Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:21 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Национален шампионат, 2019
МнениеПубликувано на: Сря Юли 24, 2019 7:38 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Нека и аз да споделя моите впечатления от НШ 2019.
Като оставим на страна някои организационни недоразумения и липсата ми на опит като Meet Director на ХС състезания, в крайна сметка се получи добро състезание.
Моите притеснения бяха свързани по-скоро с основния старт за състезанието, а именно Остроган, защото не бях сигурен как ще тече процеса с излитането на голям брой пилоти в кратък интервал от време.
Оказа се, че при добра организация и хора с достатъчно опит, капацитета на старта е абсолютно достатъчен за групи от около 30 човека и всички състезатели излитаха без проблем в дадения стартов прозорец.
Тук искам да подчертая, че не съм имал амбиции да организирам големи състезания на Остроган, а по-скоро старта го сусдадохме за развлекателно летене в Рила и за учебно-тренировъчни полети на начинаещи, но се оказа че става и за състезания.
Относно състезателните му качества, тук повече могат да кажат хората участвали в НШ, но по думите на някои от участниците, (повечето бяха чужденци), мястото е уникално, разнообразно и технично и дава възможност за интересни и трудни задачи.
Единственият недостатък на Остроган е пътя до него, който принципно не е проблем за високо проходимата техника с която разполагаме, но след порийните дъждове които валяха в дните преди състезанието, пътя доста се изрови и това забавя достигането до старта.
Въпреки това успявахме да се качим от щаба в с. Бистрица до старта в рамките на 40-50 мин, което за еднолратно качване не е чак толкова непоносимо.
Имаме план за работа и по пътя, така че да съкратим времето за качване на около 30-40 мин. но това иска време и средства.

В крайна сметка аз съм доволен от цялото мероприятие, защото видях, че хората останаха доволни а ние натрупахме полезен опит и успяхме за пореден път да покажем нашето местенце за летене пред света.

Като казвам Ние, имам предвид целия екип без който нямаше как да се справя с организацията и тук е мястото да им благодаря.

Благодаря на Даниел и Ясен Савов за идеята НШ да се проведе на ново и интересно място!
Благодаря на Венко, Момчил, Митко и Плмен за всеотдайната работа и подкрепа!
Благодаря на кмета на с. Бистрица за оказаната помощ при транспорта и предоставения щаб и за хубавия навес който лично направи!
Благодаря на момчетата с джиповете, които бяха на наше разположение и не еднократно загърбиха лични ангажименти за да ни транспортират до старта!
Благодаря на Ясен Христов и Краси Цонев за саможертвата да бъдат прострелки ;)
И накрая, но не на последно място искам да благодаря на екипа от спешна помощ д-р Пешева и мед. с. Пепа Николова, както и на екипа на ПСС Дупница за оказаната помощ при провеждането на двете спасителни операции по време на състезанието!


За завършек ще добавя, че Остроган все повече започва да добива вида които съм си представял и положителното настроение на хората които идват и летят от старта ми показва че работим в правилната посока и ме мотивира да продължа да развивам старта.

Всички са добре дошли да летят от Остроган, даже и скептиците и хейтърите ;)

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -1 
 
 Заглавие: Re: Национален шампионат, 2019
МнениеПубликувано на: Нед Юли 28, 2019 1:36 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
За успелите и неуспелите да дойдат по една, друга или трета причина, ето малко снимки от шампионата https://www.facebook.com/THESkyHiker/me ... on_generic

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален шампионат, 2019
МнениеПубликувано на: Пон Юли 29, 2019 1:39 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Авг 09, 2015 9:28 pm
Мнения: 124
Име: Georgi Stanchev
Като страничен наблюдател за мен този НШ беше провал, който е желателно да не се повтаря.

Някои неща, които правят впечатление на пръв поглед:

- нисък интерес от страна на местните пилоти - 28 записани, а реално под 10 участвали.
Хубаво е да си зададем въпроса ЗАЩО? (възможни отговори надолу)
- висока такса за участие (във всички съседни държави таксите за състезание са наполовина, а условията по-добри)
- въпреки високата такса за участие липсват някои основни неща като: фланелка, храна и вода за състезателите
- затруднен транспорт до старта - 50мин офроуд не е вариант според мен

_________________
https://www.instagram.com/georgistanchev/
https://vimeo.com/georgistanchev


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -5 
 
 Заглавие: Re: Национален шампионат, 2019
МнениеПубликувано на: Пон Юли 29, 2019 5:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Станчев, бъркаш за цената на състезанието - не е висока.
Може би в Турция има по-добри оферти, но те са субсидирани от общини или по друг начин. Освен това, фланелките и изсипаните сандвичи, са последна грижа. Разхода за спасяване - екип на място + лекар, надвишават много-много пъти цената на води, фланелки и сандвичи. :)

Броя на БГ пилоти на подобни състезания е 5-6 души по-малък от обичайното. Спомянм си някакъв рекорд ор 22ма, преди година-две.
Защо...


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален шампионат, 2019
МнениеПубликувано на: Пон Юли 29, 2019 7:44 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
R2LsD2 написа:
Като страничен наблюдател за мен този НШ беше провал, който е желателно да не се повтаря.

Някои неща, които правят впечатление на пръв поглед:

- нисък интерес от страна на местните пилоти - 28 записани, а реално под 10 участвали.
Хубаво е да си зададем въпроса ЗАЩО? (възможни отговори надолу)
- висока такса за участие (във всички съседни държави таксите за състезание са наполовина, а условията по-добри)
- въпреки високата такса за участие липсват някои основни неща като: фланелка, храна и вода за състезателите
- затруднен транспорт до старта - 50мин офроуд не е вариант според мен

Станчев, знаеш ли, може и да си прав.
Прав в частта, че уж е национален шампионат, пък българите бяха по-малко от чужденците.
От там на татък говориш откровени глупости (казвам ти го като пряк наблюдател).
Топузов ти е обърнал внимание на някои важни подробности, най-същественате от които е, че шампионата нямаше спонсор, или по-скоро нямаше официални спонсори, защото по една или друга причина Даниел, Аз, Митко и Пламен се превърнахме в неволни спонсори.
Казваш, че таксата била висока. Таксата беше 180 лв за шест дни, тоест по 30 лв на ден, за които те возят до старта, планират ти тасковете, осигуряват ти безопасност (до колкото е възможно), събират те от където и да си кацнал, транспортират те до щаба, а в някои от случаите и до хотела в Сапарева баня, осигуряват ти тракер, платена ти е таксата към ФАЙ и Еъртрибюн и.т.н.
Имаше осигурена минерална вода, а в единствения ден в който се наложи да изчакаме до по-късно, осигурихме и кюфтета и кроасани за участниците на старта.
И тениски направихме, ако искаш ще ти пратя една, е ми артисаха няколко броя.
Прав си и за офроуда, който може да бъде изтъкнат като недостатък, но това по-скоро е недостатък като ползваме старта за обучение и тандеми. За еднократно качване не е толкова тежко. Така или иначе стартовия прозорец отваря в 13:00-14:00 часа, така че никой не сме изтормозоли толкова много.
В интерес на истината, преди години НШ се проведе на Кюстендил, а от Кюстендил до в. Руен офроуда е около два часа.
Както и да е, да не издребняваме излишно.
За мен важното е, че въпреки усилията на много хора шампионата да се провали и да се дискредитира Остроган, то пък взе че стана работата и хората се сцепиха от летенье.
За мен особено важно беше мнението и оценката на гостите от чужбина, защото за разлика от нас, те не са мрънкячи и ако е имало нещо което не им харесва, казват го в прав текст, така че да си извадим съответните поуки и да се поправим в бъдеще.
Извинявам се за грубостта, но ще помоля най-учтиво теб и хората които не се били съпричастни с организацията и участието в шампионата, да си вземете мнението и.......
Всички останали са добре дошли да изразят мнения, критики и т.н.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: Национален шампионат, 2019
МнениеПубликувано на: Пон Юли 29, 2019 7:45 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
R2LsD2 написа:
Като страничен наблюдател за мен този НШ беше провал, който е желателно да не се повтаря.

Някои неща, които правят впечатление на пръв поглед:

- нисък интерес от страна на местните пилоти - 28 записани, а реално под 10 участвали.
Хубаво е да си зададем въпроса ЗАЩО? (възможни отговори надолу)
- висока такса за участие (във всички съседни държави таксите за състезание са наполовина, а условията по-добри)
- въпреки високата такса за участие липсват някои основни неща като: фланелка, храна и вода за състезателите
- затруднен транспорт до старта - 50мин офроуд не е вариант според мен

Станчев, знаеш ли, може и да си прав.
Прав в частта, че уж е национален шампионат, пък българите бяха по-малко от чужденците.
От там на татък говориш откровени глупости (казвам ти го като пряк наблюдател).
Топузов ти е обърнал внимание на някои важни подробности, най-същественате от които е, че шампионата нямаше спонсор, или по-скоро нямаше официални спонсори, защото по една или друга причина Даниел, Аз, Митко и Пламен се превърнахме в неволни спонсори.
Казваш, че таксата била висока. Таксата беше 180 лв за шест дни, тоест по 30 лв на ден, за които те возят до старта, планират ти тасковете, осигуряват ти безопасност (до колкото е възможно), събират те от където и да си кацнал, транспортират те до щаба, а в някои от случаите и до хотела в Сапарева баня, осигуряват ти тракер, платена ти е таксата към ФАЙ и Еъртрибюн и.т.н.
Имаше осигурена минерална вода, а в единствения ден в който се наложи да изчакаме до по-късно, осигурихме и кюфтета и кроасани за участниците на старта.
И тениски направихме, ако искаш ще ти пратя една, е ми артисаха няколко броя.
Прав си и за офроуда, който може да бъде изтъкнат като недостатък, но това по-скоро е недостатък като ползваме старта за обучение и тандеми. За еднократно качване не е толкова тежко. Така или иначе стартовия прозорец отваря в 13:00-14:00 часа, така че никой не сме изтормозоли толкова много.
В интерес на истината, преди години НШ се проведе на Кюстендил, а от Кюстендил до в. Руен офроуда е около два часа.
Както и да е, да не издребняваме излишно.
За мен важното е, че въпреки усилията на много хора шампионата да се провали и да се дискредитира Остроган, то пък взе че стана работата и хората се сцепиха от летенье.
За мен особено важно беше мнението и оценката на гостите от чужбина, защото за разлика от нас, те не са мрънкячи и ако е имало нещо което не им харесва, казват го в прав текст, така че да си извадим съответните поуки и да се поправим в бъдеще.
Извинявам се за грубостта, но ще помоля най-учтиво теб и хората които не се били съпричастни с организацията и участието в шампионата, да си вземете мнението и.......
Всички останали са добре дошли да изразят мнения, критики и т.н.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -3 
 
 Заглавие: Re: Национален шампионат, 2019
МнениеПубликувано на: Вто Юли 30, 2019 9:44 am 
Offline

Регистриран на: Нед Авг 09, 2015 9:28 pm
Мнения: 124
Име: Georgi Stanchev
Пичове, не казвам, че цената не е оправдана, а че е висока. Тази година си предплатих 3 състезания в Гърция, Македония и Сърбия на цена от 50-60 евро (в Македонското беше включено и спане за 6-те дни и вечеря след награждаването). Разбира се, че са спонсорирани от съответните общини, но в крайна сметка част от идеята е да се развиват местата, в които се провеждат състезанията т.е. при добра организация би трябвало да се уреди въпросната субсидия, като по този начин доста повече хора биха се включили, въпреки риска от лоша прогноза например.

_________________
https://www.instagram.com/georgistanchev/
https://vimeo.com/georgistanchev


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: Национален шампионат, 2019
МнениеПубликувано на: Вто Юли 30, 2019 10:14 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Цената е висока, това е така. Състезанията вече трябва да се правят само със спонсори.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален шампионат, 2019
МнениеПубликувано на: Вто Юли 30, 2019 12:57 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
R2LsD2 написа:
Пичове, не казвам, че цената не е оправдана, а че е висока. Тази година си предплатих 3 състезания в Гърция, Македония и Сърбия на цена от 50-60 евро (в Македонското беше включено и спане за 6-те дни и вечеря след награждаването). Разбира се, че са спонсорирани от съответните общини, но в крайна сметка част от идеята е да се развиват местата, в които се провеждат състезанията т.е. при добра организация би трябвало да се уреди въпросната субсидия, като по този начин доста повече хора биха се включили, въпреки риска от лоша прогноза например.

Само за протокола, през 2008 г. организирах състезание по целно кацане в Дупница viewtopic.php?f=3&t=2588&start=0
Ако се зачетеш в темата, че видиш, че всичко беше платено от тогавашния кмет на Дупница.
Такса нямаше, нощувки, храна, хотели, фланелки, награди и парти в ресторант, всичко беше покрито от общината.
Естествено пак имаше мрънкячи, при това такива, които въобще не знаеха за какво става въпрос.
Така че, аз тази попара съм я сърбал и ми е ясно що за племе сме.

В интерес на истината при НШ 2019 проблема беше нене, че не се намериха спонсори а по-скоро, че не беше ясно до първият ден на състезанието колко ще бъдат реалните участници. Тук не говоря за междуличностните кавги между мен и няколко хвърчащи колеги, защото както се видя по-големят брой състезатели бяха от чужбина. Та, всичко на всичко имаше 6 платени такси участие по банков път, а това доведе до абсолютна неяснота относно броя на участниците, което пряко рефлектира върху калкулациите на бюджете, подсигуряването на транспорта и търсенето на спонсори.
По принцип помолих Даниел да изпрати съобщение към всички 96 записали се, да потвърдят участието си чрез плащане на таксата поне месец преди датата, за да можем да плануваме нещата като хората, но той ми каза, че практиката не е такава и че вече има потвърдени около 45 човека.
И така, на честна пионерска се захванах с организацията в ден 1ви от състезанието, което доведе до множество организационни неуредици.
За щастие обаче, тези неуредици не оказаха кой знае какво влияние върху състезателния процес и всичко вървеше в рамките на нормалното.
Прав си, че би трябвало общината да има интерес да подпомага развитието на парапланеризма в региона, но там, както и тук във форума има едни злобни люде и на базата на лични неразбирателства по един или друг начин бойкоторат дейността.
Мен общината не ме притеснява толкова, защото там идват и си отиват и рано или късно ще пробием, но ме притеснява факта, че между нас има хора, които не могат да подтиснат егото си и да помислят за общото благо и вместо поне като не помагат да не пречат, те всеячески се опитаха да попречат на организацията на шампионата а сега се опитват и да го умаловажат.
Ти също попадаш в това число с думите си "Като страничен наблюдател за мен този НШ беше провал, който е желателно да не се повтаря."
Така че, свободен си да ходиш на чужди състезания, да спиш на аванта, да ядеш на аванта и да летиш на аванта колкото ти душа иска.
След като не ти дреме за развитието на прапланеризма в България, така както не им дреме и на още няколко като теб, най-искрено те съветвам да не си вреш носа в неща които не те засягат!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -4 
 
 Заглавие: Re: Национален шампионат, 2019
МнениеПубликувано на: Вто Юли 30, 2019 3:16 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Авг 09, 2015 9:28 pm
Мнения: 124
Име: Georgi Stanchev
:D :D :D

_________________
https://www.instagram.com/georgistanchev/
https://vimeo.com/georgistanchev


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -4 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов