Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:33 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Старт Остроган над Дупница
МнениеПубликувано на: Пон Фев 29, 2016 2:35 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Открива се нова възможност за един прекрасен старт за парапланеризъм над Дупница. Преди известно време гората в този район заболя и се проведе санитарна сеч. Мястото е с СИ-СЗ изложение и е на около 1500м. нмв. Денивелацията е около930м. До сечишето се достига по 6 км асфалт и след това още 5 км черен път проодим за 4х4. От центъра на Дупница до горе се качихме за 45 мин.

GPS:
42.228043°
23.185826°

Снимки:
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Последна промяна Skyhiker на Пон Юли 23, 2018 4:35 pm, променена общо 3 пъти

Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за нов СЗ старт над Дупница
МнениеПубликувано на: Пон Фев 29, 2016 2:49 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 13, 2012 11:35 am
Мнения: 36
Местоположение: Sofia
Име: sasha srbina
Mоже ли координати?

_________________
Sasha Loshich
Swing Astral 7
Sup Air Profeel XC


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за нов СЗ старт над Дупница
МнениеПубликувано на: Пон Фев 29, 2016 3:07 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Малко по-късно ще пусна трак и координати

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за нов СЗ старт над Дупница
МнениеПубликувано на: Пон Фев 29, 2016 10:09 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
Няма ли прекалено много дървета все още? Какъв е планът? Не е проблем да се отсекат още достатъчно?

Иначе... грозна гледка. Пожелавам му на мястото скорошно възстановяване в подобаваща рилска красота.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за нов СЗ старт над Дупница
МнениеПубликувано на: Вто Мар 01, 2016 1:01 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
На сечището ще се сече после ще се залесява, така че ще ни се отвори достатъчно място. Въпроса е да си издействаме една полянка 50 на 100 метра за излитане и да я култивираме.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за нов СЗ старт над Дупница
МнениеПубликувано на: Вто Юли 17, 2018 8:01 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Вече имаме развитие по въпроса :)
Благодарение на съветите на Мастер Йотов, старта придоби по източно изложение, като скоро ще има възможност и за излитане на СЗ. Имаме офоциално разрешение за разчистване от буреняци и паднали дървета и предстои рехабилитация на пътя, който и сега си е достъпен с 4х4. Ето видео от първия ми полет от новия старт, който кръстихме на местността в която се намира, а именно Остроган.
https://www.facebook.com/FreeFlyAeroclu ... 246672709/
Ето и линк към Леонардото с трака на Йотов leonardo/flight/26703 , който кацна на едни друг хубав старт Руен над Бобошево за да провери как са условията и да изчака там гупата пилоти от UK, Франция и ЮАР, след което отлетя от Руен до Брежани :)

Имаме още доста работа за да придобие старта "европейски вид", но след като Ники го оцени като "порта за навлизане в Рила" и серйозно летене, съм твърдо решен да свърша работата възможно най-скоро и още този сезон да започнем с якото летене :)

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за нов СИ-СЗ старт над Дупница
МнениеПубликувано на: Сря Юли 18, 2018 9:39 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Сигурно се чудите къде може да се лети, когато в цяла България духат 40-50 км/ч СЗ ветрове и не става дори и за Брестовица (проверихме Иглика до Кюстендил и бе силно). Е, днеска летяхме отново от Остроган, който Петьо така ентусиазирано разчиства.
Старта е в предната зона на заприщване на Рила, която е между Сапарева Баня и Дупница. Разделянето на потока бе някъде към Ресильово и Овчарци, но зоната на затишие е достатъчно голяма. Ако имаше слънце и бе по-сухо можеше да се полети и по-дълго.
При слаби ветрове може безопасно да се навлиза над голите тревисти била на Рила.
...
Благодаря на Петьо за усилията!

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Старт Остроган над Дупница
МнениеПубликувано на: Пон Юли 23, 2018 4:53 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Продължаваме работата по старта и вече стигнахме до най-сложния етап , а именно изваждането на корените и дънерите.
Пред идва дни пътя бе престърган от булдозер и сега достъпа е още по-лесен. Успяхме без проблем да се качим с Фиат Панда.
За предстоящото прочистване от дънери вероятно ще имаме нужда от комбиниран багер, защото на ръка ще е прекалено трудоемко. Хубавата новина е, че в близост има активно сечище и пътя дървата които се добиват ще бъдат сваляни по пътя минаващ през старта и вероятно ще използват багер или булдозер, който надявам се да можем да използваме и ние за ден-два.
Иначе, докато тече разчистването, старта може спокойно да се използва за разпъване на едно крило.
Онзи ден направихме прилично летене от Остроган https://www.facebook.com/media/set/?set ... 337&type=3 а Ясен Христов успя да се извади от 100 м. преди кацане и долетя до Благоевград https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A% ... lbtnN_J3le
Боян Евстатиев също се извади ниско над Дупница и пусна към Рила.
Данчо от Благоевград влезе в "Пазар дере" по по течението на р .Бистрица, чиито склон е ападно изложен и скалист и също се извади доста над старта.
Аз се заиграх с една слаба термика пред старта и като ми писна, опитах да прелетя дерето, но напипах яко низходящо (около 5мс.) което имаше и моментна стойност от 7,1 м.с и бързо се оказах в началото на с. Бистрица от където успях да се извадя обратно до нивото на старта с хубава и мазна термика.
Прави ми впечатление, че мястото работи добре, въпреки северното си изложение и вече локализирахме местата на дежурните термики.
Също така ми прави впечатление, че почти всички които летях успяха да се извадят от малка височина преди кацане, като едната термика е в западната част на с. Бистрица а другата над г. Дупница.
Ако ви се лети от този старт, обаждайте ми се за да организирам транспорта. Номера ми е 0988 82 33 52.
Имайте предвид и факта, който Йотов спомена, а именно че при прогнози за силни С ветрове мястото е точка на заприщване и вятра на старта принципно е слаб. Така беше и онзи ден, когато прогнозата беше за 3-7 м/с ССИ а на старта през целия ден вятъра не надвишаваше 1-2 м/с.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Старт Остроган над Дупница
МнениеПубликувано на: Съб Юли 28, 2018 10:24 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Днес се получи добр олетене от новия старт https://www.facebook.com/pg/FreeFlyAero ... 8861504314
За утре има сериозна група а и прогнозата е по-хубава, така че се надявам да се получат и добри прелети посока Благоевград.
Работата напредва скоро ще сме готови за багера, който трябва да извади няколко дънера и да запълн ямите от падналите дървета.
Днес Ясен и Данчо пореяха около 20-30 минути над самия старт и влизаха навътре без проблем. Изглежда стръмния и почти отведен склон пред старта работи много добре дори и при слаб вятър от порядъка на 1-2 м/с.
Набелязахме местата на няколко дежурки, като вече съм 100 % сигурен, че еднате е в западния край на с. Бистрица, защото и Велю се извади там на малка височина около 100 метра над терена.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Старт Остроган над Дупница
МнениеПубликувано на: Нед Юли 29, 2018 4:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Как се финансира всичко това?
Ако трябва, да съберем по някой лев?


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Старт Остроган над Дупница
МнениеПубликувано на: Пон Юли 30, 2018 10:16 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
ognian написа:
Как се финансира всичко това?
Ако трябва, да съберем по някой лев?

Въпросът ти е уместен и съвсем навременен.
Ще започна от това, че и вчера и днес успяхме да полетим от старта.
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 337&type=3
Дори и начинаещи пилоти, като Ася излетяха без проблем https://www.facebook.com/FreeFlyAeroclu ... 044492829/
Днес почти се бяхме отказали да се качваме, защото небето от сутринта бе покрито с гъста пелена и даже заваля, точно като се качихме в джиповете.
Ники Йотов беше с крупа пилоти от Исландия и Австралия и все пак решихме да се качим и ако не друго, поне да се наядем с малини :)
Старта беше в базата и видимоста беше 50-60 метра, но след час базата се вдигна леко и се отвори прозорец.
Йотов изледя а след него и още няколко пилота и за всеобщо учудване имаше много добра подръжка и даже въртяха и термики.
Аз излетях с тандема с едно от момчетата, който много ми помагат в работата по оформянето на старта и също направихме приятен полет.
И сега на въпроса. Разчистването го правим аз, Пламен, който е пожарникар и има лек мерак да се учи да лети, който след днес неимуверно нарастна, и кмета на с. Бистрица Кирил Огненски, който лично и физически свържи доста от грубата работа. Пламен си оборудва джипа с голям багажник специално да може да качва крилата.
Финансово ни помага Митко, който е мой ученик, но е доста зает в момента и няма грам време за летене.
И така, казах, че момента е точен, защото днес, след няколко седмици чакане, горския най после се качи да оформи документално нещата и да подготвим терена за изваждане на дънери и корени с комбиниран багер и после да го заравним.
Както казах днес на Ники, старта е още в демо версия и всъщност сега просто ползваме едно учирение на пътя на което криво ляво разпъваме крилата, но реално след разчистването ще могат да се разпънат 5-10 крила в две редици.
Ники ми каза, че е по добре да събере ммалко средства и да разчистим старта, за да е по-безопасен, от колкото да събираме средства за пострадали пилоти при куци излитания и няма как да не се съглася с него.
Днес говорих с един багерист и той ми каза, че за две-три машиносмени ще успее да се качи, да разчисти и оформи старта и на слизане да пипне тук там пътя.
Една машиносмяна е 300лв.
Пускам ви личната ми сметка. Всеки, който има желание да помогне е добре дошъл.
Iban: BG51UNCR70001522960553
Титуляр: Петьо Валериев Кюркчийски
Основание: За Остроган
Тук ще помоля Ники Йотов да се включи с описание на старта, условията и потенцияла на мястото ,за да добиете по ясна представа за какво става въпрос и дали си заслужава всичкия този труд :)

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Старт Остроган над Дупница
МнениеПубликувано на: Вто Юли 31, 2018 6:03 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Петьо, благодаря за пореден път за ентусиазма. Не е лесно да се създаде и поддържа старт сред сериозна гора и планина като Рила. Сигурен съм че ще се справиш с разчистването и с удоволствие ще се включа в кампанията за багера, но помисли как старта да бъде устойчив т.е. да има средства и енергия за поддръжката му и най-вече пътя до него, защото като свършат дървосекачите пътя ще ерозира и обрасте.
Един вариант е към транспортната услуга, която се надявам да организираш, да си добавиш нещо за поддръжка за старта. Аз нямам нищо против да платя и 15 лева за качване до горе, при условие че мястото позволява летене, когато другаде не става, пести време (шофирането до Калин е 3 пъти повече) и ми дава достъп до прекрасната Рила (таксито от Кюстендил до старта на Иглика е 10 лева, но Иглика не е Рила).
Често водим групи до Боровец, а понякога и Калин, но Остроган и Робовица покриват повечето възможни ветрове и са много по-безопасни (имали сме пилоти дето отказват да излетят от Ястребец, защото не знаят дали ще долетят до кацалките и дали няма да са твърде турбулентни).
...
Иначе старта е по-дащен отколкото предполагах. Вчера след дъжд, база под старта и дори извиращи от ниското облаци пусна приличен прозорец за летене. Склоновете работят класически, но по-интересното ще е да се разберат ветровете и условията отпред. Характерно за такава мощна зона на заприщване при по-силни СЗ ветрове е бързата смяна на условията (бързо засенчва, бързо отпушва, бързо проработва дори и след дъжд). Подозирам че района е безопасен откъм Цб-та, защото повечето идват от към Верила или се образуват вътре в Рила или Бобошево, но това трябва да се наблюдава години наред.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Старт Остроган над Дупница
МнениеПубликувано на: Вто Юли 31, 2018 12:26 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Още веднъж благодаря за подкрепата и се радвам, че старта ви харесва и се получават не лоши полети на пук на скапаното време тази година.
Както виждате, за сега ентусиазъм не ни липсва, а и местните хора се мотивираха да помагат в името на развитието на района като цяло. За съжаление не срещнахме подкрепа в лицето на управата на Община Дупница, нo това може и да е за добро, защото успяхме да издействаме необходимите разрешения и скици директно от стопанина на територията а именно ДГС Дупница, като всъщност това отне около 4 години, докато попаднем на точния човек.
Относно пътя, за мое учудване състоянието му не беше се влошило много за четири години и без проблем се качихме с джипа до горе. Има само няколко участъка в които трябва водата да се отклонява, за да не дълбае пътя и може би веднъж, най-много два пъти годишно да се оформя с малък багер.
Нека се справим с най-трудния етап а именно изкореняване на дънерите и заравняване на терена и ще направим официално откриване под формата на малък фест, може и двудневен с възможност за палатков лагер на кацалката и естествено скара-бира ;)
Относно бъдещото финансиране на подръжката, като му дойде времето ще пусна една анкета сред всички колеги, но ми се върти идеята, хората работещи комерсиално като тандемни пилоти или инструктори да плащат символична и доброволна такса за подръжката на старта. Естествено, общността ще реши кое е най-удачното.
За мен, да имаме висок стат в полите на Рила и над родния ми грат е голяма мечта и съм безкрайно щастлив, че въобще стигнахме до тук с голи ръце и гол ентусиазъм от страна на трима-четирима човека :)
Както казах, хората имат различна мотивация, кой да лети за кеф, кой да прави тандеми, кой да си докарва малък допълнителен доход от транспорта, кой да си пълни къщата за гости и.т.н. и сега важното е да държим ентусиазма жив у всички!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Старт Остроган над Дупница
МнениеПубликувано на: Сря Авг 01, 2018 10:31 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
За да няма спекулации с парите събрани от общността за Остроган, ще публикувам тук имената и сумите преведени от нашите събратя.
След това ще направя отчет за похарченото.
Нйки Йотов - 200лв.
Ники Велев - 50 лв.
Еленко Божков - 200лв.
Мартин Вълканов - 200лв.
Тихомир Иванов - 200лв.
Жоро Стефанов - 50лв.
Димитър Миладинов - 100лв.
Клуб Тангра - 100лв
Жоро Болградов - 200 лв
Момчил Георгиев - 200лв
Пара-Делта клуб - Благоевград - 250лв.
Мишо Мънков - 200 лв.
Ясен Христов - 50 лв.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Последна промяна Skyhiker на Вто Авг 14, 2018 6:19 pm, променена общо 3 пъти

Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Старт Остроган над Дупница
МнениеПубликувано на: Чет Авг 02, 2018 3:50 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
До тук събрахме сумата от 900лв. която е достатъчна за три машиносмени мо 8 часа на багера.
Днес говорих с багериста и в събота или понеделник ще качим багера до старта. Качването и слизането ще му отнемат около четири часа, така че остават две и половина машиносмени, които би трябвало да са абсолютно достатъчни за прочистването и подравняването на старта.
Вчера говорих с директора на горското и той ми каза, че чака скицата за парцела, който е 3 декара и когато се промени статута ще можем да построим навес и каквото друго ни е необходимо.
Планът е да качинм горе и един фургон, за да има условия за пренощуване, така че, ако се съберат повече от неободимите срредства за разчистването, ще бъдат похарчени в тази насока.
Наистина съм безкрайно благодарен на всички, които отделят от средствата и времето си и спомагат една моя голяма мечта да стане реалност.
Всичк сте добре дошли на новия ни старт :)

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов