Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 2:59 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Чакалица над Сборище
МнениеПубликувано на: Вто Май 21, 2013 8:48 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днеска облетяхме нов старт над село Сборище, което се намира между Твърдица и Шивачево:
leonardo/flight/5619

До старта се стига с 4х4 по приятен горски път за около 30-40 минути.
Старта е на 1200 м нмв или на около 800 метра над полето отдолу.
Представлява тревисто хълмче заобиколено от гори с Източно-Южно-Западно изложение. След излитането се лети за малко над полегати поляни, докато се излезе на стръмния горист склон над селото. Там вече термиките работят добре.
Местния генератор на Цб-та е връх Чумерна, макар че днес разви над Карандила (вятъра бе от ЮЗ).
Около Гурково и Твърдица има редовно изтичане на силен СЗ вятър, който би се усетил на старта, който е доста открит. Трябва да се пробва до какви северни ветрове търпи старта. Отдолу, Шивашко-Твърдишкото поле изглежда много термично, така че би създавало силен склонов вятър който да бори северните ветрове. За в бъдеще е добре да се направи и по-нисък старт, който би работил добре, когато на старта на билото пробива север.
При по-силни северозападни ветрове може да се пробват хубавите хълмове между Шивачево и Бинкос, които съм сигурен че ще работят добре. Спомням си когато прелитах Ком-Емине с парамотора, силен СЗ ме изплю от Бузлуджа, но после южно от Твърдица се образува вълна, която ми позволи да набера и да пробивя към Шивачево.
Мисля, че района е перспективен, защото за разлика от Сливен, котловината е по-защитена от "бризовия" ЮИ и инверсиите на Тракийското поле. От старта може лесно да се навлезе навътре в Стара Планина и да се лети в посока Котел/Жеравна на СИ, както и към Габрово.
........

За пореден път се убеждавам че в голяма степен парапланеризма се движи от новоизлюпените парапланеристи. Останалите като че свикваме с определени стартове, условия и начини на летене и не се напъваме излишно.
Все пак е добре да подкрепяме младите пилоти, защото ентусиазма им е полезен за всички и никога не знаем какво може да сътвори.
В село Сборище има двама парапланеристи, които сега летят покрай Дънди в Сливен. Мисля че днес са много щастливи да видят че живеят до прекрасно място за летене. Все пак са неопитни и е добре ако по-опитните пилоти отидат да летят по-често на това място за да опознаят местните условия и особености. Така хем местните ще напреднат по-безопасно, хем ще могат да си фокусират усилията в почистване на най-подходящото място за по-нисък старт и съответния път към него.

Един от местните парапланеристи е Кольо. Телефона му е 0886586017
Човек на около 50 години. Пчелар. Твърди че сбора на селото е доста хубав и си струва да се види: 13 юни 2013 (Спасов ден).
...

Благодаря на Дънди и на местните пилоти за транспорта и хубавото изживяване!

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Чакалица над Сборище
МнениеПубликувано на: Сря Май 22, 2013 4:33 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 11:32 am
Мнения: 165
Местоположение: Стара Загора
Име: Иван Банков
Мога да кажа две, три думи по темата, защото съпругата ми е от Шивачево. Бяхме на прасе там и Наско сина ми беше там.Наско е човека от Стара Загора с трайка , с когото ти Ники и другите летяхте Ком–Емине.Та на прасето ,Наско си носеше крилото и изведнаж реши да полети от хубавите върхове между Бинкос и Шивачево.Племенника ми е горски в района и го качи горе .Наско кацна в покрайнините на селото.Лошото е, че ако не се вдигнеш и се удавиш ,се каца в близост до високоволтовите проводници на железниците, тъй като линията върви успоредно на Стара Планина.А местата наистина са разкошни.От този връх,ото който Наско излетя ,са го ползвали много старите парапланеристи ,но сега нещата са позамряли. Доколкото си спомням ,около Сборище имаше големи залежи на уран и ги разработваха, сега не знам как е .


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Чакалица над Сборище
МнениеПубликувано на: Пет Май 24, 2013 6:40 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Преди години Начо ходи няколко пъти на паратуризъм в района около Твърдица (не съм сигурен дали става въпрос за същото място където са ходили Ники и компания). Впечатленията му по мои спомени бяха много добри от това място.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Чакалица над Сборище
МнениеПубликувано на: Нед Май 26, 2013 6:54 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 6:19 pm
Мнения: 62
Местоположение: Варна, Сливен
Име: Михаил Златев
На източния край на Шивачево, има нисък старт. Има път почти догоре проходим с лека кола. Старта е леко каменист. Не съм летял там, но изглежда обещаващо. След малко ще кача и снимки.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Чакалица над Сборище
МнениеПубликувано на: Нед Май 26, 2013 6:54 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 6:19 pm
Мнения: 62
Местоположение: Варна, Сливен
Име: Михаил Златев
На източния край на Шивачево, има нисък старт. Има път почти догоре проходим с лека кола. Старта е леко каменист. Не съм летял там, но изглежда обещаващо. След малко ще кача и снимки.
http://forum.skynomad.net/gallery/index.php?cat=28
Отзад в ляво има дере.
Пътя за нагоре е през селото от източната страна на реката. (Извинявам се, Шивачево е град)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов