Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:29 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: излитане с незакопчан пасажер
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 20, 2015 6:41 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
След хиляди тандемни полети за първи път ми се случи да излетя с незакопчан пасажер.
При вдигането на крилото имаше добър порив и отлепихме веднага, но нередното бе че той се отдели от земята след мен (обикновено ги закачам високо за да излитам последен и да кацам пръв). Първоначално не разбрах какво става, защото тялото му бе изхлузено напред - случва се често когато не се наместят веднага в сбруята. При опита да го наместя зацепих, че нещо не е наред и завих наляво за да кацна на склона.
Хубавото на старта от където излитат делтите е че има достатъчно склон в ляво на който може да се кацне. През цялото време бяхме на около 2 метра от земята, но градиента на склоновия вятър задействаше индуктиращата способност на крилото и то се движеше бързо напред срещу вятъра, въпреки опитите ми да го забавя и приземя.
Така пропуснах по-чистите места и след тръкване в шипка и камъни успяхме да кацнем с леки драскотини.
Пасажера ми бе много позитивен - явно бе дошъл за екстремен полет с парапланер и след малко излетяхме отново и бе приятно.
...
Тъй като тука става въпрос за недоглеждане и липса на концентрация, се сещам за няколко фактора, които вероятно предизвикаха ситуацията:
- вроден шеметизъм - някои хора сме просто такива
- сутринта си мислех дали след тандемите ще успея да залея една площадка с пеностъклен бетон, за да подготвя нещата за замазката за майсторите утре, които трябва да бързат преди прогнозирания за следобеда дъжд
- с Иво имахме уговорка да правим синхроспирала. Изчакването му да се приготви и заприказването с пасажера откланяха вниманието.
- преди два дни пих вода от края на една суха река над село Оплетня. На следващия ден имах разтройство, което премина в грипоподобно състояние и снощи си легнах с температура, болки в ставите и студена пот. На сутринта усещах че оздравявам, но още нямах апетит и ми бе замаяно целия ден.

Не мога да определя тежестта на съответните фактори, но вероятно както в повечето случаи инцидентите стават когато се комбинират няколко неща едновременно.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +18 / -0 
 
 Заглавие: Re: излитане с незакопчан пасажер
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 20, 2015 7:18 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
Хубаво е че споделяш. Аз преди няколко сезона за малко да излетя с незакопчан пасажер, което много ме стресна, тъй като осъзнах че за малко да се стигне до потенциално смъртоносна ситуация. Оттогава част от методиката ми с тандемите е да преглеждам дали всички катарами са закопчани на пасажера ми НЕПОСРЕДСТВЕНО преди да го закача за карабинерите. Ако примерно го откача по някаква причина и след това пак го закачам, съответно пак го проверявам при новото закачане. Няма изключения, просто ми е част от методиката, както примерно инструктажа на пасажера или преглеждането на вървите.

Съветът ми към колегите тандемни пилоти е да го вкарате в системата си по подобен начин, защото иначе да се забрави не е много трудно, а веднъж стане ли... може да погубите човек.

Поздрав,

Ясен


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: излитане с незакопчан пасажер
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 20, 2015 7:35 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Аз подобно на начинаещите ученици правя предполетна проверка непосредствено преди да хвана А коланите за излитането.
-всички закопчлаки на пасажерската сбруя
-всички карабинери
-всички закопчалки напилотската

Никой не е застрахован от грешки!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: излитане с незакопчан пасажер
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 23, 2015 9:16 am 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Браво, че си се осетил веднага че нещо не е наред и че си успял да кацнеш.

Историята за незакопчан пилот съм чувал в следния вариант - пилота закопчава пасажера, пасажера отива да пикае, връща се, пилота го закача за крилото и излита с незакопчан пасажер, защото той за да пикае се е разкопчал, но после съответно не се е сетил да се закопчее отново, за което не е редно да го виним.
........................
По време на курса ни правиха номера - разкачаха си бедрен колан инструкторите или минаваха и разкачаха на пасажера тайно. Ако преди излитане не провериш коланите на пасажера и не установиш проблема ставаше голям проблем.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: излитане с незакопчан пасажер
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 25, 2015 4:39 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Юли 08, 2006 6:44 pm
Мнения: 841
Местоположение: чака Годо
Име: Пешо
Миналата година един колега се уби и уби пасажера си в Абхазия, заради една незакопчана в пилотската сбруя везна. Мен лично много ме е страх от това. С акъл!

_________________
YouTube facebook


Последна промяна Димитър Илиев на Чет Окт 29, 2015 2:47 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: излитане с незакопчан пасажер
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 28, 2015 3:47 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 21, 2008 12:02 am
Мнения: 15
Местоположение: София
dobre 4e oki vsi4ko. Yotov otkoga sme se razbrali 4e ne trqbva da pie6 voda a bira ili kakto kaza Bred edno vreme moje i golqmo rakiq!!! :))))))) predi godini izletqx s edin priqtel i go bqx zaka4il kriloto za moita sbruq i za veznata a toi e mnogo dalag i dokato vartqx nad starta vs4ki mi se smeexte 6toto si mislexte 4e naro4no ne mu davam da sedne v sbruqta ama imame snimka 6te q postna kak kaca 30 sec predi men....glavata mu be6e na nivoto na glezenite mi :D :D radvam se 4e vsi4ko e ok :P :D


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -5 
 
 Заглавие: Re: излитане с незакопчан пасажер
МнениеПубликувано на: Сря Окт 14, 2015 2:52 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 04, 2010 10:24 am
Мнения: 152
Местоположение: София
Прекалено много ти се е събрало! Един път уж оздравял отидох да тренираме кацания. Още след първото кацане Ангел ми каза - какво ти е, летиш ужасно. Беше ми е едно такова убито, нищо не ме боли, но и нищо не ми се прави, но не забелязвах да летя чак толкова зле. След още 2-3 кацания Ангел каза - стига толкова, няма смисъл и събрахме крилото. Оттогава след болест някакси не ми се лети.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов