Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:35 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 66 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5

Правили ли сте спирала?
Не! 36%  36%  [ 27 ]
Да! С максимално пропадане 10м/с 25%  25%  [ 19 ]
Да! С пропадане над 10м/с 39%  39%  [ 30 ]
Общо гласове : 76
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Дек 21, 2006 6:18 pm 
ама не вътрешното, а външното...


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Дек 21, 2006 7:26 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Апр 12, 2006 12:00 pm
Мнения: 244
Местоположение: Шумен
е да де аз ги бъркам малко ляво с дясно,като всеки парапланерист :D , ама съм прав нали така?

_________________
www.shumen-xc.org Trafficant
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Спирала
МнениеПубликувано на: Пет Дек 22, 2006 9:04 am 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 7:54 am
Мнения: 175
Местоположение: Варна
Име: Йордан Пенев
Поздрави на всички АкроЛуди (Acromad),

Поставих една схема във Фото галерията с надеждата да си изясните сами какво става с нещастното ви крило когато му пречите да лети - т.е. "ръчкате" ;-) В това време няма какво друго и да се прави. Ако имате възможност отлитайте на Юг.

Весела Коледа!

_________________
SeeYou @ CloudBase
Element - WATER 2+


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Спирала
МнениеПубликувано на: Пон Дек 19, 2011 5:13 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 5:41 pm
Мнения: 163
Местоположение: varna
Зачетох се в тази тема /въпреки, че е малко позабравена/
Та да споделя и аз: Преди да вляза в спирала правя няколко уйнговъри -2/3 и на последният затягам в спирала - така не ми се налага да обикалям в 360 градусови витки преди самата спирала.

_________________
Георги Тодоров - Жоро
NOVA FACTOR 2 - EN C


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Спирала
МнениеПубликувано на: Вто Дек 20, 2011 8:23 am 
Offline

Регистриран на: Сря Апр 12, 2006 12:00 pm
Мнения: 244
Местоположение: Шумен
joro_prodanov написа:
Зачетох се в тази тема /въпреки, че е малко позабравена/
Та да споделя и аз: Преди да вляза в спирала правя няколко уйнговъри -2/3 и на последният затягам в спирала - така не ми се налага да обикалям в 360 градусови витки преди самата спирала.


И ткака става :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Спирала
МнениеПубликувано на: Пет Фев 03, 2012 11:57 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 12:25 am
Мнения: 99
Местоположение: Пловдив
И така става, както е писал joro_prodanov, но тогава спиралата става 'разклатена' в началото и се влиза в нея по-енергично (натоварването е неравномерно). (Начинаещите да имат предвид, че този начин е за по-опитни пилоти!)
Ако момента се уцели добре, от уингоувър се влиза в асиметрична спирала, при влизането в която горното ухо може да шляпне (понякога 30-40%). Това е добър начин да се влезе в спирала бързо, без да се губи височина с 360 градусови завои за набиране на скорост, но според мен не е за начиещи, защото ако не се уцели точно момента за прехвърлянето на тялото и плавно додаване на управление, крилото може лесно да влезе в негативна спирала, защото се минава през моментно разтоварване (преди да се набере достатъчно ъглова скорост в спиралата - момента на преминаване от уингоувър към спирала). Има момент на връщане на управлението (или поне задържане на едно положение) и после постепенно додаване!
Ако крилото се изнегативи: уингоувър - негативна спирала (вместо спирала поради прекалено дълбока команда в началото), резултата е доста неприятна негативна с тенденция за насукване поради ефекта на махалото, предизвикан от осцилациите на тялото (страничното движение от уингоувърите). Проблема при тази ситуация е, че не само трябва да се излезе през срив (както от всяка негативна спирала стандартно се излиза), но и че пилота трябва да реагира своевременно в момента, в който крилото тръгне да се негативи, защото ако не го направи обикновенно следва насукване, а поради разклатеното тяло (което се движи напред и леко настрани, годонвайки крилото) от уингоувърите това води до несиметрично насукване, т.е. насукване с дадено тяло. Бил съм в такава ситуация и тя е много неприятна. Не само сте насукани и нямате контрол над крилото, а и тялото ви е увиснало на една страна, което ще рече, че крилото директно има тенденция да закопае в остър завой и в последствие - спирала. При това положение вървите са натоварени (от завиването/спиралата) и разсукването е...много трудно, а височината се топи много бързо.

С две думи, мнението ми е:
1. не сте наясно с уингоувъри - тренирайте само тях
2. бъдете много наясно със спирала (влизане, потдържане на стабилно пропадане, контрол над пропадането, излизане) преди да опитвате да влизате по алтернативни на 360 градусови завои начини
3. бъдете наясно с негативна спирала - влизане, излизане (през срив или изравняване на управленията) преди да експериментирате с маневри, които като резултат могат да ви доведат до тази ситуация - едно е да очаквате ситуацията, друго е тя да ви изненада!
4. ако все пак 'оплескате' нещата, не разчитайте на крилото да ви спаси! ако ситуацията е критична - използвайте запасния си парашут. Той е за това!!!

5. като пробвате такива неща го правете на SIV - над вода, или в най лошия случай поне си изберете гъста гора под вас:) И въпреки това не забравяйте, че ако сте в дълбока спирала (с голямо пропадане), запасния се вади трудно поради претоварването, а дори водата може да не ви спаси, гората също...ударът би бил като в бетон.

Сори, че малко храня, но...нещата изглеждат доста игриви и прости, а в ситуация се влиза за секунди, а се излиза...според зависи :)

Со здраве и ако решите да падате, се старайте да КОНТРОЛИРАТЕ падането си през цялото време!!!

_________________
Чаво

дилър за България на Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 66 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов