Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:42 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Странно поведение на GPS
МнениеПубликувано на: Чет Дек 26, 2019 12:44 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
Здравейте,
миналата седмица летяхме на Коняво и записах полета с GPS-а на телефона ми. При побликуването на IGC файла в Леонардо, линията на полета има странно поведение в интервала между 14,26 и 14,30 ч. Права линия без данни.
Имам и втори въпрос - защо GPS-а записва две линии за височина - синя (Baro) и червена. Коя е правилната и как може да премахна неправилната от записа?

Полета може да се види на leonardo/flight/32631

Използвам GPS на телефон Samsung Galaxy Note 3 с приложението XCTrack.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Странно поведение на GPS
МнениеПубликувано на: Чет Дек 26, 2019 1:28 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Правата линия се получава когато изгубиш GPS сигнал - просто трака не записва точки и прескача до следващата - за съжаление явно Note 3 имат проблем с GPS-a защото и аз съм го получавал на моя.
Двете линии са съответно записаната Баро и GPS височина - не е грешка и няма нужда да се махат - просто показват данните от двата датчика. По принцип за вярна се приема барометричната, но само при условие че си настройл QNH, затова GPS -a е за сверка.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Странно поведение на GPS
МнениеПубликувано на: Чет Дек 26, 2019 2:51 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Ванчо, изглежда, че само авторът си вижда и барометричната височина. И аз като съм качвал трак от някое приложение на телефона ми ги е показвало и двете в Леонардо. Но ако изляза от акаунта си вече не виждам барометричната.

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Странно поведение на GPS
МнениеПубликувано на: Чет Дек 26, 2019 8:18 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
Viper_Weasel написа:
Двете линии са съответно записаната Баро и GPS височина - не е грешка и няма нужда да се махат - просто показват данните от двата датчика. По принцип за вярна се приема барометричната, но само при условие че си настройл QNH, затова GPS -a е за сверка.


Настройката на QNH предполагам че се въвежда ръчно, поне в XCTrack не намирам подобна опция? Това еднократен процес ли е и ако трябва преди всеки полет да въвеждаш данни от къде ги взимаш - да кажем на Сопот е лесно - горна станция е на 1389 мнв, но отиваш на старта в Горно-Нанадолнище за първи път и няма кого да питаш? Барометричният датчик в случая не върши работа заради разликата в налягането.

Темата ми се струва интересна, бих желал да чуя мнението и на други колеги летящи с апарати оборудвани с датчици.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Странно поведение на GPS
МнениеПубликувано на: Чет Яну 23, 2020 2:19 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
QNH е настройката на висотомера представляваща налягането на виртуална височина от 0 метра - тоест какво би било налягането ако можехме да го измерим точно на морското равнище. Обикновено е в рамките на 990 - 1025 hPa, обаче понякога излиза доста извън тези обичайни рамки (примерно като има як антициклон). Тази настройка (QNH) се ползва ако искаш да си в синхрон с по-сериозната авиация и трябва да се взема от най-близкото летище, което мери налягане и дава QNH. Ще ти трябва да си в синхрон ако примерно летиш на малки височини в контролирано въздушно пространство, ще трябва да се разминаваш с други самолети, трябва да спазваш някакви нива на полет и т.н. На големи височини се лети винаги по QNE - тоест настройката на висотомера е по стандартното налягане - 1013.25 hPa.

Ако не си в по-горе описаните ситуации - не трябва да те вълнува и QNH. Тогава си настройваш висотомера преди всяко излитане според височината на мястото от което излиташ. Ако не я знаеш - слагаш QNH=1013.25

В XCTrack има възможност да се заредят карти на терена. Ако имаш такава карта - най-добре вземи височината на мястото от картата. Не разчитай на височината, която ти показва GPS-a - тя е много неточна при първоначално пускане!


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов