Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 12:24 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Есенен трекинг с полет
МнениеПубликувано на: Нед Яну 20, 2013 1:15 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 9:54 pm
Мнения: 203
Местоположение: София
Седя се една сутрин в къщи с чаша кафе и си мислех къде да ида да полетя. Вятърът беше СЗ, а най-близкия да нас старт е този на Копитото. Вдъхновен от модното течение hike&fly изкарах от гардероба една еденичка, и една ретро сбруя тип "потник" от онези без протектор само с една дъсчица отдолу и с раницата поех към спирката на автобус 63. По принцип става и с трамвай номер 5 до Княжево. Но с рейса се спестяват двайсет минути пеша, защото той спира близко до Белята вода. Като слезнах от рейса тръгнах по пътеката за Златните мостове, налях си вода от чешмата и забъхтих нагоре. Раницата ми тежеше към осем килограма, но пак ми беше трудно. Човек не трябва да се залежава и да лети само от стартове с лесен достъп от път или лифт, трябва си и разходка. Спирах на два-три пъти да си поема дъх и да лоча вода. И така се изнесох на реброто срещуположно на старта на Копитото. От една чиста поляна има изглед точно срещу старта, а и при добре изразен И вятър може да се излети от там. Но трябва да се има в предвид че дърветата по долу могат да направят излитането криминално. След полвин час вече се добрах до горната станция на княжевския лифт. Колко хубаво щеше да е ако работеше това съоръжение, но след многото години на неработене и разграбеане няма никакъв шанс в близките 1000 години да тръгне. Това е един от тъжните паметници на червената епоха в българската история.
Варианти за излитане от Копитото са два. Единият е от скалистия старт дето едно време го ползваха делатпланеристите. Те кацаха на Боянското блато. Вече не ползват старта, защото въпросното блато го застроиха и няма място за кацане на делта. За парапланер още става. Особеното на този старт е, че не трябва да се допусне фалстарт, защото може да зафърши с боленена контузия от скалите или придървяване в короната на някое дръвче. Има опасност и от скъсване на върви или плат на крилото. Вторият варинт е точно под скалисия старт на 40 метра под него има тревиста поляна. В момента е добре пригодена от ентусиасти с режещи инструменти и може да се излита без напрежение.
Аз избрах да излетя от полянката, разпънах крилото, обърнах шапката назад с козирката да не я отнесе вятъра и излетях. Набрах се над телевизионната кула и се разходих до Боянския водопад. Жалко че нямах фотоапарат да снимам, ама нищо следващия път. След това прелетях над Боянското езеро на което като дете, а и като пораснало дете ходя на риба и да разпускам. Кацнах на блатото, събрах крилото и се прибрах в къщи доволен и с много впечатления.

П.П. Летенето без каска, сбруя с протектор и запасен може да бъде опасно за вашето здраве. Летенето сам още повече.

П.П.2 Обаче е голям кеф.


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Есенен трекинг с полет
МнениеПубликувано на: Нед Яну 20, 2013 3:44 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Извинявай за въпроса, но не разбирам кое е Боянското блато, само това успях да намеря:
http://wikimapia.org/7613319/bg/%D0%91% ... 1%80%D0%BE
После как се прибра?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Есенен трекинг с полет
МнениеПубликувано на: Нед Яну 20, 2013 3:58 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 9:54 pm
Мнения: 203
Местоположение: София
Ами това което е на снимката е Боянското езеро. Над него прелетях то е навътре в планината и там няма място за кацане. Боянското блато което имам в предвид се намира под квартал Бояна. Това са едни ливади или каквото е останало от тях. По-правилно е да се каже Гърдова глава и ливадите над нея. Ето и ориентировъчен линк къде е Гърдова глава. За пребирането не е проблем за мен аз живея на 15-20 мин. пеш от мястото на което се приземих. В непосредстевна близост е бул. Александър Пушкин, а малко по-долу е Околовръстното шосе.
http://wikimapia.org/15461362/bg/%D0%9C ... 0%B2%D0%B0

То даже се вижда и самото блато на тази снимка, ако с мишката цъкаш точно на крътчето което е отбеллязано.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов