Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:32 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Кумулативен шквал
МнениеПубликувано на: Съб Авг 13, 2022 10:23 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днес в района на Хасково вкусих от нов тип шквал, който бе коренно различен от всички други шквалове с които съм имал вземане даване досега.
Преди месец, на полета от Скалско, пак там се наиграх с един класически шквал. Западно от Хасково имаше 20 километрова дъждовна завеса от разпадането на една конгестусова улица. Уж нямаше ЦБ, даже мислех да мина през рехавата завеса, но като затънах ниско преди Хасково ме изненада със силата си. Студеният въздух се подпъхваше и вдигаше хаотично парчета въздух, но тъй като не бяха топли и леки заради продължителната сянка, шквала създаваше турбулентен миш маш. Опитвах се да извъртам някакви шутове, но качванията бързо изчезваха. Пуснах по вятъра към високите части на терена с надеждата, че шквала ще пълзи по ниското, но явно бе по-дебел от сто метровите промени в терена. Все пак успях да яхна шквала и да прелетя 15 км въртейки нули на около 200 метра над терена. Пейзажа бе красив, зад мен многобройните язовирчета в района се рошеха от вятъра, а тези пред мен бяха гладки като огледало и така се ориентирах за напредъка на шквала. Подобно бе и на полета миналата година до плажа в Гърция, когато мраморните кариери над Драма последователно избухваха в облак бял прах визуализирайки напредъка на шквала.
Днешният шквал обаче бе коренно различен. Зоната му бе огромна, слоя му бе дебел, не бе турбулентен, продължи 2-3 часа, но най-озадачаващото бе, че бе много много далеч от всякакъв дъжд. Атмосферата бе леко мътна и даже не видях дъжд, който създава шквала.
Полетът от Глуфишево бе приятен с яки мазни клъстерни термики и набирания на сухо по стените на сочни кумулиси. СИ вятър не бе особено силен, но подреждаше пъзела. Преди язовир Кърджали тръгнах да се връщам към Хасково, за да не утежнявам логистиката. Вдясно се оформи тлъста облачна улица, която можеше да ме върне срещу вятъра към ТЕЦ Марица в посока Ямбол. Вляво имаше огромна "синя" дупка с някакви мътни кадифени облаци към Стара Загора, Чирпан и Първомай. По едно време Мити спомена за силен шквал южно от Стара Загора, но на мен ми бе много далече и продължих да бутам срещу вятъра към Хасково и магистрала. Наближавайки Димитровград Мити пак спомена за някакъв силен вятър. Над Хасково всичко бе спокойно, но колкото повече затъвах, толкова засилваше насрещния вятър и се завърташе от СИ на СЗ. Едно язовирче до Хасково се накъдри подозрително. Водата вече не бе надрана в прави линии тип "котешки нокти". Дрането стана вълнообразно, сякаш художник драсваше бързо с четката. Не бе онова къдрене тип "рошаво петно", което наблюдаваме в силен термичен ден, имаше някаква изящност която те увлича към съзерцание. Добре, че шофирането ми е програмирало някакви времеконстанти за зяпане на облаците в небето и внимаване за завоите и трафика по пътя. Бях на 1000 метра, когато реших, че вятъра може да е опасен за кацане в града зад мен и реших да пусна наобратно по вятъра за да кацна от другата страна на Хасково. Само че скоростта ми неусетно стана 60-70-80-90-95 км/ч. Въздуха бе прекалено спокоен за тези скорости. Долу по-дърветата нямаше драма, но някак си картината не съответсваше на силата на вятъра. Добре че имах GPS. Казах на Мити че ще кацам където намеря за безопасно, без да се съобразявам с пътищата за прибиране. Избрай зона с големи ниви, защото очаквах rock n roll на приземяването. Преди това си мислех за някоя горичка или нива със слънчогледи да погаси крилото на земята. Зад нивата която избрах терена леко падаше надолу т.е. разширяваше се сечението на потока и очаквах леко намаляване на вятъра. Този трик работи малко след най-високата част на терена. В долчинката по-нататък в последствие наблюдаваш повторно усилване на вятъра, вероятно заради концентриране на пориви и низходящи в най-ниските части на терена. Обърнах срещу вятъра и установих че се движа с около 20 км/ч на заден. Направих уши за да съкратя агонията, кацнах меко, но ме хвърли и провлачи назад. Направих едно кълбо в меката и висока трева и погасих крилото. И тоя път минах метър ;-)
Приятно е когато оцелееш нещо интересно. Тъпо е да играеш на руска рулетка. Друго си е когато има замисъл, цел, поука.
Наричам шквалът, който ме изненада "кумулативен", подобно на кумулативните снаряди и бомби. Там, избухването на експлозива с вдлъбната повърхност концентрира струя в определена посока, която се използва за пробиване на брони на танкове и прочие. В днешният случай, имаше стена от извалявания по периферията на тракийската долина, чиито низходящи и индивидуални шквалове се обединиха по водосборния басейн на Марица и избиха в мощна струя в посока Хасково, която помете основният СИ вятър за деня и характерните за района местни ЮИ ветрове.
С леки неточности като време, обхват и сила на вятъра, Метеоблу предсказаха явлението:

Изображение

Изображение

Изображение

leonardo/flight/38881
Визуализация на полета: https://ayvri.com/scene/49j7lv0zke/cl6s ... 6tke34pxn7
За сравнение със шквала при полета от Скалско: https://ayvri.com/scene/49j7lv0zke/cl5o ... 6t2u43tq69

Струва си да се помисли за класификация на шкваловете за избягване на техните опасности и оползотворяване на техните ползи ;-)
Миналата година над село Васил Левски си намерих един изолиран концентриран дъжд да видя дали едно крило ще се срине само при полет на уши. Е, срина се и продължи да пада, дори като изчистих ушите. Натиснах спийд системата докрай, но отне ми доста време докато възстанови полета. Излязъх от дъжда, отидох да кацам към Сушица, но там ме застигна шквала, който ми откъсна термика, с която се извадих и прибрах сух в Сопот.

Класическите шквалове се дължат на точково изваляване и се разпространяват радиално във всички посоки, което бързо им убива силата. Можем да ги наречем радиални шквалове. Типичен такъв е шквалът от връх Богдан, който се разпростира към Стрелча, Старосел, Хисар, Баня, Карлово и рядко прави проблеми при полети от Сопот.
Ако изваляването е в планина, то може някоя долина да концентрира и насочи шквала в определена посока надалеч. Можем да ги наречем долинни шквалове.
Когато шквала се дължи на линейно изваляване, както при полета от Скалско, то той също се разпространява в дадена посока, като фронт и можем да го наречем линеейн шквал. При студен фронт често има линия на Цб-та, чиито шквалов ефект можем да наречем фронтален шквал.
Шквала от днес можем да наречем кумулативен мулти шквал. Кумулативен заради кумулативното си действие във водосборния басейн на Марица. Мулти, защото източниците му са множество извалявания.
Понякога Цб-то се движи и се извалява в дадена линия. При подходящо съчетание с терена, може да има кумулативен шквал само от един източник.

Според това дали шквала създава използваеми възходящи, можем да го наречем шквал с домино ефект.
Ако не, както в първата част на шквала от полета от Скалско, то можем да го наречем сплескан шквал.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Кумулативен шквал
МнениеПубликувано на: Съб Авг 27, 2022 7:50 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Вчера пояздих конвергенция между два шквала и успях да заснема единия, който бе визуализиран от слънчевите лъчи и от праха, който вдигаше, подобно на пясъчна буря:

Изображение
http://forum.skynomad.net/gallery/albums/userpics/10004/20220827_061456.jpg

Вижте домино ефекта от новия облак, който се образува пред шквала:
Изображение
http://forum.skynomad.net/gallery/albums/userpics/10004/20220827_061931.jpg

Вълнообразната горна повърхност на шквала:
Изображение
http://forum.skynomad.net/gallery/albums/userpics/10004/20220827_062206.jpg

Шквалът се движеше с около 50 км/ч защото му бягах на пълен спийд с горе долу толкова. Кацнах, нямах време да се изпикая, сгънах за около 3 минути и шквалът дойде.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов