Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:34 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Koi bihte nahranili v tozi forum ???
Schupenia 13%  13%  [ 3 ]
Milen 17%  17%  [ 4 ]
The Kite 29%  29%  [ 7 ]
Viper_Weasel 13%  13%  [ 3 ]
Ogi 0%  0%  [ 0 ]
Николай А. Кошаревски 0%  0%  [ 0 ]
Angel_Sim 21%  21%  [ 5 ]
Ivailo 8%  8%  [ 2 ]
Общо гласове : 24
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Пет Яну 09, 2015 10:08 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Topuzov написа:

Този форум е за летене, не за проблеми с акнето...


По принцип е така но тук има и много теми които не са за летене. Дискусията почна защото сметнах за нужно да се обоснова защо съм гласувал. В крайна сметка се оказа ползотворна. Няма никаква драма обидени и прочие поне за мен.
Толкова е хубаво да е петък идват два почивни дни може да стане и за летене :D

THE KITE написа:
Ostavi Qsene nqma smisal nemojes obsni neshto nqko mu koito misli che izmil vsichko ot 10 godini se macha ... tazi anketa ima edinstvenata cel da mi pokaje za poreden pat che nqma smisal chakam samo za mililionen pored pat da go dokaja na sebe si i se maham ot tuk zavinagi ;-i neka gospod se smili na dushute vi moliq se vas ... chakam (-)site i glasovete za sebe si ...

Дали сме писменост на 1/3 от света нека да я ползваме. Фърчи няма смисъл сам да напускаш форума. Не се знае кога ще ти потрябва. Я някоя продажбичка или някое мероприяти свързано с летене. Аз съм тук от както е създаден форума не го взимам много на сериозно пиша много рядко предимно от скука.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Пет Яну 09, 2015 10:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
Благодаря ти Ясене

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Сря Дек 02, 2015 10:10 am 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
ppountchev написа:
Щях да те номинирам, но при наличието на angel_sim в класацията нямаше как.


трогнат съм, че полагаш усилия заради мен и THE KITE :)

За Хитлер да кажа - Хитлер е работил с утопии. Една от тях е сухоземна империя - експанзия на изток. за целта е трябвало да се намали славянското население и то да се подчини - да се управлява от елитно малцинство арийци (или там каквито бяха) с цел да захрани индустриализирания Райх с суровини и храни. За да се подчини дадена нация или общество много важна стъкка е да се ликвидира интелигенцията - доктрина изповядвана/прилагана и от Сталин. Хитлер е супер успешен в това си начинание - разгръща успешна кампания на прочистване в завладените територии - един от генералите му действащ в Украйна - казва, че всеки славянин, с който може да седне на маса трябва да бъде разстрелян. Не случайно най-голямата жертва на Хитлер като мирни граждани са именно славяните. За съжаление за тези неща не се говори и не се знаят. Както се казва живеем в свят пълен с манипулации. Списъка на Гошо дето спасява бедните славяни от разтрел по някаква причина не е сниман - по скоро не е достигнал масите. А ако има един "Списък на Шиндлер" редно е да има два три на Гошо и поне един на Манго...
Това да се харесва Хитлер от славянин или циганин (друг масово избит етнос) е все едно евреин на стероиди да е фен на Хитлер.
По принцип не че не може. и сред тях има хора :lol:
P.S.
Иначе аз съм голям фен на методите на Хитлер и на Сталин. Ще помоля администратора да ми направи списък с имената и адресите на потребителите дет са ме номинирали. Дет се вика един ден може да има убав филм с заглавие "Списъка на Angel_Sim".
Любовено-драмо-трилър, като жанр ми се струва модерно и переспективно :lol:
P.S2.
Пунчев може да не го включваш...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -2 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Сря Дек 02, 2015 11:33 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 31, 2014 9:05 am
Мнения: 47
Местоположение: София
Име: Александър Шопов
"един от генералите му действащ в Украйна - казва, че всеки славянин, с който може да седне на маса трябва да бъде разстрелян."
Невярно. Всъщност именно сред славяните се събират доброволци за местните айнзацгрупи на подчинение на СС, които да разстрелват евреи и комунисти. Не само това, близо 20% от силите на Вермахта на изток за именно доброволци-славяни.
ЕЖК вече стана Един генерал каза...

Не че изобщо това има общо с този форум...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Сря Дек 02, 2015 11:44 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
Това е толкова старо че не е актуално. Не си ми хранил крилото отдавна така че вече има мир. Ако може изключиме от списъка че се притесних.

Angel_Sim написа:
ppountchev написа:
Щях да те номинирам, но при наличието на angel_sim в класацията нямаше как.


трогнат съм, че полагаш усилия заради мен и THE KITE :)

За Хитлер да кажа - Хитлер е работил с утопии. Една от тях е сухоземна империя - експанзия на изток. за целта е трябвало да се намали славянското население и то да се подчини - да се управлява от елитно малцинство арийци (или там каквито бяха) с цел да захрани индустриализирания Райх с суровини и храни. За да се подчини дадена нация или общество много важна стъкка е да се ликвидира интелигенцията - доктрина изповядвана/прилагана и от Сталин. Хитлер е супер успешен в това си начинание - разгръща успешна кампания на прочистване в завладените територии - един от генералите му действащ в Украйна - казва, че всеки славянин, с който може да седне на маса трябва да бъде разстрелян. Не случайно най-голямата жертва на Хитлер като мирни граждани са именно славяните. За съжаление за тези неща не се говори и не се знаят. Както се казва живеем в свят пълен с манипулации. Списъка на Гошо дето спасява бедните славяни от разтрел по някаква причина не е сниман - по скоро не е достигнал масите. А ако има един "Списък на Шиндлер" редно е да има два три на Гошо и поне един на Манго...
Това да се харесва Хитлер от славянин или циганин (друг масово избит етнос) е все едно евреин на стероиди да е фен на Хитлер.
По принцип не че не може. и сред тях има хора :lol:
P.S.
Иначе аз съм голям фен на методите на Хитлер и на Сталин. Ще помоля администратора да ми направи списък с имената и адресите на потребителите дет са ме номинирали. Дет се вика един ден може да има убав филм с заглавие "Списъка на Angel_Sim".
Любовено-драмо-трилър, като жанр ми се струва модерно и переспективно :lol:
P.S2.
Пунчев може да не го включваш...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Чет Дек 03, 2015 7:30 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Lord Ruthven написа:
"един от генералите му действащ в Украйна - казва, че всеки славянин, с който може да седне на маса трябва да бъде разстрелян."
Невярно. Всъщност именно сред славяните се събират доброволци за местните айнзацгрупи на подчинение на СС, които да разстрелват евреи и комунисти. Не само това, близо 20% от силите на Вермахта на изток за именно доброволци-славяни.
ЕЖК вече стана Един генерал каза...

Не че изобщо това има общо с този форум...


Изключен си Пунчев...

Тука обаче се пишат неща, които са манипулативни. Първо историята не е точна наука, като физикат, още по-малко безпристрастна...
Да се твърди, че нещо е вярно или невярно и то по такъв начин - "рекох и отсекош" не е история, а по-скоро пропаганда. Да се разглеждат процесите изолирано води до манипулативност. На практитка най-масовите убийства са станали в специфична зона на взаимодействие на два режима на Хитлер и Сталин. тука идва логичния въпрос каква е ролята на евреите в режима на Сталин властвал по териториите преди да пристигне режима на Хитлер? Каква е ролята на бг евреите при идването на режима на Сталин на власт в БГ. Тези въпроси са свързани. има хубави книжки, но само за хора, които гледата на историята като на приключение за търсенен на истината не на пропаганда и на твърдо разделяне на света на черно и бяло. бонус въпрос Коя държава е по-нацистка по същество в момента, към днешна дата Германия или Изрел? ( https://youtu.be/etXAm-OylQQ )
Ето запознай се с тези материали, там ще видиш името на въпросния нацист за славяните - от него има останало писмено свидетелство - исторически артефакт. питай нещо ако не разбираш...

http://www.bnews.bg/article-58670
https://youtu.be/fXrqGlgufCA
http://books.janet45.com/books/275
https://www.helikon.bg/books/166/-%D0%9 ... 94497.html


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Съб Дек 05, 2015 11:20 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
https://youtu.be/VnaPv7XM-EY


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Пон Дек 07, 2015 11:46 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 31, 2014 9:05 am
Мнения: 47
Местоположение: София
Име: Александър Шопов
Историята всъщност е доста точна наука, която се прави с научни методи. Един от тях е, че за едно събитие може да се твърди, че се е случило, само ако има съвременни му данни че се е случило. Данните може да са писмени, изобразителни или археологически. Няма негативно доказателство, т.е. не се доказва, че нещо не се е случило.
Ангеле, славяни са и чехите, словаците и поляците, сърбите и словенците. Те така също са и покорени народи от Хитлер. Макар в никакъв случай положението им да не е леко, няма никакви данни славяните да са били изселвани в концентрационни лагери и избивани. Същото важи и за СССР, между другото. Съвсем различно е положението на евреите в тези територии, както и на циганите, както и на една доста малка по численост, но заслужаваща внимание категория хора в СССР - Политкомисарите, цивилни и военни, независимо от народност, раса и пол.
Всъщност тази история, с целенасоченото избиване на славяни от нацистка Германия е чисто и просто съветска пропаганда от 70-те и 80-те, предназначена за вътрешна употреба, която сега изплува отново. Тя не се базира на документи и факти.
Между другото от линковете никъде не се казва за тоя мистериозен генерал и тези му думи.

Също така, между другото, тоя спор не е за тоя форум. Ако искаш можем да го водим другаде.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Вто Дек 08, 2015 12:06 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Цитат:
Историята всъщност е доста точна наука, която се прави с научни методи. Един от тях е, че за едно събитие може да се твърди, че се е случило, само ако има съвременни му данни че се е случило. Данните може да са писмени, изобразителни или археологически. Няма негативно доказателство, т.е. не се доказва, че нещо не се е случило.


Само че историята е въпрос на гледна точка. Няма универсална безпристрастна история някъде събирана и публикувана, винаги е някаква интерпретация.

В нашата история Хан Аспарух основава държава в 681 година. В гръцката история номадско племе пресича Дунав и се настанява в изконна византийска територия.
В нашата история сме поробени 500 години, в турската история е имало възход и експанзия в Европа. Нали така :)


п.п.
Цитат:
за едно събитие може да се твърди, че се е случило, само ако има съвременни му данни


Ако обаче няма съвременни му данни или те са съзнателно заличени това означава ли, че събитието не се е случило?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Вто Дек 08, 2015 1:55 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 31, 2014 9:05 am
Мнения: 47
Местоположение: София
Име: Александър Шопов
dimitar.miladinov написа:

Само че историята е въпрос на гледна точка. Няма универсална безпристрастна история някъде събирана и публикувана, винаги е някаква интерпретация.

Не точно. Има общоприети исторически факти, когато има достатъчно еднозначна информация за тях, има хипотези, когато липсват достатъчно доказателства или те си противоречат. Има и емоционална оценка, която обаче е индивидуална или национална. Тя не е научна.
dimitar.miladinov написа:
В нашата история Хан Аспарух основава държава в 681 година. В гръцката история номадско племе пресича Дунав и се настанява в изконна византийска територия.

Само че това са двете емоционални гледни точки към едно и също обективно събитие, за което имаме и писмени, и археологически доказателства. В интерес на истината идването и съюзът с част от местните племена е от 678 - 680 г., победата над Константин и признаването на държавното формирование (и плащането на данък от страна на ромеите и т.н.) - от 681.
Цитат:
В нашата история сме поробени 500 години, в турската история е имало възход и експанзия в Европа. Нали така :)

Тук нещата са по-сложни - първото (не ми се влиза в спора за верността на термина робство, тъй че приемам че е така) е само част от второто, двете не са равносилни. Освен нашето завладяване, в тази експанзия се включва превземането на остатъците на ИРИ, превземането на целите Балкани и стигането до стените на Виена. Тъй че нашето завладяване е само епизод от цялото събитие, а ние сме само един от покорените народи.

dimitar.miladinov написа:
п.п.
Цитат:
за едно събитие може да се твърди, че се е случило, само ако има съвременни му данни


Ако обаче няма съвременни му данни или те са съзнателно заличени това означава ли, че събитието не се е случило?

[/quote]
Ако липсват каквито и да било данни за него как изобщо знаеш за него? И отговорът е - да. Ако няма данни че го е имало се приема автоматично, че го е нямало. Поне докато се намерят неоспорими данни. Ако данни има, но са спорни и нееднозначни, тогава има хипотеза, и тя рядко е само една. Такъв е случаят с няколкото хипотези за произхода на българите.

Продължавам да твърдя, че тази дискусия не е точно за тук. Ако искате - хвърлете я в "Маняна", ако искате можем да я водим по скайп или ФБ.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Вто Дек 08, 2015 7:51 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Мисля, че ме разбра твърде буквално :) Но ти благодаря за усилието да отговориш изчерпателно и сериозно.

Примерите онагледяваха неизбежната субективност на историята, нямам претенции че са достоверни сами по себе си.
Действително тя е "доста точна" наука, а не точна наука :)

Що се касае до:
Цитат:
Ако липсват каквито и да било данни за него как изобщо знаеш за него? И отговорът е - да. Ако няма данни че го е имало се приема автоматично, че го е нямало.


Дадено събитие съществува във Вселената независимо дали имаме данни за него или не. Толкова много неща се случват без да оставят следа, или без да можем да ги регистрираме. Те част от историята ли са? ;)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Сря Дек 09, 2015 10:27 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Македонската история е най-точната наука...и тя кат Изрелската... :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Сря Дек 09, 2015 10:40 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Понеже аз лично съм го преживял... македонец в присъствито на няй-малко на 10-сетина хора от различни европейски държави ме обвини и убеди всички присъстващи по брутален начин, че аз съм олигофрен и съм се объркал понеже си мисля, че Кирил и Методий били Българи... Македонци са.
Ако става въпрос за физика, математика, Java, шах, статика, съпромат, статистик... и др. съм абсолютно на 100% сигурен, че всеки македонец мога да го хвана и навра в кучтое в гъзъ...ако говори тъпотии.... Историята е точна наука единствено и само ако е сведена до пропаганда. :)

_________________
Golden4


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Чет Дек 10, 2015 11:28 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 31, 2014 9:05 am
Мнения: 47
Местоположение: София
Име: Александър Шопов
Не, Ангеле, Историята е точна наука ако познаваш изворите от периода. Македонецът те е направил за резил, защото не познаваш изворите, а той декламира уверено пропаганда. Когато спориш за физика, математика и т.н. ти ползваш основополагащи факти и законите, за да се обосновеш. С историята не е по-различно.
Между другото не знаем какви са Кирил и Методий. Може да са българи, може да са гърци, може да са славяни от което и да е от другите племена, или са от смесен произход. Имаме косвени лингвистични податки, на базата на които има изградена хипотеза, че са поне наполовина славяни. Няма данни в съвременните им извори обаче, там се казва, че са с благороден произход и по бащина, и по майчина линия и че баща им се казва Лъв (което не е обичайно славянско име, между другото). Просто няма сигурни доказателства за славянски корен. За българи - още по-малко. Македонци тук не обсъждам, защото е абсурдно.

Колкото до това:
Цитат:

Дадено събитие съществува във Вселената независимо дали имаме данни за него или не. Толкова много неща се случват без да оставят следа, или без да можем да ги регистрираме. Те част от историята ли са? ;)

то не е точно така. За която и да е наука (Физика, астрономия, история), ако няма никакви данни за съществуването на нещо, автоматично се приема че то не съществува. Ако има някакви данни се градят хипотези и се търсят доказателства. Просто така работи науката.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Anketa
МнениеПубликувано на: Чет Дек 10, 2015 5:38 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Доста си категоричен - последна инстанция направо :) В действителност историческият спор е дали изобщо Историята е наука, или е по-близо до изкуството. А не дали е точна наука или не (всъщност hard или soft science са термините). Ето аргумента:

Наука е всяка дейност при която се прилага научен подход. Научният подход включва наблюдение на реалния свят, изработване на хипотеза, и провеждане на контролиран и повтаряем експеримент за доказване или отхвърляне на хипотезата.

В историята можеш да кажеш "причините за възникването на определно историческо събитие (война, преселение и тн.) са X, Y и Z. Нямаш обаче възможност да се върнеш назад във времето и да провериш променяйки тези променливи дали ще се случи същото събитие по същия начин или не.

Добрите историци са внимателни, методични и задълбочени изследователи, но не са учени, тъй като нямат възможност да контролират променливите и обстоятелствата по обекта на изследването и следователно не могат да тестват своите хипотези. В миналото са се опитвали дори да формулират закони на историята по подобие на природните закони, но това фундаментално усилие е било изоставено като невъзможно :)

Така работи науката

Шеговито казано - историята се намира много по-далеч от абсолютната истина, отколкото физиката - от абсолютната нула :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов