Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:24 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Пет Юни 15, 2012 10:46 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Представям на летателната аудитория най-простия и ефективен слънчев генератор за топла вода за баня и други битови нужди. Аз започнах да го ползвам от края на април. Отначало си мислех че ще имам топла вода само когато има слънце но се оказа че не е задължително да пече силно. Даже в хладни дни с много малко слънце водата е достатъчно топла за баня още не мога да си обясна как се получава при t° 22° С на въздуха и слънце закрито от облаци водата да става 40° С. А в най- топлото време водата е направо гореща. Слънчевия генератор си е лично мое изобретение не съм го изкопирал, просто точно такова няма никъде. Още от зимата ми се въртят в главата различни варианти и накрая стигнах до този. Импровизирал съм с подръчни матеряли като водещото ми е било да е с възможно най-ниска цена направата.
Изображение
Згънах от поцинкована ламарина 2м Х 1м едно корито с дълбочина 11см. Получава се обем от 120-130 л. Боядисал съм го с черна боя. И съм го залепил с силикон в рамка от дървени греди 11.5 Х 7 см. (с такива разполагах и също съм боядисал в черно ) ,служат за да не се деформира ламариненото корито и да не изстива водата вечер нещо като изолация. За капак съм сложил стъкло 5 мм (уж по -устойчиво на градушка). Между рамката и стъклото има гумени лепенки да не се хлъзга стъклото . Има преливник на 1см. под стъклото който ми служи за индикатор на нивото при пълнене( защото от долу не се вижда кога да спра крана). Има два маркуча на дъното . Единия е за пълнене на коритото а другия за източване вързан направо за топлата вода в банята. Пълня го когато се свърши водата и така си остава със същата t° до края.Не е като бойлер постоянно да се допълва със студена и реално да е ефективен на 50%. Единият сантиметър въздух между водата и стъклото служи и като изолация. И така водата не ми изстива до полунощ. Дори пускам и малко студена в душа на банята иначе е прекалено топла за къпане. Цялата система е на гравитационет принцип не е под налягане. Банята ми е точно отдолу под соларния панел така че е ниско и водата се стича бавно за това съм сложил една помпа от пералня 40W ( свалих я от една стара пералня от балканската война , беше се болкирала но и направих един лек ремонт и взе че възкръсна) защото искам да имам хубава струя на душа. Но реално си тече и и без да съм включил помпата мога да се къпя и когато няма ток. 120-130л. топла вода са ми предостатъчни за ден. До сега никога не съм изсточвал коритото до дъно само го допълвам за следващия ден.

П.п. И едно леко отклонение ако позволите: Енергията е навсякъде около нас. Ние живеем в седмата вселена нарича се Небадон. Тя е ограничена във времето но ние сме надарени от създателите ни със свободна воля .Така че ако успем да оползотворяваме обкръжаващата ни енергия която е буквално във всичко .Ние можем да променим нашата извратена и изродена до под мозъка на костите реалност в съвсем друга.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +12 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Нед Юни 17, 2012 9:16 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Не разбрах как си залепил стените на коритото да не пропускат вода? И макар поцинковано...май пак ръждясваше...да?

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Нед Юни 17, 2012 10:41 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
От цял лист съм го згънал без рязане никъде. Залепил съм го само към рамката да не ми мърда. Поцинкованата ламарина корозира когато е под сливата защото като капят сливите пускат киселина . И пак изкарва поне 5 год. а само от вода му няма нищо. За толкова време все ще съм спестил за един нов лист 13лв.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Пон Юни 18, 2012 4:55 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 23, 2011 11:13 pm
Мнения: 51
Местоположение: Варна
Име: Ивайло Марков
Навремето като бях по - малък, през лятото баба ми нареждаше пластмасови бирени бутилки от онезо по 2л и всяка вечер имаше гореща вода за къпане. Вярно - малко селско, но тогава беше важен резултатът.

_________________
F l y - A c a d e m y

Swing Mistral 6


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Пон Юни 18, 2012 7:39 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
10 туби от минерална вода на терасата от по 10 литра и ето 100 литра гореща вода за къпане без пари. Поне през лятото проблема е решен. Ако се боядисат с черна боя гледай какво става, ще има и за другия ден. Ще има и в по-хладните дни.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Пон Юни 18, 2012 9:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Да ама друго е да ти е в банята не е като да се поливаш с туби като индиянец. Плюс това при мен се грее и в хладно и облачно време.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Пон Юни 18, 2012 10:10 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Ако имаш къде да ги сложиш нависоко е ОК, но ако живееш в апартамент не става без помпа. Иначе със стара помпа от пералня + малко маркучи или PVC тръби и индианците стават европейци.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Чет Юли 05, 2012 11:29 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Идеята е пределно проста наистина, и евтина. Имам подозрение че черната боя след време ще се отлепи от поцинкованата ламарина, така че се оглеждай за черни люспички боя във водата след време. Освен ако не си използвал някаква по-съвършена технология за боядисване.

За енергията че я има в излишък, има я, проблема е че площта на устройствата с които я ловим е недостатъчна..примерно една соларна инсталация на покрива на къща не може да захрани напълно къщата с ток ( за печка, хладилник и отопление през зимата). Другия проблем с фотоволтаиците ( примерно) е че докато се изплатят, им минава и времето на годност..примерно изплащат се за 17 години, а живота им е 24..т.е. келепира е за 7 години.
Иначе аз съм за слънчевата енергия ...с две ръце!!!...да се освободим от зависимостта на гадните нефто-газо-собственици от типа на араби, руснаци и т.н.
Да не забравяме и гео-термалния принцип, оттам също може да се спечели енергия. И другото е супер-изолация на къщите ..но това е друга тема.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Пет Ное 23, 2012 9:33 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
krassi написа:
Идеята е пределно проста наистина, и евтина. Имам подозрение че черната боя след време ще се отлепи от поцинкованата ламарина, така че се оглеждай за черни люспички боя във водата след време.

Верно като го източих за да го зазимявам видях че боята се е набръчкала и се лющи. Здраве да е. напролет ще го боядисам пак. Предоволен съм от изобретението имах топла вода от края на април почти до края на октомври. За това време бойлер не съм ползвал изобщо.
Сега остава да започна и слънчево хранене и ставам напълно свободен и независим :D http://www.youtube.com/watch?v=AJxTvPZi ... uxG1c2YnRQ

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Пет Ное 23, 2012 10:30 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
значи слънцето достига до водата? и над нея има въздух?
макар ,че тя се нагрява...не е ли опасно да се завъди флора и фауна?

за Краси
за Фотоволтаиците не си прав
беше времето когато се изплащаха за 17 години...
преди бяха по 3-4 евро на ват
сега са около долар на ват
имам опит вече в тази тема...
и си монтирах киловат и половина в двора
(извинявайте за отклоняването от темата....)

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Пет Ное 23, 2012 10:37 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
venelin написа:
значи слънцето достига до водата? и над нея има въздух?
макар ,че тя се нагрява...не е ли опасно да се завъди флора и фауна?

Не и при ме защото не застоява ползва се всеки ден. Освен това ползвам вода от чешмата. Хлорирана убива микроорганизмите поне до някъде.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Пет Ное 23, 2012 10:42 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
"..........Ние живеем в седмата вселена нарича се Небадон. Тя е ограничена във времето но ние сме надарени от създателите ни със свободна воля .........."
а като прочета такива размисли луеекичко заставам нащрек :D

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Пет Ное 23, 2012 10:43 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
:D

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Пон Мар 31, 2014 9:49 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 15, 2014 8:28 pm
Мнения: 1
Име: Илиана Каменова
Еха, този генератор на соларна енергия изглежда много иновативно за затопляне на вода :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Соларна топла вода (безплатна)
МнениеПубликувано на: Вто Апр 15, 2014 5:03 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Ясене, въпреки, че "въртиш" водата, там си остава винаги някаква, както каза - допълваш я. То и реката постоянно тече, че и камара заводи си бълват отровите, ама живота е суров и е навсякъде, където има храна и вода. Докато разни организми имат хлорофил, с който се "хранят" от слънцето, хората не разполагат с такъв, за това моля ти се спри да вярваш на всичко, което прочетеш в интернет, твоя гуру се храни като всеки нормален човек - https://www.youtube.com/watch?v=8WI5Bz0BIZQ
И отново на темата, извинете за лирическото отклонение:
Венко е загатнал за въздуха, който освен за първичната супа, ще спомогне и на корозията, та като добавим и блажната боя се получава една много "приятна" смес, която, поне според мен, е доста по-вредна от твоите любими chemtrails, ама нали сам си си го направил, а не американското правителство - обливай се ;)
Замисли се вместо това да направиш система от тръби, като долния край вържеш към студената вода, а горния - към душа. Боядисваш ги в черно и слагаш същото стъкло отгоре. То ти осигурява парниковия ефект, който обяснява и мистерията около по-високата от околната температура. По този начин няма нужда да пълниш и т.н., а просто местиш спирателния кран малко по-далече.
Като дойде време да сменяваш бойлера инвестирай в такъв със серпентина, като добавиш и мотора от пералнята, за да върти водата. Слагаш и един термодатчик да включва мотора при определена температура.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов