Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:10 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Пон Авг 08, 2016 8:21 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Здравейте,

Споделям случка от вчерашния ми опит за първо самостоятелно склоново реене.

Място - учебен баир Бистрица (Витоша)
Вятър 7-9 м/с, относително стабилен и без пориви
Напълно екипиран, закачена спийд система за пробив на вятъра при евентуално издухване.

Вятърът беше стабилен, склонът е покрит с мека папрат и храсти, които биха омекотили ебентуално задиране поради липса на височина или внезапно намаляне на силата на вятъра

Опит 1. При първия ми опит склоновият ефект ме изстреля като ластик и започнах да рея. Около 15 мин въртях осморки на около 10 метра от билото на хълма. Изморих се поради високия адреналин, напрежението и факта, че съм абсолютно сам и реших да кацам. Меко меко и безпроблемно кацане, последвано от около 15-20 мин почивка.

Опит 2. Излетях при по-слаб вятър на проиви и още при първия ми опит за осморка не набрах достатъчно височина и тръгнах да задирам в хълма. Завих надолу с надежда да набера височина и се приготвих за твърдо приземяване на склона. За щастие обръснах един храст, набрах височина и кацнах безпроблемно.
Грешки:
1. Излетях при по-слаб вятър на прориви максимално 4-6 м/с, като не почках, за да преценя дали поривите са достатъчно дълги за да набера височина при първата осморка и съответно да имам такава, при условие, че скоростта на вятъра намалее.
2. Поради повишено самочуствие от първия полет вкарах много тяло при първия завой и загубих много височина.

Осъзнавайки уникалността на всеки хълм, полет и обстановка, бих искал да попитам опитните пилоти за съвет относно техники за реене. Мисля, че би станала интересна дискусия, която да е от полза на начинаещите. Как правите първия заход към хълма ( разлики между малък баир и старт на планина)? Някяква относителна преценка, дали имаме достатъчно вятър/височина за първия завой? Колко близо до хълма да летим? Всякакви други мнения и препоръки :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Пон Авг 08, 2016 7:26 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Не съм от опитните пилоти, но ще ти дам съвети:
1. не ходи да летиш сам.
2. не мисля, че ще се научиш да рееш на Бистрица.
3. реенето трябва да го научиш от инструктора, а не от писаници по форуми...

между другото, по-добре намери подходяща компания летящи с повече опит и ходи да летиш с тях.
иди на расник или Витановци, там винаги има реещи се :) :)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Пон Авг 08, 2016 10:56 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Авг 09, 2015 9:28 pm
Мнения: 124
Име: Georgi Stanchev
ognian написа:
Не съм от опитните пилоти, но ще ти дам съвети:
1. не ходи да летиш сам.
2. не мисля, че ще се научиш да рееш на Бистрица.
3. реенето трябва да го научиш от инструктора, а не от писаници по форуми...

между другото, по-добре намери подходяща компания летящи с повече опит и ходи да летиш с тях.
иди на расник или Витановци, там винаги има реещи се :) :)

подкрепям мнението на 100%

_________________
https://www.instagram.com/georgistanchev/
https://vimeo.com/georgistanchev


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Вто Авг 09, 2016 9:02 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Здравейте,
Мерси за съветите. Относно ученето да летиш, мисля че е вечен процес, който трябва да е подплатен от солидно количество теория. Реенето ми беше обяснено от инструктор, ще ми бъде повторено и потретено на следващия курс, който възнамерявам да посетя, но няма как да летя постоянно с инструктор, така че "ставането" пилот е процес, който би трябвало да включва голяма доза самообучение, включващо интернет, анализирани клипове с инциденти, форуми, разговори с по-опитни пилоти и тн. За летенето сам не съм напълно съгласен - не виждам проблем да се лети сам ( с придружител, който не се занимава с парапланеризъм), ако стартовете и кацалките са познати, прогнозата е добра, не се отпелят силни термики по обяд, няма черни и големи облаци ( за момента не ми дреме, дали са Нс, ЦБ , разпадащи се и тн). Фактът, че има някой в небето не значи, че този някой не е по-тъп от мен, писнало му е от жената, живота и тн :) . Като цяло присъствието на други хора в небето не би помогнало при колапс и други животозастрашаващи ситуации.

При цялото ми уважение към всички колеги пилоти, не бих доверил здравето и живота си на всеки срещнат по стартовете и точно това е причината да отворя темата с надеждата да сравня различни мнения, да се опитам да ги обясня със законите на физиката и аеродинамикатата. Нещо, което не мога на да направя на старта.
Целта ми е да летя осъзнато - да усещам и разбирам какво се случва с крилото ми по всяко едно време, а четенето на форуми и книги помага. Разликата е осезаема след всеки един старт.

А иначе на Расник беше доста приятно, реенето ми се получи доста добре :)

Разбира се най-добре е да се лети с приятели, но не винаги е възможно.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Вто Авг 09, 2016 11:09 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
До колкото разбирам си начинаещ, което значи, че не можеш сам да прецениш дали "стартовете и кацалките са ти познати, прогнозата е добра, не се отпелят силни термики по обяд, няма черни и големи облаци....."
от разговорите с пилоти на старта и по време на пътуването ще разбереш много повече за летенето и за конкретния баир от колкото 10 часа четене и гледане на клипове...
Ако се избухаш в дървета и храсти, закъсаш някъде, ще можеш да разчиташ на някой...
"Като цяло присъствието на други хора в небето" може да ти даде инфо по станцията каква е реалната ситуация във въздуха...., да прецениш силата на вятъра във височина и какво ли още не....

"При цялото ми уважение към всички колеги пилоти, не бих доверил здравето и живота си на всеки срещнат по стартовете"....
мда.... доверявай се на всеки срещнат по форумите :) :)

още един съвет:
всеки път когато излиташ, мисли че ако с теб се случи нещо и на старта има още пилоти.... ще прецакаш летенето им.
защото повечето ще дойдат да те вадят от дървета, храсти и скали.... ще те носят по баирите и ще ходят с теб по спешни кабинети....
Тогава "всеки срещнат по стартовете"....ще е твоето спасение, така че изказването ти е малко грубо....

"Целта ми е да летя осъзнато".....:) :)
Когато се нагледаш на достатъчно инциденти, на живо, а не на клипове, ще осъзнаеш летенето :) :)

Въпрос:

Какво искаш да кажеш с финалния надпис
"Курс за начинаещи, 20-25 полета от високо на Сопот, Добростан, Комините, Драгоица"... ??


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Вто Авг 09, 2016 11:20 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 31, 2014 9:05 am
Мнения: 47
Местоположение: София
Име: Александър Шопов
Хайде и от мен.

Не ходи да летиш сам. Намери си компания по-опитни пилоти и лети с тях.
Опитните пилоти знаят и местата на които летите, и условията там. Те ще ти кажат "при тия условия не ходи на оная скала, там е турболентно", " Тоя хълм като го обтича така не държи, не се тикай там днес" - все неща, които колкото и да ги четеш и гледаш на картинки ти трябва време, за да ги осмислиш и да започнеш да си ги представяш на място. Ще ти помогнат много пъти, а най-малкото - като излетиш след част от тях ще видиш какъв е въздуха преди да си излетял, ще можеш да решиш да летиш или не в този ден. И съвсем не на последно място - свалял съм и съм участвал в сваляне на хора от дървета, включително и на Расник, мен самия са ме сваляли от храсти - винаги е по-добре да имаш хора, които да ти помогнат, и много важно е те да са наясно какво се прави за да са минимални щетите по крилата и хората. Та не лети сам, намери си компания от по-опитни.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Вто Авг 09, 2016 11:29 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Здрасти,

1.
До колкото разбирам си начинаещ, което значи, че не можеш сам да прецениш дали "стартовете и кацалките са ти познати, прогнозата е добра, не се отпелят силни термики по обяд, няма черни и големи облаци....." - просто не летя по обед, а големите и черни облаци се виждат и с просто око. Перфектните условия за летене не са много трудни за разпознаване - летиш сутрин и вечер при чисто небе, стабилен и умерен челен вятър на места, които са ти показани от доверен опитен парапланерист
2. За разговорите с пилотите си прав.
4. "При цялото ми уважение към всички колеги пилоти, не бих доверил здравето и живота си на всеки срещнат по стартовете"....
мда.... доверявай се на всеки срещнат по форумите. Не се доверявам на никой, освен на инструктура ми, който е заслужил доверието ми с присъствие, демистрация на знания и подход. Това обаче не пречи да сравнявам мнения и да търся такива.
5. Когато се нагледаш на достатъчно инциденти, на живо, а не на клипове, ще осъзнаеш летенето. Интересно трвърдение - досега си мислих, че темата "Инциденти" е точно затова - да се учим от грешките си.

С финалния надпис искам да кажа каква е летателната ми история до момента - така би било по-лесно на няккой да прецени нивото ми.

Поздрави


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Вто Авг 09, 2016 11:37 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Lord Ruthven,
Мерси за препоръките, разбира се че е далеч по - правилно и безопасно да се лети с познати опитни пилоти. Правило , което ще се опитвам да спазвам.

Подчертавам думата познати, а не някой с парапалнер на сарта, който реално може да е по-зле и от мен.

Мисля, че темата се разводни, защото идеята и беше да обсъдим "Що е то склоновото реене", а не колко по-добре е да се лети с компания.


Поздрави


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Вто Авг 09, 2016 12:05 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Buga написа:
Lord Ruthven,
Подчертавам думата познати, а не някой с парапалнер на сарта, който реално може да е по-зле и от мен.


Може и да е без парапланер... може и да е по-зле от теб.... Въпросът е ти колко ще си зле в момента, в който този дето е по-зле от теб ще е близо до теб....

Не се занасяй с това склоново реене...
Ако видиш някой опитен пилот, реещ се на склон, да знаеш - не го прави за кеф, а търси термика :) :)
Ако искаш дискусия за склоновото реене, кажи какво знаеш ти за него..... поне знаеш ли правилата на разминаване?
Какво ще направиш ако привечер на расник си рееш и вятъра се усили, както се случва нерядко... Ако те издуха в ротора ?

Няма нищо интересно в склоновото реене....
Просто висиш като прани гащи на баира...какво да го дискутираме....


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -5 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Вто Авг 09, 2016 2:19 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Няма нищо интересно в склоновото реене....
Просто висиш като прани гащи на баира...какво да го дискутираме....

Ако някой е на различно мнение, ще се радвам да продължим дискусията.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Вто Авг 09, 2016 8:32 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:24 am
Мнения: 171
Име: Венелин Грозев
Можеш да ползваш реенето да тренираш камбани. Спираш крилото доколкото можеш и отпускаш рязко спирачките, то се гмурва напред и ти със сбруята след него. После повтаряш същото нещо до момента в който прецениш, че вече не можеш да го контролираш повече го вкарваш пак в нормален летателен режим.
Друго, което можеш да правиш е остри завои и пак да се мъчиш да ги затягаш колкото се може повече. Като посвикнеш ще ти се прииска да пробваш и някой друг уинговър.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Вто Авг 09, 2016 8:59 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 21, 2015 11:23 am
Мнения: 13
Местоположение: София
Име: Dimitar Hristov
Заради емоцията в някои отговори по-горе има риск да пропуснеш важните неща, които те съветват другите пилоти.
Относно реенето на малък хълм, близо до земята, имай предвид следното - риска е особено висок. Много пилоти, които практикуват летенето близо до земята, са пострадали. Миналата седмица опитен пилот в реенето пострада в Бургас. Има няколко добри филма от Австралия и от Америка на професионални пилоти, които обяснават как да се лети близо до земята, и за съжаление вече не са сред живите.
Самите производители на крила имат статистика, че най-много злополуки с крила има при излитане, докато си близо до земята, или ако летиш по принцип близо до земята, както и при кацане, отново заради близостта до земята. Повишения риск идва от това, че въздуха е динамичен и липсата на височина не оставя време за правилна команда или хвърляне на запасен.
Имай предвид, че риска е при реене на малък хълм и ниска височина. Ако Бистрица ти е удобен за тренировки те съветвам да наблегнеш на кайтване - качвай се нагоре с вдигнато крило, докато го кайтваш, подлитай надолу, за удоволствие, научи на крилото при колко дръпната спирачка се срива (без да се отлепяш от земята) и как да го управляваш над главата си - това са много важни умения, които можеш да развиеш на този хълм.
За реене на теб ти трябва ламинарен (постоянен) въздушен поток - без пориви и термики, без турбуленции. Това е възможно най вече на морето. В София е по-спокоен въздуха сутрин и привечер. Около София за реене е по-добър варианта на Витановци. Ако имаш опит на Витоша - там също става за реене, но е добре да ти покаже някой на място, като лети с тебе, и видиш как да го правиш. Също и правилата за разминаване и изпреварване наистина са важни да ги спазващ.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Сря Авг 10, 2016 8:15 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Dim,
Благодаря за отговора. Бистрица ми е близо, работя 1-2 през седмицата от къщи и дебна вятър за упражнения :) Също ползвам и планинския вятър привечер.

Пробвах това на едно малко и полегато хълмче до баира https://www.youtube.com/watch?v=2lKCKAXre04 и е интересно, защото след десетия път започваш да усещаш кога ще се срине крилото без визуален контакт и съответно да го държиш близо до срив. А иначе самото кайтване ми е супер полезно, защото преди да отида на курс зяпах с часове излитания на Комините и бях свидетел на доста впечатляващи изпълнения. За момента правилото ми е - ако не мога да вдигна и да задържа крилото поне 3-4 секунди спокойно над главата, не излитам.

Общо взето след около 30-40 часа кайтване последния месец започва да писва и ще опитам малко спирали и уинговъри :D Шегата настрана, ако някой начинаещ все пак иска да прочете нещо интересно за склоновото реене http://blog.rodbailey.com/uploads/soari ... t_wind.pdf

В международния форум има също доста изписано по въпроса.

На Витаноци не съм ходил още, чакам приятел и ще го сефтосам.

Поздрави


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Нед Авг 14, 2016 10:44 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 10:10 pm
Мнения: 150
Местоположение: Rousse - Varna - Sofia
Привет Иво,

Избрал си чудесен спорт, поздравления. Искам и аз да споделя своя опит, а ти сам реши, на кое ще обърнеш внимание.

Винаги е добра идея да имаш компания, когато ходиш да летиш, дори компанята да не лети. Очевидно, ако недай си боже, стане нещо да има кой да ти помогне. Има и друго обаче, поне от това което чета, ми изглежда че си доста надъхан и не след дълго Бистрица ще ти омалее. Ще започнеш да ходиш и по други стартове и ще започнем да се засичаме. От тази гледна точка е хубаво да познаваш хората с които летиш. Някои въртят много стегнато, други имат слонност да те секът в термика, трети им е некомфортно при малко по-турболентно време, други път стържат на много странни места. Хубаво е и другите да те опознаят. Това е пряко свързано с безопасността на всички.

Всякакви видове хора по възраст и професия, повчето много готини :)

Относно склоновото реене:
1. Клипчетата и книгите ще ти дадът набора от средстава, с които да си обясниш това, което се случва докато летиш. Но такъв баир какъвто е нарисуван по книгите няма да намериш никъде.
2. Няма два еднакви дни, когато ходиш да летиш. Променливите са прекалено много. Това се опитва да ти каже и Сашо - няма рецепта. Трябва да се съобразяваш с условията и да вземаш решения базирани на опита, който имаш. Опит, който ще дойде като ходиш на много места при различни условия.
3. Избирай по-благоприятни условия в началото. Да не е силен вятъра и да не е поривист. Особено когато летиш с бавно крило. От опит ти го казвам, кацал съм из храсталаци и дървета когато съм се мъчил да стържа при поривист вятър. Кацането на заден ход също не е по-забавно или зависването по склоновете на 100 спиид.
4. Колкото повече височина имаш толкова по-добре. До сега не съм чул някой да се оплаче, че е стигнал прекалено високо някъде.
5. Обърни специално внимание на излитането и кацането! Поне аз започнах да се радвам много повече на летенето, когато спрях да се притеснявам прекално на излитане и кацане.

Поздрави!


Последна промяна Mitko.Dqkov на Пон Авг 15, 2016 4:58 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене - техники и препоръки
МнениеПубликувано на: Пон Авг 15, 2016 11:27 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Митко,

Мерси за препоръките. До скоро виждане по стартовете (beer)

Иво


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов