Iordanidis
Мда най вероятно предна кръстна връзка частично скъсана, най добре е да направиш магнитно резонансна томография да си сигурен точно каква степен е и какво е. Първо време ще те боли като слизаш стълби и няма да може да клекнеш но това след 3-4 седмици минава.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Травма на кояното при излитане с тандема
МнениеПубликувано на: Вто Окт 02, 2018 7:19 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Направих си ЯМР за да видя какво е положението https://drive.google.com/file/d/1qMtd1B ... sp=sharing
Ортопеда който го прегледа се опитва да ме убеди да отида да си направя операция, а дори не ме беше прегледал още защото беше в отпуск.
Отидох при него четири дни след ЯМР и му обясних, че вече поти нямам никаква болка дори и при слизане по наклон, и че лека болка се появява само при усукване на коляното в определено положение.
Понеже ми предстои физически изпит на 5-ти октомври с доста натоварване в краката попитах ортопеда дали според него мога да се явя и той ми каза, че каквото съм направил на коляното, направил съм го и по-зле няма как да стане и ми предложи да ми перне една инжекция и да го обезболи.
След тези заключения някак ме изгуби като пациент, а аз разбира се се отказах от изпита.
Говорих с доста хора с подобни травми, включително и с други лекари, които ме посъветваха да не се оперирам ако не е абсолютно наложително.
Седмица по-късно подвижността ми се възвърна на 90% и болка изпитвам все по-рядко и мисля да послушам съветите на повечето хора и да оставя коляното на мира за 2-3 месца.
Имам изследването на диск и ще бъда благодарен ако ми препоръчате някой, които може да го погледна, защото се съмнявам даже в разчитането му.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Травма на кояното при излитане с тандема
МнениеПубликувано на: Вто Окт 02, 2018 9:40 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2016 2:51 pm
Мнения: 8
Име: Veselin Pavlov
Един колега скъса наскоро кръстна връзка при каране на ски. Ходи при няколко специалиста за консултация и накрая се оперира април тази година при д-р Костадинов в болница Люлин, София. Много е доволен и го препоръчва. тел: 0878308009


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Травма на кояното при излитане с тандема
МнениеПубликувано на: Вто Окт 02, 2018 6:49 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Абе да не разводнявам темата ама само на мен ли ми направи впечатлени че пише.

Клинична диагноза: Травма на ДЯСНО коляно
Изследвана област: ЛЯВА колянна става

То след такава писаница направо всяка вяра да изгубиш - добре че тея дето пишат не режат :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Травма на кояното при излитане с тандема
МнениеПубликувано на: Сря Окт 03, 2018 10:09 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Viper_Weasel написа:
Абе да не разводнявам темата ама само на мен ли ми направи впечатлени че пише.

Клинична диагноза: Травма на ДЯСНО коляно
Изследвана област: ЛЯВА колянна става

То след такава писаница направо всяка вяра да изгубиш - добре че тея дето пишат не режат :)

Днес ходих до ВМА за независимо разчитане на резултатите от ЯМР. Отидох при един от най-добрите специалисти в областта, доц Андрей Иванов, чието първо впечатление бе, че някой аматьор си е играл с апаратурата :)
Както и да е, травма има, но според него въобще не е толкова сериозна, камо ли пък да се оперирам.
Каза ми, че нещата ще отшумят за около месец, стига да си пазя коляното и вероятно цял живот няма да разбера имам ли разкъсана връзка или не, освен ако не повторя травмата.
Иначе за беля, пазейки болния крак, вчера стъпи накриво в една дупла със здравия и си навехнах глезена, та сега глезена ме боли много повече от колкото ме болеше коляното, ама и това щяло да мине :)

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов