Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:21 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Сря Ное 20, 2013 12:25 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
Цитат:
Както и да е - изпита струва 20-тина лева ако не се лъжа и се взема от раз. Съветвам всички да го изкарат - най-малкото за да не ви конфискуват станциите някъде :). Не че тогава немогат да ти се заядат за неспазване на протокола за разговор... ама айде да не изпадаме в крайности :)

Пък е и шукаритетно да си имаш позивна :) - LZ2SNI


Все си мисля, че точно тази парапланеристка агитка от 20-30 души, която на пролет групово си изкара радиолюбителски лиценз привлече вниманието на чиновниците от КРС към нас. Щото колко сме летящите и ползващи 2-метровия банд за комуникация ? Едва ли сме повече от 2-300 човека и казваме по 5-10 приказки на полет. Докато в същото време, много по-големи групи от хора като : геодезисти, ловци, работещи на големи площни обекти и пр. непрекъснато задръстват ефира с всякакви приказки и на всички честоти. Но когато някой отиде и се заяви официално, че ползва радиолюбителския ефир, то българското, а и не само, чиновничество веднага вижда в него възможност за изява и упражняване на власт и контрол. :evil:
Опасявам се, че същото ще последва и в полето на лицензите, застраховките, техническите прегледи на екипировката и т.н.
Дано опасенията ми са неоправдани, ама надали ...

_________________
небесен чергар


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Сря Ное 20, 2013 12:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 10:33 pm
Мнения: 133
Местоположение: Правец
Име: Бисер Ликов
Сотир написа:
Не е нужно да си радиолюбител за да ползваш разрешената честота по предназначение.


Само да вметна, че радиолюбителския лиценз дава право да се ползват честотите от 144 - 146MHz, т.е. радиолюбителите нямат право да излъчват на
146.400MHz. В тази връзка да попитам как се урежда ползването на тази честота. Достатъчно ли е споменаването на думите въздушен спорт, в частност парапланеризъм, или е необходимо и нещо друго, защото от приведеното на предишната страница решение, на мен не ми става ясно какъв е реда за ползване на тази честота.

А относно това, че колеги са си взели радиолюбителски лицензи и с това са създали проблем, мисля е равносилно на това да се каже, че примерно колегите летящи моторно привличат вниманието на проверяващите органи, като се лицензират.

Според мен излизането на светло е неизбежно и е само въпрос на време.

_________________
MAC PARA - INTOX
UP-Blues


Последна промяна lz5fm на Сря Ное 20, 2013 1:03 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Сря Ное 20, 2013 12:58 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 19, 2012 5:08 pm
Мнения: 22
Име: Сотир Лазарков
архитекта написа:
Цитат:
Както и да е - изпита струва 20-тина лева ако не се лъжа и се взема от раз. Съветвам всички да го изкарат - най-малкото за да не ви конфискуват станциите някъде :). Не че тогава немогат да ти се заядат за неспазване на протокола за разговор... ама айде да не изпадаме в крайности :)

Пък е и шукаритетно да си имаш позивна :) - LZ2SNI


Все си мисля, че точно тази парапланеристка агитка от 20-30 души, която на пролет групово си изкара радиолюбителски лиценз привлече вниманието на чиновниците от КРС към нас. Щото колко сме летящите и ползващи 2-метровия банд за комуникация ? Едва ли сме повече от 2-300 човека и казваме по 5-10 приказки на полет. Докато в същото време, много по-големи групи от хора като : геодезисти, ловци, работещи на големи площни обекти и пр. непрекъснато задръстват ефира с всякакви приказки и на всички честоти. Но когато някой отиде и се заяви официално, че ползва радиолюбителския ефир, то българското, а и не само, чиновничество веднага вижда в него възможност за изява и упражняване на власт и контрол. :evil:
Опасявам се, че същото ще последва и в полето на лицензите, застраховките, техническите прегледи на екипировката и т.н.
Дано опасенията ми са неоправдани, ама надали ...


Сериозен проблем е, че когато се излъчва от високо се покрива доста голяма територия и оттам идва недоволството на радиолюбителите, КРС... Те са си в правото да искат чист ефир в бандовете, които са им отпуснати. Нека не търсиме под вола теле, а да спазваме доколкото е възможно правилата и да изградиме позиция на хора, които не погазват законите, защото така им харесва или им е по-удобно. Имаме вече честота за комуникация с национално покритие и нека се възползваме от това и не пречиме на останалите.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Сря Ное 20, 2013 1:30 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
С няколко думи:

- когато летите - ползвайте 146.400 MHz
- ако не летите, а искате просто да си приказвате - ползвайте честоти за които не се изисква лиценз и не са "служебни" (тоест дадени за конкретна цел на конкретна организация)
- ако сте радиолюбители - говорете си с други радиолюбители в радиолюбителските бандове като спазвате изискванията за това


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Сря Ное 20, 2013 5:51 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Фев 14, 2009 3:40 pm
Мнения: 111
архитекта написа:
...Все си мисля, че точно тази парапланеристка агитка от 20-30 души, която на пролет групово си изкара радиолюбителски лиценз привлече вниманието на чиновниците от КРС към нас...


Да, ама не:

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Bo ... &view=&sb=

От 13-ти до 26-юли 2013 край Сопот ще се проведе световно първенство по парапланеризъм. Сайта е



Официалните документи са на ...
и в тях още стоят радиолюбителски честоти.

Цитат от Local Regulations 13th FAI WORLD PARAGLIDING CHAMPIONSHIP 13-26 July 2013, Sopot, Bulgaria

"
8. Radios
- Radio receivers are mandatory for all pilots.
- Radio transmitters are permitted.
- Only frequencies allocated by the organizers may be used.
- Safety frequency is 144.225 MHz.
- Retrieval frequency is 145.225 MHz.
- Other available frequencies will be advised at the first briefing.
- Voice activated microphones (VOX operated) are strictly forbidden
"

Състезанието е международно. Никъде не се казва нито че за използването на честоти в интервала 144-146 MHz се изисква радиолюбителски лиценз. Никъде не се предупреждават чужденците, че за да ползват легално тези честоти им трябва радиолюбителски лиценз плюс CEPT лиценз

Предлагам да им отидем по това време край Сопот и да видим какво се случва на 144225 и 145225 kHz. Пък след това да продължим дискусията, вече на база на лични впечатления.

---
За информация: Българския национален аеро клуб официално е предупреден, че използването на честоти между 144-146 MHz от нерадиолюбители е незаконно. Оказано му е съдействие да получат честота от КРС. Има информация да са получили такава. На фона на тази информация е странно защо още в официалния документ стоят тези честоти. Та който иска нека лично отиде да послуша за какво става дума. Около Сопот има много неща за гледане, та разходката ще е приятна.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Сря Ное 20, 2013 5:56 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Сотир написа:
Не е нужно да си радиолюбител за да ползваш разрешената честота по предназначение.

За честотата ясно, искам да попитам обаче как стой въпроса с притежанието и носенето на радиостанция, която може да приема и предава и на други честоти. Защото като направят проверка от КРС и установят, че радиостанцията не е с фиксирана честота и притежателя и няма лиценз какво се случва?

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Сря Ное 20, 2013 7:20 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
виж чл.348 от НК


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Чет Ное 21, 2013 9:45 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
извинявам се - гледал съм стария кодекс!!!

така или иначе ако не предаваш - не извършваш никакво нарушение независимо че можеш да го извършиш технически с апаратурата която притежаваш.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Чет Ное 21, 2013 10:49 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
itzo написа:
архитекта написа:
...Все си мисля, че точно тази парапланеристка агитка от 20-30 души, която на пролет групово си изкара радиолюбителски лиценз привлече вниманието на чиновниците от КРС към нас...


Да, ама не:

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Bo ... &view=&sb=

:shock: :shock: :shock:

Е, тия вече тотално ми паднаха в очите :shock:
То бива да те тресе балканския манталитет
ама ЧАК ТОЛКОВА
лелелеле :evil: :evil:
Лиценз ли? Тия не заслужават грам подкрепа на тяхната групичка :evil:


И в тая връзка - БЛАГОДАРЯ на БНАК (и по-точно който и да е отговорен за тичане по министерства) за 146.400!!!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Пет Ное 22, 2013 12:28 am 
Offline

Регистриран на: Нед Дек 14, 2008 6:23 pm
Мнения: 23
Местоположение: София
Име: Цветомир Дончев
И в тая връзка - БЛАГОДАРЯ на БНАК (и по-точно който и да е отговорен за тичане по министерства) за 146.400!!!


Сотката е виновен..Сотката

_________________
Element Water
Цецо 0876 621830


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Пет Ное 22, 2013 9:23 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Много колеги инструктори ползваме активно любителския банд , VHF и UHF за обучение на ученици.
Причината е ,че радиостанциите са доста по качествени , и надеждни от PMR-ите.
Повечето също така сме радиолюбители а тези инструктори които не са все още ще ги посъветвам да се лицензират.
В процеса на водене на ученик обикновенно инструктора говори по станцията а ученика е само слушател.
За да не влизаме в конфликт с КРС е достатъчно инструктора/лицензиран радиолюбител/ в течение на работния си ден да се обозначи няколко пъти с инициала си. Учениците , които не са лицензирани радиолюбители имат право да носят станция и да слушат , но не и да излъчват, което е достатъчно за процеса на обучение.
Идеята ми е да не се изнесем всички сега на 146.400 и да задръстиме честотата, а да си запазим също и честотите които ползвахме до сега в VHF/UHF радиолюбителски банд.

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2018 5:58 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
driveller написа:
И в тая връзка - БЛАГОДАРЯ на БНАК (и по-точно който и да е отговорен за тичане по министерства) за 146.400!!!


Сотката е виновен..Сотката


Колеги, днес от Сопот чувахме ясно летящи от Невша и Витоша.
Моля, ползвайте друга честота, докато мине Полско-Българския шампионат и Световната Купа следващите две седмици.
Не забравяйте, че състезанията бяха основанието КРС да ни отпусне парапланериската честота 146.400, която така сладко се ползва от всички.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 28, 2018 2:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 10:10 pm
Мнения: 150
Местоположение: Rousse - Varna - Sofia
Нещо не се връзва...

Това, че има честота за въздушни спортове, не значи че всеки парапланерист може да си говори по нея. Аз го разбирам така, че тази честота е отделена за радиолюбителите парапланеристи за да си говорят по нея.

За самото притежаване на радиостанцията трябва кетап за радио любител.

Защото, ако някой поиска личната ми радиостанция аз трябва да го помоля да ми покаже кетапа си. След, което се идентифицира в ефир и казва, че ползва моето радио. Поне така беше на теста.

Не е голям зор да си изкарате свидетелството.

LZ2FLY 88


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -2 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 28, 2018 4:37 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Радиолюбителския банд е от 144.000 до 146.000 MHz (има и много други бандове разбира се) - за да говориш на тях трябва да си радиолюбител и т.н. Всички изисквания за това са описани в Закона за Съобщенията и в Наредба № 1 от 31 Юли 1996 г. за радиолюбителската служба в Република България.

Честотата 146.400 MHz е дадена на МФВС специално да се ползва за въздушни спортове. Няма значение какъв си, а има значение с какво се занимаваш в момента на говоренето! Ако се занимаваш с въздушен спорт е ОК. Също така обърнете внимание, че тази честота може да се ползва за ВСИЧКИ ВЪЗДУШНИ СПОРТОВЕ (както парапланеризъм, така и делтапанеризъм, парашутизъм, балони, авиомоделизъм и всички останали)!


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание КРС!
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 28, 2018 6:03 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Mitko.Dqkov написа:
Защото, ако някой поиска личната ми радиостанция аз трябва да го помоля да ми покаже кетапа си. След, което се идентифицира в ефир и казва, че ползва моето радио. Поне така беше на теста.

Не е голям зор да си изкарате свидетелството.

LZ2FLY 88



Разрешително за притежаване на станция няма - има за предаване - няма закон който да ти забранява сканирането на честотои и слушането. За предване ти трябва радиолюбителски лиценз който наистина е лесен за изкарване и аз също препоръчвам всички да си го изкарат за връзване на гащите.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов