Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:37 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 6:26 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Demo написа:
"Днес един мой ученик ми се похвали с нова сбруя и запасен които си е купил от колега съфорумник - сбруята изглежда в много добро състояние макар и да е неизвестна за мен марка"
Ма как си допуснал твой ученик да си купи от друг екипировка.....цъ,цъ,цъ
и макар и запазена и по-евтина - е можеше да се посъветва с теб ,ама па нямаше да му излезе евтино,ама трябваше да се посъветва,ама нямаше да е евтино и все пак трябваше да се посъветва.
Нищо като ползваш съвеста си срещу някой и друг лев ще му прескатаеш запасния ,или направо му продай друг скатан както трябва.
Само да добавя че по принцип си прав за некоректно представяне на продаваната екипировка и тези които купуват ако не знаят да питат хора при които няма конфликт на интереси.



Ученикът ми си купи екипировката под мой съвет да не си купува нова екипировка след курс за начинаещи защото тепърва ще я влачи по земята и ще и взема здравето - съвет който давам на всички ученици.
Никога не съм предлагал на ученик да си купува нова екипировка освен ако той самият не го пожелае.

Коментарът лъха на малодушие и тежка конспиративна душевност.

Скатаването на запасни нито е тайна нито е сложно нито някога съм го крил от някого, аз обаче не съм лицензиран да обучавам някой как се скатава запасен. Такова обучение извършват производителите на запасни защото обикновено начинът на скатаване е различен за всеки производител - фирмена политика.
По мои наблюдения 90% от пилотите предпочитат да си платят на някого просто защото не искат да носят отговорноста да си скатаят сами запасния - аз нямам нищо против да го правя - всеки труд се заплаща - поемането на отговорност също - това не означава че има 100% гаранция че запасният ще се отвори... дори и да е фабрично скатан междудругото.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 6:47 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
GeorgiDobrich написа:
Няколко кратки въпроса:
1.Защо учениците не се консултират с учителите си преди да купят каквото и да е?
2.Кои са съфорумниците, които така "коректно" продават?
3.Дали да не се затриват обяви на екипировка, в които липсват елементарни тестове?
4.Поради скръндзеене за 20-30лв се пренабрегват елемнтарните тестове. Защо ?

п.с.0 ако на мен не ми пука за моят си гъз, то всеки може да ми го сложи
п.с.1 да ме прощавате, ама не се сдържах....
п.с.2 това което човек може сам да си причини, никой друг не може да му го направи



1. Защото са припряни и бързат и го правят в последствие въпреки че са предупредени да не е така
2. Не съм сигурен кой е бил продавача - но темата ми не е насочена към конкретни хора а по скоро като цялостно предупреждение за всички купувачи по всички интернет магазини.
3. Разчитаме на чистата съвест на продавачите а явно не трябва
4. Незнам


Относно формата за обявите - аз също съм си го мислил, но ще трябва да разгледам опциите за ъпдейт на форума защото сегашната версия не позволява въвеждане на шаблони.

Сравняването на който и да е ВЪЗДУШЕН спорт с който и да е назаемен за мен е и винаги е било пълна глупост - ски, коли, мотори и тн - все неща при които ако не ти харесва скорост и/или посока - можеш да отбиеш и да спреш.

Всеки път при подобна тема се повдига съмнението че дистрибуторите си пазят пазара - целта ми е да предпазя всички който купуват екипировка втора употреба - а не да ги агитирам за нова.
На всичките си ученици съм препоръчвал да си купят екипировка втора употреба след завършване на курса защото тепърва ще я амортизират докато изградят правилните си навици.

Ще се радвам да се запозная с човека който разчита само на дистрибуцията на парапланеристка екипировка за да преживява.

Относно приказките за добрите самаряни които подпомагат спорта с евтини и хубави неща втора употреба - пак казвам темата не е насочена към всички които съвестно и точно продават екипировката си било тя и n-та употреба.
Има хора готови и да подаряват само и само да се развива спорта като Христо от Хисаря който скоро беше пуснал подобна обява за което мога само да го адмирирам.

Темата ми е насочена към всички който купуват за да ги предпази от обяви като тази например :http://olx.bg/ad/krilo-paraplaner-condor-obelix-10m-2m-IDCeQj.html#8c68f9ab39
Колко ли точно се подпомага развитието на спорта от подобни обяви?!?

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Чет Юни 25, 2015 8:21 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 31, 2014 9:05 am
Мнения: 47
Местоположение: София
Име: Александър Шопов
Viper_Weasel написа:
Ученикът ми си купи екипировката под мой съвет да не си купува нова екипировка след курс за начинаещи защото тепърва ще я влачи по земята и ще и взема здравето - съвет който давам на всички ученици.
Никога не съм предлагал на ученик да си купува нова екипировка освен ако той самият не го пожелае


Което и аз мога да потвърдя. Когато аз завършвах първия си курс съветът на Иво беше да си вземем стара сбруя, старо крило и нов запасен. Дори не се е опитал да намекне (Нито той, нито Ники, нито някой друг от Скайномад) да си взема от тях. Разбира се, когато си търсех екипировка, особено крило го питах за тези, на които съм се спрял. И като цяло, коментарът на Демо си е заяждане без грам верни факти.


Всъщност по темата:
Забелязвам няколко неща - има търговци, които пускат тук обяви на "чисто нови" неща отпреди 7-8-10 години, като не обявяват нито коя година е модела, нито коя година са произведени. Сертификати за порьозитет, върви или каквото и да било - съвсем няма.
Другото е, че има и немалко обяви, без обявена цена. Когато някой колега напомни че няма цена, отговорите са "Еййй, прав си" (без обявяване на цена дори след това), "Щом питаш, ще я вдигна", "За всеки - различна" и т.н.
Докато второто само прави силно неприятно впечатление и лъха на тарикатлък, първото вече отива към умишлена заблуда на потенциалния купувач и дори измама.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Чет Юни 25, 2015 11:46 am 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
Моето мнение е, че обявите трябва да се публикуват по шаблон и тези, които не отговарят на шаблона да се трият. Така е във всеки нормален форум. В противен случай няма разлика между форумни обяви и OLX-а. Давам по-долу копи/пейст от автомобилен форум. Не е същото, но мисля, че идеята е ясна.


ВАЖНО! ШАБЛОН ЗА ОБЯВИТЕ.
Желателно при публикуване на обявите е да оставите по-изчерпателна информация за продукта или стоката, която продавате, за да улесните потребителите, които биха имали интерес, а също така и да ускорите процеса на продажба. По-изчерпателната информация е от полза!
Теми със заглавие: - "Продавам!" или "АР 155" изобщо няма да бъдат одобрявани.

Публикуването на обяви за автомобили е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да става по този или подобен образец:

Марка:
Модел:
Двигател:

Дата на производство:
Пробег:
Цвят:
Екстри:
Други:

Забележки:

Снимки: Задължително РЕАЛНИ

Цена:

Местонахождение:

За контакти:

Обяви, които не са пуснати по този образец може да бъдат изтрити.

От заглавието или описанието на темата трябва да става ясно какво се продава.

Независимо от това, какво се продава, обявяването на цена е задължително.

Публикуването на снимки към обявите е задължително.

Приятно продаване.

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Чет Юни 25, 2015 1:02 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Тошко и Васко мисля бяха правили такъв електронен магазин - доста читав и интуитивен. Дали може ПараШоп-а да се насочи натам ?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Чет Юни 25, 2015 8:54 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Xaoc написа:
Преди 2-3 месеца известни, опитни ХС пилоти показваха именно на баира до Расник незнанието на правилата за склоново реене.
...


Преди няколко месеца двама пилоти се сблъскаха на Витановци. Даже и видео имаше. Мисля че случая се потули и никой нищо не писа за него...
Бояне, нещо знаеш ли?

Иначе, подкрепям мнението на Пастора и Калушков за продажбата на употребявана екипировка.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Чет Юни 25, 2015 9:23 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 24, 2012 11:50 am
Мнения: 18
Местоположение: София
Име: Александър Игнатов
Някои неща ми ги изяснихте ,ама нещо неразбрах как така нямаш лиценз да обучаваш за скатаване /което не го намирам за опасно/,а пък можеш да скатаваш чужди запасни срещу заплащане и си готов да поемеш отговорността?
Незнам това с плюсовете и минусите неможе ли да го впрегнем някак да се рейтинговат зделките .Този ,който купува да дава задължително оценка / + или -/ на зделката.Броя зделки с рейтинга трябва да е видим за всички.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Чет Юни 25, 2015 10:15 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Когато аз скатавам запасен - отговорността е директно моя. Когато друг го скатава по начин който съм обяснил се формира втори фактор на човешка грешка. Аз не мога да издавам сертификат за положен изпит за успешно скатаване.
Тандемен пилот носи отговорност за своите клиенти - но не е инструктор за да обучава други тандемни пилоти!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Пет Юни 26, 2015 12:49 am 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
По темата за парашутите многократно е писано.
Всеки производител на парашути комплектова парашута с инструкции при продажбата му.
Макар и привидно еднакви, способите за скатаване на парашута при различните производители е различен.
Аз от 15 години спазвам правилото, на кооято фирма е сбруята, да ползвам и техния парашут.
Летенето с парапланер е личен и свободен избор. За това и личните мерки за безопасност са си отговорност на летящия.
Дори и да даде на някой да му прескатае парашута, отговорността си е пак лично негова. Защо?!
В България има такава професия - скатавач на парашути и той носи голяма (но не всичката) отговорност.
Какви са особеностите:
1. Спасителните парашути се прескатават на точно определено време (за парапланеризма е на всеки 3 месеца).
2. Запасните парашути се съхраняват в специални помещения при определени условия, вкл. влажност, температура и т.н.
Осъществява се контрол. При парапланериста как е? Нехайното отношение към екипировката е честа причина за проблеми. В България има нещастни случаи последвали от лошо стопанисване.
3. След скатаването скатавача слага пломба, която пак той маха преди прескатаване.
4. Дори и неизползван в аварийна ситуация, официалната годност на нашите парашути е 10 години. Много имат парашути с изтекъл ресурс.
5. И перфектно да е скатан парашута, пак може да не се отвори поради неправилно използване от пилота при аварийна ситуация.
и т.н. На всеки може да му се случи аварийна ситуация и всеки може да сгреши нещо!
Така че всеки сам си носи отговорността, а не я търси в другите.

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Съб Юни 27, 2015 12:38 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 24, 2014 5:17 pm
Мнения: 3
Име: Kiril Ivankov
:!:


Последна промяна para-mania на Вто Окт 27, 2015 10:52 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +3 / -2 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Нед Юни 28, 2015 11:10 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Развесели ме, благодаря!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Нед Авг 09, 2015 8:50 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 9:09 pm
Мнения: 198
Местоположение: Холандия
Pastora написа:
Защото при сноуборда и ските един абсолютно начинаещ и самоучещ се скиор/сноубордист освен да се търкаля бавно и безопасно за останалите по пистата друга вреда не може да причини.


Когато решиш да пишеш откровени глупости няма да е лошо да подчертаеш, че нямаш грам понятие от ски и,че пишеш ей така напосоки.
Не пиши за ски щом никога не си се качвал на тях.

Не адвокатствам на търговците с лоша умисъл, но повечето "форумни търговци" или нямат представа какво продават и са убедени, че стоката им е добра.

Едно нещо за един може да е добро за друг да е пълен боклук. Само екипировка минала тестове ще е оценена независимо и с доза експертиза.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Пет Авг 14, 2015 6:07 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Ако искаме поне форума да е мястото за. Съвестни търговци, решението не е мого сложно.
Има два основни фактора при екипировката: състояние и категория. Ако предлагащите описват коректно а турсещите се съобразяват с това, какво купуват, нещата ще са по SAFE.
Моментното състияние, може да се определи в тест центровете а категорията си е. Дадена ор производителя.
Значи, когато се пуска обява, трябва да има унифицирана форма и приложен сертификат от теста.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Пет Авг 14, 2015 5:27 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
Да са живи и здрави собствениците на порозиометри.
Въпросът ми е: Колко време ще е валиден теста?
Ако крилото не е продадено до 6 месеца ще е хубаво собственикът му да направи нов тест.
Още по-добре на всяко тримесечие да се правят тестове.

За сбруите също ще трябва да се направят тестове.
За парашутите - задължително!
Може и за каски и карабинери.
Да не забравяме да се тестват лепенките!!!

P.S. На някои клубове май са им купили порозиметри и се чудят как да развият часпром???

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -6 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Пет Авг 14, 2015 6:05 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
А някой хора май във всичко виждат пари и конспирация ... жалко!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -2 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов