Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:26 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Гласуване за Окрилен
МнениеПубликувано на: Чет Дек 10, 2020 4:52 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Последните 2 години имаше промяна в начина за гласуване за окрилен.

Преди гласуването се извършваше на 2 етапа - гласуване за 3-ма от всички номинирани и финално гласуване за изибиране на окрилен.

По настоящем има едно гласуване за всички номинирани а след това комисия от последните 3-ма окрилени избира тазгодишният окрилен измежду първите 2-ма от първото гласуване.

Всеки метъод си има предимства и недостатъци.

Първият метод дава право на абослютно всички да дадат своят глас и да подкрепят своята номинация до края на гласуванерто, а ако техният избранник отпадне на първият тур могат да пренасочат гласът си за друг на вторият тур.

Недостатъка е че и хора които не са толкова запознати с дейноста на номиниранит емогат да дават "празни гласове"

Вотрият метод дава възможност на по малка група хора да се запознаят с номинациите и евентуално да изберят по добрият кандидат, но прави и избора по стеснен и вероятно по субективен - липсва и прозрачност при критериите на комисията.

Аз лично смятам че първият вариант е по-честният и по-добрият.

Нека да предложим схема за гласуване и на по късен етап да изберем най-добрата.

Дотук предложенията са:
На 2 тура с директно гласуване от всички съфорумници
На 1 тур с финално гласуване от комисия от последните 3-ма окрилени
2 тура и жури с по-голяма тежест на гласовете
Точково гласуване

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Гласуване за Окрилен
МнениеПубликувано на: Пет Дек 11, 2020 12:12 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Мисля си за компромисен вариант от типа да гласуват всички на втори тур,
но последните 3 окрилени да имат право на по 10 гласа всеки, примерно.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Гласуване за Окрилен
МнениеПубликувано на: Пет Дек 11, 2020 2:41 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Иво, за разлика от други анкети, мисля че наградата Окрилен е нещо важно и някак е нетактично да си пуснеш мнението и гласуването, като знаеш че съм на път и съм на противоположно мнение по въпроса.
Мисля, че по-важните въпроси във форума трябва да първо да се обсъждат задълбочено, да се осмислят всички гледни точки и чак след това да се гласува.
Гласуването преди и по време на обсъждане е обречено на първосигнално реакции (щото тоя ме изразни с някоя реплика) и ниско качествени резултати.

Конкретно за Окрилен предложих текущият формат:
1. Номиниране от всички
2. Общо гласуване от всички
3. Избор на Окрилен измежду първите двама с най-много гласове направен от последните трима Окрилени.

Като основен аргумент срещу финалният избор изтъкваш неясните критерии на последните трима Окрилени.

Срещу това какво предлагаш? Неясни критерии на 70 потребителя, част от които анонимни, друга част пък си играе на интриги и прави изненадващи гласувания в последният момент (както стана на последното гласуване между Адриан и Кубер).
Мисля, че когато се прави някакъв избор, по-високо качество се постига чрез разнообразие в изборните методи и гледни точки. Еднообразието води до зацикляне. До диктатура на пролетариата :-)

Също така, когато знаеш, че гласуваш само веднъж, ставаш по-искрен и пряко изразяваш своето вдъхновение. Гласуването на втори тур за някой, в който не си влюбен от пръв поглед, звучи като брак по сметка, като някакъв компромис и лицемерие.

От десет години работим с едно литературно общество за съвместният ни конкурс "Състояние на полет" и там всеки път се получава добър резултат по същият изборен път - всички могат да дават произведения (номинират), всички могат да гласуват, но накрая експертна комисия от литератори и поети като Недялко Йорданов застават зад окончателният избор.

Не мислите ли, че тези които вече са избрани за Окрилени са нещо като експертите във вдъхновяването и не случайно сме ги избрали?
Много хора погрешно разбират властта (в нашият случай да избираш Окрилен) като някаква далавера. Властта е преди всичко отговорност и ако я обвиеш в анонимност, освобождаваш естествените тъмни сили, които дремят у всеки от нас. Безсмислено е да се бориш с анонимни вредители Когато някой е разочарован от избора на Окрилен, той знае кой застава зад него и може да го убеди в други ценности за в бъдеще. Когато Окрилен, избира Окрилен той внимава повече и е по-рационален, когато знае, че го гледат много хора.


При сегашното гласуване, нарочно нищо не обсъждах с другите двама Окрилени, за да може всеки, неповлиян от другите да избере според ценностната си система (и на тези, които са го избрали преди).
Макар, че не се практикува в други конкурси, ако желаете може всеки член на журито да аргументира писмено своя избор. За напред препоръчвам допитването до журито да става от организатора на конкурса, а не от един от членовете на журито, за да не се влияят един друг.

Използването на последните трима Окрилени за крайният избор има елемент на инертност, на последователност на политиките т.е. не решава масата импулсивно в последният момент, а има зрялост, традиция и постоянство, чрез използване на изборите от последните три години.

Избора на Окрилен от последните трима Окрилени се вписва чудесно в идеята на Даниел към края на годината да се прави физическо събиране за равносметка на годината, по време на което, като елемент на изненада да се обявява Окриленият на годината. Миналата година се постави едно добро начало.

Единственият проблем, който виждам при окончателният избор на Окрилен чрез жури от последните трима Окрилени е да не се залитне в някаква елитарност. Да почнат да се избират един друг, щото се познават от еди колко си години и Окрилен да стане труднодостъпен за млади и нови пилоти. Мисля, че номинирането и първото гласуване от всички е достатъчен гарант да не се зацикли в някакъв елитен клуб. Освен това всяка година си избиране доста различни по региони и характер Окрилени, та не виждам опасност от картелни споразумения.

Аз лично предпочитам да гласувам за конкретно постижение през годината, а не за заслуги през годините, но това е въпрос на свобода. Нали затова сме тук?

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Гласуване за Окрилен
МнениеПубликувано на: Пет Дек 11, 2020 11:08 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 10:20 pm
Мнения: 44
Съгласен съм с всичко, което каза Ники. По експертни въпроси пряката демокрация гарантира лош резултат. Доказателствата са навсякъде около нас.
.
Дори 100% демократично гласували против закона за гравитацията, не отменят неговото действие.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Гласуване за Окрилен
МнениеПубликувано на: Пет Дек 11, 2020 12:52 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 1:15 pm
Мнения: 79
Здравейте пернати
Ники е прав, защото преди да има дискусия, не бива да се бърза с гласуване.А и това е награда на Ники и е редно той да има тежката дума.Ако смятаме,че е обща трябва да събираме примерно по 10 лв .от всеки гласуващ.
Накратко трябва да си разрешим два въпроса, които обикновенно са в конфликт.Емоционалния отговор на въпроса кой ме е вдъхновил и рационалния, кой най много е допринесъл.
Мисля че можем да гласуваме по двата критерия,и за всеки номиниран поотделно по точки.Точковото гласуване е по точно,защото това ,че гласувам за Докито,не означава, че не искам да отдам дължимото за Адито.Или да подреждаме номинираните,като всяко поредно място носи определени точки.

Митко Елемент


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Гласуване за Окрилен
МнениеПубликувано на: Пет Дек 11, 2020 1:12 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 1:15 pm
Мнения: 79
Примерно:
1.Място - 100 точки
2.Място - 50 точки
3.Място - 20 точки
4 или 5 място не носят точки

Митко Елемент


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Гласуване за Окрилен
МнениеПубликувано на: Пет Дек 11, 2020 4:43 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Ники, не съм имал за цел да проявявам нетактичност - в темата за окрилен се повдигна дискусията за гласуването и аз обещах да пусна анкета за вида гласуване веднага след като се обяви окриления - това и направих.

Съгласен съм че не трябва да има предубеденост, затова премахнах анкетата и подобно на номинациите ще публиувам всички предложения за видове гласуване тук. На мен например ми хареса преложението на Доктора. След като се изберат всички предложения смятам за най рационално да се гласува измежду тях.

Приеми и че ти си организатор на наградата и ти носиш отговорност. Тъй като ме ползваш за черна станция на мен ми е неудобно да обяснявам че има промени в правилата когато ти решиш да има такива. За мен нещата са прости или решават всички и всички имат глас за определняе на правилата (включително и анонимните) или решваш ти и казваш какви са правилата. Идеален вариант няма - не може всички да са доволни.

Моят аргумент към сегашният формат си остава - последните 3-ма окрилени винаги ще имат дори и несъзнателната тенденция да гласуват за този който им е най-познат - за мен окриленият не се заключва само до летателните действия които извършва а и до това що за човек е - в смисъл, ако си боклук като човек - колкото и добре да летиш - лично мен няма как да ме окрилиш, и обратно - може да си направил много малки летателни постижения, но със сърцето си да си окрилил толкова хора че да заслужаваш наградата. Трябва добре да се формулира и дали това е награда за летателни постижения или за цялостна окриленост - когато гласува цялото общество - всеки сам си избира кое го е окрилило, когато гласува журито - факта че журито изобщо може да не познава номинираните ще доведе до гласуване само за постижения! Когато гласува обществото има най-представителна извадка кой кого е почувствал най-окрилен!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов