Съвети за парапланеристи линк към превода на оригинала
http://azor.hit.bg/tipsBG.htmlКъм съдържанието
Въведение
Какво е това?
Тези съвети представляват опита на Jerome Daoust, събиран през годините. Оригиналният документ на английски се намира тук.
Какво е новото?
Заглавията на добавените нови съвети изглеждат по този начин.
За автора
Jerome Daoust (Жером Дауст) се занимава с парапланеризъм от 1989 година. Научава се е да лети в Канада и е лети главно на планината Ямаска близо до Монреал. Премества се във Франция през 1993 г. и лети на Алпите. Живее в Калифорния от 1996г. Обича да лети на планината Маршал с клуба Crestline Soaring Society club. За всяка една от тези държави той лесно преминава изпитите за разрешително за летене. Въпреки че е печелил няколко награди от местни състезания, тои не обича да се състезава, защото го стресира (нещо, от което има в излишък на работата си) Жена му Силви го подкрепя безрезервно през годините.
Навигация в документа
В този документ ще срещнете множество вътрешни връзки. След като кликнете върху такава връзка, можете да се върнете към мястото откъдето сте тръгнали, натискайки бутона "BACK" на браузъра.
Не се изкушавайте да натискате безразборно връзките една след друга. С това рискувате да се изнервите и със сигурност ще изгубите логиката на текста.
Ако това все пак ви се случи, натискайте бутона "BACK" докато отново видите "познат пейзаж".
Очаквано ниво
Предполага се, че владеете основните техники за стартиране, летене в посока мястото за кацане, правене на заход за кацане и кацане.
Предназначение на тези съвети и предупреждения
Събирани от 1989, тези съвети са предназначени за парапланеристите, които искат да се усъвършенстват и да се справят адекватно в трудни ситуации. Някои съвети са елементарни, но е възможно да не са известни на някои пилоти.
Авторът не насърчава пилотите да правят екстремни изпълнения и аеробатика. Авторът не носи отговорност за травми, които са резултат от прилагането на тези съвети.
Документът или части от него не могат да бъдат копирани и разпространявани без разрешението на Jerome Daoust.
Ниво на важност / Дата на промяна / Цвят
Всеки съвет в този документ е обозначен като:
L1: Съвет от първостепенна важност. Това е нещо, което трябва да направите, или ... Ситуацията, описана тук, е твърде вероятно да се случи.
L2: Важно. Би трябвало да го правите и даже да се опитате да го превърнете в навик. Тази ситуация може да се случи.
L3: Ще ви помогне ако го правите. Опитайте се да го превърнете в навик. Ситуацията, описана тук не се случва много често.
L4: За информация. Опитайте го ако искате
След степента на важност е последната дата на ревизия на съвета.
Например "L2 - 1990/5/18" означава, че следва нещо, което е желателно да правите (ниво 2), и е обновявано (а не открито) на 18 Май 1990.
За преводачите
Въпреки че пише моето име - Борис Червенков, за да преведа този прекрасен и доста полезен сборник от съвети, изключително много ми помогнаха моят инструктор Марин Славков (не сте забравили, че сме на неговата страница, нали :о)) и Райчо Минев - Шефа :о)) (съжалявам, мамин, но повече хора те знаят като Шефа). Надявам се че ще ви помогнем малко или много с превода на тези съвети в безопасното практикуване на този прекрасен спорт.
Съдържание
Въведение
Преобразувания на мерни единици
Нагласа
Излитане
Приземяване
Приземяване на старта
Полет
Летене в термика
Прелет
Летене при динамични условия
Край морето
Особени случаи по време на полет
Екипировката
Цитати
Към съдържанието
Преобразувания на мерни единици
1 kg = 2.205 lb (либра или паунд - единица за маса)
1 m = 3.28 ft (фута)
1 m/s = 197 fpm (фута в минута) = 2.24 mph (мили в час) = 3.6 km/h
1 km/h = 0.621 mph (мили в час) = 0.278 m/s = 54.7 fpm
Към съдържанието
Нагласа
L1 - 1999/5/26 - Групов Ефект
Наличието на много пилоти в небето, които изпълняват сложни фигури може да породи у вас силно желание да правите същото. Тези пилоти може да са по-опитни от вас или може просто да поемат по-голям риск. Точно тук е момента да проявите самообладание, да прецените риска и дали вашите умения са достатъчни за конкретните условия.
L3 - 1992/9/1
Възможно е да сте се увлекли по парапланеризъм само заради силното си его. Това също така е и причина за много хора да се откажат. В определен момент те разбират, че поемат твърде много рискове (за да се докажат) и след това чувстват че не контролират добре нещата. В този случай това е едно добро решение за тях. Ако мислите че това се отнася за вас (надявам се че не), това може би ще ви е от полза.
L3 - 2000/8/4 - Слава.
Каква е най-голямата награда за един парапланерист? Дори и да станете световен шампион или да достигнете най-високо и/или най-далече, трябва да знаете че повечето хора дори не знаят какво е парапланеризъм. Няколко години след вашата смърт, хората които ще си спомнят за вас, ще го правят не заради вашите подвизи, а защото са ви били близки - вашето семейство и приятелите ви. Може би най-голямата полза от парапланеризма е постигането на самоуважение (в случай че още го нямате). Клинт Ийстууд е казал: Вие сте легенда само във вашия собствен ум! (Защо ли?)
L4 - 1999/2/20 - Съвет към себе си.
Парапланеризмът никога не ми е предоставял редовно добри условия за летене. Както всеки нормален човек, това може да ме изнерви в определени моменти. Когато някой познат ми каже че съм пропуснал страхотен ден ми идват мисли като: "Защо не взема да се откажа от този непредказуем спорт". Ключът е да погледна назад през годината и да се попитам дали съм готов да загубя това което съм получил от парапланеризма или пък удоволствията които ми предстоят, може би дори следващата събота и неделя.
L4 - 1999/3/20
Запазате и другите си хобита. След първите няколко години, в случай че парапланеризмът не се е превърнал във ваш бизнес, ежедневното летене ще изпари по-голямата част от удоволствието или ще ви накара да търсите признанието на близките и приятелите заради усилията които вече сте вложили.
L4 - 1999/4/6 - Крива на смелостта.
Степента на смелост на един пилот следва крива с формата на камбана през първите 5 години. Начинаещите пилоти действат по-консервативно, заради малкото опит и високото ниво на страх. По-късно опитът нараства, а страхът намалява - тогава се взимат повече смели решения. Смелостта по принцип е най-голяма когато пилотът навлезе в своя напреднал стадий. Това се нарича "Синдром на среднонапредналите". Към края, решенията отново стават по-консервативни, тъй като пилотът вече добре знае, че на всеки се случва да изпадне в неприятна ситуация.
Към съдържанието
Излитане
L1 - 1999/11/20. Наместване в сбруята
Много злополуки са станали, защото пилотите се борят да се настанят удобно в сбруята след излитане. Най-зле са тези, които държейки управленията хващат сбруята отдолу за да се наместят в нея. При такава ситуация пилотът несъзнателно вкарва крилото в срив, или ако използват само едната ръка за да се наместят, крилото влиза в спирала. Друга лоша идея е да пуснете спирачките и после да се намествате с двете ръце в сбруята, защото при евентуален колапс ще ви е трудно бързо да хванете спирачките, за да го овладеете и може да се ударите в хълма. Не добра идея е и да хванете двете спирачки с една ръка и с другата да се намествате, защото така пък не можете да контролирате евентуален колапс така, както бихте го контролирали с двете управления в двете ръце.
Ако не влизате направо в сбруята си след излитане, изчакайте докато се отдалечите на безопасно разстояние от склона и използвайте следния метод: Облегнете се назад и повдигнете колената към гърдите си, като се изтиквате назад от коланите с ръце и не пускате управленията. По принцип след сгъването на коленете вие ще "паднете" на мястото си в сбруята. Ако това не стане се наместете с движения на таза. Можете да упражявате това в гаража като закачите сбруята на две въжета, изпълняващи ролята на коланите по време на полет.
А може би проблемът е в прекалено затегнатите раменни колани.
L2 - 1990/7/1. Нагласа за вземане на решение
Не е задължително да излитате. Ако не се чуствате комфортно при дадените условия или от новата местност, отложете и полетете друг ден или на по-добро място. Пазете се от Груповия Ефект и от тези, които летят за да се самодоказват. Много пъти съм чувал: "Аз излитам!", и после го виждам "арестуван" от силния вятър да стои на едно място. Наистина не е много смешно!
L2 - 1990/6/1.
Ако скоростта на вятъра варира с повече от 10 км/ч за по-малко от 3 секунди, ще се натъкнете на турбулентност. Не излитайте.
Бел. Прев: Без уред, трудно ще определите скоростта на вятъра в цифрови стойности, затова ако нямате достатъчно опит, наблюдавайте следните признаци - ако скоростта и посоката на вятъра варират драстично в кратки периоди от време (10 - 20 сек), това е сигурен признак че атмосферата е турбулентна.
L2 - 1991/7/1.
Този съвет се отнася за излитане от заоблен връх или било. По принцип можете да излетите безопасно ако средната скорост на вятъра е 20 km/h (5.5m/s) със пориви до 25 km/h (7m/s), които не траят повече от 5 секунди. Разбира се, първо трябва да знете скоростта на крилото си. Трябва да измерите вятъра колкото можете по-далеч от старта за да избегнете турбуленцията. Наклонете ветромера в посоката на вятъра с максимална скорост. Помнете, че скоростта на вятъра намалява с приближаването на земната повърхност. Също така е добре да знаете, че има повече поддръжка и по-малка хоризонтална скорост ако можете лесно да пробивате напред след като излетите.
L2 - 2000/9/7.
Сивите облаци все повече потъмняват. Термиките и широките зони на вдигане ще станат все по-мощни. Не излитайте. Ако сте във въздуха - приземете се колкото можете по-бързо. Ако се огледате наоколо е възможно да видите в далечината да вали дъжд. Виж: Летене в дъжд.
L2 - 1990/5/1.
Преди да изтеглите коланите за да вдигнете крилото, си кажете: "Това е само опит и ще излетя само ако всичко стане добре.". Не си мислете неща от сорта на: "Вече втори път не мога да излетя!! Няма да допусна да ми се смеят повече!". Кръвожадните комари също са неоснователна причина да бързате да излетите.
L2 - 1990/8/1.
След като излетите, крилото ви пропада за да набере скорост (ако не сте бягали достатъчно бързо) и след това започва да се издига. Ако дръпнете управленията когато това издигане започне, ще увеличите амплитудата на маха, което може да доведе до срив в най-високата точка на издигането. Този ефект се увеличава ако в този момент влезете в термика или издигане.
L2 - 1998/11/1.
Десетте най-лоши причини за излитане:
Чаках вече достатъчно дълго време
Нямам превоз да се върна
Гладен съм и ми е студено
Толкова дълъг път бих до тук...
Започва да се стъмва
Излитам преди да дойде дъжда
Тези комари ще ме изядат жив!
Ще закъснея за вечеря
Ще изглеждам като идиот ако не излетя (Групов ефект)
Това е последният ден от отпуската ми.
L2 - 1999/11/16. При гръбен старт крилото ви отлепя от земята преди да успеете да се завъртите
Ако има опасност да бъдете издърпани нагоре когато крилото застане над главата ви, може би си мислите, че е добра идея да се завъртите бързо в летателно положение преди това да се случи. Но ако краката ви се отделят от земята по време на това бързо завъртане няма да можете да спрете инерцията си от въртенето и ще се усучете в другата посока, което действа дезориентиращо. Това ми се случи веднъж и аз дърпах грешното управление докато крилото ми започна да се обръща към хълма. За да предотвратите това, не се обръщайте бързо и не отказвайте помощ за излитането (гордостта не трябва да е определящ фактор, нали?). Най-важното е да се успокоите, да се отделите от хълма и тогава да се разсучете. Хванете коланите под усукването и се опитайте да ги раздалечите (това може да предаде част от ротационното движение на крилото). Преди да излетите, проверете дали гръдният колан не е прекалено стегнат. Раздалечете ръцете си настрани и опънете краката си напред когато въртящият момент е най-голям - това ще увеличи ротационната инерция и ще намали скоростта на завъртане.
L2 - 2000/1/10. Преглед на крилото преди излитане.
Преди да излетите, когато крилото ви е над главата прегледайте го за усукани колани, оплетени върви, оплетен край на крилото във върви, клечки във вървите или възли, които в интерес на истината се забелязват трудно, когато сте под крилото си. Тези проблеми в някои случаи не могат да се коригират по време на полет. Ако има достатъчно вятър, застанете неподвижни под крилото си и го разгледайте няколко секунди.
L3 - 1989/9/1. Крилото не е точно над главата ви (наклонено на една страна)
Ако просто "чукнете" управлението на по-високата страна на парапланера, ще свалите и тази страна на земята ако не подкрепите корекциите с мощно движение напред. Най-важното движение, за да приведете парапланера в нормално положение над главата си е да се преместите настрани в посока по-ниската му част, като същевременно се облягате напред върху гръдния колан. Идеята е да се центрирате под крилото.
L3 - 1999/7/25. Сваляне на крилото с B колани
Ако си играете с крилото си като го вдигате над главата си или излитате и трябва да го свалите бързо, например заради силен полъх на вятъра, пуснете управленията и издърпайте бързо и мощно B коланите. Това сваля крилото по-бързо, от колкото ако използвате управленията, защото пречупва профила на крилото и така намалява неговата повърхност. Забележете, че ако не пуснете спирачките създавате повърхност, изложена на вятъра - повърхността между окачването на B коланите на крилото и изходящия ръб, където са закачени управленията. Избягвайте да прилагате тази техника много често, тъй като това много натоварва окачването на B линията.
Виж също: Когато крилото ви влачи.
L3 - 1999/7/25. Сваляне на крилото със завъртане
Ако си играете с крилото си като го вдигате над главата си или излитате и трябва да го свалите бързо, например заради силен полъх на вятъра, придвижете се към единия край на крилото като дърпате управлението на същия край. Това ще обърне крилото надлъжно на вятъра и по този начин ще изложи на вятъра много по-малка площ. Когато крилото се обърне на 45 или повече градуса спрямо посоката на вятъра, краят, който е изложен на вятъра (противоположния на този към който бягате), ще се сгъне бързо и ще затвори повечето камери.
Виж също: Когато крилото ви влачи.
L3 - 1990/5/1.
Нека поне един пилот излети преди вас за може да придобиете по-добра представа за условията.
L3 - 1990/5/1.
Ако излитате на безветрие изберете си пътя с най-ниски препятствия.
L3 - 1991/5/1.
Често термиките се откъсват на определени интервали от време. Ако наблюдавате скоростта на вятъра в продължение на около 20 минути, ще сте в състояние да предвидите следващия цикъл и да излетите в най-подходящия момент. Забележете обаче, че трябва да наблюдавате продължителността на силните полъси на вятъра по време на циклите.
L3 - 1991/6/1.
Ако усещате лек челен вятър, но когато погледнете назад виждате дърветата да се разлюляват от по-силен вътър, погледнете как се движат облаците над вас за да се убедите, че не сте в ротор от по-силен гръбен вятър.
Бел. Прев: За да се убедите, че наистина не сте в ротор, покачете се на най-близкия връх. Ако там не усетите същия лек (или малко по-силен) челен вятър както на мястото на излитане, замислете се преди да излетите, защото е много вероятно по-ниското място за излитане да е под влияние на някакво завихряне (ротор).
L3 - 1991/7/1.
На старта имате силен челен вятър (20+ km/h, 5.5 m/s), хората долу на мястото за приземяване казват, че при тях вятъра е слаб (по-малко от 5km/h, 1.5m/s). Това показва, че по време на полета ви няма да имате много добра поддръжка, защото вятъра не идва от ниското към високото. Очаквайте вятър без да имате много поддръжка.
L3 - 1999/12/5. Излитане от скала
Каните се да излитате от скала (или старт, при който наклонената зона свършва рязко с отвес) и има силен челен вятър който прави ротор зад вас. Ако стартирате по-назад имайте предвид, че като стигнете до ръба, потокът ще ви удари отдолу което ще противодейства на напредването ви, ще ви вдигне и ще ви избута към ротора. Опитайте се да излетите колкото можете по-напред и бъдете готов да летите на максимална скорост. Ако имате намерение да спрете на ръба на скалата, имайте предвид посоката на вятъра, която ще накара крилото ви да се стабилизира над главата ви и да ви дърпа напред, освен ако не го контрирате с управлението.
L3 - 2001/3/20. Излитане напреки на вятъра
Вятърът духа от страни (повече от 30 градуса) отляво или отдясно и вие трябва да излетите направо заради терена (например просека между дървета). Страната на парапланера, която е изложена повече на вятъра може да направи асиметричен колапс веднага след излитането. Опитайте се да се обърнете срещу вятъра колкото може по-бързо.
L3 - 1999/11/20. Забравили сте да закопчеете бедрените колани.
Доста хора са загинали по този начин. Ако забравите да ги закопчеете, припомнете си следната последователност. Хванете коланите (всичките от страна), повдигнете краката си нагоре и ги закачете за коланите и вървите. Избутайте сбруята под таза. След това преминете в нормално положение и затегнете бедрените си колани. Можете да възпроизведете тази ситуация и в гаража си и да се упражните "на сухо".
Бел. Прев: Ако сте забавили да закопчеете бедрените си колани, при излитане, докато сте още на земята, възможно е да усетите, че сбруята ви се издига нагоре и се вдига "до ушите". При тази ситуация най-добре е да спрете да тичате (ако имате възможност) и да издърпате много рязко и силно управлението за да сринете крилото.
L3 - 1991/4/1. Забравили сте да закопчеете гръдния колан
Подобна ситуация ми се случи заради закопчалки, които се откопчаха по време на полет. След първоначалната изненада можете просто да се напънете и да ги закопчаете обратно. Усилието за закопчаването е приблизително 25% от собственото ви тегло, в зависимост от окачването на сбруята.
Бел. Прев:Ако установите, че сте забравили да закопчаете гръдния колан преди да излетите, по-добре приложете техниката от предния съвет - да сринете крилото преди да сте излетели.
L3 - 1999/11/20. Прашен дявол на старта (вихрушка)
Ако сте закачен за крилото и готов за старт и видите прашен дявол наблизо, натиснете крилото си за да предотвратите нежелателното му вдигане във въздуха. Не стойте прекалено дълго време закачен за крилото в очакване на старта.
Виж също: прашен дявол (вихрушка)
L3 - 1999/12/5. "Стартирам!!" Уведомете хората за това.
Уведомете хората пред вас че ще излитате. Те ще се наслажават на вашия успех/фалстарт, а вие ще избегнете да се натресете в крилото на някой пред вас, който е решил че точно сега трябва да си вдигне парапланера за старт или просто да си поиграе с него, причинявайки турбуленция.
L3 - 2000/3/10. Проверка на запасния парашут преди излитане
Велкрото (лепката) която държи дръжката на запасния парашут на мястото й може да се е затегнала при транспортирането, при което усложнява издърпването на дръжката при изхвърлянето на запасния парашут. Преди да се закачите за сбруята:
Наместете дръжката на запасния парашут
Проверете дали шпилките са пъхнати докрай.
L3 - 2000/8/1. Изпикайте се преди излитане
Празният пикочен мехур е по-устойчив на спукване от пълния при евентуален сериозен фалстарт или твърдо приземяване.
L4 - 1999/4/19.
За да разплетете по-лесно вървите си - опънете ги, повдигнете "А" колан и издърпайте спирачката - най-често те разплитат останалите. Ако сбруята ви е откачена и вървите ви са вързани на възел, започнете да размотавате от крилото към коланите.
Бел.Прев: Операцията по разплитането приключва по-лесно, ако започнете от "А" коланите.
L4 - 1989/10/28.
Ако при силен полъх на вятъра, лошо оставяне на земята или лошо кацане крилото ви се омотае, опитайте да хванете атакуващия ръб в центъра и прихващайте крилото към края му. Никога не се опитвайте да изваждате първо края на крилото от кашата - това само ще усложни нещата.
L4 - 1991/5/1.
Ако вятъра се усили като че ли от термика, но дърветата пред вас и под старта не помръдват, термиката може да се формира зад старта, издърпвайки въздух към себе си. Евентуално ще почуствате по-хладен въздух. Това не е добър момент за излитане.
L4 - 1990/5/1.
Когато разполагате крилото си за старт при силен вятър, можете да поставите малки камъчета на изходящия ръб за да предотвратите вдигането му от вятъра. Алтернативен метод е да направите малка "стена" с атакуващия ръб, така че да усещате опън на "А" коланите. Това ще намали скоростта на вятъра над крилото.
L4 - 1994/7/1.
Излитате на много стръмен тревист склон. Защипете с щипки за пране челния ръб на парапланера за да не се хлъзга надолу.
Бел. Прев: Ако редовно летите от такива места ще ви трябват прекалено много щипки, така че за предпочитане е да си носите скоч лепенка. Отрязвате парче с дължина около 1 педя, залепвате единия му край за атакуващия ръб, а другия омотавате около кичур трева и така на няколко места за да държат атакуващия ръб отворен.
L4 - 1991/6/1.
Ако сте със седяща сбруя и имате тежък товар на гърба, това ще наруши баланса ви в сбруята и може да увеличи ъгъла на атака на крилото. Опитайте се да пренесете по-голяма част от тежестта си напред, натискайки с крака предния ръб на седалката.
L4 - 1998/7/1.
Краищата на крилото ви винаги се напълват преди центроплана и вие вече сте опитали да разположите крилото си под формата на "V" (подкова) неуспешно. Вместо да дърпате целия "А" колан при старт, дърпайте вървите на "А" колана, но без най-външните, за които са закачени краищата. Така ще издърпате първо центроплана. Сложете си ръкавици, когато правите това.
Бел. Прев: При гръбен старт: Направете хубава стена и издърпайте много управленията. Това ще смъкне краищата на крилото, центропланът ще остане по-високо и ще се напълни пръв когато започнете да вдигате крилото.
При челен старт: Разположете крилото си под формата на подкова, като силно издърпате центроплана назад. Когато се подготвяте за старт, хванете както обикновено "А" коланите близо до халките. При това положение закачете най-вътрешната връв с палеца или показалеца, като по този начин я скъсите с около 10 см. Когато се затичате ще усетите напрежението първо на прихванатата с пръстите връв. Задръжте така известно време и после пуснете задържаните върви. По този начин ще опънене първо центроплана и той ще се напълни преди краищата.
L4 - 2000/9/7.
Каните се да излитате, но започва да вали. Първо трябва да си отговорите на въпроса "Наистина ли е толкова необходимо да излитам?". Имайте предвид че колкото са по-големи капките, толкова по-силно вдигане ще има под облаците. Ако има само лека мъгла, вдигането/потъването няма да е голямо. Но все пак бъдете нащрек ако чуете големи капки да падат по крилото ви.
Виж: Летене в дъжд.
Към съдържанието
Приземяване
L2 1990/8/1
Ако имате лошия навик да летите на малка скорост с минимално пропадане преди приземяването рискувате да изпаднете в срив (Виж: Излизане от пълен срив) поради приземния ефект - градиент на вятъра. Летете на по-голяма скорост при подхода за кацане.
L2 1990/5/1 Плъзгане (крабинг)
Насочвате се за приземяване, но посоката на полета ви не е точно срещу вятъра. В този случай ще трябва да се придвижвате с плъзгане странично и под ъгъл към зоната за приземяване (LZ). Нека разгледаме случай, при който вятъра е отляво. Ако държите крилото си насочено към зоната за приземяване през цялото време, треакторията на полета ви ще има формата на крива извита надясно, тъй като вятъра ви тласка настрани. Така ще се окажете отдясно на зоната за приземяване и ще трябва да летите срещу вятъра, за да я достигнете. За да избегнете това, ще трябва да компенсирате отнасянето. В зависимост от силата на вятъра отстрани, вие трябва да насочите крилото си под ъгъл към зоната за приземяване, за да компенсирате относа и да поддържате този курс докато достигнете мястото за приземяване. Имайте предвид, че докато изпълнявате "крабинг" вие не завивате постоянно. Най-късия път към целта не винаги е право с лице към целта.
L3 2000/9/7 Приземяване в дъжд
Виждате дъждовен облак на няколко километра от вас. Очаквайте вятъра много да се усили на подхода ви за приземяване и посоката му да е от облака към вас. Виж: Летене в дъжд.
L3 1991/7/1
Вятърът е силен и вие трябва да приземите на площадка закрита от вятъра, например малка полянка или просека в гората. Ще трябва да изберете между две злини. Поради турбуленцията от дърветата вероятно ще изберете да влезете в зоната за приземяване с обрано управление и така рискувате да изпаднете в срив (Виж: Излизане от пълен срив). Ако влезете на по-голяма скорост рискувате да получите асиметричен колапс ниско над земята. Ако допуснем, че най-лошото е колапс, последван от спирала и удар в земята, предотвратете го, като навлезете в зоната с обрано управление (по-голямо налягане в камерите) и имайте готовност да отпуснете спирачките при първите признаци на срив, за да възстановите скоростта.
Бел. Прев: Ако се съмнявате в успешния изход от подобна ситуация, изберете резила пред евентуалната злополука, набележете си някое кичесто дърво близо до поляната и приземете в него. Така ще избегнете турбуленцията при подхода за кацане и потенциално силния приземен удар. Личен опит

)
L3 1999/10/3
Предстои ви да кацате на поляна и вятъра е твърде силен. Помнете, че препятствията наоколо могат да създават турбуленция на разстояние до 10 пъти по-голямо от тяхната височина.
L3 1999/10/3
Ако трябва да приземите на склон и няма достатъчно вятър за да убие скоростта, намалете скоростта със спирачките, летейки успоредно на склона, изчакайте докато загубите височина и в последния момент завъртете срещу вятъра и кацнете.
L3 - 1999/7/25
Приземили сте се. Вече нищо лошо не може да ви се случи. Или поне така си мислите. Хора са загивали, влачени от крилото си, удряйки се в камъни и има дори удавили се в близката река! Погасявайте незабавно след приземяването крилото си при силен вятър и се откачвайте от крабинерите без бавене.
Виж: Когато крилото ви влачи.
L3 1991/7/1
Колкото е по-силен вятъра, толкова по-малко се налага да натискате спирачките при приземяване.
L3 - 1999/7/25
Пазете се от прашен дявол (вихрушка). Ако видите прашен дявол на подхода за приземяване, приземявайте встрани от него.
Виж: Прашен дявол (вихрушка)
L4 - 1991/9/1
Ако сте летели повече от 1 час, възможно е краката ви да са сковани и да имате проблеми при приземяването. Внимавайте със стегнатите каишки на вариометрите.
L4 - 1998/11/1 Приземяване с лице назад.
Ако при приземяването има силен вятър и ви влачи назад, завъртете се в сбруята, кръстосвайки коланите и се обърнете с лице назад. Не натискайте спирачките, това само ще увеличи скоростта ви спрямо земята. По-лесно е да поемете приземния удар, затичвайки се с лице по посоката на движение, отколкото да се изтъркаляте назад от нормално летателно положение.
Към съдържанието
Приземяване на старта
L2 - 1998/12/1
Имате ли навика да правите Големи уши при кацане на старта, защото това осигурява по-голяма стабилност на крилото при турбуленция и по-голямо пропадане? Смятате ли, че имате достатъчно контрол над крилото, ако то се залюлее напред? Имате ли готовност да предотрватите преден колапс? Мислите ли, че използването на спийд-системата едновременно с големи уши увеличава вероятността от преден колапс?
L3 - 1996/5/18
При подхода си за кацане на старта осъзнавате, че сте твърде високо. Не прекалявайте със спирачките, защото можете да сринете крилото. Виж: Излизане от пълен срив. Просто излезте напред, хванете отново качването, наберете височина и опитайте отново. Внимавайте при подхода из-зад старта, защото можете да попаднете в ротор. Вместо това, опитайте се да подходите отстрани и да обърнете срещу вятъра непосредствено преди приземяването. Попитайте местните пилоти за най-добрите подходи на това място, което те познават най-добре.
L3 - 1999/1/15 Увеличаване на пропадането и подобряване на техниката на кацане на старта.
Подходете отстрани на склона (вятъра ви е отдясно), пренесете тежестта си в сбруята надясно колкото е възможно повече и компенсирайте с лявата спирачка (това увеличава пропадането). Непосредствено преди кацането отпуснете лявата спирачка и крилото ще се завърти срещу вятъра.
L3 - 1999/3/21 Има ли нещо по-трудно от приземяването на старта?
Да - решението да не го правите! Ако има силни термики или турбуленция, по-добре не опитвайте. Особено трудно е да се въздържите, когато гледате другите около вас да го правят.
Виж: Групов ефект
L3 - 1999/12/5 Предупредете хората наоколо, че възнамерявате да кацате на старта.
Те с удоволствие ще ви гледат как се пробвате, а и вие ще избегнете риска някой да вдигне крилото си за старт точно когато кацате.
L4 - 1999/9/20
За да увеличите пропадането, изправете се в сбруята. Това увеличава челното съпротивление (при някои особено много) и съответно пропадането.
L4 - 2000/12/14 "Помпанe"
Някои пилоти рязко и последователно натискат и отпускат спирачките с цел да увеличат пропадането (няколко изпомпвания в рамките на няколко секунди). Ако се опитвате да имитирате пляскането на криле на птиците при кацане, помнете, че за разлика от тях, ние не можем да движим атакуващия ръб на крилата си нагоре-надолу и напред-назад, контролирайки относителния му път във въздуха. Трябва да внимавате да не сринете крилото Виж: Срив. Въпросът се заключва в следното: Ако при "помпането" обтичането на крилото се възстановяваше по-бързо при отпускането на спирачките, отколкото се нарушава при натискането им, тогава тази техника би била по-добра от постоянно натискане на спирачките за същия период от време. Но ние нямаме сигурен отговор дали това е така. Това, което е сигурно, е че "помпането" не може да предотврати евентуален срив Виж: Срив. Алтернативни подходи са 8-образни завои или Големи уши. Виж: Пеперуда
L4 - 2000/12/14 "Пеперуда"
Тази техника се състои от последователно дълбоко натискане на спирачките, задържане около 2 секунди и отпускане. Така крилото започва да прави силни махове напред-назад. Не го препоръчваме. Виж: Помпане
Към съдържанието
Полет
L2 - 1991/6/1 Погледнете, преместете тежестта, завийте.
Обърнете глава за да видите дали пространството е чисто, за да завиете. Обръщането на главата помага също да пренесете тежестта на тялото в посоката на завиване.
L2 - 1989/12/1 Основни правила.
Разминаването с друг пилот във въздуха става чрез завой надясно. Пилотът, на когото склона е отдясно има предимство. Пилотът под вас има предимство. Ако влезете в термика, в която вече кръжат други пилоти, завивайте в посоката, в която завиват те.
L2 - 2001/2/24 Резки команди
Резките команди, подавани със спирачките, както и тесните завои увеличават пропадането. Правeте гладки и равномерни маневри за да постигнете най-малко пропадане. Резките команди предизвикват също и люлеене на крилото. Ето описание на типичен инцидент: С гръб към склона, пилотът решава, че ако изпълни достатъчно рязък завой, ще успее да затвори пълен кръг. С рязка команда, той накланя крилото силно, но когато е вече с лице към склона, крилото с мах се връща над него, той не успява да довърши завоя и се озовава с лице към склона. Мислейки си , че не е завил достатъчно рязко, той набива още спирачката и влиза в негативна спирала, която завършва с удар в склона.
L2 - 2000/4/3 Нахлузване на спирачката върху китката.
Вкарването на ръката в дръжката на спирачката е опасно, защото ако се наложи да изхвърлите запасния парашут или да се протегнете и да достигнете част от екипировката, която е далеч от ограничителя на спирачката, ще предизвикате нежелана реакция на парапланера. Ако се наложи да измъкнете ръката си от дръжката бързо, може и да не успеете, особено ако носите ръкавици. Смята се също, че този начин на управление не ви позволява да усещате крилото толкова добре, колкото ако дръжката е нанизана на дланта ви.
Бел.Прев: Алтернативата е да вкарате дланта си в дръжката (не китката) и да намотаете част от връвта на спирачката около дланта си (1/2 намотка). Така ще чувствате крилото по-добре и при нужда можете да освободите ръката си незабавно.
L3 - 2001/10/4 - Наклон на тялото в сбруята
Нагласете сбруята си така, че да можете да се облегнете удобно назад. Облягането назад отначало може да ви се струва неестествено (както са много неща в авиацията), но когато свикнете, това ще подобри много летенето ви. За да усетите разликата между летенето в изправено и в наклонено положение, опитайте следното:
Седнете в сбуята си в полет или окачен във висящо положение на земята и се огледайте. Когато сте изправен, виждате:
- Краката си
- Земята под вас
Когато се облегнете назад в сбруята, виждате:
- Ръцете си (колко и как боравите с управлението)
- Коланите и карабинерите (и колко се разминават при пренасяне на тежестта на тялото)
- Спиид-системата (и до каква степен натискате педала)
- Куполът на парапланера (с периферното зрение)
- Земята в посоката в която летите и хоризонта, а също и линията ви на движение спрямо земята.
Опитайте се да пренесете тежестта на тялото си максимално от изправено и после от наклонено положение. Ще откриете, че от наклонено положение можете да пренесете тежестта много по-ефективно. Ако сте твърде излегнати в сбруята, това си има и недостатък. Инерцията на тялото при завъртане хоризонтално е много по-голяма и увеличава вероятността да се oсучете на коланите след голям асиметричен колапс
Виж: Асиметричен колапс; Регулиране на гръдния колан
L3 - 1990/5/1
При завой наклонете тялото си по посока на завоя за да натоварите сбруята от страната на която завивате; това прави завоя по-ефективен.
L3 - 2001/10/4
Скоростта и посоката на вятъра когато сте в базата на облака могат да бъдат установени чрез следене на сянката на облака върху земята.
L4 - 1997/6/1
Когато летите на склон, ниско и близо до земята, винаги пренасяйте тежестта на тялото навън от склона. По този начин, ако получите колапс, вероятността да се завъртите към склона е по-малка, защото можете да предотвратите проблема в ранна фаза. Имайте предвид също, че прекомерното пренасяне на тежестта навън от склона изисква допълнително компенсиране с противоположната спирачка, което влошава летенето на крилото. Определете сам съотношението между постижение и риск, което искате да постигнете.
L4 - 1991/7/1
Облаците показват градиента на вятъра (изменението на посоката и силата на вятъра във височина). Върха на облака е индикатор за вятъра на неговото ниво, докато базата показва вятъра по-близо до земята.
L4 - 1991/8/1
За да чувате по-добре друг пилот във въздуха, обърнете главата си настрани - това ще намали шума от свистенето на вятъра в ушите ви.
L4 - 2000/8/1 Пиене на вода по време на полет.
Ако пиете на малки глътки, водата се усвоява по-пълноценно от организма и няма да изпитвате толкова голяма нужда да уринирате.
L4 - 2000/10/17 Баласт.
Ако баластът е твърд не го пускайте, защото можете да ударите някой, който е под вас. Ако се освободите от баласта (воден) няма да намалите много пропадането. Виж обясненията долу.
Ако скоростта ви на пропадане е 1.1 м/с и се освободите от баласт с тегло 4.5 кг при положение, че пълното ви летателно тегло е 91 кг, това ще намали пропадането ви на 1.072 м/с. Така че по-добре се концентрирайте върху техниката си. Освобождаването от баласта ще покаже на останалите, че отчаяно се стремите да се задържите във въздуха. Основният закон е както следва:
- Подемна сила = Коеф. на съпротивление х Площ х Скорост^2
Оттук следва:
- Реалната скорост = Началната скорост х Теглото
- (Реално тегло/Първоначално тегло)
Имайте предвид, че можете да прилагате това правило за хоризонталната ви скорост, когато искате да я увеличите посредством баласт. Ако добавите 4.5 кг към пълно полетно тегло от 91 кг, ще постигнете само +2.5% или 1.1 км/ч, ако приемем, че преди сте се движили със максимална скорост 45 км/ч.
Пилотът с баласт пропада повече в термиките поради увеличена вертикална скорост и допълнителното пропадане при завоите с определен радиус. Ефектът е право пропорционален на промяната в теглото. Ако искате да се състезавате на прав полет, не да летите в термика (прекарвайки поне 2/3 от полета си в планиране), тогава има смисъл да товарите много крилото си. Това може да помогне и ако очаквате да летите в турбуленция, където по-голямата маневреност и стабилност на натовареното крило ще ви помогне по-добре да центрирате термиките. Баластът може да ви помогне да летите с по-голямо крило с по-добри качества, което може да лети по-бавно и да прави по-тесни завои в термика.
Към съдържанието
Летене в термика
L1 - 1999/11/28
Когато влизате в силна термика, чувствате как крилото ви се разклаща и ви дърпа нагоре. В този момент трябва малко да отпуснете спирачките за да може крилото да набере скорост. Ако в този момент влезете в тесен завой, рискувате да изпаднете в негативна спирала. Когато вече сте се установили в термиката, намалете скоростта си до скоростта на минимално пропадане на парапланера. Центрирането в термиката е по-важно от постигането на минимално пропадане в нея. Когато излизате от термиката, имайте готовност да спрете гмуркането на крилото със спирачките и да ги отпуснете когато то възстанови нормалния си полет. Виж: Активно летене
L2 - 2001/8/30. Центриране в термиката (използване на вариото)
Ако ползвате варио:
- Ако вариото показва качване, увеличете радиуса на завоя, можете дори да летите направо. Ако качването не е толкова силно, затегнете завоя, иначе ще изпуснете термиката. Не е нужно да изчаквате след като вариото ви покаже някакави стойности, защото то нормално показва усредненото качване през последната секунда.
Тази техника е добра, ако я използвате в широка термика без резки качвания в центъра. Тя може да ви помогне и да намерите по-добро качване в термика с много сърцевини, които се рамиват и сливат във височина.
L2 - 2001/8/30 Затегнете завоя при вдигане
Когато почувствате, че термиката ви вдига убедително, или вариото ви показва най-голямото вдигане, затегнете завоя и влезте плътно в термиката. Повечето пилоти не затягат достатъчно завоя. Когато вариото започне да показва намаляване на качването или дори пропадане, имайки вече представа къде е термиката, направете по-широк завой и се опитайте да влезете в нея отново. Не затягайте в този момент завоя, за да не предизвикате негативна спирала. Тази техника е добре приложима при тесни термики или такива с резки качвания в центъра.
L2 - 1991/4/15
Ако силна термика вдигне единия край на крилото ви (сбруята се дръпва нагоре от едната страна), другата страна на крилото остава по-малко натоварена и може да колабира. Ще усетите също, че спирачката от страната, противоположна на вдигането омеква. В този момент трябва да дръпнете омекналата спирачка, за да увеличите ъгъла на атака и да предотвратите колапс. Когато възстановите нормалното налягане в крилото, изберете дали да влезете в термиката отново или да я зарежете, но в никакъв случай не оставайте в турбулентната погранична зона на термиката.
L2 - 2001/1/1 Не следвайте термиката твърде навътре към склона.
Следвайки пътя на термиката над и зад върха на хълма, нормално е да навлезете навътре в планината, като в същото време набирате височина. Но имайте предвид, че може да ви се наложи да се върнете обратно срещу вятъра, ако изпуснете термиката. Не минавайте по-назад от ъгъл 45 ° когато навлизате навътре в планината.
L2 - 1998/6/1
Вие сте далеч от склона и тъкмо сте изгубили поддръжката. Сега се чудите дали да се върнете обратно ляв или с десен завой, за да я намерите пак. Завийте в посоката, откъдето сте имали по-силна подръжка, когато сте били в качването. Така ще минете по-близо до центъра на термиката.
L2 - 2001/2/24 Наблюдавайте другите пилоти в термиката
Въртите се в една и съща термика с друг пилот, с когото сте на една и съща височина и двамата описвате широки кръгове. Внезапно забелязвате, че другия губи височина. Затегнете завоя или завийте в другата посока за да избегнете пропадането. Когато другия се върне обратно в термиката, той ще е под вас. Ако някой близо до вас набере височина, приближете се до него за да използвате неговото вдигане. Няма нищо героично в това да си щъкате самичък по термиките.
L2 - 1991/7/1 Летете в посоката, от която идва по-силното въздушно съпротивление.
Термиките се опитват да ви изхвърлят, защото колкото по-близо сте до центъра, толкова е по-силно вдигането и поради радиалните разлики в налягането върху крилото ви в тази зона се опитва да ви изтласка навън. Ако усетите вдигане отдясно, то се опитва да ви изтласка наляво, така че използвайте дясната спирачка, за да влезете в термиката и да започнете да въртите в нея.
L2 - 2001/1/17 Източници на термика
Повърхностите, които поемат най-много топлина от слънцето нагряват най-силно въздуха около тях. При тези повърхости съдържанието на влага има по-голямо значение за нагряването отколкото цвета им. Колкото са по-влажни повърхностите, толкова по-зле се нагряват, и колкото са по-тъмни, токова по-добре се нагряват. Колкото по-добре са защитени повърхностите от вятъра, толкова по-силни термики произвеждат и толкова по-дълги са циклите на тези термики. Тези места натрупват повече топлина и енергия преди да се откъсне термичен балон от тях. От друга страна, място изложено на вятъра, като например скално ребро, не може да генерира термичен балон и да го излъчи под формата на термика. Вместо това то произвежда по-постоянно, но по-слабо вдигане. Когато търсите термика над полето, опитайте подветрената страна на група сгради, гъста растителност, гора, хълм, малка долина и т.н. С това не ви препоръчвам да слезете ниско в гънките на терена и да попаднете в ротор. Паркинг с много коли е по-добър източник на термика от празен паркинг.
L2 - 2001/1/17 Откъсване на термиката
Откъсването на термиката става при наличие на благоприятен фактор в район, където се е генерирал термичен балон от източник на термика
Например: Често ще откриете термика на границата между две различни области на терена (поле и гора). теренът, който се нагрява повече, при слаб вятър черпи нова порция въздух след откъсването на термиката от съседния терен. Освен стационарни термики, има и движещи се такива, под формата на наклонен в посоката, която духа вятъра термичен комин. Относът на такава термика във ветровит ден може да достигне 20 км+.