Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:11 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: БАЛКАНСКА КУПА ПО ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ 2013
МнениеПубликувано на: Сря Апр 03, 2013 4:54 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
вече и в календара на ФАИ
http://www.fai.org/civl-events/civl-eve ... darId=9021

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: БАЛКАНСКА КУПА ПО ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ 2013
МнениеПубликувано на: Сря Юни 12, 2013 8:56 am 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Състезанието завърши успешно. Искам да благодаря на всички които помогнаха това да се случи. Венко, Стамбата и всички членове на Делтаклуб, които не са активни по форумите, но отделиха време да участват в провеждането на състезанието. Времето позволи да полетим 4 дни, от които бяха изпълнени две задачи. След като "Austriа Open" беше отменено за втори път поради метео причини, трябва и на това да сме доволни.

За мен това е първото успешно състезание в България по делтапланеризъм от много време насам, може би 10 години. Нормално е да има вълнения :) Можеше да бъде разбира се много по добре. Условията като цяло бяха между слаби и много силни и то за кратко. На някои снимки изглеждат прекрасни условия, но това в действителност беше за много кратко време - 2 часа. Заедно с таск и safety комитета с много дебнене, изчакване на старта под дъжда и обсъждане на тасковете успяхме да извлечем максималното от тази състезателна седмица.

При награждаването на победителите обсъдихме въпроса къде да бъде проведено следващото Балканско състезание. Инициатива за провеждането му проявиха състезателите от Гърция и Турция, като най-вероятно ще се комбинира с местния национален шампионат. Това състезание доказа на практика, как може да обедини и събере повече пилоти на едно място. Какво по добро от това за любимият ни спорт?

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -2 
 
 Заглавие: Re: БАЛКАНСКА КУПА ПО ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ 2013
МнениеПубликувано на: Съб Юни 15, 2013 2:23 am 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 25, 2013 12:49 pm
Мнения: 10
Име: Mitko Dimitrow
million_miracles написа:
Състезанието завърши успешно. Искам да благодаря на всички които помогнаха това да се случи. Венко, Стамбата и всички членове на Делтаклуб, които не са активни по форумите, но отделиха време да участват в провеждането на състезанието. Времето позволи да полетим 4 дни, от които бяха изпълнени две задачи. След като "Austriа Open" беше отменено за втори път поради метео причини, трябва и на това да сме доволни.

За мен това е първото успешно състезание в България по делтапланеризъм от много време насам, може би 10 години. Нормално е да има вълнения :) Можеше да бъде разбира се много по добре. Условията като цяло бяха между слаби и много силни и то за кратко. На някои снимки изглеждат прекрасни условия, но това в действителност беше за много кратко време - 2 часа. Заедно с таск и safety комитета с много дебнене, изчакване на старта под дъжда и обсъждане на тасковете успяхме да извлечем максималното от тази състезателна седмица.

При награждаването на победителите обсъдихме въпроса къде да бъде проведено следващото Балканско състезание. Инициатива за провеждането му проявиха състезателите от Гърция и Турция, като най-вероятно ще се комбинира с местния национален шампионат. Това състезание доказа на практика, как може да обедини и събере повече пилоти на едно място. Какво по добро от това за любимият ни спорт?


Наистина звучи добре - предполагам сте организатора на мероприятието!? Искрено пожелавам на Вас и хората до Вас все по успешни състезания!
Ето фрагменти от спора в другата тема. Би било интересно какво е вашето мнение по повдигнатите въпроси?

superman90 написа:
Какво е мнението на пилоти на делтаплани по темата?

Извинявам се ако греша за ...........
Не съм добре запознат с изискванията за организиране на състезания с делтаплани но в рисковите спортове преди всичко е прието максимално да бъде осигурена безопасността на учасниците.

Името е „Балканска купа Коняво” в Pilot list http://hg2013.deltaclub.bg/pilot-list?resetfilters=0 от 21 регистрирани само 4 са Българи при това без квоти по нации!? Страхотно е!!! Всеки домакин на международно първенство би желал Подобен баланс! Извода се налага сам, стандартите за организиране трябва да са на ниво. Една от целите е да се гради имидж на България. Извън страната здравето и безопасността на състезателя се считат за основен преоритет.
От тази гледна точка резервиране на въздушно пространство за състезанието, ако е възможно би повишило безопасността на учасниците. Официалните държавни контрольори във България, ГВА или РВД, след като отделят заявените зони за деня се грижат да координират въздушния трафик в тях и информират потенциално засегнатите при запитване.
Факт! 20-на чужденци ще се състезават във България и безопасността им трябва да бъде осигурена на ниво международни стандарти, а ако е възможно и над тях. Защо организатора да не заяви зони? Това ми се струва разумно в дадената ситуация!!!

Допълнително основание е следния факт. Двата Task-а са обявени като Race to Goal. При южната компонента на вятъра това води състезателите 30-на километра след излитане до зони с ограничение за полети и долната граница до земята или извън границите на ЕС!?!
Репликата на господин Угринов „Ако детето ти беше в един самолет който на захода се блъска с делта и катастрофира - друга песен ще запееш.” е напълно уместна. Реално състезателя по време на полета попада в зоните за подход на самолети към летище София или пресича границата на ЕС!?! Какво трябва да избере? Кацне, да навлезе в забранена зона, да напусне територията на ЕС!?!! Всичко това 30-на км след като е тръгнал по маршрута!??!!!
За делтаплана и пилота му които се състезават за балканска купа и гонят резултат - прелитане максимално разстояние за минимално време всичко това вероятно звучи като виц!?!


Резултатите от „надпреварата” повдигат няколко въпроса?!
"BALKANS Hang Gliding Open Cup 2013" Koniavo, Bulgaria / 1-8 June
Защо от заявени 10-на е имало Task само два дни?!!!
Защо половината от участвалите не са дали никакви резултати дори за тях?!!!!!
Защо са толкова малки разстоянията изминати от победителите, между 20 и 35 км по права линия!?
http://hg2013.deltaclub.bg/comp_result/ ... ERALL.html
Task Date Distance
T1 Task1 2013-06-01 12:10 33,6 km Race to Goal with 1 startgate(s)
T2 Task2 2013-06-03 16:00 20,4 km Race to Goal with 1 startgate(s)
При това само за първите двама. Следващите 6-7 пилоти имат от 7 до 15 км!??!!
При делтаплана тези дистанции изглежда прекалено „скромни” дори за начинаещи пилоти!!!!!?

Разумно ли е въобще да се предявяват претенции пред световната общност за проведено състезателно мероприятие с ранг балканска купа при тази ситуация !??? Победител със себеуважение и състезателен дух в подобни „надпревари” задължително би върнал или връчил купата на последния в класирането след като „спечели”!

Наскоро видях това, http://forum.skynomad.net/leonardo/flight/5233. През април в България по права линия са преминати над 160 км от делтаплан!?

Ето и частична справка за пилотите на параплани летяли във България по време на състезанието
http://forum.skynomad.net/leonardo/

Дата Пилот Място на старта Време (ч:м) Лин. Разс. Разст.
08-06-2013 Антон Атанасов Калоян/Марково: СЗ-С... - BG 03:01:00 61.3 км 69.5 км
08-06-2013 Емил Мандев Калоян/Марково: СЗ-С... - BG 02:31:00 51.6 км 56.4 км
06-06-2013 Валери Цветанов Сопот/Лифта: И-Ю-З... - BG 03:41:00 36.9 км 69.3 км
06-06-2013 Доктора Кочово: С-СЗ, З - BG 02:02:00 60.4 км 66.0 км
03-06-2013 Доктора Кочово: С-СЗ, З - BG [~0.7] 03:11:00 78.2 км 83.7 км
01-06-2013 Ясен Савов Сопот/Лифта: И-Ю-З... - BG 04:35:00 38.2 км 94.5 км
01-06-2013 Доктора Сопот/Лифта: И-Ю-З... - BG 04:41:00 37.6 км 92.9 км
01-06-2013 Антон Атанасов Добростан: СИ-И - BG 04:45:00 46.3 км 93.3 км

Последен въпрос знаете ли какви са тези супер съвременни параплани с които са постигнали резултатите си!?! Много ли са по добри от делтапланите с които са се състезавали учасниците във балканската надпревара?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -5 
 
 Заглавие: Re: БАЛКАНСКА КУПА ПО ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ 2013
МнениеПубликувано на: Съб Юни 15, 2013 12:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Господин Димитров,
виждали сме се, макар и рядко. Затова...
въпреки заетостта ми, ще се опитам да отговоря на въпросите Ви, както и да представя моята гледна точка. Нямам много време да пиша по форумите, но виждам, че ви интересува делтапланеризма. За съжаление само с писане по форумите не става обаче.

Още преди състезанието метеорологичната прогноза не изглеждаше обещаваща - лошо! Всеки организирал състезание знае, че това е един от главните фактори за добро състезание. А състезанията се заявяват месеци преди провеждането им и няма как да се избере хубаво време. Каквото - такова - божа работа.

Първият ден (събота) се очертаваше от най-добрите откъм летателна гледна точка. Също така той беше пръв полет на това място за всички пилоти без мен. За мен мястото не беше толкова непознато, което ми даде предимство. Много от пилотите отказаха да летят поради силният вятър съчетан с непознатото за тях място. Излетях в първата група и без проблем достигнах финала, летище Крайници. Беше учудващо за мен, че там няма други пилоти, защото Андрей (доскорошния носител на рекорда за права дистанция) и още няколко делтапланериста излетяха преди мен. Във въздуха беше учудващо спокойно с много добри условия за прелет. Без проблем можеше да се стигне до Самоков и по-нататък, но обикновено за първи ден не се дава голяма задача. Това се прави с цел да се види опитността на пилотите, както и да им се даде възможност да опознаят терена. Докато хапвах лънч пакета, до мен се приземи гръцкият пилот Спиро Гонатас. Радостта ми беше голяма, защото не бях вече сам. На връщане видяхме другата част от ретривърите от Делтаклуб да прибират турските пилоти, кацнали по трасето.

Относно сравняването на свободни полети на хора в различни места на България с тези на състезанието-помислете и ще видите, че е немислимо в динамична и нестабилна атмосфера да се правят сравнения, а и в части вече ви отговорих по горе..

По време на състезанието интерес проявиха Сотир Лазарков - председател на БНАК, Стефан Милушев и Янчо Стойчев членове на комисията по делтапланеризъм към БНАК, като последните двама дойдоха лично.

Стоян Миланов Стоянов-председател на комисията по делтапланеризъм и изключеният от форума Огнян Угринов - не проявиха интерес преди, по и след състезанието, освен разискваните в този форум въпроси. Именно злепоставяне на състезанието пред световната общност месеци преди това и проверки в РВД за ВОЗ по време на състезанието. Както и лично убеждаване на различни пилоти да не присъстват. С какво помогнахте господа, заслужили на ръководните постове, и този път на делтапланеризма?

Относно обезопасяването на въздушното пространство и граничните зони (защото бяхме в такава) съм наясно какво, как, кога и какви документи са нужни, тъй като често изпълнявам или участвам в служебни задачи, свързани с най различни въздухоплавателни мероприятия и Ви гарантирам, че пространството пред югозападния склон на Конявска планина не е натоварено, предвид и лошото време и това, че е в G - пространството, едно телефонно обаждане до ЦПИ беше достатъчно и не беше необходимо да се отдели ВОЗ. Между другото има един хеликоптер, който изпълнява аграрна дейност, с който също имахме връзка за дейноста му.

На последния въпрос за супер парапланерите :) Да знам какви са тези суперпараплани и суперпарапланеристи! Това е общност, която много бързо надмина развитието на делтапланеризма и изчисти проблемите помежду си, общност която е жива и продължава да се развива и надвишава в десетки пъти тази на делтапланерстите в България!

Ако имате ДОБРИ идеи как да се развива делтапланеризъм тук, аз съм винаги ЗА с двете ръце. Ако искате пък може да разтегляте локуми и да си "изяснявате" картинката от дистанция, но аз нямам време за това.

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -2 
 
 Заглавие: Re: БАЛКАНСКА КУПА ПО ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ 2013
МнениеПубликувано на: Нед Юни 16, 2013 2:17 am 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 25, 2013 12:49 pm
Мнения: 10
Име: Mitko Dimitrow
million_miracles написа:
Господин Димитров,
виждали сме се, макар и рядко. Затова...
........
Ако имате ДОБРИ идеи как да се развива делтапланеризъм тук, аз съм винаги ЗА с двете ръце. Ако искате пък може да разтегляте локуми и да си "изяснявате" картинката от дистанция, но аз нямам време за това.


Благодаря за разясненията. Надявам се и на другите читатели на форума да им е харесал.
Желая Ви успех в опитите да се развива делтапланеризъм!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: БАЛКАНСКА КУПА ПО ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ 2013
МнениеПубликувано на: Вто Юни 18, 2013 1:48 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Втория ден от състезанието не позволи термично реене и имаше свободни полети. Дъжд, слънце, дъжд, слънце.... Организирахме летене от Иглика. Почти всички се включиха в идването, но само по младите и ентусиазирани пилоти летяха, а другите помагаха и наблюдаваха. Аз излетях пръв за да покажа като домакин старта. След мен излетяха и другите пилоти, както и Стамен с парапланер. Предварително бях завел участниците да огледат мястото за кацане, тъй като е по-особенно, защото има зони с наклони. Имаше малък шанс за задържане само пред склона, но трудно.

Този ден бих определил като интересен за чиждите пилоти, тъй като летяха на различно място. И двата старта и Таш Тепе и Иглика са открити и разработени от Стамен.

Галерии със снимки от състезанието:
Галерия 1
Галерия 2

Третия ден от състезнието успяхме да направим задача. След 2 часа чакане измежду ЦБ-тата и дъжда на старта най накрая имахме прозорец, в който можеше да се излети и изглеждаше обещаващо поне два часа напред. Въпреки малката задача, се оказа доста полезна за повечето пилоти на състезанието. Изискваше се търпение за набиране до базата, а някои имаха късмет и се набраха бързо под един облак. За съжаление аз не бях от тези и загубих много време след първа точка да се извадя. Почти бях готов да кацам в долната част на планината. Бяхме там с един от турските пилоти. После ми стана интересно, че той е успял да прелети до кацалката с такава малка височина. Аз пък успях да се извада и продължих по задачата. Но нямах търпението да кача базата и тръгнах по-рано, с надеждата, че ще има друга термика на друго място в планината. Да но нямаше и не успях да затвора. В този ден само два пилота затвориха скормния 20 км. таск :)

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов