Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:41 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Кацане по вятъра на Галата
МнениеПубликувано на: Сря Фев 19, 2014 4:02 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 1:15 pm
Мнения: 79
Здравейте юнаци.
Дойде време след 35 години в летенето да се "похваля" и аз с малко гипс.Нищо сериозно, но достатъчно за да предизвиква внимание във всеки от нас.
Кратко описание на инцидента от изключително рядко срещано явление.
Старт Галата 110м.Излитане при около 1-2 м северозападен вятър.Практиката на този склон показва,че може да се рее на много слаби ветрове.Не съм летял от 2 седмици и решавам,че си заслужава да опитам.Излитам и поради липса на поддръжка веднага се насочвам към кацалките на плажа.Движа се срещу вятъра поради което се налага да кацна на най близкото плажче с дължина 30 м.Правил съм го и не е сложно,за подход и разчет,но...?При захода и насочването на около 10 м изведнъж се оказвам с 3м гръбен вятър.Площадката е къса особенно за кацане по вятъра.Въпреки изпомпванията не можах да се вместя.Не ми стигнаха 5-6 метра и в края и посрещнах бетонни отпадъци.Бях с добре пакетирани крака и добри обувки,но скороста бе поне 40 км.Удрям се на 50см от земята,а инерцията на тялото ми продължава и с рипка прелитам камъните.Пред очите ми виждам,че ще се ударя с глава в моста,които е непосредствено след камъните.Гмурвам се инстинктивно под него и се забивам в малката 60см.пролука между него и пясъка.
Това каскадьорско изпълнение го гледаха влюбени
двойки на мостчето,които се затичаха към събитието изплашени повече от мен.След крадко охкане разбирам,че мога да стъпвам макар и болезнено.Това ме навежда на мисълта,че няма счупване,а само навехване.След минута дойде Миро и ме натовариха.
Като човек, който си е навехвал глезените от футбола безброй пъти веднага сложих лед за около 5-6 часа.Отока спадна и не приличаше на ударено,но отидох за снимка поради невъзможноста да стъпвам.Новината беше добра.Разминах се само с леко надлъжно пропукване на коста над глезена и увредени връзки.Две седмици контролен фиксиращ гипс и за първа пролет трябва да съм във въздуха.
Изводите ,които трябва да си направим са,че се предоверих на опита си и не се усъмних дори за миг,че на 10м над морето вятъра може да смени толкова рязко посоката си.Нямаме навика да слагаме ветропоказатели на кацалките.Имах 1-2 секунди да реша къде да кацна.От ляво паркинг с коли,от дясно морето,а по средата моето късо плажче.Във авиацията трябва да имаш предварително избрани варианти,а не да решаваш в момента.Мускулатурата и кокалите с възраста не стават по здрави ,а аз живея още с мисълта,че съм на 30г.Последните 10 години съм станал от 68 на 78 кг,което намалява относителната ми здравина и увеличава енергията на удара.Във авияцията съотношението тегло-якост е основен показател,за качеството на летателния апарат.Отдавна исках да отворя тема за Кондицията като фактор за намаляване на травмите.Всички знаят,че спортисти и каскадьори редовно изпадат в ситуации,в които обикновенния човек отива в болница.Навремето като делтапланеристи поканихме каскадьор да ни покаже техники за предпазване при падане.Занемарил съм Йогата,с която се занимавам от ученик до 15 минутни стречинг упражнения сутрин и вечер.Убеден съм,че добрата ми кондиция през годините ме е предпазила в много случаи.За съжаление сега не мога да се похваля с нея.Остро съветвам всички без значение на възраста да поддържат не само знанията си, но и тялото си в добра форма.Заседналия начин на живот и особенно компютрите изяждат не само времето и нервите,а и калция от костите.Теглото не е проблем само на размера на крилото,а е енергията, която ще трябва да погасим.
Ще се радвам ако съм ви бил полезен
Митко


Върнете се в началото
  Профил    +29 / -0 
 
 Заглавие: Re: Кацане по вятъра на Галата
МнениеПубликувано на: Сря Фев 19, 2014 6:17 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
да се оправяш Митак, че идва сезона.

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов