Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:28 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Домашно Варио
МнениеПубликувано на: Нед Авг 27, 2017 12:08 am 
Offline

Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 3:02 pm
Мнения: 81
Местоположение: Алпите
Име: Ивайло Митев
Днес поизчистих малко кода и направих няколко изменения. Филтъра за акустичното варио е подобрен, също така добавих и няколко нови протокола за Bluetooth-а. В момента изпраща стандартния BlueFlyVario протокол върнах се към него заради XCsoar въпреки, че напоследък използвам предимно XCTrack. Dопълнително могат да се изберат следните: LXNAV - LXWP0, LK8EX1 и Custom BlueFlyVario.

Който има желание може да си го свали и тества от ТУК. В папката се намира и картинка за свързването.

_________________
Крило: 777 - Rook2 S - Lilac....................................XContest - Ivko
Сбруя: Woody Valley GТО Light - S......................... Страницата на Клуба ни.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Домашно Варио
МнениеПубликувано на: Нед Авг 27, 2017 4:33 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Аз сложих едностепенен Калманов филтър на моето и хаотичността се намали значително, ноаз съм и с сензора на Бош
От чисто любопитство, какъв филтър ползваш за твоя?

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Домашно Варио
МнениеПубликувано на: Нед Авг 27, 2017 7:03 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 3:02 pm
Мнения: 81
Местоположение: Алпите
Име: Ивайло Митев
Добър въпрос :?: ,
в самото начало използвах и аз калман, но не ми хареса колко е бавен при ниски минимални стойности за качване(използвам 0,2 м/с). После използвах дълго време малко по разширен Калман, но и той не ми харесваше, след него дойде комбинация от експоненциален и средна стойност филтър. В момента е нещо подобно което по погрешка написах в кода и след като не пасваше с това което бях направил в Calk - LibreOffice(табелата я има в папката/линка който съм дал в предишното писание) търсих и сравнявах данни. След като намерих грешката в кода и съпоставих това което исках и това което се получи се оказа, че е много по-добър филтър.

Деиства горе долу така.
От последните 7 не филтрирани Варио(м/с) стойности правя сума към нея добавя N-1 и деля на 8 нещо като средна стойност = N. С така получената стойност минавам през експоненциален филтър и готово.

(стойност-1) е предишната изчислена стойност.

N = {(N-1) + Сума[n + (n-1) + (n-2) + (n-3) + (n-4) + (n-5) + (n-6)]} / 8

Vario = x*N + (1-x)*(Vario-1)


Или нещо подобно. Най-добре погледни в Calc-Файла който съм качил(V_13_Filter8/Daten_Arduino_Filter08.ods).
:roll: :wink:

Като сензор използвам този ЛИНК (MS5611) по-добър е от Бош 085, 180 и 280. Струва повече, но определено си заслужава.

Компонентите са:
Ардуино => Mini Pro 3v3 8MHz ЛИНК
За зареждане на Батерията => ЛИНК
Батерията е LiPo 1S каквато имам под ръка в момента.
On/Off Ключ също каквото имам под ръка

Bluetooth => ЛИНК
Съпротивление 10КОма
И един Switch => ЛИНК

Това е, надявам се да помогне.

> Препратка към папката с всичко - при GitHub. <

Промени:
2018-08-25 (./V_18_Filter11): Премахване на грешка, при качване над 10 м/с оставаше в режим 1 Пипс-Тон на секунда. Малки почиствания на кода.
2018-07-19 (./V_17_Filter11): Промени във филтъра и добавяне алгоритъм за измерване на напрежението на батерията.
2018-04-12 (./V_16_Filter10): Промени в алгоритъма за пищялката, с положително влияние върху "шумовите случайни пропищявания".
2018-04-10 (./V_15_Filter10): Важни промени в кода, поправена грешка при която няма тон след 70 мин.(поради грешно избрана променлива величина). :!: :mrgreen:
2018-04-08 (./V_14_Filter10): Промени по филтъра, след първите пролетни полети за 2018.
2018-04-05 (./V_14_Filter9): Малки промени по филтъра, би трябвало да е по-прецизен.


Ако използвате "Бош 085, 180 и 280 сензор" за да намалите "шумовите случайни препищявания" заменете в ред 23 следното:
> float FehlerV = 5.000 *min_steigen;
с
> float FehlerV = 2.000 *min_steigen;
колкото е по-малка стойноста на FehlerV толкова по-малко са "шумовите случайни препищявания". За съжаление се намалява чувствителността.

_________________
Крило: 777 - Rook2 S - Lilac....................................XContest - Ivko
Сбруя: Woody Valley GТО Light - S......................... Страницата на Клуба ни.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Домашно Варио
МнениеПубликувано на: Нед Окт 28, 2018 2:31 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 10:10 pm
Мнения: 150
Местоположение: Rousse - Varna - Sofia
Привет,

В момента летя с варио, което няма GPS и съм забелязал, че по някакъв начин разбира момента в който съм излетял. Времето, което показва като полетно е наистина полетното ми време, а не времето през, което съм бил с включен уред.

Някой има ли идея как се прави това?

Поздрави,
Митко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Домашно Варио
МнениеПубликувано на: Нед Окт 28, 2018 2:55 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Най вероятно когато няма промяна на височината определено време не го брои за полетно време.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Домашно Варио
МнениеПубликувано на: Нед Окт 28, 2018 11:38 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Дори най-базовите и стари модели на Браунигер не отчита полетно време докато не усетят загуба/набор на височина повече от 20 метра с поне 1.5 м/с

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Домашно Варио
МнениеПубликувано на: Пон Окт 29, 2018 12:58 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 10:10 pm
Мнения: 150
Местоположение: Rousse - Varna - Sofia
Да, Бончо така е. Все пак височината е единственото, което мери. Въпроса беше по скоро параметрите на при които се разпознава, като излетял. Това, което Иво каза.

Ще пробвам и ще кажа какъв е бил резултата :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Домашно Варио
МнениеПубликувано на: Пон Окт 29, 2018 1:18 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Наскоро си взех комбиниран уред Flytec 6015 и в ръководството му пише, че за запис на трак респективно начало и край на полета са необходими две условия - скорост над 10км/ч и варио над 0.1 м/с в коя да да е посока в продължение на няколко секунди (10-20 ако не се лъжа). Явно в твоят уред има подобен алгоритъм, работещ само с барометричния сензор.

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов