Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Апр 18, 2024 11:11 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Забиване от уингоувър в земята.....
МнениеПубликувано на: Вто Мар 13, 2012 1:10 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 10, 2012 6:49 pm
Мнения: 1
Име: Иван Пашкулев
Привет на всички хвърчащи хора!
Както вече доста хора знаят, миналата неделя (4 март) поради проявена глупост си спретнах първия истински парапланеристки инцидент.
Малко прелюдия:
В неделя сутринта Симо ми се обади да отидем на Витановци. Бяхме Симо и Жорката, аз, Насето и Юри. На Витановци ударихме „пернишката греда”, беше абсолютно тихо. Насето взе да ни обяснява как на Расник имало специални вентилатори и там щяло да духа. Отидохме и до Расник....ей така да се разходим ........ и след като се обедихме, че не става и там работата, решихме че когато никъде не става, Копитото ще е мястото. Единствения от нас който е летял от там е Юри. За наша приятна изненада, условията бяха идеални. Излетяхме, порадвахме се на първите термики, беше доста приятно честно казано.
И така, по същество:
След като излязох над кацалката, реших да се поразклатя малко, да дозагубя височината и да кацна, то взе че ми хареса естествено и се увлякох. И точно когато трябваше вече да спра нещата и да си кацам, при последния уингоувър крилото беше пред мен, а под него бяха електропроводите и виждах как траекторията на завоя ме води централно с тялото ми да се нахакам в жиците.......В този момент максимално дадох тяло във същата посока която беше последния завой за да се опитам да избягам и освен това при гмуркането се опитах едва ли не да го срина и да падна отколкото да се нанижа на жиците. Определено е по оцеляващия вариант, а и имаше доста сняг. В крайна сметка се забих успоредно на електропроводите с доста скорост, постигнах отклонение с около 90 градуса от курса и забиването беше доста симетрично...... нещо такова........ Ключова роля разбира се изигра снега, който си беше около половин метър и пое значително удара.
Като цяло мога да кажа, че подцених ситуацията и надцених себе си......нещата наистина можеше да са много по зле, за което съм благодарен и много щастлив. Друг е момента, че аз там не съм кацал никога и не познавах обстановката, но тва не ми прави грешката по малка. Резултата е счупен 12ти прешлен, и 1-2 пукнати, но не е тежко. Купих си един корсет, вече ставам движа се и съм убеден, че всичко ще бъде наред и скоро отново ще летя.
Грешките са си грешки, поуките са си поуки, анализи биха могли да се правят още много, но каквото станало – станало. Аз лично гледам доста оптимистично на случката и мисля че е имало да ми се случва. Много пъти ми се е разминавало, така че си беше време да получа някой факс:))))
Летете и се радвайте на живота. Ще се видим отново в небесата:))


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: Забиване от уингоувър в земята.....
МнениеПубликувано на: Вто Мар 13, 2012 2:11 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Ами то винаги от глупост стават инцидентите.... :roll: Хубаво, че си го разбрал.
Тези които се опитват да обвиняват, условията, или крилото си, или сбруята си, или не знам какво си, а не собствената си глупост имат често и много проблеми. :wink: А ти от раз си разбрал.... :wink:
Малкият дявол е оправяй се бързо!!!!!

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -1 
 
 Заглавие: Re: Забиване от уингоувър в земята.....
МнениеПубликувано на: Сря Мар 14, 2012 9:40 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 10:59 pm
Мнения: 73
Местоположение: Бургас
Име: Петко Рачев
Всички правим грешки.
И за съжаление, колкото и да се стараем да ги избягваме те все пак се случват.
Лошото на екстремните спортове е, че е доста размита разликата между малка и голяма грешка..., а безграшни аз не познавам.
Радвам се на трезвата ти оценка на случилото се :)
Желая ти бъзо оздравяване!

_________________
Изображение
Airwave Cobra S


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Забиване от уингоувър в земята.....
МнениеПубликувано на: Чет Мар 15, 2012 8:10 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
ми аз не съм убеден че става въпрос за грешка, по скоро липса на адекватно отношени и познания. пренебрегнати са елементарни правила - разчет на полета, следене на височината над терена, препятствията. грешката за такъв тип "пилоти" е, че с това отношение към нещата въобще се закачат към крилото. това е мое лично мнение, за което съжалявам.

_________________
Golden4


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -4 
 
 Заглавие: Re: Забиване от уингоувър в земята.....
МнениеПубликувано на: Пет Мар 16, 2012 8:48 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
счупен прешлен и не е тежко? съветвам те да посетиш неврохирург скоростно и да му покажеш снимките (скенера), защото в травматологиите не винаги са най-най-най внимателните в разчитането им. Иначе корсета си го носи

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Забиване от уингоувър в земята.....
МнениеПубликувано на: Чет Май 31, 2012 4:23 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
:evil: da si qde6 u6ite da si qde6................

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -2 
 
 Заглавие: Re: Забиване от уингоувър в земята.....
МнениеПубликувано на: Чет Май 31, 2012 9:29 am 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
THE KITE написа:
:evil: da si qde6 u6ite da si qde6................

как е KITE? какво става? защо се гневиш? ти научи ли се да правиш хеликоптери или още се учиш? Ако не си - съм ти намерил много добър учител :)

_________________
Golden4


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Забиване от уингоувър в земята.....
МнениеПубликувано на: Пет Юни 01, 2012 4:34 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
tova helikopteri da se pravat trudna rabota za avioinjiner ne se izu4ih mnogo dvoiki po matematika barabar s negramotnost kakvi helikopteri

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов