Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 12:58 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Пон Ное 26, 2012 6:49 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
да споделя и аз...
направих си в двора Малка соларна централа
много проста работа
фотоволтаични панели свързани последователно за постигане на високо напрежение около 350Волта
два проводника червен и син влизат в инвертор DC/AC (да не се бърка с AC/DC....тях много ги харесвам...ама сега говорим за преобразуване на постоянен ток в променлив)
изхода на инвертора е включен в мрежата на къщата...
Като има слънце системата отдава до 1,5кВт които отиват по домашните ми уреди
Произведения фотоволтаичен ток не продавам на местното ЕРП,защото процедурата е много сложна....
ако го продавах щеше да е по-добре....всеки КВт/ч е по 45ст.
а сега само си икономисвам 20ст на кВ/ч...
но и така ми е добре....един климатик и дребните консуматори през деня си работят....а електромерът не се върти....
системата ми струва 1500 долара за панели,850 за инвертор,и няколкостотин левазажелеза,труд,кабели,боя и пр...
https://picasaweb.google.com/103410773770638929282/Fsb#

има малки инвертори .....200Вт например .....могат да работят с един панел и да захранват компютъра Ви....
Напомням ,че през цялото време говоря за свързана с мрежата система....в която буфер е мрежата....когато има слънце отдавате в мрежата....когато няма теглите....

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Пон Ное 26, 2012 7:29 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:24 am
Мнения: 171
Име: Венелин Грозев
Супер! Ако не е тайна откъде си купил панелите?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Пон Ное 26, 2012 7:56 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
купих си директно два вида....едните от Америка (Сащ) другите от Корея

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Пон Ное 26, 2012 10:53 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
Абе Венко,пак остави хората замислени-да не се окаже скоро че всеки е производител и тия да няма на кого да си продават скъпата зелена енергия. :D Аз зимата ползвам 2 та комина които минават през двете стаи.Дядото ми вика че като докарат на комшиите дърва да ги питам нямат ли нужда от помощ при пренасянето. :D


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Пон Ное 26, 2012 11:24 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Като се замислих аз в никакъв случай не бих хвърлил 4 бона за инвестиция която евентуално би се изплатила след 30 год грубо . И тия панели дали имат толкова дълъг живот най-вероятно не. Това е ясно че икономическа изгода няма е само модерна украса на вилата.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Вто Ное 27, 2012 12:58 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Благодаря, че сподели!
Аз, разбира се, имам още въпроси :D
Дай повече инфо за панелите:
Чрез познати ли ги намери или някъде онлайн?
Защо избра 2 вида и какви са разликите между тях?
Производителите дават ли някаква гаранция и каква?
Cb защита мислил ли си? От градушка и т.н.
Имахме такъв предмет в университета и за това разпитвам.. Та там ни учеха, че когато различните площи на един панел са нагряти различно е възможно да изгорят някои части. Например, ако сянката на някое дърво минава от горе...
Гледам, че цялата инсталация ти е завъртяна на някаква посока, предполагам юг.. На снимките не се вижда, но имат ли някакъв наклон панелите?
Мислил ли си вариант (или вече е така?) да се въртят ЮИ-Ю-ЮЗ панелите за още по-голям КПД?
Каква е площта на цялата инсталация?
Каква поддръжка иска? Предполагам трябва да се чисти от време на време..

Благодаря!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Вто Ное 27, 2012 8:31 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 3:03 pm
Мнения: 69
Местоположение: Пловдив
Име: Христо Ангелов
Не е ли добре да се сложат няколко акумулатора, да се ползват когато няма слънце , или е безсмислено. Мислил съм за подобен вариант, очаквах по високи цени. По добре да сложиш някой лев на слънце да работи за тебе , отколкото да стои в банката. При мене върхова консумация 1 КW ми е достатъчна. Добра идея!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Вто Ное 27, 2012 10:00 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
това на снимката е поле от 72,5 Ватови панели произведени в Щатите.Фирмата е Фърст Солар.
тънкослойна технология Кадмий-телур...между две стъкла ....без рамка от алуминий...
доста предимства пред традиционните силициеви панели(монокристални,поликристални и аморфни)
-работят много добре в облачно време...когато силициевите дават 30% кадмий-телур дават 50....
-имат много малък отрицателен температурен коефициент....т.е. през най-голямата жега в лятото по-малко им спада добива от нагряването(което е силно изразено при силициевите)
-две залепени едно за друго стъкла по 3,2мм имат много по голяма вероятност за оцеляване по време на град от единично стъкло.
-един панел дава 70 Волта
-задното стъкло значително по-добре пази (в сравнение с обикновеното ламиниращо фолио при останалите)полупроводниците от кислородна дифузия....която е основен фактор за стареене(от окисляване)
-лесно и евтино се транспортират ........на един палет се събират 50 (!!!!!!!!!) панела....благодарение липсата на рамка
мисля да направя семинар 4часов за заинтересованите...на който няма да спра да говоря...много по лесно ще ми е....че това тук го пиша 1ч....

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Пет Ное 30, 2012 10:03 am 
Offline

Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 10:21 am
Мнения: 136
Местоположение: Sofia
Венко Здравей,

Откакто ми показа панелите монтирани и ми обясни как са вързани се чудя следното:
Как когато нямаш консумация в къщата, и тока тече в посока мрежата се случва
така че електромера не отчита навъртяни киловати на твоята сметка. Не се ли случва
така че плащаш и тока който отдаваш към мрежата. Поне ако си с новите електронни
електромери. Сподели наблюденията моля, доста ми е интересна темата.


Поздрави

_________________
Стоян


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Пет Ное 30, 2012 2:54 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
Абсолютно си прав.
Гледам консумацията на къщата ми винаги да е по-голяма от произвежданото електричество...
Електромера ми не е научен на действието изваждане....
старите механични честно си отчитаха в коя посока тече мощността....и можеха да въртят и в двете посоки....
на плюс и на минус....

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Съб Дек 01, 2012 1:59 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Венко, а колко такива инсталации като тази биха ти стигнали, за да станеш напълно независим от мрежата в смисъл, двора ще ти стигне ли...?

Последния път когато ги гледах, разпитах представителя на производителя какъв им е живота и след колко години се изплащат. Отговора беше че издържат 25 години, а се изплащат за 17 ( това в уса), т.е далаверката е 8 години безплатен ток. Не съм сигурен обаче какъв беше типа фотоволтаичен панел.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Съб Дек 01, 2012 7:48 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 7:30 pm
Мнения: 283
Местоположение: Ботевград
Име: Иван Ценов
venelin написа:
Абсолютно си прав.
Гледам консумацията на къщата ми винаги да е по-голяма от произвежданото електричество...
Електромера ми не е научен на действието изваждане....
старите механични честно си отчитаха в коя посока тече мощността....и можеха да въртят и в двете посоки....
на плюс и на минус....


А когато спре тока тока от енергото какво става? Захранваш цялата махала ли? Освен това представи си някой техник спира захранването, за да работи по мрежата на улицата и с изненада установи, че от някъде му идва напрежение....

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат. Редрик Шухарт
http://www.redmine.org


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Съб Дек 01, 2012 9:46 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
инверторът е умен.
когато има слънце , но няма мрежа(няма 220В 50 Хц) си трае...не работи....
като дойде тока....чака 3 минути....мисли си,синхронизира се и накрая се включва....

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Съб Дек 01, 2012 10:04 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
Краси..колкото и голям фен да съм на фотоволтаиците....трудно и скъпо е да се създаде енергонезависима къща само на слънце....
Една къща ако няма нагревателни уреди на ток не консумира много....
отопление,готвене и топлене на вода на газ,пералня с вход за топла и студена вода....и сме готови за икономичен живот...
естествено само енергоспестяващи крушки,модерни нискоконсумиращи уреди(телевизор,радио,лаптоп вместо класически компютър) и хладилник АА клас
скъпото нещо е съхраняването на енергия...има цели седмици мрачни...без слънце
(в мрачен ден се е случвало моята фотоволтаична централа вместо нормалните 8 кВтч да даде само 1 )
акумулирането на енергия:
-в акумулатори е скъпо
-в кинетична енергия(маховици)е екзотично
-в изкачена на високо вода обикновено е невъзможно
-в компресиран въздух също е скъпо и опасно
-във водород е скъпо ,опасно и неефективно...
Ако можехме да съхраняваме енергията евтино и с висок КПД....едно поле от фотоволтаици 20 кв.м. може да се окаже достатъчно....

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: ток 220В от слънце
МнениеПубликувано на: Съб Дек 01, 2012 3:00 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Правил съм изчисления и за независима система за еднофамилна къща общата цена излиза около 10'000 Евро. Това е система при която НЕ УСЕЩАШ че не си свързан към мрежата и си ползваш енергия колкото нормално ползваш ако я плащаш. В България цените на електроенергията все още са такива че малко хора се замислят колко харчат и ако го правят то това е през зимата когато се отопляват на ток. Но всички виждате че цената на електроенергията расте средно с по 10% на година, а цената на панели, инвертори, батерии и силова електроника/оборудване плавно пада. В следствие на това падане на цената на компонентите и увеличаването на срока на експлоатация се получава така че еквивалентната цена на слънчевата електроенергия също плавно пада. Ще дойде момент в който тези две криви (едната на цената от мрежата, а другата на цената от независима система) ще се доближат до толкова че вече хората ще преценяват че е по-добре да са независими от колкото да си тровят нервите с ЕРП. Тази ситуация се нарича "PV grid parity" и се смята че за България ще настъпи през 2016-та година. Примерно за Турция този момент ще дойде през 2013-та поради три причини: първата е че тока в Турция в момента е по-скъп и расте с по-бързи темпове, втората е че в Турция е по-слънчево и единица инсталирана мощност дава повече енергия през годината и третата е че на едно домакинство в Турция му трябва по-малко енергия отколкото в България за година.


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов