Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:43 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Мар 15, 2013 7:16 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Gyorev написа:
EN-A крилата освен да те завлачат малко по земята при кайтване друго няма какво. И в г*за да си завреш управленията трудно ще постигнеш нещо непоправимо.


Абсолютни глупости!! Летя от скоро, но съм се нагледал на инциденти, даже и фатални, точно с EN-A крила.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Съб Мар 16, 2013 12:44 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Колеги, Емо Гьорев е един млад пилот с много талант.
Случайно го познавам , тъй като лети заедно с мои приятели спиидрайдери.
Наистина е самоук а спиидглайдера наистина иска много усет , бързи реакции и прецизно каране!
Един на 100 имат вроден талант като него......за останалите 99 си трябва курс и инструктор.......
Един ден сигурно ще стане много добър пилот и ще се чуди как да изтрие сегашните си постинги , след като
преживее и осъзнае доста неща в парапланеризма!
В него виждам един Ясен Савов в зората си.......дано тръгне по неговия път и Ангела да му е силен и да го пази!

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Съб Мар 16, 2013 2:40 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Аз лично съм на мнение, че неговото мнение трябва да се изтрие.
Напълно възможно е някой да му се върже и да го послуша, още повече някой, който иска да чуе точно това.
Да, ама ските не са като летенето. Със ските и да сбъркаш - най-много да си счупиш някой крак. Доста време ще мине докато сбъркаш така, че да се очистиш.
Да, ама с летенето нещата са доста по-критични!
ДАНО му е силен ангела на Емо, наистина изглежда нахъсан, а и очевидно има талант, щом е оцелял до сега...

Викторе, няма курс по спийд летене, ама има по парапланеризъм, който определено трябва човек да изкара, преди да започне със спийд, още повече в сегашната ситуация, когато единствените "обучаващи" сте ти и още 2-3 приятели.
Най-малкото да може да си вдига крилото, нали...

Емо, моля те, не давай съвети само защото "при тебе е проработило". Ти може (както казва Пастора) да имаш нечовешки талант, може кофата с късмет да ти е цяла бъчва, ама някой, който ти чете мнението няма да попадне на толкова всеотдайни приятели, ще реши, че не е проблем да се метне от Витоша в 2 на обяд, щото му е най-близо. Сам.
Като пораснеш малко, като натрупаш часове и минеш на по-голямо крило, което няма нищо общо с поведението на спийд крилото, тогава може да се замислиш преди да кажеш нещо.
Летя от 2 години и половина, имам около 60 часа, по-голямата част от които на термика и не смея да давам толкова смели съвети...


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Съб Мар 16, 2013 9:47 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
ако модераторите започнат да трият мненията които са различни от останалите - накрая няма да остане нито едно мнение... :lol: :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Съб Мар 16, 2013 4:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 3:03 pm
Мнения: 69
Местоположение: Пловдив
Име: Христо Ангелов
Затова си има статистика. Мисля , че повечето добри пилоти са се научили не в днешните училища , а покрай приятели.
Основната цел в съвременните училища са прибиране на сумата, по възможно най бързо и с някой тандемен полет , тъй като бил полезен. Резултатът е уплаха и отказване от летенето в последствие. Как може да се обясни , че в район като Сопот няма нито един пилот. Изключвам Аврам също самоук, а има няколко училища , постоянно ангажирани, с тандеми и ученици. Какво става с тези ученици, научават ли нещо. Преди 7 години се преместих в Хисаря за да летя повече, а летя сам. Миналата събота се изкачих , пак сам над скалите над Сопот , има доста ниски стартове около 800-900 м. Срещнах на равнец четири крила в базата, завидях им, това е начина, летете в група с приятели, така ще се научите.


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -4 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Съб Мар 16, 2013 6:23 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 9:40 pm
Мнения: 68
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former". A. Einstein


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Съб Мар 16, 2013 8:26 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
hristo написа:
Как може да се обясни , че в район като Сопот няма нито един пилот. .


Всъщност се сещам за поне 3-ма пилота от Сопот. Като цяло обаче съм забелязал че местните просто не им е итересно летенето - въпрос на ценности, интереси и манталитет. Друг е момента с демографията - Сопот и Карлово са малки градове нормално е да има по-малко пилоти. Условията за летене не определят колко местни пилоти има ,а колко пилота има като цяло в даденият район. Бройката на пилотите които не са от Сопот, но живеят в Сопот е много по-голяма!

Относно ученето сам - не е невъзможно, но със прекалена самоувереност може да бъде силно нездравословно. Аз самият също съм се обучавал от познати, но от опит виждам че курса може да спести много главоболия, ако щеш и средства на човек който се е насочил към това.
Всеки обаче е свободен да си троши главата както иска - само че за съжаление лошото име за спорта остава за всички при инцидент!

На колегата с 5-те часа за 6 месеца му пожелавам да има винаги много височина при грешките които му предстои да допусне, защото такива има при всички без изключения - млади, стари, самоуки, обучавани, добри и не чак толкова, талантливи и не чак толкова и тн.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Съб Мар 16, 2013 8:57 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 3:03 pm
Мнения: 69
Местоположение: Пловдив
Име: Христо Ангелов
Разбира се , че курса си е полезен. Колкото по кратък , толкова по добре. После започни да се учиш сам, всичко се учи с летене, никой не може да ти разкаже , как да бъдеш едно цяло с крилото, при всякакви условия. Гледаш да оцелееш , свикваш и постепенно преодоляваш страха. Но все пак да напреднеш, лети покрай тези които го могат. Ще се радвам да се запозная с летящи от Сопот и Карлово. За съжаление всички от района са ангажирани с ученици и тандеми.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Съб Мар 16, 2013 10:38 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Познавам Емо и му желая много късмет...

Колкото до 5-те часа, ако приемем, че 6 мин. е средна продължителност на полета с такова крило (гледал съм го на Витоша, Сопот, клипчетата от Вихрен и Тодорка) , значи той има до момента 10 полета на час или 50 полета общо. Ако сметката е вярна (мислех, че са много повече), то от 50 полета човек да си прави генерални изводи за безопасността, преживяемостта или методиката на обучение, е като да метне два пъти монета и да каже - пада се ВИНАГИ "ези" :)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пон Мар 18, 2013 9:02 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 21, 2012 9:19 am
Мнения: 25
Име: Емил Гьорев
Започвам да не виждам смисъл да споря с толкова много и добри пилоти наоколо. И то все изкарали курс,който ги е направил такива. Но преди да спра, ще си позволя да напиша няколко заключителни реда:

1. Дали ще изкараш първоначалния курс или не няма да промени съществено пилотските ти умения. Смисъл виждам само в SIV курса.

2. Ако бях на мястото на инструкторите и видя как някой ученик просто не става, бих му върнал парите и бих му обяснил, че този спорт просто не е за него. няма нищо срамно, а и се спестяват много нерви както на инструктора, така и на пилотите, с които този некоординиран и тотално объркан ученик ще трябва да лети. По-малко такива ученици = по-малко parawaiting по стартовете и повече крила във въздуха.

3. Обучението сам не значи да бягаш от напредналите пилоти, "докато ги настигнеш". Напротив. Значи да си постоянно около такива, за да чуеш различни мнения и препоръки. 90% от тях ще са безсмислени, но си струва за останалите 10%. На мен ми отне няколко месеца докато се науча да филтрирам простотията по стартовете.

4. Ивчо, ще ме прощаваш, но твоите мнения са най-дразнещи. Първо, всички знаем що за пилот си - ако не духа 3-4 м ламинарно чело и няма и да си помислиш да си извадиш крилото. Ще пиеш 1 бира, ще хапнеш и ще се прибереш. Това лесно се вижда и от статистиката ти - 2г. 60 часа... Извинявай, но моят първи термичен полет продължи 30 мин., като смея да твърдя, че едва се закачих на една или две термики. Ти явно можеш да ги въртиш само на радиостанция.

Другото, което искрено ме разсмя беше изречението ти :"Като пораснеш малко, като натрупаш часове и минеш на по-голямо крило, което няма нищо общо с поведението на спийд крилото, тогава може да се замислиш преди да кажеш нещо." Обикновено градацията при крилата се състои в свиване на размера. Просто защото малкото крило изисква повече умения. Но ти предполагам никога няма да разбереш.

5. Всеки може да се научи сам. Не превръщайте спорта в машина за изхранване. И вместо да завиждате се замислете дали не е по-добре да се присъединяват момчета като Йовко, които имат хъс и желание отколкото псевдо пилоти, които освен да мрънкат по стартовете друго не правят.

Поздрави и със здраве,
г-н Гьорев

п.с. Миладинов, 1 полет със спийд крило от Расник = 20 сек. от Сопот = 4 мин. от Тодорка/Томба = 2 мин. Като не броим 3-4 полета с парапланер трудно имам повече от 5-6 часа.


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -7 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пон Мар 18, 2013 9:31 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Ей, значиии :)
"Като пораснеш" говоря като опит, защото такъв ти липсва... Това ти го казвам от опит, защото и аз в началото говорех глупости насам-натам, които после разбирах
Виждам, че не си приел мненията ми лично, както и аз не приемам твоите.
Пак си вадиш генерални изводи от един ден с мен на старта :D Миладинов е прав за монетата...
Още тогава в кръчмата ти го казах - ако искаш ти давам крилото си да го литнеш - що не го взе?
А статистиката ми включва 1-годишно обучение на Расник.. Даже и часовете ми на склона не съм ги включил в тая цифра по-горе...
Решението дали да излетиш или не е най-трудно, още повече като си качвал баира пеша... Мен са ми казвали, че оцеляват тия, дето могат да вземат правилното решение...

Пак ти казвам - даваш акъл без да имаш опит, с който да го уплътниш...


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пон Мар 18, 2013 12:45 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 12, 2011 6:11 pm
Мнения: 144
Местоположение: София
Име: Светослав Такев
Четнаха го един двама,че го "познават",и той чак си повярва...и даже вече не вижда смисъл да спори :lol: смехххх...и хич не усеща саркастичната нотка...то че и аз съм нарцис,нарцис съм,ама чак пък толкова....бих се разгърнал тук,но кому е нужно,може ли да спориш с радиото?!...аре да не обиждаме всички журналисти :lol:

_________________
"В това да превъзхождаш другите няма нищо благородно.
Истинското благородство е в това да превъзхождаш предишния си аз."
Индийска поговорка


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пон Мар 18, 2013 1:05 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
г-н Гьорев, не сте прав, ама не ми се спори с напреднал пилот като вас :) :)
Според мен курсовете са необходими за да не се пребиеш още в началото, а не за да станеш добър пилот.
Престави си следната ситуация:
Идва един самонадеян самоук на старта, излита и се пребива след няколко минути.
Какво се случва - най-малкото, пропада цялото летене на всички които са там. Следват часове разкачване, спасителни операции, висене по болници. Чувал ли си как вият от болка потрошените?

Освен това, за Иво не си прав!! Иво ще продължи да лети и ще напредне доста, а ти ще продължиш да тичаш по баирите / примерно по десетина пъти на ден :) :)/ и то години на ред, мислейки си, че това е най-голямото удоволствие от летенето :)
Що не вземеш да литнеш в силни условия с "истинско" крило да те видим, пък после ще си говорим. Като Боян онзи ден, например :) :)
И още веднъж те приканвам да се замислиш сериозно за крилото с което летиш. Е ли това парапланер или не е?
За мен лично си е управляем парашут.
Освен това те гледам по разни клипчета, че си скачал с парашут :) :) Дали не си карал курс и за парашутист и кой те пуснал да скачаш? :) :)
И ако си изкарал парашутистки курс, значи с това парашутче с което сега летиш няма да имаш проблеми - все пак, изкарал си курс :) :)

Поздрави и със здраве,

Огнян Вълчев - псевдо пилот който мрънка по стартовете


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пон Мар 18, 2013 7:13 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Фев 14, 2009 3:40 pm
Мнения: 111
Gyorev написа:
...И в г*за да си завреш управленията трудно ще постигнеш нещо непоправимо...


Ебаси...и това ли си научил от собствен опит? :shock:


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пон Мар 18, 2013 7:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
http://skydive.bg/Emo.htm

Колко плати за курса на „АВА Спорт”, Емо или и там си самоук ? :) :)
Ако си платил 2600 лв за AFF курс /теория + 7 скока от 3500 м/....


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов