Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:39 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Съб Окт 02, 2021 1:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днес пуснахме един ученик да излети директно от Сопот, без предварително обучение на учебен баир, без теория, без наземно обучение и кайтване.
Освен първи самостоятелен полет, ученикът завъртя първа термика, бе засмукан и се поизгуби в облака над старта, но накрая излезе, упражнява завои и кацна в средата на поляната до лифта, направляван по радиото от инструктор.

Идеята за подобен експеримент се породи от нетърпеливото и дори нахално желание на ученика да почва да лети сам, от лудостта на ученика и инструктора и от увереността че парапланеризмът е достатъчно безопасен, условията достатъчно спокойни и че уменията на двама инструктори са на ниво за подобно предизвикателство.

Успехът на експеримента показва, че е възможно да се създаде Ускорено Обучение по Парапланеризъм, което в днешният консумативен свят би имало голям комерсиален ефект, но също така повдига различни въпроси относно летенето и обучението.
Експериментът също показва, че няма проблем парапланеризмът да се практикува и от прости хора.

Преди експерименталният соло полет, въпросният кандидат ученик имаше 4 тандемни полета, два от които бяха прелет от единият край на Рила до другият и обратно.

Когато храниш някой с десерти, когато му спестяваш пот, скука и усилия, ти помагаш ли му или му пречиш, правиш ли му добро или лошо?

Уговорката с въпросният ученик е, че след експеримента ще продължи с традиционното обучение. Предстои да видим дали това ще подобри или влоши мотивацията за катерене на учебният баир, за кайтване и т.н.

Освен за краткосрочните мотивации, яденето на десерт преди основното ястие има опасност да нанесе и дългосрочни поражения.
Така както сладкото дава мързелива енергия на тялото и то спира да се напъва и деградира, така и лесното навлизане в летенето разглезва човек и той губи желание да полага усилия, да се самоусъвършенства.
Всички знаем колко безкрайно е летенето, колко много има за учене и усвояване. Дори и да не гоним високо спортно майсторство, достигането на едно базово ниво на безопасност изисква години опит и опознаване на разнообразни фактори и ситуации.

Но нека не прибързваме със заключенията. Нека останем отворени към нови неща. Може пък да направим аудио драматизация на теорията по аеродинамика и метеорология, която да пускаме на учениците нощем докато спят. И дистанционно управление със закачени под мишниците електрошокове, когато бъркат ляво с дясно :mrgreen:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -7 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Нед Окт 03, 2021 1:58 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Яко!!!

Реално вие сте направили "Ускорено запознаване с термичните полети"... обучението ще си стане постепенно по-нататък.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Вто Окт 05, 2021 1:32 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 24, 2016 7:03 pm
Мнения: 37
Име: Михаел Манолов
Евала!

Постигнатите резултати са похвални и вярвам, че много малко инструктори са способни да се похвалят със същите или близки до тези резултати.

И все пак, поради публичността на този пост, ще бъде по-отговорно ако има и един disclaimer.
Чудно ми е колко от мераклиите, които прочетат за експеримента ще вземат пример и ще си повярват, че курса е ненужен.
Не отричам, че много пилоти са се научили да летят сами, но трябва да се отбележи, че това е може би най-рисковия начин. :)


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2021 7:59 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
:) Прав си Мишо!
Disclaimer:
Не правете като мен, ако нямате достатъчно опит и знания. Не си слагайте найлоново пликче на главата, защото може да се задушите. Не пийте веднага кафето в Макдоналдс, защото може да се опарите. Не слагайте котката в пералнята, защото може да умре.

Като инструктор в училище по парапланеризъм имам интере$ да плаша и страхувам пилотите. Имам интере$ да има повече правила и ограничения, лицензи и прочие.
Ако бяхме "нормална" държава аз нямаше да направя повечето от полетите си, нямаше да тествам нови неща, включително в областа на обучението, нямаше да имам сегашните си опит и знания, които после да споделям с другите.

Свидетел съм на инциденти и смъртни случаи, включително с близки хора, но съм се и нагледал на безброй оцелявания и разминавания и считам парапланеризма за най-безопасният въздушен спорт, който може да се практикува и от неграмотни хора. Не казвам, че трябва да се отпуснеш, да спреш да се развиваш и усъвършенстваш, дори напротив - продължавам напред. Считам, че вместо правила, пилотите имат нужда от common sense - здрав разум.

Ако един кандидат парапланерист се вдъхнови от моя пост и реши да полети директно от високо и игнорира това, че опитен инструктор е подготвил и проверил ученика с разнообразни тандемни полети, подбрал е условията и непрекъснато има водене по радиото от излитането до кацането, то този кандидат парапланерист вероятно ще игнорира далеч по-малко очевидни неща като посоката на вятъра например.
Нямам угризения ако съм вдъхновил някой с нещо и той после пострада, защото споделям всичко което знам и търся всякакви гледни точки, включително и вашите тук във форума.
Ако някой реши да излети директно отгоре, ингорирайки съществуването на знания, инструктори и училища по парапланеризъм, то вероятно човекът го прави от липса на здрав разум и вероятно е психически нестабилен т.е. негоден за пилот.

Описах опита си с ученика, не за да се хваля или подтиквам към рискови изпълнения, а за да споделя за търсене на нови методи за обучение. Пробвал съм различни неща, включително моят първи полет бе директно от връх Левски и не знаех че трябва да се дърпат спирачките при кацане, че кацането трябва да е срещу вятъра (тогава нямаше знания, училища, читави крила и инструктори); преди години оставих на един етиопски ученик крило и страница и половина инструкции ...
Но като гледам обобщаващи реакции от типа на "Яко, Евала. Много е опасно. Не правете така" и като не виждам обсъждане на конкретни въпроси и елементи по темата за ускореното обучение и нови техники и методи за обучение, то явно няма смисъл да продължаваме дискусията.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -4 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2021 3:27 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 24, 2016 7:03 pm
Мнения: 37
Име: Михаел Манолов
niki написа:
Като инструктор в училище по парапланеризъм имам интере$ да плаша и страхувам пилотите. Имам интере$ да има повече правила и ограничения, лицензи и прочие.

На първо място имаш отговорности (не само ти) и неглежирането им ще доведе до по-бързото въвеждане на "правила и ограничения, лицензи и прочие"

С част от останалите ти разсъждения съм съгласен, а с друга - не, но не ги считам за релевантни, за да ги коментирам, освен това:
niki написа:
Ако някой реши да излети директно отгоре, ингорирайки съществуването на знания, инструктори и училища по парапланеризъм, то вероятно човекът го прави от липса на здрав разум и вероятно е психически нестабилен т.е. негоден за пилот.

Лесно е да поставяме другите в центъра на ситуацията и отговорността да пада върху тях. Съвсем друго е да осъзнаваме, че с действията/бездействията и отношението си даваме пример и този пример може да определящ когато на този "някой" му хрумне да полети към неизвестното (буквално). Тогава няма липсата на "здрав разум и психическа нестабилност" да е причината за инцидент, а отговорното отношение и качествения пример ще бъдат причината за предотвратяването на такъв :!:
Плюс това, "кандидат парапланерист" може да се начупи и на поляна докато се учи да кайтва, така че примера с "Ако някой реши да излети директно отгоре..." не е съвсем на място.

И за финал:
niki написа:
За себе си съм разбрал, че ежедневни за нас дейности като летенето и шофирането ги извършваме твърде близо до ръба, а риска има свойството да се натрупва. Размине ти се веднъж, дваж, десет, двеста пъти, но ако продължаваш по един и същ начин, то рано или късно настава събитието Х


П.С.
Котката няма да умре първите 8 пъти в пералнята... Все пак имат по 9 живота! :mrgreen:


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Пон Окт 11, 2021 11:48 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 12:23 pm
Мнения: 49
Местоположение: Varna
Според мен - в случая най-доброто обяснение на нещата е - "зависи от обучаемия". С което не казвам нищо ново разбира се.
Програмите за обучение във всяка една обучаваща институция са съобразени с някакво "около средно" ниво на учениците - както, като темпо на усвояване , така и като обем на материала (знания и умения). Обикновено в институции като аероклубовете - особено както беше едно време - тези програми са максимално консервативни, т.е най-вече темпото на усвояване е съобразено с "малко под средното" ниво, което е разбираемо предвид риска (не е като да се учиш да рисуваш).
Аз лично винаги съм харесвал подхода "според възможностите на обучаемия", защото ми е спестявал времето и скуката да тъпча с малки стъпки.
Прилагането на този подход е свързан с два проблема (според мен) - единият е че на ниво обучателна институция трябва да има няколко програми силно съобразени с нивата на учениците (програма за двойкаджии и...........програма за отличници) и вторият - по сериозен - да се оцени предварително всеки един ученик за коя програма е подходящ. Сега само си представете ефекта от грешна преценка в парапланеризма - ако пуснеш потенциални "двойкаджии" по програма за отличници - те ще се пребият , а ако обучаваш потенциални "отличници" по твърде консервативна програма - ще умрат от скука.
Естествено нещата не стоят толкова крайно - винаги в хода на обучението се вижда как напредва даден ученик и е в ръцете на инструктора да съобрази по-нататъшната му програма с това. Според мен добрите инструктори трябва да го правят и по този начин някак естествено да се изтеглят напред тези които вървят по-бързо! Това е важен показател за това колко един инструктор е ангажиран персонално с обучението на един ученик и доколко е оценил правилно възможностите му!
Не напразно един и същ ученик много често дава различни резултати при различни учители.

_________________
Never need DHV!


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Пон Окт 11, 2021 4:29 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
Вчера след малъл но красив полет над цветовете в швейцарските Алпи видях, че хора кайтват на една голяма поляна. Някои от тях бяха доста добри. Кацнах при тях и аз покайтих на силния ламинарен вятър. После се заговорхме и казаха, че са ученици. В тяхното училище имат специална концепция. Първо усъвършенстват уменията на земята с поне 60 часа кайтване, после изпит и който го вземе лети. Очакваха първия полет да им е Април догодина. Питаха ме аз къде съм се учил. И така силно се замислих за Йотов... В България, хъката мъката то при нас директно от голямата планина без нищо преди това. Та си спомних, че навремето Ники след около час на стадиона ме пусна от високото. При мен беше малко по-специално, но това е друг въпрос.
В решението как да бъдеш убочаван участват двама - инструктура и този, който виси на тънките въженца там някъде във високото. И ако аз и настоящата ученичка сме било достатъчно луди, то отговорността е споделена.
Пожелах им на учениците приятни 6 месеца кайтваме и си тръгнах с раздвоени емоции.
Дали матодите са добри или не може само статистиката да каже. Колко общо ученици са минали, колко инциденти, какъв процент. Сравнено с други инструктути и държави - по-малко или средно инциденти, всичко е добре, продължавай. Повече инциденти като процент - нещо трябва да се промени.

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -2 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Пон Окт 11, 2021 7:47 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 12:23 pm
Мнения: 49
Местоположение: Varna
Броят инциденти , като изключим само най-ранната част от развитието на един пилот , няма много общо с обучението - с първоначалното обучение. Но това колко хора ще се откажат и няма да станат пилоти има много общо с такива глупости в обучението , като няколко месеца кайтване, после изпит за да летиш.......а като се има предвид че много от хората , които тръгват да летят не се спират лесно пред такива глупости - едно от решенията е да се научиш сам или от някой , който няма никакъв опит като инструктор........а това дали е по-безопасно???

_________________
Never need DHV!


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Пон Окт 11, 2021 8:13 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
radoair написа:
Броят инциденти , като изключим само най-ранната част от развитието на един пилот , няма много общо с обучението


Да, разбира се. След това от нас зависи. Инциденти по време на обучението, обаче има. Като им погледнах на швейцарците публикуваната статистика поне една трета са по време на обучението. Хубаво е да се сравняваме с другите, за да знаем къде стоим.

На мен ми стана просто смешно като си помислих половин година кайт в сравнение с директно от големия баир. Крайности. Нито съм инструктор, нито мисля, че знам как се обучава.

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Пон Окт 11, 2021 8:27 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
Моя лична позиция е, че съм твърдо против ограничения, забрани и прекомерни правила. В Германия е така и е отвратително, в Швейцария е доста по-добре. Летенето трябва да остане свободно(за соло пилотите). И скайномад се застъпва за това. Но и да има една нормална човешка логика и отговорност. Без правила и ограничения има повече инциденти, но ние в крайна сметка сме доброволно пилоти и го осъзнаваме. Нали така?

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Вто Окт 12, 2021 8:47 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Лека полека темата се задвижва в правилната посока.
Единият път е да заклеймим ускореното обучение като опасно и безотговорно. Да обявим темата за табу. Да спрем.
Другият път е да пробваме и анализираме и дори накрая пак стигнем до прекомерен риск и безотговорност, то ще сме научили нещо ново, ще сме се обогатили. Поредният пример че важен е пътя, а не целта.

Въпросите, които повдигат Радо и Владо ни помагат да структурираме подхода си:

1. Преглед на съществуващи методи и техники на обучение
- цели и очаквания (от учениците, от инструкторите, от вече летящите, от нелетящите)
- подходящ ли е терена (например на курса ни за активно летене правим колапси и спирали, които не могат да се тренират от Шумен, освен ако не се ползва термика, която носи риск от колапси и спирали)
- условията
- екипировката
- изисквания към ученика
- инструктора
- рискове и особености

2. Оценка на пилотските умения. Критерии за успеваемост на обучението. Статистики.

3. Целесъобразност и необходимост от нови методи и техники на обучение

4. Предложения за нови техники и методи на обучение.

Както виждате има планина от работа и знания. Не бързаме и може периодично през годините да добавяме нещо по темата.

............

Orgamisho написа:
И за финал:
niki написа:
За себе си съм разбрал, че ежедневни за нас дейности като летенето и шофирането ги извършваме твърде близо до ръба, а риска има свойството да се натрупва. Размине ти се веднъж, дваж, десет, двеста пъти, но ако продължаваш по един и същ начин, то рано или късно настава събитието Х
Мишо, лесно е да ме цитираш като извадиш думите от контекста. Мисля, че следващото ми изречение променя смисъла и отваря нова тема за размисъл:
niki написа:
Затова избягвам да имам рутинно отношение към риска.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Сря Окт 13, 2021 3:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
За да се направи оценка трябва да има база за сравнение. За това бих директно политал за числа. Колко общо ученици сте имали ( за всички години и средно на година)? Колко пъти общо сте имали ПО ВРЕМЕ НА КУРСА инциденти с ученици (леки, тежки, летални). Предлагам следнатите дефиниции : лек инцидент - лекарска помощ е била потърсена, бех хоспитализация, тежък инидент - лекарска помощ и хспитализация, летален - смърт в рамките на една година. Ако наистина получа отговор ще направя запитване към федерацията тук и ще сравним.

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Сря Окт 13, 2021 5:59 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
- А какъв е резултата, който се "преследва" ?
- Кога някой се е научил (да лети) ?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Сря Окт 13, 2021 8:36 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Много добре! Темата става все по-смислена.

Не сме правили статистика на инцидентите по време на обучение, както няма никаква статистика за инцидентите в парапланеризма в България като цяло. Но рано или късно трябва да се почне от някъде. Хубавото е че темата за ускореното обучение може увлече още въпроси за решаване.
Нямам нищо против да използваме Скайномад училището за подобни анализи и се надявам да се присъединят и други училища и инструктори.
Но първо трябва да формулираме критериите и параметрите, които трябва да измерим.
Владо предлага за даден оператор да се знае:
- брой ученици общо
- средно брой ученици на година
- брой и вид инциденти на година

също предлага инцидентите да се делят на леки, тежки и смъртни
Това според мен трябва да се синхронизира с Швейцарската или друга федерация с които ще сравняваме за да работим с едни и същи данни и дефиниции.
Най-удобният вариант е да ги питаме какви данни те събират и кое е полезно да се извлече от тях.
Пак от тях можем да потърсим дали имат заложени цели при обучението, как се оценяват дали и колко някой се е научил да лети, както пита Жоро. Подозирам че масово оценяват пилотските умения според завършилите курсове и придобитите степени, но аз бих добавил още неща като брой полети, прелетени километри, класирания по състезания и т.н.
Не по-малко важни са и условията в които се развиват пилотите - терени, метео, степен на свобода :wink:

Но преди да досаждаме на чужди федерации, може да се поупражняваме в мислене и да определим собствени дефиниции, методики и критерии и после да сравняваме...

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Accelerated Paragliding Training / Ускорено Обучение?
МнениеПубликувано на: Чет Окт 14, 2021 7:49 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Темата наистина си заслужава. Няколко коментара от мен:

- Традиционно тежката тема с инцидентите има смисъл само, ако се борави с относителни, а не абсолютни стойности. Т.е. един инцидент бил той и фатален с ученик (за какъвто поне аз не съм чувал у нас) на база един полет на един ученик на едно училище значи едно, а същото на база 500 ученици за 10 години за същото училище би означавало нещо съвсем различно. Разбира се, това зависи и от прага на толерантност към такива събития и поне от моята скромна камбанария за фатални случаи у нас такава нямаме.
- Едва ли има ученик в парапланеризма, който да не се разписва под декларация, че осъзнава и доброволно приема риска, свързан със спорта, с който се захваща. Още преди повече от 25 години аз поне разписах такова в плевенския аероклуб като се записах в курса по парашутизъм. Имайки предвид и начина, по който инструктор по парапланеризъм "контролира" обучаемия в полет, то без да изпадам в излишна адвокатщина бих поставил под съмнение възможността на инструктора да предотврати нежелано събитие, колкото и да се старае.
- Вечната тема с кайтването. Чувал съм не една и две истории от познати как една година само са кайтвали и не са им позволявали да летят дори от учебен баир. Само ще спомена, че днес в рамките на много по-кратък период човек съвсем легално може да получи правоспособност да управлява многомоторен самолет. А кайтването в крайна сметка е полезен елемент основно в етапа на излитане, когато наистина не малко инциденти/контузии се случват, но тежките такива са от ситуации в полет близко до земята и кацане.
- Най-общо казано бих казал, че в обучението има нужда от адаптация. Ако преди 10-15 години новите крила на пазара са били недостъпни, летяло се с морално остарели или откровено опасни крила е имало повече от основателна причина за по-предпазлив подход в началното обучение. Но модерните EN-A крила с лекотата на наземния контрол, практически абсолютната пасивна безопасност и в същото време способността в термика да летят наравно с резачките би трябвало да доведат до някаква промяна в методиката на обучение. Ако не се лъжа Иво (Калушков) разказваше за една единичка на Дъбене, разстлана и закачена към сбруята, която я е подхванал прашен дявол и безпилотната екипировка изпълнила крос-кънтри полет от няколко километра. Т.е. ако преди екипировката е била основното съображение за методиката на обучение, то сега според мен сега фокусът би трябвало да е в разбирането на процесите (аеродинамика, метеорология) и мотивацията.

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов