Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:15 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: "Високо" с фотографът Александър Иванов
МнениеПубликувано на: Пон Дек 02, 2019 10:29 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
БНТ излъчиха филм за фотографът Александър Иванов:
https://www.bnt.bg/bg/a/umno-selo-visok ... ndr-ivanov

Още не бе отшумяла кризата на прехода и хората мигрираха масово в чужбина, когато планинските му пейзажи извикаха - хей, България е красива!
И аз за малко щях да замина за Канада, но останах заради летенето и планините.
Оставаме, оставаме и нищо, че е есен...

После покрай летенето пътищата ни се пресякоха. Сприятелихме се. Сходни души. Скорпиони. Кво да ги правиш?
Чрез него научих да ценя и търся своето.
Летенето и планините ме запалиха по снимането. Появиха се поръчки. Купих парамотор и обикалях насам натам да снимам хотели, голф игрища, курорти и прочие. Усещах, че въздушната фотография е неразработена ниша. Блазнех се да жъна успехи в тая насока, да ставам и аз професионален фотограф. Знам, че имам окото за тая работа. Но покрай Сашо разбрах, че да си успешен в тая насока трябва да организираш и ходиш по изложби, печатници, спонсори, медии, а най-неприятното е да се занимаваш със самопромотиране, да повтаряш колко си добър, когато кадрите сами трябва да говорят. Ей това губене на житейско време не мога да понеса. Когато можеш да снимаш и летиш и още и още.
Също така, когато летяхме не ми харесваше това, че за него полета бе просто възможност да бъде някъде в 3D пространството, докато за мен полета е цяла вселена. За него полета не съществуваше като полет, толкова се вкопчва в кадъра, в светлината, че като летим никога не осигурява тежкият си скъп апарат с каишка или връвчица. Все едно са едно цяло и хич не слуша, като го увещавам да го върже с нещо, защото очаквам турбуленция и екшън когато въртим със 100 крила в една термика. Е, от филма виждам, че почва да възприема идеята за полета. Това, да няма шум от двигател и вибрации. Само пилота, крилото и вятъра.
Друго интересно през тия години бе, че докато Сашо бе в апогея на снимането си и създаването на образи, аз бях в апогея на строежа на Гнездото и създаването на нещо материално, като една сграда. Неизбежно се получаваше едно сравнение и въпреки успехите си Сашо някак си се жалваше, че бавно напредва по къщата си, че все няма пари и време. Кое е по-ценно от някакви снимки и от една сграда с необичайна форма? Нито едното, нито другото. Всичко материално е преходно. Идеите са това, което остава след човека, независимо каква форма им е избрал, независимо дали е открил нещо ново или просто e носил и усилил посоченото от друг...

Този красиво направен филм е едно признание за успеха на Сашо. За успеха на всеки, който следва душата си и прави това, което обича. Тази любов, рано или късно се вижда от околните и тогава идват и парите, стига да ги искаш. И да внимаваме, да не влезем в капаните на живота, материалното и суетата, които да ни отнемат изначалната свобода на духа - така необходима за всяко творчество.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -1 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов