Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 4:53 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Сря Дек 05, 2012 12:53 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
И аз се радвам че се получи дискусия и смятам че така долу горе трябва да изгелжда нормална дискуия. Всеки има право на мнение и да защитава своята позиция. В спора се ражда истината :).
Поздрави!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Сря Дек 05, 2012 5:27 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Може ли някой от активно пишещите по темата да ми разясни същността на бизнес модела
"едногодишно обучение" ?

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Сря Дек 05, 2012 6:58 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Ivailo написа:
Всъщност не мисля, че 1-годишното обучение (което съвсем условно го наричаме така, защото ако имах време и приемах по-бързо материала може би щях да го изкарам за 4-5 месеца) е някакъв БИЗНЕС модел, то, според мен се прави с напълно некомерсиална цел, защото, както вече Иво сметна, то няма икономическа изгода.

Това е моето мнение по въпроса, понеже явно визираш Иво и Иво :mrgreen:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Сря Дек 05, 2012 9:57 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Ми ти например Пасторе си ми казвал, че за теб продажбата на екипировка е също толкова интересна и важна част от бизнеса, колкото и обучението. Това с 6-дневни курсове е трудна работа - за толкова време хората едвам си научават имената. При едногодишен курс много ученици се дооборудват и ъпргрейдват, хрумват им нови идеи или узряват съществуващи. Твоят бизнес модел акцентира на устойчивото кариерното развитие при позитивна атмосфера :) Продължителното общуване носи взаимни ползи - учениците са обгрижвани, а ти превръщаш продажбата на екипировка от случка в процес. Има си и негативи естествено.

Аз не виждам нищо лошо нито в 6-дневните, нито в едногодишните курсове, стига условията да са ясни от самото начало. И двата вида отразяват БИЗНЕС модели.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Чет Дек 06, 2012 1:23 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Въпроса ми беше малко риторичен , но както и да е ....
Аз не съм чул някой да са го учили 365 дена да лети и тъй като темата е методи за обучение може би е
добре да напиша за нашия модел и времето което отнема.
3-5 дена граундхендлинг или кайтване на равна поляна, задължителен елемент е , ако е нужно и повече дни.
Това е началото и остава като стабилна основа за първия етап от полета - ИЗЛИТАНЕТО!!!
5-10 дена излитане и кацане / 10-20 полета/ от нисък хълм 40-50 метра отработване на излитане и кацане и
усет за командите.
5-10 дена склоново реене , работа близо до склона , реене в група с други парапланери , отработване на по бързи маневри и завои и летене от високо .
И след 20 тия ден излитане и летене при по силни ветрове , активно управление на крилото по трите оси и т.н.

И така.... за последните години съм установил че са нужни средно 15-30 дена занимания с един курсист за да добие необходимите умения да излита самостоятелно , лети безопасно за себе си и останалите по правилата и да каца.
Заниманията ни са всеки ден и календарната продължителност на курса изцяло зависи от метеоусловията и свободното време на курсистите.
Като винаги съм казвал курса при нас край няма, летенето научаване няма :) , почти всеки ден летим някъде и всеки е добре дошъл ако му е приятно.

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Чет Дек 06, 2012 12:54 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Всъщност и аз това имах предвид от самото начало - всеки подбира начина на обучение! Начините се различават по интензивност, но не и по сигурност и предадени знания! В единият случай имаме разтеглено във времето обучение за хора които немогат или не искат да отделят 6 последователни дни за интензивен курс. В другият имаме курс който се съобразява със заетостта на учениците. Всеки си има предимства и недостатъци.
Лично аз съм имал ученици които са искали да им разбием курса на 3 уикенда - правили сме го, но поради интензивността на обучението разбиването се е оказвало неблагоприятно върху цялостният напредък - ученика се разсейва през 5-те дена нелетене и губи набраната инерция.
При по дългият курс на обучение този ефект съм сигурен че отсъства и е по благоприятно за хора които немогат да отделят време за интензивно обучение.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Пет Дек 07, 2012 11:38 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
dimitar.miladinov написа:
Едногодишното обучение също е БИЗНЕС модел. При него на края на първата година ученика вече е надлетял чисто новото си крило LTF1/ENA, и чисто новата си учебна сбруя, и е разбрал, че 4 килограмовият запасен парашут може би е с 2.5 кг по-тежък от необходимото. Предимно на учебни баири, защото инструктора има и други ученици нонстоп.
По някое време решава (или инструктора му казва), че е време да си купи екипировка за "по-напреднал". Само че "старата" екипировка на 50 часа няма какво да я направи и му идва да си я сложи там, където Ивайло си слага минусите. Продава старата чрез инструктора и си купува от него чисто нова.

Двата бизнес модела сравнени един с друг са като предплатена SIM карта и покупка на телефон с едногодишен абонамент пакет в комбинация с интернет и телевизия.


Миладинов престани да пишеш глупости по темата!!!
Все пак е в "Гнездото" и се предполага , че доста начинаещи и кандидат пилоти я четат и ти се чудят на
кафявите купчинки които твориш!!!

Запасен соло парашут който тежи 4 кг. НЯМА!!!
Напоследък ние и колегите предлагаме на курсистите олекотени запасни:
до 85 кг -1.2 kg
до 120 кг- 1.8 кг.

Има и от нормален не олекотен плат които тежат за 120 кг диапазон 2.3 кг !!!
Сбруите които в момента се предлагат на курсистите в България , независимо на коя фирма са
са последни модели , седящи комфортни с добър протектор / добрия протектор е задължителен при начинаещите пилоти/ и тежат от 3.2 кг до 3.7 кг приблизително.

Експлоатационния период на нова сбруя и запасен е 10 години !!!!
Този тип сбруи са многофункционални и стават за XC, Акро и свободно летене и по никакъв начин не ограничават развитието на пилота в който и да е вид летене.
През това време пилота може да смени 2-3 крила .
Аз лично съветвам нашите ученици първите 2 години /100тина/ да изкарат с 1ца и когато съберат опит и рутина с това стабилно крило при всякакви силни и турболентни условия , когато установят че август месец на Сопот в 2 часа следобяд разпъват спокойно и уверени в себе си, тогава по тяхно усмотрение
дори може да преминат на клас 2.

Имаме няколко ученика които точно по тази схема на втората година с 1ците си разцъкваха по 40- 50 км
прелетчета....Сопот-Казанлък.....Витоша - Самоков и т.н. След това минаха директно на 2ки.

Нова едининица купена за 1600 евра например , след две години летене и добро съхранение лесно се продава за 700-900 евра ако не е късана. И факта че такива крила в момента не се предлагат много на пазара говори много. Има доста случай когато пилота си оставя 1цата като второ крило , примерно за зимата, за морски склон или за целно кацане.

Доколкото ми е известно както и при нас така и в останалите училища преди да започне един курсист се провежда разговор м/у него и инструктора му където се разясняват в подробности всички аспекти на обучението му, методика, продължителност, покупка на екипировка, заплащане и т.н.
След това човека мисли и казва да или не.
Не съм чул някой да е почнал обучението си на ''тъмно'' и след това да е бил изнудван за каквото и да било!!!

Има колеги предлагат само обучение, други както и ние в течение на курса екипираме ученика с нова екипировка след 15тия-20тия ден на обучението.
Хората имат свободен избор къде да започнат или да не започнат обучението си.

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -2 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Пет Дек 07, 2012 12:21 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Цолов ти що се разпозна в постинга ми, като не съм ти споменавал името? Откъде знаеш, че баш тебе съм имал в предвид?
В цялата тема Ивайло а сега и ти обяснявате как курсовете на Скайномад са опасни и недостатъчни, докато твоята система е най-велика и добра за учениците. Забележи, никъде не съм казал "Пастора" докато ти не взе да задаваш риторични въпроси.

Цитат:
И така.... за последните години съм установил че са нужни средно 15-30 дена занимания с един курсист за да добие необходимите умения да излита самостоятелно, лети безопасно за себе си и останалите по правилата и да каца.


Това означава, че за 6-те дена Скайномад преподават 1/3 до 1/5 от необходимите умения на ученик да излита и каца БЕЗОПАСНО. И тази купчинка я твориш ти в ГНЕЗДОТО на форума на Скайномад.

Няма да ти отговарям на останалата част от писанието. Обучил си много хора да летят, и на мен си помагал немалко. Мисля, че си един от най-добрите инструктори в страната. Но това не значи, че не се стремиш да обвързваш учениците си, да им продадеш непременно нова екипировка която после те не успяват да продадат в твоето обкръжение освен ако не мине през теб. Това не са клевети и измислици - мога да ти дам примери с поне 3-4 ма твои ученици. Които са ти били фенове а сега сте учтиви непознати точно заради изпълнения с продажба на екипировка.

Това, което казвам, може да се подкрепи с факти. Защо вместо да кажеш "да, моята система като всяка система има плюсове и минуси" ти изригваш, и представяш нещата такива, каквито не са?

П.П. Забележи, темата за методиката на обучение и за очерняне на конкуренцията я започна Ивайло. Само че мнението, дето го бил чувал по стартовете, го е чувал в процеса на продължителното му обучение


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -3 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Пет Дек 07, 2012 1:31 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
за да "излезе" каквото и да е - трябва да се види колко ЧАСА са необходими да се научи нещо и кое учулище по колко часа обучение прави за всяко едно от нещата. като ги има тези числа - тогава могат да се правят изводи кой недоучва учениците си или цикли безсмислено на едни и същи неща.

много се дразня когато се правят генерални изводи от две думи и се заклеймяват хора/организации на базата на тези изводи!

дайте първо всички числа/статистики и после давайте воля на изводо-генератора си!


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Пет Дек 07, 2012 2:12 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Абе хора, тъкмо да стигнем до някакъв консенсус и вие пак за гушите.
Всъщност мнението на Пастора (изключвайки първата част за купчинките) е много точно - никой не започва обучение на тъмно, а избора на тип обучение си е личен избор и въпрос на вкус и възможности - всеки си има предимства и недостатъци които мисля че вече разгледахме.

Митак, мисля че си разбрал пастора погрешно - той споделя неговият опит, аз моят.
Според неговата методика са нужни 15 - 30 дни.
Според моята 6-12.
Отново става въпрос за различни методики, интензивност и тн.!

Моля ви знам че е зима ама успокоителните чайове ще спомогнат за нормалните теми и мнения във форума, може и с коняк :). Понякога имам чувството че тези теми ако ги повдигнем на маса ще хвърчат ножове!
Тук не става въпрос за този и онзи, аз повдигнах темата защото ми направи впечатление че Ивайло споменава точно нас, стана ясно че е така защото просто за нас се сеща, аз мога да спомена още поне 3 училища които обучават по подобна методика и още толкова по дългосрочната. Въпроса мисля че беше да разясним + и - на методите. Всички сме лицензирани инструктори и мисля че това трябва да е ниво което показва че можем безопастно и успешно да обучаваме ученици кой както намери за добре. Ако искате да вдигнем градуса на темата нека започнем да говорим за всички нелицензирани такива от които много по-често идват приказките за това кой става и кой не. Аз лично пък мога да го зачекна с ръка на сърце защото съм 100% убеден че съм първият в БГ който е минал по официалната линия след като се приеха правилата за инструктори - 2 години асистент инструктор, над 5 ученика с парапро3 , положен изпит и тн.
Тук не става въпрос кой какъв инструктор е, а просто методите за обучение с техните предимства и недостатъци - всеки си ги описа. Ако някой се сети за друга методика нека я опише това е полезно за всички бъдещи пилоти които четат това.
Въздържайте се от коментари за това кой какъв е, моля ви!

Даниеле - много сложно беее, статистика, математика, числа - все мръсни думи за мен :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Пет Дек 07, 2012 2:40 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
И аз се сещам за още три дългосрочни екипиращи училища, но Пастора се позна и обяви че сера купчинки. Т.е. че това което казвам, не е вярно.
Наистина не е вярно! Няма запасен 4кг. соло.
За останалото мога да говоря и от личен опит. Но гнездото няма да е същото.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Пет Дек 07, 2012 3:46 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
dimitar.miladinov написа:
Цолов ти що се разпозна в постинга ми, като не съм ти споменавал името? Откъде знаеш, че баш тебе съм имал в предвид?
В цялата тема Ивайло а сега и ти обяснявате как курсовете на Скайномад са опасни и недостатъчни, докато твоята система е най-велика и добра за учениците. Забележи, никъде не съм казал "Пастора" докато ти не взе да задаваш риторични въпроси.

Цитат:
И така.... за последните години съм установил че са нужни средно 15-30 дена занимания с един курсист за да добие необходимите умения да излита самостоятелно, лети безопасно за себе си и останалите по правилата и да каца.


Това означава, че за 6-те дена Скайномад преподават 1/3 до 1/5 от необходимите умения на ученик да излита и каца БЕЗОПАСНО. И тази купчинка я твориш ти в ГНЕЗДОТО на форума на Скайномад.

Няма да ти отговарям на останалата част от писанието. Обучил си много хора да летят, и на мен си помагал немалко. Мисля, че си един от най-добрите инструктори в страната. Но това не значи, че не се стремиш да обвързваш учениците си, да им продадеш непременно нова екипировка която после те не успяват да продадат в твоето обкръжение освен ако не мине през теб. Това не са клевети и измислици - мога да ти дам примери с поне 3-4 ма твои ученици. Които са ти били фенове а сега сте учтиви непознати точно заради изпълнения с продажба на екипировка.

Това, което казвам, може да се подкрепи с факти. Защо вместо да кажеш "да, моята система като всяка система има плюсове и минуси" ти изригваш, и представяш нещата такива, каквито не са?

П.П. Забележи, темата за методиката на обучение и за очерняне на конкуренцията я започна Ивайло. Само че мнението, дето го бил чувал по стартовете, го е чувал в процеса на продължителното му обучение

Ей, както ми се издигна в очите така и падна :lol: или там квото се казвало в онова предаване
Вече говориш пълни глупости (поне според мен).
Както Иво каза - не курсовете на скайномад, а 6-дневния срок на обучение, според мен той е опасен. Разбрахме се, че освен Скайномад и други клубове ги практикуват, просто на мен не са ми известни кои. (все още не са, някой няма ли да даде примери?)
После - къде видя Пастора да е казал нещо за 6-дневния курс на обучение? Освен това НИКЪДЕ не виждам той да описва защо неговата е велика и т.н., той просто описва как протича при него обучението! Никъде не казва, че видите ли, това е най-доброто.
И на края - започнал съм тема за очерняне на конкуренцията?
Ще ти кажа нещо - единствената конкуренция, която някога съм "очернял" са индийските програмисти, защото са неграмотни, мързеливи и хората само губят от работа с тях.
Защото ТОВА МИ Е КОНКУРЕНЦИЯТА НА МЕН, А НЕ СКАЙНОМАД!!!
Мнението, което съм чувал по стартовете, съм го чувал предимно на старта на Сопот, където за първи път отидох на миналата Въздухария, което беше СЛЕД курса ми на обучение и инструкторите ми не бяха там (освен Ралев, който беше единия ден, но така и не се видяхме, защото се разминахме).

Това твоето е съчинение по картинки, сериозно.


П.П. Извинявам се за мнението ми, което не е много по темата, просто се почувствах засегнат и нямаше как да си замълча.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -3 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Пет Дек 07, 2012 4:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Уморих се от участието си в дискусиите тук. Увличам се по разни теми, от които няма никаква файда. Все ми е тая вече кой какво си е помислил, обидил, какво мнение имал за мен и тн. Аз поне деградирам от тези диалози.

На Пастора ще кажа - ако мислих, че си лош инструктор, нямаше лично да доведа брат ми при теб да го учиш. Това стана много след като се познавахме и бяхме наясно един с друг.

На другите - съжалявам ако съм досадил.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Пет Дек 07, 2012 6:00 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Разгеле, сега остава и да запалим лулата на мира на състезанието другата седмица и да преместим спора на масата :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -4 
 
 Заглавие: Re: Методи за обучение
МнениеПубликувано на: Пет Дек 07, 2012 9:15 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Цитат:
3-5 дена граундхендлинг или кайтване на равна поляна, задължителен елемент е , ако е нужно и повече дни.
Това е началото и остава като стабилна основа за първия етап от полета - ИЗЛИТАНЕТО!!!
5-10 дена излитане и кацане / 10-20 полета/ от нисък хълм 40-50 метра отработване на излитане и кацане и
усет за командите.
5-10 дена склоново реене , работа близо до склона , реене в група с други парапланери , отработване на по бързи маневри и завои и летене от високо .
И след 20 тия ден излитане и летене при по силни ветрове , активно управление на крилото по трите оси и т.н.


Цветане ... много си занижил изискванията ...
на мене ми искаше 50 полета от сливата на Расник.

и те моля да престанеш да използваш учениците си за да ти показват дали е безопасно за летене или не !!!!

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -2 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов