Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 5:28 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Нед Юни 04, 2023 10:47 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Мишо,
има случаи, когато в сделките и човешките отношения аналитичното мислене и упорството не помагат, дори пречат. Нужно е нещо като усет и интуиция спрямо човека отсреща, спрямо ситуацията. В живота има разни потоци от събития, които лесно се накъсват, раздробяват, дигитализират от дребни сметки, счетоводство и контрол.
В казармата имаше един лаф "не гледай в канчето на старшия".
Когато старшият ми каже нещо аз или го изпълнявам или не. Мога да се пазаря поради собствени ограничения, гледайки себе си, а не гледайки другия и правейки сметка на бизнес плана му, евросубсидиите, допълнителните му приходи и така нататък. С този подход, освен че навлизаш в личното пространство на другия, влизаш в ролята на съдник, наричаш го рекетьор и рискуваш да осереш всичко.
Чавдар подходи достатъчно открито, каза колко плаща наем на църквата, какви инвестиционни задължения има, колко евро субсидии получава. Посочи цена 60 бали сено и аз си задавам въпроса - нашите приземявания струват ли толкова, можем ли да си ги позволим. Вместо да си отговорим на тези въпроси аз получавам призиви за национализация на поляната, за влизане във владение, за въвличане на общината, да направим кампания и да оревем медиите колко прецакват парапланеристите, колко сме велики и полезни за обществото, какви евросубсидии получавал Чавдар и прочие. Интересно е, че най-голяма съпротива има от тия дето са получили десетки хиляди левове по европроекти за парапланеризъм.
Като малки деца сте!

Ако някой мисли че може да сключи по-добра сделка с Чавдар, то нека заповяда да ни представлява. Само да предупредя, че шикалкавенето и пазарлъците на дребно са дразнеща загуба на време - един тандемаджия ме приканваше да се пазаря само за едно парче от поляната 10х10 метра, защото можел всеки път да кацне в него.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -2 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Нед Юни 04, 2023 11:12 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Авг 21, 2016 10:21 am
Мнения: 33
Местоположение: София
Име: Иван Матеев
Въпреки, че ходя максимум 5 пъти годишно на Сопот, ще налея и аз масло в огъня, дано никой не ми се сърди, просто искам да дам тема за размисъл, по-скоро като страничен наблюдател.

Като селско момче ще започна с това, че никой, който има намерение да добива сено не би взел под аренда Манастирската поляна. Не само заради парапланеристите, а заради туристите, играещите деца, кучета, заради всички останали мероприятия, които се провеждат на поляната. А и заради самия и размер, който в никакъв случай не би дал такова количество сено като цитираното. За да се добива сено от тази поляна тя трябва да се огради с висока и здрава ограда, да се осигури напояване и да се сложи пазач, което мисля, че няма как да се случи, защото тези мерки ще неутрализират евентуалната печалба от сеното.

Според мен тази поляна е наета от въпросния човек точно с идеята да изнудва летящите, които най-често я използват и най-вече тандемите, за които тя е най-ценна.

Лично аз преди да се съгласявам да плащам пари на въпросния човек бих пробвал дали не може да се установи контакт с църквата/манастира и да се договорят някакви условия за стопанисване, при което въпросния Чавдар да си събира сеното, което може от поляната без да дължи пари на църквата, и в същото време летящата общност да плаща някаква такса заради това, че използва поляната за кацане. Мисля, че ще е добра идея да се включи и собственика на лифта, който така или иначе съществува благодарение на парапланеризма и ако трябва да съм честен цената, която плащаме не е никак малка.

_________________
Phi Allegro
Nova Sector


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 12:35 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Иван Матеев написа:

Лично аз преди да се съгласявам да плащам пари на въпросния човек бих пробвал дали не може да се установи контакт с църквата/манастира и да се договорят някакви условия за стопанисване, при което въпросния Чавдар да си събира сеното, което може от поляната без да дължи пари на църквата, и в същото време летящата общност да плаща някаква такса заради това, че използва поляната за кацане. Мисля, че ще е добра идея да се включи и собственика на лифта, който така или иначе съществува благодарение на парапланеризма и ако трябва да съм честен цената, която плащаме не е никак малка.


Поляната е отдадена под аренда с договор за определено време - доколкото знаем - 10 години - като договорът включва клаузи за инвестиционно развитие на парцела.
Подобен договор не мисля че ще може да се развали защото се е появила 3-та страна (парапланеристи) недоволни от него.

Факт е че откакто поляната е взета са направени подобрения:
- беше изчистена огромна част от храстовият пояс на поляната който затрудняваше заходите - в резултат кацанията на поляната се улесниха значително,
- бяха премахнати големите скали по поляната и в близост до вече изрязания храстов пояс,
-бяха изрязани голяма част от изсъхналите дървета в южният край което също повиши безопасността като улесни прелитането при ситуациите в които някой не се събере в поляната
- беше изградена ограда около поляната която спря достъпа на животни и по важното на коли по поляната - лично аз, преди да изградят оградата съм влизал в ролята на регулировчик да моля туристи да си махат колите от поляната за да няма криви ламарини, недоволни хора и пострадали летящи - след като се направи оградата този проблем изчезна.

Който и да вземе поляната ще бъде принуден да поддържа договора за облагородяване на мястото - и ако си мислите че парите за балите са много - много бързо ще ни се стъжни ако разберете каква инвестиция е да сложиш масивна ограда около 20 декара поляна.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 5:51 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 609
Име: Милен Димитров
Около лифта се навъртат само смукачи. Бившия управител на лифта, вече 8 години не може да събере 1000 лв., които изкрънка един ден на поляната за заем от Данди.....

Сега говорих и с хора от лифта.Поляната е над 30 дка и казват, че субсидията е за миналата година е 50+ лв.
Как и ще плащаме на някой, който е взел 1500+ миналата година със задължението да я поддържа?
Балите са му бонус.....

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 9:24 am 
Offline

Регистриран на: Съб Юли 08, 2006 6:44 pm
Мнения: 841
Местоположение: чака Годо
Име: Пешо
Дали хазайката ще идва рано
с виенска кифла, с каничка кафе?
И вместо да попита тя за наема,
ще се усмихне: „Спахте ли добре?“

_________________
YouTube facebook


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 10:06 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 24, 2016 7:03 pm
Мнения: 37
Име: Михаел Манолов
Някак си става очевидно как от всички коментари, само привърженици на СкайНомад не подкрепят задаването на логични въпроси и не са сългасни да мислим решение в перспектива, а "да оправим тази година, пък догодина пак ще го мислим".

Ще помоля да не правим излишни и нелогични аналогии за тази ситуация, освен ако целта не е да разводним темата умишлено!

Независимо от вицовете в армията и цената на биткойна при пълнолуние, живеем в правова държава и за да искаш каквото и да било трябва да имаш правно основание (освен ако не разчиташ на силната интуиция на човека отсреща и да се надяваш да е със широки пръсти).

Като загърбим това, много ми е любопитно как ще се обединят всички дарители в общата идея, че плащането е направено и остатъка се пази и съхранява отговорно за цяла година или пък че плащането изобщо е било за 2700лв без да има хвърчаща бележка и прозрачност :?:

niki написа:
наричаш го рекетьор и рискуваш да осереш всичко

Ако отварянето очите на хората ще "осере всичко", тогава нека съм виновен.
По другата реплика - проверил съм значението на думата и я иполлзвам по преднназначение. Нека подаде жалба за клевета ако иска и да направи услуга на всички ни :)
(мислих, че не ти харесва адвокатството)

niki написа:
Посочи цена 60 бали сено и аз си задавам въпроса - нашите приземявания струват ли толкова, можем ли да си ги позволим
...
Ако някой мисли че може да сключи по-добра сделка с Чавдар

Само че да определя цени и да сключва сделки има право този, който има правно основание. Със същата тежест пред закона можем и ние да определим цена, която да искаме от общината, че водим туристи и развиваме региона или каквато и друга причина, изсмукана от пръстите.

Трябва да осъзнаем, че хвърлянето на едни пари във въздуха, не е равносилно на заплащане за определена вещ/услуга.
Аз лично нито познавам Чавдар, нито съм го срещал, но ми прави впечатление, че хората, с които говорих, го описаха като човек, на който трудно може да се има доверие.
Защо тогава вярваме сляпо, че пак няма да намери начин да ни изнудва след 1 месец?

Малко по-късно днес ще разполагам с повече факти и ще ми се изяснят и възможните ходове в ситуацията. Обмислям и консултация със специалист.
След което ще напиша до какви изводи съм стигнал и с какви (ако има) полезни ходове разполагаме.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 10:55 am 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 8:24 pm
Мнения: 31
Местоположение: Велико Търново
Моята дребна сметчица. Миналата година съм кацал 19 пъти на Сопот. Не съм пускал ученици.
130 : 19 = 6,84 лева на кацане. Използвам 20 процента от поляната при 95% от кацанията - между заведението и ветропоказателя. Това с пазаренето на малък участък става. За ученици не става… За тандемни пилоти става. В Непал беше много просто. Не уцелиш поляната и сгазиш ориза във времето, когато не е прибран - 200 рупии. Когато вече е прибран, никой нищо не казва. Давам пари, но си казвам това ми е клубната такса. Клубна такса от 130 на година ми се вижда много. В клубът на Ники съм, не ми е искал клубна такса може би 3-4 години. Дребнав съм! Возя, за да се прехранвам… толкова ми стигат силиците. Може би, това момче Мишо… на Дънди момчето ли е… ами да преговаря то… не случайно Дънди продава най-много… при все да ми знаете отношението.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 11:44 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Мястото е може би най-популярното за парапланеризъм в България - условията (лифт, кръчма, кацалка, условия за летене) са супер.
Да, сумата е завишена, но не е кой знае какво, като се има предвид колко човека ползват поляната.
Предполагам, освен всичко, можем да оставим кутия за пари, където да се включат и други - инцидентно летящи, туристи и т.н.
Може ли да обявим някаква банкова сметка, revolut и т.н.? Аз съм спрял да летя и от години летя на ламинарни условия, бриз и т.н., но бих се включил.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 12:58 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 08, 2010 5:31 pm
Мнения: 44
Мисля,че трябва да се обърнем за помощ към Пепи Еврото.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -2 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 1:36 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 31, 2007 6:05 pm
Мнения: 223
Местоположение: Шумен
Име: Станислав Велчев
Представете сега ако Ники беше написал, че поляната е частна собственост, Чавдар я стопанисва и обявява годишен наем от 2700 лв включващ поддръжката и точка.
Без сметки за бали, субсидии и т.н.

Не влизам да защитавам никого, целта е да предложа различна гледна точка.
Чавдар е инвеститор/предприемач, който е предприел действия да стопанисва с поляната. Ние не сме, точка.
Факт е, че поляната е уникална и незаменима по локация, което автоматично прави всички сравнения със наеми/аренди на земеделски земи безмислени.


Звучи доста по-просто и приемливо, нали?


Последна промяна Stavel на Пон Юни 05, 2023 2:17 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 2:06 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Отдавна вече не летя, но все още следя, какво се случва с парапланеризма в България. :)
2700 лева на година това означава 225 лева на месец. Не е кой знае, колко висока и умопомрачителна сума за наем. Но... Винаги има едно но...
Земи, които се дават под наем в Тракийската низнина за земеделие, които се водят ПЪРВА категория, (тоест най-доброто за земеделие) се дават в момента за 50 лева на декар ЗА ГОДИНА! До скоро цената беше 40 лева на декар на година... Така че 2700 лева за ливада за сено, земя, която далече не е първа категория е малко височка сума.
30 декара х 50 лева са 1500 лева, нали? Пък той Чавдар, пак може да си коси там, защото да кацаш в трева висока 1 метър не си е работа. А този факт също може да намали наема. :mrgreen:
Освен това, там на тази ливада се каца от мнооого години. В тикви ли беше, или в кратуни клуба Скайномад, след като тази поляна се е давала под аренда, та я е взел Чавдар и сега на него ще трябва да се плаща?
На този последният въпрос може и да не ми отговаряте, аз няма да се разсърдя, но си го изяснете за себе си. :wink:
И още нещо се сетих след като пак прочетох постинга на Ставел.
С приказки от рода на "Поляната е уникална, незабравима, незаменима и т.н." ще си вкарате абсолютен автогол. На човек не му трябват 30 декара за да кацне. Предостатъчно са и 5-6 декара. Вземете, или купете там някъде, около въпросната поляна такова място. Може да е друга поляна, а може да е лозе, или овошки, там каквото и да е. Изкоренете го. Пуснете един валяк да го трамбова и забравете за "уникалната" поляна и за всякакви наеми. :mrgreen:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -4 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 6:21 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Владич ... личи си че не летиш ама явно и не следиш толкова парапланеризма ... поне не около Сопот

Виждам че понеже ние информаираме обществото за ситуацията изведнъж с еоказваме на топа на устата.
Като спрягаме Скайномад - да отбележеим ... че Скайномад не е единственото училище в района, че тандемните оператори са в пъти повече от инструкторите и ако събереш всички тандемни пилоти заедно, бройката на кацания ще е в доста интересен порядък спрямо броят на учениците които минават през тази поляна.
Много обичам когато някой почне да прави сметката на други хора ... факт е че се обръщаме към всички които изкарват пари от тази поляна и тази дейност - има една солидна доза пилоти които продават ваучери за полети на Сопот, ама някакси е много удобно да спрягаш името на местния клуб като длъжен на всички останали.
В Скайномад никога не сме изтъквали дейноста си включително и тази която правим за развитие на спорта ... помагали сме за повечето каузи за събиране на средства из цялата страна включително за стартове на които почти не стъпваме. Поддържаме старта на Беклемето, Дъбене, Сопот, дарили сме кацалка за обществено ползване под Беклемето, лично аз сам съм чистил кацалки на Брестовица, Дъбене, Беклемето, включвали сме се във всички значини инициативи за набиране на средства з аоправяне на пътищата на стартове из страната, за метеостанции, набиране на средстава за пилоти и тн.
Скайномад никога не е вземал годишен членски внос от челновете си и е извършвал цялата социална дейност за лична сметка и разноски. От догодина клубът ще промени тази политика и ще има членски внос за всички членове с цел подпомагане на именно такива каузи ( с нетърпение очаквам да видя колко членове от клуба рязко ще се откажат от членство). Социалната ни ангажираност е значително по-висока от тази на стредностатистическият интернет трол ... но както и да е, важното е че паразитите са недоволни.

Наистина ли някой си мисли че не сме имали желанието да подсигурим кацалакта - призив който сме отправяли от ГОДИНИ - за справка има множество терми във форума.
Нистина ли някой си мисли че отдаването на подбни парцели става публично ... поляната е собственост на ПЛОВДИВСКАТА МИТРОПОЛИЯ - и само тя решава с кого, кога, как и при какви условия да сключва сделки.
Ако това да вземем поляната беше опция дали щяхме да занимаваме обществото с проблем който засяга всички ни.

Призовавам всички да разсъждават ... все още не е незаконно!

Приказките за кацане на 10% от поляната и отделяне на 5 декара изобщо няма да ги коментирам ... летя от почти 18 години на Сопот и за това време съм се научил че не съм толкова добър да кажа че мога всеки път да кацам на 5 декара от поляната ... явно обаче съм под средното ниво така като гледам.

Всички към които беше обърнат първоначалният призив се издържаме от летене - всеки се простира според чергата си, всеки помага с каквото може - и сме предложили всеки да вземе участие по съвест. Институциите ги няма - топката е в нашето игрище - аз лично търся начаин как да има балгоприятно развитие на нещата без да се ощетяват твърде много хора. Най лесният начин това да се случи е да се включат повече хора което ще свали вноската за всички.

След като разбраха за ситуация много свободно летящи НЕ РАЗВИВАЩИ дейност на поляната изявиха желание да се включат в дарението, стана ми изключително приятно да видя голямо количество наши бивши ученици между желаещите - явно клубният дух е заразен и без да се проповядва - това в крайна сметка вероятно ще свали размера на вноската за тези които РАЗВИВАТ ДЕЙНОСТ ... и до тук за съвестта на тънките сметкаджии.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 6:57 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Радвам се, че развивате трескава дейност от Скайномад. Ще се справите. :)
И само за сведение, ти знаеш ли, какво са 5 декара? Това е ивица широка 100 метра и дълга половин километър (500 метра). Та, ако не можеш да уцелиш и да кацнеш на подобна кацалка за какво говорим?!?! На подобна полоса, лек самолет ще кацне, та камо ли параплан... :)

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 8:46 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 8:24 pm
Мнения: 31
Местоположение: Велико Търново
5 Декара = 5000 кв.метра 50 . 100 = 5000м2

Бог на обича парапланеристите.
А лифтът не иска ли да съдейства? Качваш се с парапланер плащаш нещо допълнително. Какво е лифтът без парапланеристите, а Сопот без парапланеристите. Къщи за гости, ресторанти.
Парите ще се съберат, това е ясно. Разпределението е главният спор, поне Иво в родният ти град това обсъждаме. За Скалско сте дали такава част каквато сте ползвали - повярвай. Ами следващата година, ако поискат два пъти повече. Човекът има право да иска всичко. Не се правят лесно стачки. Но помня Емо, когато направи Въздухария на Паниците. Като стане незаконно светът не свършва.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Манастирската поляна в Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Юни 05, 2023 10:49 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
За Владич:

Момчил много учтиво ти обясни как работи математиката аз обичам графичните обяснения:

Изображение

Забелязвал съм че доста често доста опитни пилоти не се събират винаги в тея 5 декара, а за спиидрайдърите не ми се мисли.

Скайномад никога и под никакъв предтекст не се е опитвал да монополизира Сопот, не мисля че някой може или има право да прави такова нещо - но малко ми писва да се спрягаме като виновни за всичко от хора които обикновено не са заинтересовани от нищо. Виждам че някой ги дразни дори че съществуваме - здраве и любов им желая. Тревата винаги е по зелена от другата страна на оградата. В случая малко ми идва в повече и факта че се спряга името на клуба при положение че има една камара хора които са еднакво и дори по засегнати от нас - ние сме преживявали и години без лифт и без кацалка - и не сме спирали да помагаме на други места.

Искам и да се изясни нещо конкретно - призива не е от Скайномад - а от всички ползващи поляната активно (това включва СкайКемп, Тандемните пилоти на Сопот като Стефан, Валери, Емо, Светли и общео взето всички които бяха описани като присъствали на събранието заинтересовани страни) към всички които ползват поляната комерсиално и про-активно. Виждам обаче че тези които не се заинтересуваха да присъстват или поне да се информират по проблема са най-активни в приказките, идеите и революциите.

momchil написа:
Има много богати хора, които от възпитание не отговарят, но зад гърба ви говорят.

Тея дето ти говорят зад гърба...обикновено нито са богати нито възпитани...пък при това положение - нека говорят

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов