Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:53 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 91 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Пет Яну 04, 2013 9:51 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
До колкото знам трябва да има лиценз за тандемен пилот. За екипировката няма значение каква е защото в Бг няма институция която да проверява това. За да получи тандемен лиценз трябва преди това да е имал пара про5. А за пара про 5 се иска поне 5 прелета над 35 км. Демек не може пилот с парапро 4 да стане тандемаджия. Така мисля че беше ако вече не е променено. Освен това и хората който подписват лицензите също носят отговорност ако не наказателна поне морална.
Да ме извините че се обаждам без да съм тандемен пилот.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Съб Яну 05, 2013 12:13 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 26, 2004 10:53 am
Мнения: 109
Местоположение: Долна Митрополия
Име: Страхил Делийски
:lol: търсене-прелагане, амортизация, лицензи, отговорности, дрън-дрън! Цената е толкова колкото не ви е срам! :lol:
Няма как да се чуете отстрани какво говорите един за друг, чак е смешно. Единия неможел да излита, друг неможел да каца, трети летял пиян, другият без каска.....и т.н. докато имате въображение. Аз на пияна гарга и лев не бих дал, на този който не може да каца бих дал 10-15лв, онзи който трудно излита заслужава 20-30лв, има един със стотици или хиляди полета трябва да е много добър и сигурен но пък не му дремело и много рискувал той колко заслужава 50-100лв? В крайна сметка който не го е срам и 300лв ще иска. :lol:

_________________
LOOK, LEAN, TURN


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Съб Яну 05, 2013 2:17 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Изискванията за тандемен лиценз за момента са следните!

- Лиценз Пара Про 5 от поне 2 години
- Минимум 500 летателни часа нальот като соло пилот срещу които се разписва сертифициран инструктор от клуба в който членувате
- Владеене и плавно излизане от основните SIV маневри - соло.
- Полагане на практически изпит
- Полагане на теоретичен изпит

Това са изискванията при които аз се явих на изпит за тандемен пилот. Смея да кажа че първите комисии бяха много строги и доста хора не взеха лицензи от първият път дори за дребни грешки в теория на аеродинамиката или метеорологията например!
Честно казано забелязах и хора които взеха лицензи с малки пропуски, но несъществени! Комисиите малко се поотпуснаха, но като цяло нивото е високо!

Относно проверката на екипировка за съжаление наистина няма контролен орган. Въпрос на лична безопастност е обаче да се лети с изправна екипировка, все пак не само пасажера виси под крилото! Крилата с които се лети са 99% сертифицирани. Колко са експлоатирани е друг въпрос. Ние примрно си следим порьозитета на крилата на 6 месеца. Когато порьозитета падне под 1 минута ги бракуваме. Лично аз махам вървите (тандемните върви имат уникални приложения! )!. Забелязвам тенденцията и доста колеги да правят същото, не всички ги бракуват, някой решават да ги продадат малко преди да се сдухат, но като цяло съвестта на хората поддържа стандарта.

За съжаление има и такива които се опитват да цедят пари за сметка на безопастност.
НЕ ВСИЧКИ, но голяма част от тях са и тези във вечна промоция!

Да сравняваме тандеми с таксита е меко казано несериозно (въпреки че често го правим на майтап)!

За съжаление темата започна да се разводнява с несериозни, закачливи, забавни мнения и тн.
За съжаление това е съдбата на доста сериозни теми във форума които свършват на никъде и умират в забвение.
Замислям се за създаване на рейтинги на потребителите и отделна секция във форума в която да могат да пишат само потребители които имат висок рейтинг. Системата не би трябвало да е трудна - може да се ползва общата карма!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -2 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Съб Яну 05, 2013 2:57 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 9:40 pm
Мнения: 68
Може ли някой да изброи тандемните пилоти с лиценз?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Съб Яну 05, 2013 3:19 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
iv_ko написа:
Може ли някой да изброи тандемните пилоти с лиценз?

Какво общо има това с темата?
И въобще какво значение има дали тандемните пилоти имат лиценз или не с цената на услугата?
Лиценза струва 50лв, това едва ли би повлияло на формирането на цената.
Освен това много се спекулира с тези лицензи! В България все още няма законово опредлен легитимен орган, който да издава или отнема лицензи.
На мен , единственото, което ми дава лиценза е възможността да кандидаствам по разни проекти и за субсидии пред общината.
В личен план, той е просто изражение на това, че по-опитни от мен пилоти са удостоверили, че имам минималния набор от познания и умения да правя това, което правя!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -3 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Съб Яну 05, 2013 4:34 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Skyhiker написа:
той е просто изражение на това, че по-опитни от мен пилоти са удостоверили, че имам минималния набор от познания и умения да правя това, което правя!


Това си е основният смисъл на лиценза и докато явяването на изпита струва 50 лева, опита който трябва да натрупаш и нормативите които трябва да покриеш струват доста повече.

Някъде имаше публикуван списък с лицензираните пилоти но не помня точно къде!

На лифта на Сопот има списък с лицензираните пилоти и всеки с лиценз може да бъде добавен като се обърне към управата на лифта.

Нямаме орган който да контролира хората със/без лицензи, но издаването на лицензи е съгласувано според нормативната уредба на БНАК с ГВА, а това не е малко!

Както и да е това са други теми, за съжаление тази се изкриви както вече казах!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Съб Яну 05, 2013 5:05 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Цитат:
Какво общо има това с темата?
И въобще какво значение има дали тандемните пилоти имат лиценз или не с цената на услугата?


Лицензът е единственият допълнителен критерии освен цената, който може да бъде използван в общия случай от един кандидат-пасажер при избора на пилот.

Инак ако има двама пилота предлагащи една и съща услуга на различни цени, единственият разумен избор на човек извън средите е по-ниската цена.
Докато така клиента може да предпочете да плати повече на пилот с официален ценз.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Съб Яну 05, 2013 7:28 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
"...За съжаление темата започна да се разводнява с несериозни, закачливи, забавни мнения и тн.... "

Темата "Просто дъмпинг или ГоУема глупост" сама по себе си е абсурдна!!
Никой не може да ми държи сметка за колко ще си продавам продукта, какъвто и да е! Даже и ако отговаря на някакви стандарти! А такива в тандемното возене няма.
Всички говорят за разходи, обаче никой не споменава за разходите по застраховка на пасажера, каква е отговорноста на пилота при инцидент и вреди... и след като има такива случаи, какви са последствията за пилота..
Никой не говори колко данъци плаща за приходите които прави "изкарвайки си хляба".
И, хубаво, издавате лицензи... ама може ли да ги отнемате?

А, Стоянов,
" Защото в България активният сезон, в кйтоо що-годе има тандеми е около 3 месеца."
ееее, що-годе от април до октомври има-няма 3 месеца...


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -2 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Съб Яну 05, 2013 8:01 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
търпех търпех ама не се сдържах ..
1.во Честита нова година . да сте Живи и здрави.. ( това го пиша само за да имам поне 1 + накрая ( не че не ви го желая искрено и лично ) .
2. почвам да се ядосвам че титлата най-голям спамър вече не е моя

и
3.май нямам какво да кажа .. но ще се опитам да измисля някой бисер .. примерно :

мешерето си решава проблемите с нож ( в тая връзка ще ви кажа един виц : " майк тайсън срещнал ван гог и го попитал : - Това ще го ядеш ли ? ") или брадва (справка габровеца ).

колкото и да ми се оплаквате пичове тандемаджии .. Вашия избор на живот е такъв.
Друг е въпроса че 90 % от вас сте обикновенни спльоскалници.. па дори и с пара про 7,5

друга ми е болката

чаках аз три дена някой да се изока .. "честита нова година" да почнат едни пожелания .. леко хумористични , иронични , закачливи, .. не ..
обаче темата за кинтите се вихри с пълна пара..

ае со здраве и пълни джобове ..

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +12 / -1 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Съб Яну 05, 2013 8:58 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
ognian написа:

Даже и ако отговаря на някакви стандарти! А такива в тандемното возене няма.
Всички говорят за разходи, обаче никой не споменава за разходите по застраховка на пасажера, каква е отговорноста на пилота при инцидент и вреди... и след като има такива случаи, какви са последствията за пилота..
Никой не говори колко данъци плаща за приходите които прави "изкарвайки си хляба".
И, хубаво, издавате лицензи... ама може ли да ги отнемате?



Именно стандартите ги описахме дотук като формиращи цената! Извън стандарта би било да те возят на голямо спортно крило от 95-та година - са съжаление съм виждал и такива!

Застраховки за трети лица за съжаление не са ми известни да се правят в нито един от така наречените екстремни спортове. Съгласен съм че трябва да има, но тогава цената щеше да е съвсем недостъпна за повечето хора!
Последствията за пилота обикновенно са същите както и за пасажера - разстоянието между двамата е 2 см (образно), друг е въпроса че пилота може да се ограничава само от съвестта си. Не казвам че това е правилно!

Всички тандемни полети с ваучери са обложени с ДДС. За да издаваш ваучери трябва да имаш фирма! За да ти съществува фирмата трябва да си плаща данъците! Тук изобщо не закачаме темата за хората които касов апарат не са виждали и на снимка! Данъците са включени в цената и те също са ценооформящи!

Лицензи се отнемат доколкото знам чрез събрания на комисията по парапланеризъм и съответно предложение за това. Ако то бъде основателно могат да се отнемат всички лицензи на даден пилот - не само тандемният.

Надявам се никой не се чувства засегнат от обясненията ми. Целта на всичко което пиша е да поясня каква всъщност е реалността защото виждам че някой хора задават интересни и съществени въпроси дори и с малко злобен тон. Споделям начина по който работя аз като пилот от даден клуб. При други колеги нещата могат да стоят по различен начин, а съм сигурен че общото завистливо схващане и отношение на някой хора към тандемните пилоти е формирано предимно от други тандемни колеги които го играят по тъча и от които примерно беше провокирана тази тема. Има много повече хора които се стремят да спазват всички правила и никой от нищо не се жалва освен от нечестната игра - затова беше и цялата тема!
Малко ми е тъпо обаче само аз да предоставям информация която я има в съответни документи и правилници, само защото съм запознат с нея (защото това ми е част от работата).
Това че не сте запознати със съществуването на правила не значи че такива няма и те не се спазват!
Честно казано ме и понамързява да пиша! :) Затова ще си правя малко пас - отдавам се на хибернация :)!

Джамяров - За много години! Жив и здрав да си и от базата да не слезеш - Синьо ЦБ да те смуче, на 4 бона за самолети да се оглеждаш :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -2 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Нед Яну 06, 2013 12:08 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
ognian написа:
"
А, Стоянов,
" Защото в България активният сезон, в кйтоо що-годе има тандеми е около 3 месеца."
ееее, що-годе от април до октомври има-няма 3 месеца...


Огняне, ти с влизането на Април започваш да работиш с пълна пара по максимум тандеми на уикенд (седмица...както там ги правиш) , та чак до Октомври ? Всъщност ...би било възможно ,ако ползваш лебедка и цената ти е 35 лв на полет...В този случай- извинявай за моето невежество - просто аз все още летя от баири , поради лични мои виждания.

Със здраве ;)

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Нед Яну 06, 2013 8:20 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
YaHooooO написа:
ognian написа:
"
А, Стоянов,
" Защото в България активният сезон, в кйтоо що-годе има тандеми е около 3 месеца."
ееее, що-годе от април до октомври има-няма 3 месеца...


Огняне, ти с влизането на Април започваш да работиш с пълна пара по максимум тандеми на уикенд (седмица...както там ги правиш) , та чак до Октомври ? Всъщност ...би било възможно ,ако ползваш лебедка и цената ти е 35 лв на полет...В този случай- извинявай за моето невежество - просто аз все още летя от баири , поради лични мои виждания.

Със здраве ;)

Айде стига глупости, пуснат ли лифта на Сопот се почва сериозно!
Това, че ти, например, не возиш там, или за теб активния сезон е 3 месеца, не значи, че за другите той пак е толкова.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -2 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Нед Яну 06, 2013 10:16 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Стоянов,
Не возя тандеми и нямам намерение да го правя. На лебедка пък никога не съм се качвал.
И аз просто си летя от баири. А личните ми виждания са, че трябва да летя единствено и само за удоволствие!
Иначе, като ходиш често по баирите и в частност на Сопот, би трябвало да си забелязал от кога до кога се джиткат тандеми :)

А за цената на труда на тандемните пилоти още мога да кажа:
Работната сила при капитализма е стока и цената и се определя от търсенето и предлагането!
А напоследък предлагането на тандемни пилоти е голямо...и цената пада !!

Със здраве :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Пон Яну 07, 2013 8:47 am 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
И към Ивайло, и към Огнян- говоря точно от личен опит, за това заставам зад това,което съм казал, а не от гледната точка на страничен наблюдател (" като пуснат лифта и се почва ") .
Ок, явно искате да изказвате несъгласието с цените на тандемните полети и куп други неща, но за мен говорите за нещо ,с което не сте запознати. Все пак това , което пишете дава на тандемните пилоти информация от това, как те са възприемани от страни , за което можем само да сме Ви благодарни, но пак казвам : "сит на гладен не вярва" и "чуждата кокошка- СЛОН" :)

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -3 
 
 Заглавие: Re: Просто дъмпинг или ГоУема глупост
МнениеПубликувано на: Пон Яну 07, 2013 10:05 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
YaHooooO написа:
И към Ивайло, и към Огнян-
... явно искате да изказвате несъгласието с цените на тандемните полети и куп други неща, но за мен говорите за нещо ,с което не сте запознати.


Или не мога да се изразявам или имам проблем с комуникацията... :) :) Здраве да е!!
Аз съм ЗА това, всеки да си продава продукта на най-високата цена, която може !
Аз съм ЗА лоялна конкуренция, а не за картелни споразумения!
Резултатите от конкуренцията са повишаване качеството на продукта, падането на цената му и т.н.
Никъде не видях някой да пише, че предлага по качествен тандемен полет от конкурента си!!

Мисля, че към изпитите за тандемни пилоти трябва да има нещо и от икономиката и бизнес управлението :) :)

Моля ви, приемайте писанията ми като "несериозни, закачливи, забавни мнения". Все пак, темата е в маняна :) :)

"За мен най-лошото в България, е чудесното наслаждение, което имат тук хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата." (13.12.1881)Константин Иречек


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 91 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов