Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:01 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 10:55 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
Няколко неща, които ми минават през главата:
- на снимките, които имам от предни години се виждат 8-10 бали на половината поляна (в останалата половина нищо...вероятно са прибрани). Снимката е от 14.08.2021. Миналата година май не видях бали, но сериозните наводнения бяха тогава
- колко тъпче един парапланерист сравнено с обичайният посетител (пикник, свободни игри, хора, дошли просто да прекарат денят на въздух)
- колко хора идват да летят, комбинирано с престой в хижата
- защо отговорността за потъпкването е само върху нас- летящите
- какво ще стане, ако не платим
- ако платим, то това ще е необратимо и едва ли някога ще се промени
- ако платим, то ще се счита ли,че собственикът е взел очакваният добив, поляната няма да се коси или ако се коси, то няма да седят огромни бали като препятствия
Мисля,че собственикът любезно е поискал наем за поляната, която стопанисва... и има право...все пак той я стопанисва, не ние.
Местните клубове и пилоти са в най-тежко положение, защото съседа е по-важен и от роднините.

Дали да сведем глава и да си платим, защото все пак той е собственика?!
Дали да договаряме други условия, въз основа на съмнителните цифри за добив и непълната вина за потъпкването на реколтата (как ще спре местните жители да влизат на поляната...такса, вход, сол в задника?)
Дали да откажем и да ходим да кацаме под краварниците или на Лукойла, наблюдавайки как реколтата расте с пълна сила и необезпокоявана ?

Как все се стига до тук?! Няма ли начин БНАК да задвижи дейност, за отделяне на няколкото полянки из България, наричани стартове и кацалки като такива за тази спортна дейност и невъзможността за попадането в ръцете на земеделци и предприемачи? (това е друга тема)

Неотдавна положих доста усилия, за да купя земя в подножието на Саръяр, за да съм спокоен,че ще имаме местенце за кацане. Собственика на земята ми каза : " ...значи искаш да си имаш летище?" и ми определи сума, която нямаше как да платя, за да знам,че 2-3 пъти в годината ще мога да си кацна някъде, където ще си е кацалката на Саръяр. (за информация как изглеждаме в очите на другите)

Кога и как ще се вземе Официалното решение за действие ?

Предложение :
Всеки да постъпи така, както смята за логично и намира за правилно!
...някои ще дадат, въпреки че не ползват много
... някои ще дадат повече, без изобщо да ползват
...някои няма да дадат, въпреки,че ползват много
... някои ще дадат много, защото ползват много
Каквото се събере -събере. Ако не се събере- то си е нормалният риск в земеделието и мисля всеки земеделец е наясно,че може да изгуби всичко с минаването на една градушка.

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Вто Юни 06, 2023 12:00 am 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 8:24 pm
Мнения: 31
Местоположение: Велико Търново
Иво, на Скалско, Госпожата иска да дава пари за старта. Аз не и ги взех, защото ме е срам. Цецо всяка година коси, без да лети. Има пилоти, които не дават нищо от нашите. Ясна ми е злобата, за която говориш. Аз гледам, по един, или друг начин да давам най-много. Едно време, когато хората правят чешма има списък с хората, кой какво е дал и е нормално да се даде пример и после тръгват и другите…. Нито искам на някого процент от фирмата, нито ме интересува кой какво изкарва. Когато не харесвам нещо напускам без да мисля за последствия за пари. Попитай кака си Даниела. Така напуснах и Щатите. Да каже Ники, че кацнал на поляната 20 пъти миналата година е все едно овчарят да каже, че той е сам на поляната и да не брои овцете. А това за “гледането в паницата на старият войник”… не съм го очаквал. Ти отговаряш тук, за това изглежда, че Скайномад е най-нападнат. Нападам всички, които не казват мъжки… миналата година кацнах 400 пъти.. примерно… Ако имаш 16% от някоя фирма, 16 процента ли вземаш от печалбата, или 70%? Това с балите, колко струват няма никакво значение… човекът е казал - искам това… прав си е… може да поиска всичко. За стартът не може, но за кацането може. Плащал съм клубна такса преди вас. Не съм дошъл в Скайномад, защото нямате клубна такса. Мислех, че имате полза да имате много членове, за да тежи гласът ви в БНАК… Ако ви тежат членовете кажете.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Вто Юни 06, 2023 5:14 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
Много писане, явно малко летене....и ограмотяване!!!

Всъщност, утъпкването на тревата, особенно при кацане с парапланер, не влияе по никакъв начин на "реколтата от сено".

Влияе голямо натоварване върху почвата /при движение на коли например - не една/ или група маршируващи войници с тежки обувки стъпващи в следите на предния - пътеката З-И е пример за утъпкване от преминаващи по един и същ път хиляди хора за продължителен период от вре ме/.
Така се уплътнява почвата и водата не може да прониква и се оттича настрани. Също ако има непоникнали семена /не се отнася за поляната на Сопот/ физически, не могат да пробият уплътнена почва.

Който иска да чете:
https://indianapublicmedia.org/amomento ... -grass.php
https://indianapublicmedia.org/amomento ... -grass.php

Някой да е.виждал следи от кацащите вече +20-тини години парапланеристи?
Има само от автомобилите /сега затвориха влизането/ и пътеката по която минават хиляди хора.

Останалото е РЕКЕТ към летящите и към собственика на лифта!!!

PS: Който иска да пита ChatGPT за ползите от тъпченето на тревата за растежа и...
Аре бай, Албена ни зове днес :)))
Сборното място - Петрол , при Дидо кърпата.

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Вто Юни 06, 2023 7:20 am 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 8:24 pm
Мнения: 31
Местоположение: Велико Търново
Ето я истината. Как знаят местните интригата и как тези, които могат да си го позволят и са независими обесняват. Ще дадем за рекета… какво да правим… просто искаме истината. Властта се сменя навсякъде и Бойко стана против Москва. Албена ни е далеко - Лясковец :)))


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Вто Юни 06, 2023 8:46 am 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 29, 2017 8:39 am
Мнения: 10
Име: Iliya Lilov
Привет, въпреки че не съм от хората които летят комерсиално, ще си позволя да дам мнение по въпроса.

Мисля че не е необходимо да се повтаря, кои колко сено може да коси, как е взета поляната, кои колко е добър в целното кацане и така нататък. Факта си остава, че арендатора на поляната иска 2700 лв.

От тук има два варианта, или се събират или не. Според мен дори и да не се съберат пари за "наема" има прекалено много обещствен интерес към локацията за да стане нещо драстично. Колко човека се събират там за отдих, разходка, спорт на открито и колко са пилотите? Ако откажем да платим и арендатора реши да сложи една ограда около поляната, мисля че ще има достатъчно отпор от обществото за да трябва митрополията да вземе някакво отношение. Да не говорим, че лифта, ресторанта и дори и манастира ще са засегнати, ако се ограничи достъпа до тази поляна.

Това е много лесно за мен да кажа, обаче, защото аз не си изкарвам прехраната на тази локация. На Сопот съм 1-2 пъти в месеца и, я отида, я не.

Напълно разбирам позицията да се съберат и парите, за да няма сътресения и търкания с Чавдар и всички да може да летим и да кацаме на най-удобната локация. Наистина не става дума за толкова много пари, ако се разпределят между основните заинтересувани страни, но за бога моля ви не давайте просто едни пари под масата. Нека се направи един договор, с условия, който описва какво точно ще се прави на тази поляна, кой ще е отговорен за поддръжката и в какви срокове ще става всичко и т.н.. Нека, ако се плаща да е като нормална транзакция, не като рекет. За да сме сигурни поне, че ако платим няма все пак да се появи една ограда и цената от 2700 да е била само за 6 месеца или нещо подобно.

И все пак да не забравяме, че всички в този форум се борим за една и съща кауза.

Поздрави,
Илия


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Вто Юни 06, 2023 5:32 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
Чавдар иска да пусне вода по поляната, да я напоява за да вади втора реколта. Това пречи само на учениците от Скай Номад.
Да не ми пишат, че имат кацалка и Беклеме щото след месец, като пробие СИ няма летене там и няма $$$

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -7 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Вто Юни 06, 2023 9:38 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Ное 11, 2011 6:26 pm
Мнения: 35
Име: Димитър Йотов
Колко да пречи на учениците от Скайномад ,Милене?
Още един курс през юни и после в края на септември отново...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Вто Юни 06, 2023 9:59 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Милене,
скоро влизаме в режим на прелети за 3 месеца и не ни интересува поляната за ученици, обикаляме из България, но пък тандемни пилоти като теб ще я ползват доста често.
...
Относно упрека защо Скайномад не са направили нищо по въпроса за манастирска поляна всичките тия години:
Нещата са доста сложни и политизирани, има териториално-монополни амбиции и заплахи, не е удобно да пиша тук, защото форума се чете от всички.
Трудно се плува срещу течението. Конкурентите ни, които роптаят срещу ниските ни цени за обучение и привличане на нови хора към парапланеризма са се облажили по разни проекти, но нищо не са направили за парапланеризма в Сопот. Концентрират си усилията в по-малко рискови и по-доходоносни дейности като тандемите. Нямаме достатъчно ресурси, а понякога дори сме подмолно саботирани в опитите си за обществено полезни дейности. Дори и сега някои наливат масло в огъня, търсят конфликт или поне евтин сеир.
Не се притеснявайте за нас, като разбрахме проблемите и ограниченията в Сопот си насочихме усилията в други сфери и дестинации. Ще се справим, но жалко за Сопот и България.

п.с. догодина големите поляни на Сопот над картинг пистата ще бъдат разорани и засято с жито. Поляните до язовира над Лукойла стават соларен парк.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Сря Юни 07, 2023 7:11 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
niki написа:

п.с. догодина големите поляни на Сопот над картинг пистата ще бъдат разорани и засято с жито. Поляните до язовира над Лукойла стават соларен парк.

Това, какво засяга летящите? Виждам, хубави термики над житата.

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -6 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Сря Юни 07, 2023 5:24 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Викаш объркал съм сметките... :) :) :) 500 м х 100м са = 50 декара, а не на 5 декара. Благодаря за поправката. Да ги направим 10 декара тогава. Това е полоса 50х 200м, или квадрат 100х100м. :) Реално изобщо не са ти необходими 200 м за да кацнеш, ама хайде, че има и смотани пилоти...
Та така, ако го приемем, пак са 10 декара, а не 30. Цената би трябвало да е по-ниска, това имам в предвид. Но ако Скайномад поеме такъв ангажимент да плаща за кацалката, тези които я ползват, а не са от Скайномад ще трябва по някакъв начин да участват в плащането на този наем. Защото не може Скайномад да плаща за кацалка пък някой друг идва, каца, прибира си парите от клиента и после си вдига чуковете по живо по здраво, без да даде на никой друг нищо. Никак не е етично нали? Макар, че е точно по български. :)

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Сря Юни 07, 2023 10:24 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
Много нещо сте изписали без мен и ще се включа. Когато нещо е на някой (или го е взел под наем в случая е същото) се съобразяваш и или го компенсираш или не го ползваш. В противен случай си просто един вагабонтин.
Такова бреме се понася най-леко на пропорционален принцип т.е. такса на всяко кацане и единственият вариант за това е таксата да е включена в билета на лифта (при броя летящи годишно става въпрос буквално за стотинки). В този смисъл отношенията трябва да са между собственика на лифта и стопанисващия поляната. В края на годината стопанисващия пуска една фактура на лифт Сопот и всичко е издържано.

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Чет Юни 08, 2023 7:32 am 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
Друже, доколкото съм запознаят - отношенията между лифта и наемателя на поляната не са блестящи. Както и неотдавна (2021г.) се повдигна подобна тема и Ники Йотов казва- Когато Атовете се ритат, магаретата теглят.
Както и преди, така и сега съм на мнение, че Сопот без Парапланеризма е един град с ВМЗ. Би било добре да се демонстрира за известно време какво е Сопот, лифта, поляната, ако няма парапланеризъм, за да се припомни на самозабравилите се, както и на общинарите, че имат ресурс, което е чудесно, но е редно да го използват рационално, разумно, да не се допускат детски препирни, които да пречат на ресурса да им развива туризма в района ( когато вдигнаха рязко цените на лифта бях спрял да го ползвам, но разбирам, че не всеки може да си позволи това).

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Чет Юни 08, 2023 7:53 am 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
За припомняне:

http://forum.skynomad.net/viewtopic.php?f=26&t=10964&p=66526&hilit=%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%BE+%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5#p66526

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Чет Юни 08, 2023 9:59 am 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
Ники, съгласен съм с теб просто това са отношения между лифта и стопанисващия, между хотелите и стопанисващия, между заведенията и стопанисващия и т.н. Това са бизнеси за десетки хил лв смешно е да събират от хората по поляната стотинки. Моята работа е да питам колко струва лифта и да се кача или да не се кача. То е все едно на излизане от Lidl някой да ме спре на паркинга и да ми обясни, че паркинга е на баща му и да му дам 10лв щото не е в добри отношения с някой си.

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Чет Юни 08, 2023 10:29 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Marv написа:
Ники, съгласен съм с теб просто това са отношения между лифта и стопанисващия, между хотелите и стопанисващия, между заведенията и стопанисващия и т.н. Това са бизнеси за десетки хил лв смешно е да събират от хората по поляната стотинки.
Тези отношения са непреки, докато кацащите пряко ползват поляната. Също така, ако в хубав ден 5 тандемни пилота направят по 5 полета за по 100 лева, то е трудно да говорим за стотинки.

Marv написа:
То е все едно на излизане от Lidl някой да ме спре на паркинга и да ми обясни, че паркинга е на баща му и да му дам 10лв щото не е в добри отношения с някой си.
Ако Lidl не притежават паркинга на който си спрял, то е нормално да ти поискат 10 лева. Другият вариант е Lidl да притежава всичко, включително старта, хотела, ресторанта, паркинга. Тогава с трепет ще четем брошурите с промоции и ще се натискаме за карти за лоялни клиенти.

YaHooooO написа:
Би било добре да се демонстрира за известно време какво е Сопот, лифта, поляната, ако няма парапланеризъм, за да се припомни на самозабравилите се, както и на общинарите, че имат ресурс, което е чудесно, но е редно да го използват рационално, разумно, да не се допускат детски препирни, които да пречат на ресурса да им развива туризма в района
Призивът за общо бойкотиране на Сопот няма да проработи. Свободата и демокрацията доведоха до твърде голямо разделение в обществото и настоящата дискусия го демонстрира красноречиво. Отделно забелязвам как инструктор с един ученик или тандемен пилот с под 20 пасажера на година казват "няма пък да плащам, ще бойкотираме, нека разрушим всичко и почнем отначало", докато по-вървежните не искат да си правят излишни експерименти.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов