Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 12:31 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2014 9:07 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Здравейте,

Имам следната молба - идея.
От години клубът ни се занимава основно с две дейности. Първата е поддръжка на стартовете и кацалките в района
и втората - организирането на любимото на много от вас нестандартно състезание „Шумен Оупън“.
До скоро първата дейност я извършвахме основно с доброволен труд от членовете на клуба и с пари за гориво
от събраните такси членски внос. По този начин се получаваше малко трудно и доста нередовно като дейност,
затова миналата година преминахме на вариант да плащаме 500 лв на един изпълнител,
който да върши и отговаря за цялата тази дейност през годината.

Резултатът го виждате всички. Състоянието на тревните площи е най-доброто, сравнено с всички изминали години до сега.
Организацията е лесна, ангажиментите – нулеви, нещата вървят. Всичко е ОК, но … винаги има едно НО.
Тук то е от финансов порядък. Сметките не излизат. Парите, който събираме от членски внос не са достатъчни,
за да покрием този разход от 500 лв за стартове + 250 лв такса към БНАК. Така ни остават два варианта.
Първия и най-лесен – да се откажем и да платим за свършеното до момента /косене 4 пъти кацалка, 3 пъти южен, източен и
2 пъти югоизточен и северен старт/. Тази година ни удави от дъждове и тревата расте като за световно/.
Вторият – по-труден, но по-ефикасен начин е – външно финансиране. Той според мен е и най-справедлив,
защото плаща тази, който ползва.

Но да не разводнявам излишно темата. Ето каква ми е идеята. :idea:
Изготвям и обновявам списък на хората, които желаят да дадат някакви пари за тази дейност.
Сумата е по преценка на всеки /от 1 лв до 1 милион/ :D . Кой колкото му е на сърце.
След известно време ще пратя и СМС-и на тези, пилоти, който ползват стартовете ни с информация за тази инициатива
и ще отразя отговора им в списъка. Вариантите за плащане ще са два – първия банковата сметка на клуба
/впредвид малките суми, надали ще се ползва особенно/ и лично като се видим по стартовете / с мен или някой от членовете на клуба ни/.

Идеята е да съберем тези 500 лв и ако се натрупа остатък, да решим групово за какво да го похарчим.
Това решение ще е общо на всички, които участват в този експеримент. Така ще постигнем 2 хубави неща.
Първо – ще осигурим качествена поддръжка на стартовете и второ – ще преброим колко пилота летят в района на Шуменското плато.
Ако моделът се окаже работещ, спокойно ще може да се приложи и на други места, било то малки и големи.
Още повече, че няма да има задължителен, а препоръчителен характер.
Ето и първите в списъка:

1. Ставел – заявени 10 лв, изплатени – 10 лв
2. Юри Дудев – заявени 100 лв, приведени по банков път – 100 лв.
3. Явор – заявени 10 лв, изплатени – 10 лв.
4. Мартин Маринов - заявени 5 лв, изплатени – 0 лв
5. Беньо Петков – заявени 20 лв, изплатени – 0 лв.

ОБЩО: заявени – 145 лв, изплатени – 125 лв.

И да направя едно уточнение. Целта не е да се покаже кой колко може да даде, а повече хора да дадат по малки суми. Юри е изключение.
Той всяка година дарява някаква сума за стартовете, последните 2 години по 100 лв. Последните например ги приведе още преди 2 месеца.
Ако имате предложения, критики, идеи, каквото и да е – пишете. Суми може да заявявате на ЛС или направо тук в темата,
тя така или иначе е работна. Един експеримент какво могат да постигнат малко хора с малко средства. Пък ако се съберат повече пари,
може да помислим за ъпгрейди на метеостанцията или неща, които смятате, че ще са от полза на всички летящи.
Идеите и предложенията са също не по-малко ценни от парите, така че давайте, не се скъпете.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Сря Юни 18, 2014 6:24 am 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 9:19 am
Мнения: 122
Местоположение: София
Много добра идея Докторе,

аз призовавам също "гастролиращи" пилоти от време на време, да се включват с малки суми и редовно, защото всички се ползваме от тези стартове и не си късаме крилата. Преди 2 години подех подобна инициатива за организирането на северния старт срещу Сопот на Средна гора. Много малко пилоти се включиха. Имаше и подмятания, че много "финансиализирано" подхождаме, дори се преведе пример с една австралийка която се включила с чистене там, вместо да допринесе с пари, но аз също съм на мнение, че всеки трябва да се занимава с това, в което е ефективен, а не да се включва в Ленински съботници /имаше и такива леки подмятания, но как да дойда да помогна при чистене на шуменските стартове аз от София/. Аз ще се включа в тази идея, затова те моля да обявиш банкова сметка на клуба.

_________________
CloudBase Sopot guest house


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Сря Юни 18, 2014 7:53 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Банковата сметка на клуба е:

IBAN: BG24UBBS80021052702220 (BGN)

BIC: UBBSBGSF

Спортен клуб по парапланеризъм Шумен-ХС

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Сря Юни 18, 2014 9:55 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Извинявам се, че спамя темата за Шуменските стартове, но мисля че е полезно да се обсъждат процесите на създаване и поддържане на стартове като цяло.

roskobosko написа:
Преди 2 години подех подобна инициатива за организирането на северния старт срещу Сопот на Средна гора. Много малко пилоти се включиха. Имаше и подмятания, че много "финансиализирано" подхождаме, дори се преведе пример с една австралийка която се включила с чистене там, вместо да допринесе с пари, но аз също съм на мнение, че всеки трябва да се занимава с това, в което е ефективен, а не да се включва в Ленински съботници.


Роска, когато обяви идеята за чистене на С старт до Сопот, аз реших да участвам финансово, защото не ми се занимаваше да ръчкам някого да свърши някаква работа. Събраха се някакви пари и настана едно продължително ослушване кой да свърши работата. Накрая реших, че само с пари не става и впрегнах малко хора и ентусиазъм.
Когато подемаме някакви инициативи трябва да очакваме да ги "движим" докрай - особено ако не излизат сметките с парите и хората. Иначе става като "дайте да дадем".


Всеки старт е различен.
На масови и популярни стартове като Шуменските става и с "на ви едни пари и не ме занимавайте с работа"
Войняговският старт е за северен вятър и едва ли някой от София ще дойде да го лети като знае каква е прогнозата т.е. едва ли ще даде пари или работа за него. Подобен е случая и с Бузовград.
Тази година събирахме пари за противоерозийна мрежа за Беклемето и Марково, но освен на Петко сина - Димитър, никой друг не даде нищо, въпреки че тези стартове се ползват от мнозина.
Така че "делото за спасяване на давещите се е дело на самите давещи се!"
Трябват пари, ама не става и без работа под една или друга форма.

....
Давам 10 лева за Шуменския старт и отделно благодаря на местните пилоти за това че "движат" нещата.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Сря Юни 18, 2014 10:27 am 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 9:19 am
Мнения: 122
Местоположение: София
Напълно съм съгласен с теб, Ники!

Това е и отговорност, и желание от страна на местните клубове. Ние сме малка общност, затова е от изключителна важност създаването и развиването на отношенията между клубовете, взаимопомощта, взаимната подкрепа на социални събития организирани от различните клубове, включване в състезания и събития на други клубове, въобще развитието на общността. Подкрепата на креативни идеи. Само ще дам малко примери:

1. Идеята за закупуване на носилка за старта на Сопот
2. Събитията на Клуб Тангра
3. Събитията на Клуб Шумен - XC
4. Въздухария
5. Инициативата на Доктора
6. Наградата на Петко

7. Вариометърчетата на Здравко.....
8. Литературната награда

просто не се сещам колко още много има, но това са идеи достойни за подкрепа. Когато се развием като общност ще има и кой да организира, и кой да подкрепя, и кой да печели.


Поздравявам цялата общонст с приближаването на по-сухата част от лятото!

_________________
CloudBase Sopot guest house


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Сря Юни 18, 2014 12:14 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Цитат:
Тази година събирахме пари за противоерозийна мрежа за Беклемето и Марково, но освен на Петко сина - Димитър, никой друг не даде нищо, въпреки че тези стартове се ползват от мнозина.


Много се извинявам за тшеславието, но аз също дадох. Може би не много, но от сърце...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Сря Юни 18, 2014 12:25 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 12, 2011 6:11 pm
Мнения: 144
Местоположение: София
Име: Светослав Такев
Дано не са се изгубили и моите скромни 20 левчета!

_________________
"В това да превъзхождаш другите няма нищо благородно.
Истинското благородство е в това да превъзхождаш предишния си аз."
Индийска поговорка


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Сря Юни 18, 2014 5:44 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
dimitar.miladinov написа:
Цитат:
Тази година събирахме пари за противоерозийна мрежа за Беклемето и Марково, но освен на Петко сина - Димитър, никой друг не даде нищо, въпреки че тези стартове се ползват от мнозина.


Много се извинявам за тшеславието, но аз също дадох. Може би не много, но от сърце...


Извинявам се и благодаря за корекцията!

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Сря Юни 18, 2014 10:52 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 10:20 pm
Мнения: 129
Местоположение: Варна
Име: Красимир Костадинчев
Здравейте и от мен. Тази година съревнованието "Крос-кънтри България", което ще се проведе в обичайния месец август ще бъде с такса 20лв. Цялата събрана сума ще бъде за поддръжка на Шуменските стартове. :D

_________________
Красимир Костадинчев


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Чет Юни 19, 2014 8:22 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
В Сливен поддържаме 5 старта, 1 черен път от 3 км., сложили сме една метеостанция на старта- на 1000 мнв -онлайн е вече 2 години, още една е готова и ще се сложи на старта на Панаретово /до сега беше в селото/. Единствените пари, които събирахме бяха да се направи последната част от пътя и да се подравни. Нужната сума беше от няколко хиляди лв. Данди приготви аптечки и парите събрани от продажбата им отидоха за това. Всичко друго се прави с клубни средства и с работа на хора от клуба. Учудвам се, че от клубове с финансови възможности искат пари за оправяне на нещо по стартовете им!!! Добре, че е Хаваш да дава пари за почистване на старта и кацалката на Сопот и добре, че сложи камера на лифта. Как за толкова години някой от клуба там, не отдели парите от 6 тандемни полета или от обучението на 1 ученик и не го направи!!!
За Витоша не ми се говори, поорязали са малко Вълчата :)), няма кой да организира и сложи една метеостанция! Добре е, че пастора организира почистването на кацалката (да ме извиняват и другите участващи/спонсориращи това, че не ги споменавам).
Миналия ден гледах, как 15-тина пилоти седят цял ден на старта, щото няма от къде да видят вятъра.....не, че беше много силен :)))

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Последна промяна Милен на Чет Юни 19, 2014 8:53 am, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
  Профил    +3 / -4 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Чет Юни 19, 2014 8:45 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
А кога ли ще дойде време, всеки да си плаща на излитане и кацане и всичко това да стане излишно :-) ?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Чет Юни 19, 2014 11:12 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 8:29 pm
Мнения: 111
Местоположение: Пловдив
niki написа:
Тази година събирахме пари за противоерозийна мрежа за Беклемето и Марково, но освен на Петко сина - Димитър, никой друг не даде нищо, въпреки че тези стартове се ползват от мнозина.
Така че "делото за спасяване на давещите се е дело на самите давещи се!"
Трябват пари, ама не става и без работа под една или друга форма.



Тъй като темата се разшири, което не е лошо в случая, ще се включа и аз.
Ники, Архитекта вероятно те е информирал, че екип от двама (при нужда - трима) квалифицирани работници със съотв. превозно средство и инструменти чакат указания от теб за поставяне на мрежата на Калоян.
Междувременно те орязаха клоните по пътя, та да не драскат колите.
При този случай ще поставим отново истински ветропоказател на по-висок пилон с повече бетон от миналия път, та да не може някой малоумник да го премества и накрая отмъква, както стана преди години.
И аз бих призовал някои тарикати, които не разполагат с излишни средства, да последват призива на Дякона (богатий с парите, сюрмахът с трудът, момите с иглата, учений с умът...) и да отделят част от ценното си време за общата кауза.

Мисля, че и пътят към старта на Добростан може да се пооправи, но май няма особено желание за това.

_________________
ЛюбоМ


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Чет Юни 19, 2014 2:28 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Ето, че се получава дискусия, която с времето ще станне конструктивна.
Може и някой да не са усетили, но идеята на тази тема не е "Шуменци да съберат
едни пари и да си пооправят стартовете". Моделът е експериментален и цели
да се пробва на едно място и ако работи да се приложи и на други.

Моят опит като клубен организатор на подобни дейности показва, че
в началото хората са малко и ентусиазирани и нещата вървят добре. Малко хора, много свършена работа.
После членската маса се увеличава започват да се прокрадват въпросите "Ама точно аз ли?
Толкова народ сме, нека и другите да свършат нещо." Така активността постепенно намалява
до минимум. После идва третия етап. Спират да си плащат членския внос, щото нищо не се прави.
Разсъжденията са от типа " Е аз ли съм най-баламия да си плащам, като и другите не бързат".
Крайния резултат е нулева дейност и липса на средства.

Затова ми хрумна да опитам коренно различен модел. Този, който ви предложих по-горе.
Така ще се знаят кои ползват, колко от тях плащат, колко пари са събрани и за какво конкретно
ще отидат. Наличието на средства и мотивация е сигурен начин нещо да се подобри, било то и минимално.
Пилотите, които са събрали парите решават за какво да ги похарчат. Който няма възможност и иска да
помогне, като се определи конкретната задача - могат да икономисат от разхода за нея с лична помощ.
Форумът ще осигури прозрачност, ще дефинира целите и ще има контрол над осъществяването им.
Бонус са диалогът, отпимизацията и многото очи и умове, които ще се включат в този процес.
Има и опция за тарикатите, които само ползват, но нищо не дават. Тях поне ще ги има в списъка и ще си ги знаем.
Не е малко. Поправете ме ако греша, но плюсовете в този модел са в пъти повече от минусите.
Затова, нека да опитаме, пък да видим какво ще се получи.

При мен до момента нещата са следните:

1. Ставел – заявени 10 лв, изплатени – 10 лв
2. Юри Дудев – заявени 100 лв, приведени по банков път – 100 лв.
3. Явор Плашилски – заявени 10 лв, изплатени – 10 лв.
4. Мартин Маринов - заявени 5 лв, изплатени – 5 лв
5. Беньо Петков – заявени 20 лв, изплатени – 20 лв.
6. Росен Николов - заявени 15 лв, приведени - 15 лв.
7. Бирсел Муртаза - заявени 10 лв, изплатени - 0 лв.
8. Мариана Иванова - заявени 10 лв, изплатени - 0 лв.
9. Анонимен от Русе - заявени 50 лв, приведени - 50 лв.

ОБЩО: заявени – 230 лв, изплатени – 210 лв.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Чет Юни 19, 2014 5:41 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Пишете ме и мене в списъка с 30 лв, но ще мога да ги дам в началото на другия месец,Доки само ще те моля да минеш да ги вземеш от жена ми в къщи, аз ще и обясня.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Чет Юни 19, 2014 5:56 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
@ Милен
преди 2 години Хаваж ми отказа да монтираме и поддържаме камера и метеостанция на лифта и вече избягвам да съм инициативен на територията на европейския център за екстремни спортове.
От една страна завиждам на Дънди, че с част от усвоените средства по европроекта успя да облагороди стартове в района на Сливен, от друга знам че не бих си губил времето с неприятната бумащина. Надявам се, че парапланеризма в района ще продължава да се развива и запази изграденото досега. Тъй като летим там 3-4 пъти в годината, то с готовност ще се включа ако направите подобна кампания за набиране на средства за стартовете.
...
Не разбирам по каква логика искаш ние изцяло да поддържаме стартове, които ползват и други (включително ти и други изкарващи пари). Парите, които изкарваме ги реинвестираме в парапланеризма по един или друг начин. Ако желаеш, напиши едно мотивационно писмо и можем да те включим в R&D екипа ни, където да предлагаш как да си харчим парите.
...

@ Любо
показал съм на архитекта къде да се сложи мрежата, но като се удаде случай ще дойда пак.
Респект за средствата и времето, което влагаш за стартовете в района.

@ Жоро Добрич
плащането за излитане и кацане, не е невъзможно и дори наскоро чух подмятане на местните църковни лица за плащане за кацане на Сопотската кацалка. Все пак ще е неприятно да стане като в Олудениз и Охрид. На запад плащането за старт и кацалка не е бизнес, а се ползва за елементарна поддръжка и поограничаване на трафика.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов