Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:39 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Нед Мар 20, 2016 11:58 am 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 10:10 pm
Мнения: 150
Местоположение: Rousse - Varna - Sofia
Привет.

Вчера на 19-ти отидохме до Дърманци да пореем. Вятъра на старта беше силен, затова слязохме да покайтваме. На кацалката също духаше, но не нещо с което да не може да се справи човек. Трябва да се тренира и в по-силни условия :) Изкайтих крилото един два пъти. На последния път ме отлепи от земята както бях обърнат към него. Вдигна ме не по-високо от метър, може би метър и половина. Свих се в сбруята и тупнах на протектор. Когато се претърколих обаче се подпрях на лявата си ръка. Усетих как часовника ми се впива в ръката и щрак. Счупена е по-дебелата кост от двете, които се намират в предмишницата, точно където беше часовника. Не мисля, че повече ще нося часовник на ръката си когато летя. Съветвам ви и вие да не го правите.

После във ВМА, снимаха ме, наместиха ръката и ме гипсираха. Всичко мина много добре, не мога да съм по-доволен. Сега 30 дена почивка.

Със здраве и се пазете.


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Нед Мар 20, 2016 1:39 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 01, 2013 8:17 am
Мнения: 18
Местоположение: Долни чифлик
Име: Георги Радев
Много неприятно, не знаеш откъде ще ти дойде.
По скорошно оздравяване Митак


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Нед Мар 20, 2016 7:48 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 02, 2014 8:53 pm
Мнения: 147
Име: Gancho Bahchevanski
Привет !!!!!Вчера на Дърманци беше направо кошмарно .Излетях с делтата и едвам устисках 20 тина минути и се принудих да кацам .Долу на кацалката ми направи впечатление че е също така турболентно както и във височина .Набих да кацам почети в средата на полето от зор .Пиша ви за да получите представа за положението във въздухът за този ден на Дърманци.


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 21, 2016 12:19 am 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 28, 2013 12:09 pm
Мнения: 8
Име: Boian Vasilev
Само да кажа ,че счупването не е от часовника.Едва ли има такъв модел който го може това)))) и не се обиждайте не се заяждам преди година бях в същото положение разбирайте гипс ;)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 21, 2016 10:36 am 
Offline

Регистриран на: Нед Дек 01, 2013 7:01 pm
Мнения: 152
Име: gergana ilieva
b.k.boy написа:
Само да кажа ,че счупването не е от часовника.Едва ли има такъв модел който го може това)))) и не се обиждайте не се заяждам преди година бях в същото положение разбирайте гипс ;)


Естествено, че "счупването не е от часовника"-само по себе си носенето на часовник, не води до счупвания :):) :)
Също е естествено, че човек може да се потроши и без да носи часовник:)
Момчето споделя своя опит -ОТ Своята КОнкретна Ситуация, в която неговият часовник е изиграл важна роля за счупването -в неговия случай!
И споделя това като предупреждение и загриженост -и всеки си прави собствената преценка -какво ще носи или няма да носи...
Може да ти харесва или не
НО НЯМА НАЧИН ДА СИ БИЛ В СЪЩОТО ПОЛОЖЕНИЕ :) :) :)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -4 
 
 Заглавие: Re: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 21, 2016 8:38 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
b.k.boy , счупването е от часовника!
Как може да правите такива изказвания, без въобще да сте наясно??
Ако не вярваш, сложи си часовник на ръката и ще ти покажа как би могло да стане, че сега не ми се обяснява...
Ако видиш и рентгеновата снимка съвсем ще ти се изясни...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 21, 2016 9:40 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Апр 16, 2008 1:58 pm
Мнения: 2
Не е невъзможно неудобното оборудване, колан или часовник да подпомогне счупването.

Как се получава обикновено.

Костите сами по себе си са чупливи. Мускулатурата на крайниците ни е устроена да ги движи и в същото време ги "обвива". При усилие ги "стяга" разбирай втвърдява и повишава доста усилието при което костта, ще се разруши (За всеки човек е специфично а при целенасочено трениращите този показател се подобрява до няколко десетки пъти).
Природата ни е вградила на подсъзнателно ниво и доста защитни реакции при опасности.
Една от тях е инстинктивен механизъм за защита на скелета от разрушаващи натоварвания.
При ситуация в която мозъка отчита, че, ще се блъснем в препятствие на скорост, инстинктивно подава сигнали да заемем положение за омекотяване. През ставите и сухожилията се осигурява възможност за движение а чрез стягането на съответните групи мускули се осигурява демпфиращият ефект на пружината. При удара в началото мускулите се съпротивляват на движението на ставите и на крайния етап са максимално напрегнати което е и нещото което крепи костите и повишава прага им на разрушаване.
Ако по някакви причини системата не работи коректно обикновено се случват странни на пръв поглед невинни изкълчвания, спуквания или счупвания от рода на това което явно е претърпял Минко

Можем да си направим няколко полезни извода с които да подпомагаме а не да пречим на природата която предвидливо се е погрижила за нас.

1. Всеки елемент от оборудването ни който възпрепятства свободното движение в критична ситуация може да ни навлече проблем, отпада или се влошава пружиниращия ефект.
2. Аналогично е и с елементите които ни стягат. Често без да осъзнаваме те водят до изтръпване на определени мускулни групи.
3. Психологическите фактори са може би на първо място. Блокирането при паника, абсолютно изключва повечето рефлекси. Грубо казано при шок, паника, или безразличие (последното ако мозъка е заспал или упоен) си на "камък" или на "дроб" ;)! Съответно така и ще се "реализираш" при удара в препятствието. При "камъка" е ясно, ще "надвие" по коравия ;) а при дроба имаме звучно и болезнено пляс :D!

Предполагам Минко си знае от къде му е дошло и е излишно да го просвещаваме. Хубаво е че споделя.
Бързо възстановеяване Минко!

Нещо като аксиома което може би някой от Вас са чували да се повтаря на начинаещите.
Най мощния демпфер са краката а най слабия гръбнака (хода между прешлените е 2-3 мм) травмите при него са и най сложни и трудно лечими. Никога не придупявайте разчитайки на протектора ако имате възможност да разложите енергията на удара с няколко крачки или дори претълкалване го направете. Конструкцията на збруите ни плюс каската са идеални в това отношение пазят гърба и главата от остри предмети или неравности. Ръцете са чупливи дръжте ги прибрани използвайте ги само да направлявате или отклонявате движението в правилната посока при претъркалвания и никога не посрещайте твърдо земята с тях.

Нещото което ежедневно предотвратява 99% от леките травми при повечето от нас е просто и банално. Добрата физическа форма и позитивна психическа настройка. Както се казва за останалото природата се грижи сама.


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 21, 2016 11:02 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 10:10 pm
Мнения: 150
Местоположение: Rousse - Varna - Sofia
Благодаря за пожеланията и хубавия пост. Описах нещата както си спомням и съм почувствал. И все пак не бих летял с часовник. Не мисля че ще ми навреди. Ако си любопитен ще ти изпратя и снимки ;)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Нед Мар 27, 2016 12:39 am 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 28, 2013 12:09 pm
Мнения: 8
Име: Boian Vasilev
Почти бях сигурен ,но не съвсем.Гергана да чете преди да коментира ,а на контузения бързо оздравяване и ако иска и обувките да си свали докато лети))))))


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -5 
 
 Заглавие: Re: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 28, 2016 9:07 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
Абсолютно винаги съм носил часовник и това беше едно от първите неща, които свалих като започнах да летя. Тогава нямах някаква конкретна причина просто така го усетих за себе си. Оттогава само събира прахоляка.

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Чет Мар 31, 2016 9:41 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 12:39 pm
Мнения: 206
Местоположение: Варна
Име: Адриан Атанасов
Ее, Митак, чак сега влизам да прочета какво става тук... :( Като гледаме от положителната страна, поне ще заздравееш до хубавите условия! :D Здраве! Бързо да се оправяш и да се обадиш като си наоколо.

_________________
Ozone Mantra M6 - червено-черно-бяло
Ozone Zeno - синьо-бяло
Element AIR - Tandem


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Чет Апр 14, 2016 11:38 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 11, 2008 9:40 pm
Мнения: 47
Местоположение: София
Име: Filip Stoyanov
Щом те е отлепило от земята явно вятъра все пак не е бил толкова подходящ за кайтване.Мен ме отлепя над 5,6 метра/с. Бързо възстановяване!

_________________
Air Design Rise 2
Sky Excite 3 XC


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Счупена ръка след кайтване.
МнениеПубликувано на: Чет Апр 14, 2016 1:55 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
То е така на силен основен вятър никой няма да тръгне да кайтва, белята става когато основният вятър не е нищо особено, но е придружен със силни пориви. Хубаво е извън всички процедури по приготвянето за излитане човек да отдели няколко минути за наблюдаване и осмисляне на условията.

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов