Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:06 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Литературен конкурс "Състояние на полет" 2012
МнениеПубликувано на: Сря Фев 08, 2012 12:34 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
За втори път съвместно с литературното общество hulite.net и община Сопот, ще организираме литературен конкурс "Състояние на полет". Заключителната и официална част на конкурса ще бъде на 7-ми юли в Радиното училище в Сопот и също ще бъде част от Вазовите литературни празници.

Вие също можете да участвате със своя проза и поезия, но те не трябва да са били публикувани досега (пазя си си едно непубликувано писание от Етиопия за конкурса)

Също така можете да помогнете на конкурса с привличане на спонсори, идеи за лого (засега съм измислил това gallery/albums/userpics/10004/state-of-flight.gif ) или просто с присъствие и съпричасност.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Литературен конкурс "Състояние на полет" 2012
МнениеПубликувано на: Пет Фев 10, 2012 12:19 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 27, 2004 2:53 pm
Мнения: 459
Име: uon venos
niki написа:
За втори път съвместно с литературното общество hulite.net и община Сопот, ще организираме литературен конкурс "Състояние на полет". Заключителната и официална част на конкурса ще бъде на 7-ми юли в Радиното училище в Сопот и също ще бъде част от Вазовите литературни празници.

Вие също можете да участвате със своя проза и поезия, но те не трябва да са били публикувани досега (пазя си си едно непубликувано писание от Етиопия за конкурса)

Също така можете да помогнете на конкурса с привличане на спонсори, идеи за лого (засега съм измислил това gallery/albums/userpics/10004/state-of-flight.gif ) или просто с присъствие и съпричасност.


Ники,
а темата трябва да е свързана с летенето ли?
могат ли да участват такива като мен, които не живеят в България ?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Литературен конкурс "Състояние на полет" 2012
МнениеПубликувано на: Съб Фев 11, 2012 9:34 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
pesheva написа:
а темата трябва да е свързана с летенето ли?
могат ли да участват такива като мен, които не живеят в България ?


Състоянието на полет го има и в извън физическото летене, така че използвай чувствителността си да го намериш и въображението си да го опишеш.
От миналия конкурс ми хареса един разказ, където се сравняваше люлеенето на едно дете на люлка с излитане. Люш и излиташ. Люш и излиташ.
След като го прочетох и си спомних детсвтото, вече не отказвах на Орлето да го люлея на люлка...

На една приятелка пък и хареса:
"Коленете ти любима
като криле на пеперуда"

............
Разбира се че могат да участват и всички извън България.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Литературен конкурс "Състояние на полет" 2012
МнениеПубликувано на: Пет Апр 06, 2012 8:08 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Конкурса започна:
http://www.hulite.net/modules.php?name= ... 2988#72988

не се срамувайте...

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Литературен конкурс "Състояние на полет" 2012
МнениеПубликувано на: Сря Юли 04, 2012 7:04 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Заповядайте на официалната част и награждаването на победителите в събота 7-ми в 7 часа в Сопот в Радиното училище.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Литературен конкурс "Състояние на полет" 2012
МнениеПубликувано на: Пон Юли 09, 2012 8:01 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Конкурса завърши, хубавите спомени остават.
Макар да не бях номиниран (нещо логиката ми пречи на артистичното изразяване) ето с какво участвах:

едно от Етиопия. Опитах се да погледна отстрани на себе и реакцията на околните:

НИЩОТО

Както изчезна, така се появи. Внезапно. От някъде. На някъде.
Всяка сутрин излизаше от хотела и се вливаше в потока на главната улица. Опитваше се да поздрави всички жители, работници, носачи, търговци, деца и шофьори. Но те бяха хиляди, а той бе сам.
Купуваше си банани, които изяждаше седнал край пътя.
После изчезваше в хотела си за да се появи по обед с опърпаната си раница. И в малкото крайпътно градче наставаше смут. Веднага му се лепваха няколко деца. После още. И още. Докато излезеше от града увличаше рояк от десетки малчугани и тук таме някой непораснал възрастен.
Вървеше уверен към края на платото. По-нетърпеливите търчаха напред и го чакаха на ръба. Защото, както слънцето изгряваше сутрин, така и днес щеше да се случи чудото - полет към простора.
Е, всеки път имаше нещо различно. Понякога чакаше вятъра. Друг път вятъра чакаше него и го грабваше бързо в небето. Но най-важното бе излитането. От къде всеки път тоя устрем да бяга към ръба? Да бяга към нищото?
Каква бе тая магия? Как може някой да си играе с нищото? Да изчезва и да се появява. И пак. И тук. Не. Ей там.
Както се появи, така и изчезна. Внезапно. От някъде. На някъде.
Играта свърши, но децата още ходят до ръба загледани в нищото.

.................................

И едно от Сопотското ежедневие:

ЗАКВАСКА

Телефонът извъня. Учениците чакат. Пасажерите също.
Млековарката изсвири. Сипах по един черпак във всеки буркан и ги разклатих добре. Трябва да подгрея стъклото за да не се спука после. Налях млякото в бурканите и зачаках да изстине. Няма как да бързам. Един път натопих бурканите в тенджера със студена вода и нищо не излезе. Просто хубавите неща стават бавно и толкоз.
Телефонът пак извъня. Жозефина и Илия стават нетърпеливи. Жозефина е австралийка, помощник капитан на танкер. Илия е програмист от Израел. Предната вечер го питах какъв е - руснак или евреин. Той отговори с "наздраве" и глътна цялата чаша с ракия.
Хубаво е когато хора от цял свят идват при нас заради летенето. Мисля че съм наркодилър, макар че няма нищо незаконно. Учим хората да летят. Возим мимолетните. По-опитните ги вкарваме в разни интересни трипчета. Понякога използваме думички като "оцеля" или "размина се". Понякога просто мълчим. Не знам каква химия им бъркаме в главата, но щом идват и се връщат значи има нещо. Сигурно след време крилата ще се продават с голям черно-бял предупредителен надпис "ЛЕТЕНЕТО ВОДИ КЪМ ПРИСТРАСТЯВАНЕ". Сигурно ще караме хората да подписват едни дълги декларации с които ни освобождават от отговорност, ако заради летенето се разведат, напуснат работа или се захванат с други подобни противообществени прояви. Дано в бъдеще нямаме проблеми с властите, че замърсяваме чистотата на обществото и го заразяваме с paraplanus thermophilus. Ако разберат и за vetroveicus bulgaricum ще ни лепнат за биологични оръжия, тероризъм или най-малкото за патент и акциз.
Дани пак позвъня. Всички искат да летят. Времето изглежда хубаво. Защо закъснявам?
Как да им обясня, колко е важен е момента на заквасването. Разковничето е в температурата. Дежуриш до изстиващите буркани и от време на време топваш кутрето. Трябва да е уютно. Като в майчина утроба. Нито горещо, нито просто топло. От време на време го разклащаш за да провериш температурата наоколо. После пак чакаш. И щом набараш момента на сливането, изсипваш закваската. Без да я бъркаш. Нека сама си реши кога да се хване. После увиваш бурканите с одеалото на баба, без да завинтваш капачките. Да глътнат малко от хубавия въздух на Балкана...
...
Летенето днес бе супер! Взехме си дозата.
Първото ми овче кисело мляко за годината стана таман. Гъсто като ... бял облак в синьото небе. Wink

....................

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Литературен конкурс "Състояние на полет" 2012
МнениеПубликувано на: Съб Авг 11, 2012 5:28 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
За да не потънат някои неща в нищото споделям насоките на един член от журито - Николай Църов.

Признаци и показатели за тематична обвързаност "Състояние на полет"

- възхищения пред природни творения
- възхищения пред човешки творения
- житейско дръзновение
- живот на ръба на собствените възможности
- преодоляване на себе си
- възвисяване на интелектуалната и духовната човешка същност
- разширяване обхвата на обектите на обичта
- любовта
- мечтата като вид желание
- бягство от рутината и застоя
- копнеж по неизживяното и далечното
- лутане в търсене на призвание
- целеустременост
- саможертвена позиция
- смелостта да си сам
- степен на отдаденост на вътрешните пориви
- борба за отстояване и утвърждаване на общочовешките ценности
- изследователски подход към живота
- степен на обобщеност на разглежданите въпроси
- реене в спомени
- нравствено извисяване
- опитност - преживяно, а не измислено
- състояние на въодушевление и удивление

...............

И едно посвещение от Никол Комедвенска спечелила наградата на публиката с "Безсмъртни в състояние на полет" след тандемния полет:


Състояние на полет

на Николай Йотов, с благодарност

И затварям очи, и политам нагоре,
а земята под мене до точка се свива.
Ставам само душа и със Бог си говоря,
а съм жива, разбираш ли? Толкова жива!

Виждам целия свят - страшно тесен за двама,
как напредва през нищото крачка по крачка.
Да протегна ръка, с двете пръстчета само
като охлювче мога до смърт да го смачкам.

И кажи ми защо да се връщам обратно -
в онова уморено и съхнещо тяло?
Сред самото небе ще се раждам стократно,
ще съм само душа, ще съм само начало...

И отварям очи, и се спускам надолу,
а земята расте, идиотски шастлива.
Аз потъвам във нея, от камък по-гола,
но съм жива. О, Господи! Толкова жива...

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов