Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 27, 2024 10:44 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Memento mori...
МнениеПубликувано на: Пет Фев 19, 2010 7:54 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 19, 2008 10:14 am
Мнения: 57
Местоположение: София
От един друг форум, но ни касае --->цялата тема

Работех по мотора си снощи. Сменях си веригата и спирачните апарати. Подготвях го за новият сезон, които за някои от нас започва след по-малко от месец. Един нов сезон изпълнен нови преживявания, нови предизвикателства, запознанства…с усмивки и със сълзи…с живот и колкото и да не ми се иска…със смърт. Мотосезоните, както и човешкият живот следват един неизбежен и брутален принцип – едни умират, други се раждат. Не…това не е черногледство, нито злокобно предрекание. Колкото и да е жалко, това е съвсем реален факт, които повечето мотоциклетисти предпочитат да посрещнат по метода на щрауса – с глава заровена в земята. Игнорирането на един проблем не го решава, нито го поставя в стасис. И свидетелство за това са избухващите в началото на всеки сезон ежедневни теми в “Черна хроника”.

“Е да, ама случва се! Е да, ама защо така говориш? Е да, ама аз карам от седемгодишен и знам какво правя! Е да, ама аз съм състезател! Мен пък Бог ме пази! Не ми ги говори на мене тя, а на олигофрените с БМВ-тата, които се изживяват като състезатели и си избиват комплексите!”...Звучи ли познато?

Ако някои от горните отговори звучи поне малко логично, тогава стани, хвани се за ухото и се заведи пред мотора си. Ако правиш физиономии, превърташ очи и мърмориш в процеса на това, си плесни един здрав шамар за да се събудиш и отрезвиш. Погледни мотора, после се погледни в огледалото и запомни фразата “Мементо мори!”. Помни, че си смъртен… Никога не забравяй, че си смъртен… Не си безгрешен, независимо от опита си…независимо от знанията си…независимо от физическата, теоретичната или техническата ти подготовка. Мементо мори! Сега е момента да мислиш и да осъзнаеш това, защото сега е сега, а после-то може да го няма. Сега е момента да помислиш и да решиш дали ще караш мотор този сезон. Сигурен ли си в себе си и това което можеш, така че да не си заплаха първо за тези около теб и после за самият себе си? Не бъркай самоувереността с трезвата решителност, защото първото причинява нещастие, докато второто спасява живот. Готов ли си да караш според собствените си възможности, а не според “ауспусите” на другите? Готов ли си да компенсираш за грешките на другите, защото за мотоциклетиста дори и чуждите грешки лесно се превръщат в лични? Мотора ти готов ли е за новия сезон? Измиването му и смяната на масло не са достатъчни…Провери ли спирачките? Спирачната течност? Съединителят? Смазал ли си жилата? Изчисти ли веригата? Смазал ли си я? Какво е състоянието на зъбчатките? На окачването?

“Е да, ама остави ме намира! Мотора е нов! Е кво да ги гледам, нали зел сезон изкарах с тях без проблеми! За какво ми е динамометричен ключ? Стегаш до дупка и връщаш половин оборот! Съединяваш веригата с чука и не ти требват специални инструменти! Ние едно време колко сме карали така, никога не е имало проблеми!”… Звучи ли убедително?

Мементо мори! Помни, че си смъртен! Би ли доверил живота си на случайният чужд съвет, или би предпочел да намериш сам отговора на въпросите си? Информацията за мотоциклетната поддръжка в днешни дни е достъпна за всеки човек, който има желанието и целенасочеността да търси. Търси, обогатявай се постоянно и шансът ти да оцелееш, както в началото на сезона, така и по принцип, прогресивно ще се повишава. Разбира се, това е избор. Отдай се на мързела и самовнушението, че знаеш достатъчно, забрави “Мементо мори” и това пред което си предпочел да си заровиш главата в земята, ще те ритне отзад…без да прави сметка дали се намираш на поляната, на улицата или пред прясно изкопаната яма с каменния кръст...

Мементо мори е трезвата мисъл взела връх над примитивното. Мементо мори…ще се погрижа за мотора си сега, за да се грижи той за мен в новия сезон. Мементо мори…аз помня загиналите... С Мементо мори, аз избирам живота пред смъртта.

Corvus Rutilus egressus…

_________________
YOU'RE NOT A HUMAN BEING HAVING A SPIRITUAL EXPERIENCE. YOU'RE A SPIRITUAL BEING HAVING A HUMAN EXPERIENCE


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов