Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Апр 16, 2024 7:00 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 11:37 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:24 am
Мнения: 171
Име: Венелин Грозев
А ако не ви пука винаги съществува вариант за гласуване с невалидна бюлетина (задраскваш всичко вътре и пишеш вътре "Станишев, цял живот супа от плутоний да ядеш!") - така казваш, че не си съгласен с цялото това начинание като цяло.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 11:39 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
Off topic: Аман от вечно разбиращи цъкащи минуси индивиди на всякакви теми (от теми за ядрена енергетика до теми в маняна и продажба на екипировка). Айде малко по-позитивно. Като не си засегнат пряко или няма директна конфронтация с някой друг, за къв ...... е този минус.

Визирам минуса в мнението на ВладиЧ с последния линк.

Иначе ВладиЧ, абсолютно съм съгласен с написаното в статията и аз. Безумно похарчени милиони, като резултата ще е точно един. Продължаващи далавери до безкрай.

Айде със здраве....

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -2 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 12:24 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 03, 2011 9:16 pm
Мнения: 36
Местоположение: София
Име: Георги Гълъбов
Лично смятам, че и трите отговора са грешни.
Замислете се, че каквото и да направите, не отивате да гласувате, гласувате с "да", гласувате с "не"... ответните мерки в никакъв случай няма да са в наша полза.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 1:00 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 7:30 pm
Мнения: 283
Местоположение: Ботевград
Име: Иван Ценов
Този референдум всъщност избор на комисионер ли е?

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат. Редрик Шухарт
http://www.redmine.org


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 2:02 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
През цялото време стоях в информационно затъмнение по въпроса, съвсем умишлено. Сега обаче се позамислих и прочетох една-две статии по въпроса.
Бакалавър съм, специалност физика и имам някакво (съвсем основно) понятие от ядрена енергетика.
Ясно ми е горе-долу какви са периодите на полуразпад на радиоактивните елементи. Не, те не са 1000000 години, но са достатъчно големи.
Ясно ми е, за разлика от Ангел_сим, какво са алфа частици и също така ми е ясно, че лист хартия ги блокира.
Ясно ми е, че ядрените електроцентрали произвеждат най-евтиния ток.
Ясно ми е, че по план не би трябвало да замърсяват околната среда. Ама едно е на хартия, друго е на практика, пък да не говорим практиката да е българска.
Ясно ми е, че развитието на ядрената енергетика ще е + за икономиката на България. Ще има работни места, хората ще си стоят по градовете и ще са щастливи.
На хартия. На практика обаче ме е страх, че от цялата история едни определени хора ще си пълнят гушите, пък за държавата евентуално ще остане някой лев, който ще отиде при други определени хора по други параграфи.
Ясно ми е, че тоя референдум е напълно безсмислено.
Ясно ми е, че най-тъпото нещо, което може да направи един политик е да зададе въпрос на народа относно ядрена енергетика. Все едно 5% знаят какво е това. Е да, след него поне % ще се увеличи...на теория, щото нали българина разбира от всичко.
Привърженик съм на ВЕИ и смятам, че натам трябва да се стремим, макар и с първоначална висока инвестиция. Друг е въпроса, че в България това, както и всичко останало, се опорочава и някои хора намразиха ВЕИ поради високата цена, която е завишена пак заради едни определени хора.


Да, утре ще отида да гласувам с невалидна бюлетина, по примера на ВенкоШ.

А някой ден, като порасна, ще си направя къща в планината и ще си направя достатъчно (и различни) ВЕИ, които да ме откъснат изцяло от НЕК и производните й, по пример на другия Венко. Все умни хора излизат Венковците :)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -4 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 2:17 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Окт 29, 2006 7:52 pm
Мнения: 78
Местоположение: В.Търново
Иво ,понеже си учил физика можеш ли да обясниш как се е образувал урана.

_________________
Г.Владимиров - AERODYN SHAOLIN - оранж. със сиво и синьо
NOVA MENTOR 4
----------------------------------------------------
ще летя дори и след см****а


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 2:51 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1184
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
А знаете ли че:
- В Рила се намира най-голямата ПАВЕЦ в източна европа- ПАВЕЦ "Чаира" инсталирана мощност от около 800 МВч - това е 80% от 5-и блок на Козлодуй!
В същата тази централа половината генератори не работят, не защото немогат а явно защото някой не иска.
- Само в Рила имаме няколко ВЕЦ-а с инсталирани мощности около 300 МВч - за сравнение - 1-ви блок на Козлодуй е с мощност от 400!
- Каскадата Белмекен-Сестримо има обща мощност от 1600 МВ - за сравнение Козлодуй в момента работи на 2000 МВ инсталирана мощност!

Трудно ми е да повярвам че ни трябва нов АЕЦ при положение че половината от ВЕЦ-овете ни не работят, а АЕЦ-а ни е скопен! Всички горепосочени примери са вече изплатени, функциониращи електриески мощности!
Не съм против ядрената енергетика, против съм богатите да стават все по-богати за сметка на бедните! Дали изобщо господата управляващи някога са си поглеждали сметката за тока!!! - Съмнявам се! Честно казано мисля че са ни нужни повече хора с незасичащи пистолети - да изчистят тумора който управлява България в последните 20 години. Ресет-а почти винаги е добро решение на забилата система! Знам че имам малко крайни виждания, но пък кой казва че трябва да сме умерени във всичко?!

Всъщност имаме доста хора сред летящите които работят в Козлодуй, нека и те споделят виждането си! Мисля и че Еленко има какво да каже защото предполагам е по-запознат по доста въпроси от нас!

Венко е прав за гласуването с невалиден вот! Честно казано аз така правя на почти всички избори! Българина приема бюлетината за тест - изберете най-малко грешният отговор! Да, ама не! Като не ми харесва нито един отговор пускам невалиден вот! Нека хипотетично си представим че всички гласуват с невалиден вот - какво ще излезе - 100% избирателна активност, но на хората не им харесва предоставеният избор! Повтаряме изборите докато в листчето не се появи нещо което ми харесва да отбележа! На всички избори досега хората са избирали уж по-малкото зло което за 4 години пораства голямо! Честно казано политиката е толкова мръсно нещо че чак ме е гнус да пиша на такава тема!

Никола - хейтърствто е модерен начин да изразиш мнение което си сигурен че няма да се хареса на никого! Не се връзвай на негативната карма! Тя е за хора които са от тъмната страна на силата :), а негативна карма на обикновен пост както в случая в парашоп-а е като трибуквен надпис на гаражна врата - не че е срещу теб, просто начин да си изразиш омразата към света. Аз лично ги съжелявам неузрелите хора които щракат негативна карма на мнения на които няма за какво! Разбирам да изразяващ несъглсие с нещо, но когато мнението е от типа на "Давай Ясене!" и отдолу има минус - това е гаменско! Явно Ники е прав че хората не са узрели за профилна карма!

Та това накратко е личното ми мнение!
Поздрави на всички и не се впрягайте, както и да го въртим - парафина с конец е най-евтин! :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -2 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 3:15 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Ivailo написа:
Бакалавър съм, специалност физика и имам някакво (съвсем основно) понятие от ядрена енергетика.
Ясно ми е, за разлика от Ангел_сим, какво са алфа частици и също така ми е ясно, че лист хартия ги блокира.


http://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_particle#Biological_effects

Цитирам ти уикипедия, не защото е най-сигурен източник на информация, а защото ме мързи да търся в момента други източници. Всъщност бакалавър по физика би трябвало да знае тези неща. Поне на хартия.

Не се надъхвай да ми отговаряш напоително. Пиша това само защото си заял Ангел за нещо, което очевидно ти не знаеш. Може би трябва да преосмислиш ниското прелитане над физиката и да препрочетеш това онова :)


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -2 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 4:30 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
Малко извън темата на референдума, но точно в темата за свободния избор https://www.youtube.com/watch?v=gsb38Wm ... gVsw4xlGtQ

_________________
небесен чергар


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 4:45 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 8:29 pm
Мнения: 111
Местоположение: Пловдив
Ще гласувам, при това "ЗА", защото
- трябва да има много такива допитвания, днешно време това е лесно осъществимо и "огромните" пари, които се хачат в такива случаи, са нищожна част от това, което се краде и пропилява, когато решенията се вземат скришом от "елита". Разсъжденията на неметалния философ от статията на Владич са оригинални и ...тъпи.
- самонадеяният гамен с криминално минало (а и настояще!), който ни управлява в момента и решава проблемите в 1-во лице ед. число и цялата пасмина от послушковци около него трябва да получат една здрава плесница. Допитването е не толкова за/против атомната/ядрената енергетика, колкото една оценка на отвратителната действителност, до която ни докараха "месии" като лукавия мадридски пор, "социалистическият" гей и настоящият Бай Ганьо, който наистина ни счита за "калпав генетичен материал".
"ЗА" сега не означава непременно подкрепа на БСП, техния среден пръст можем да им го покажем на лято.
Що се отнася до големите "инсталирани" мощности за ВЕЦ - те не струват без вода, а в нашите реки водата нещо е кът. ПАВЕЦ е едно доста специално творение, което при сегашната полуумряла индустрия трябва да си почива, за да не трупа загуби.

_________________
ЛюбоМ


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -4 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 5:06 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Това за ПАВЕЦ Чаира, Ивелине, не е точно така. ПАВЕЦ е акумулатор на енергия.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 5:21 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
ПАВЕЦ (Помпено-Акумулираща Водно-Електрическа Централа) не са истински производствени мощности, а са по-скоро балансиращи и нещо като горещ резерв. Могат да си развият максималната мощност за минути, но изискват преди това да е имало енергия в излишък за да качат вода в резервоара. Специално ако говорим за ПАВЕЦ "Чаира" - тя е направена с два резервоара на различни нива и сложна система от тръби, помпи и генератори които прехвърлят вода между резервоарите и накрая я изпускат в реката. Чистата и енергия която тя може да дава годишно е много малка. Другото е съхранена енергия.

АЕЦ задоволява базовия товар - нейната мощност се изменя плавно и няма начин бързо да се спира, пуска или регулира. Горе-долу същото е положението с ТЕЦовете. При тях поне номиналната мощност (на генератор) е по-малка и са повече на брой, което е по-благоприятно за контрол.

От сегашната ситуация трябва лека полека да се премине към Немската система и по-нататък (когато трябва да спрем АЕЦ-а) към Японската.

Немската система е с АЕЦове които покриват базовия товар, слънчеви които намаляват товара по райони и вятърни паркове които също намаляват товара (и дори понякога излизат на +) и ТЕЦове (газови) които служат за баланс или горещ резерв. В Германия вятърните централи са вече толкова много че те вече им служат за покриване на част от базовите мощности. През миналата година имаше моменти в които вятърната и слънчевата енергия покриваха цялата консумация на страната.

Японската система е подобна на Немската, но с разликата че вятърните паркове са задължени да осигуряват балансирано с потреблението производство. За да го постигнат японците слагат едни огромни акумулаторни блокове към всяка вятърна централа които съхраняват енергията и я инжектират в мрежата по схема която е договорена.

И двете държави имат много малко (процентно) чисти ВЕЦ. Ние сме доста по-добре от тях поради няколко причини:
1. малко хора сме и съответно имаме малко потребление
2. имаме много планини и съответно имаме много хванати води за производство на енергия. тук трябва да сме благодарни на БКП защото едно време са мислили стратегически и са настроили където каквото може като язовири. ако предишните 50 години бяха хаотичен капитализъм какъвто е сега - нямаше да има и 1/3 построено от това което имаме в момента
3. имаме доста слънце
4. имаме една готова АЕЦ която произвежда евтин ток (който за съжаление се изнася и всъщност повече полза от нея имат съседите ни)

Недостатъка ни спрямо двете държави е че нямаме вятър.

С две думи за финал - възможно е 100% от енергията в България да е екологична.


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -3 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 7:35 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Окт 29, 2006 7:52 pm
Мнения: 78
Местоположение: В.Търново
Съгласен съм на 100% с мнението на Любо.

_________________
Г.Владимиров - AERODYN SHAOLIN - оранж. със сиво и синьо
NOVA MENTOR 4
----------------------------------------------------
ще летя дори и след см****а


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 10:35 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
доживях да сложа + на пост на миладинов .. чак се чувствам неудобно

а иначе ако ми обясните кое точно е екологичното на некои ВЕЙ ще се радвам ...
за пример фотоволтаик на плодородна земя
месомелачките по черноморието
новите ВЕЦ-ове никой не ги контролира и вместо % от водния поток използват 120 % ...
и още един куп заблуди .. от тайван и китай .. добре че китайците са като руснаците .. мислят за "вторични суровини" ЕТ

та в тоя ред на мисли първо трябва да се научим да контролираме ( гражданско общество ) и тогава ще започнем да получаваме

Цитат:
Честно казано политиката е толкова мръсно нещо че чак ме е гнус да пиша на такава тема!

особено в България ..

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: за или против атомните електроцентрали
МнениеПубликувано на: Нед Яну 27, 2013 2:06 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Ей, ама всички ми се заядохте за познанията по ядрена енергетика :lol:
Да, завършил съм физика на хартия. Понеже образователната ни система е такава, че учиш ако искаш, а така или иначе минаваш, аз слушах избирателно по предметите, които ми бяха интересни. Съответно ФП на ЯЕЦ (Физични Процеси на Ядрени ЕлектроЦентрали) ми беше интересно да разбера как работят, а РЗиД (Радиационна Защита и Дозиметрия) ми беше интересно как да се защитя при евентуална ядрена авария. Там ни учиха, че алфа частиците не са толкова страшни, колкото гама, защото от алфа можеш да се защитиш много по-лесно, от колкото от гама (не можеш да си облечеш оловен костюм)...

Но все тая, не сме се събрали тук да бистрим познанията ми по физика, нито кои са по-опасни - алфа, бета или гама. И трите са опасни по най-различен начин.
Събрали сме се да си говорим за прословутия референдум...

Цитат:
Днес ще се състои най-висшата форма на демокрацията. А именно референдум.
Хубаво е да се попитат хората, на които им се обяснява как да сложат кръстче в квадратче, за ядрената енергетика...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов