Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 9:36 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Шквал от топъл фронт
МнениеПубликувано на: Вто Апр 06, 2021 7:11 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днес успях да летя по-време на преминаването на бърз и концентриран топъл фронт и на последният си полет бях изненадан от шквала който създаде, та чак имаше летене назаден и рок енд рол кацане в полигона по време на стрелби (предвидливо се насочих да кацна зад стрелящите :mrgreen:
Деня започна със синьо небе, слънце и добра видимост на запад. По обед почна да се смрачава от изток, а на последният полет почнаха да цъфтят слоести облаци под и над нас. Над Средна Гора имаше красива и дълга орографска шапка.
Въпреки, че пасажерът ми бе 110 кг, едва пробивахме на изток. Доближих се до облаците които идваха от там, но усетих че бързо затваря отдолу, от юг и отгоре и пуснах по вятъра да кацна максимално далеч.
След кацането преръси дъждец, после поизчисти от облаци, но въздухът си остана мътен.
Всичко това са признаци за топъл фронт. На третият тандем си спомням, че имаше и високи облаци, които обикновено предупреждават за топлите фронтове, но в това шашаво пролетно време не им обърнах особено внимание.
За всеки случай проверих и метео картите и те потвърдиха, че съм летял в периферията на топъл фронт. Друг парадокс е, че обикновено в периферията на фронтовете нещата се размиват, а този беше доста концентриран.
За първи път ми се случва такъв полет. Обикновено топлите фронтове се точат часове и дни наред. Този премина в рамките на 1-2 полета, че даже и с шквал ми се озъби.
Шкваловете са запазена марка на цебетата и студените фронтове, та е изключително рядко да се формират при топъл фронт. Въпреки, че за деня го даваха да има умерен до силен южен вятър, през повечето от деня той не се появи на старта на Сопот, където бе чело-гръбо безветрие. Подозирам, че студеният въздух от заснежената планина създаваше катабатичен северен вятър, който подтискаше юга около Стара Планина, но съдейки по орографската шапка си го имаше по Средна Гора.
Хубав и интересен ден. Има още мноого да учим. Подсещам се и да разработя системата за погасяване на тандем при кацане в силен вятър. Може би поради местни особености южният вятър и фронта са се трупали и позадържали към Баня и после рязко за нахлули към Сопот.

Изображение

https://vimeo.com/533615490

На видеото се вижда орографската шапка над Средна Гора, образуването и настъпването на слоестите облаци от изток и слънчевото небе с чист въздух на запад към Вежен.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов