Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:20 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Сря Май 27, 2020 4:17 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Здравейте,
Състезанието тази година беше под голям въпрос, но все пак решихме да го направим.
Организатори сме Беньо и моя милост.
Организацията започва от сега и сътоветно нямаме спонсори.
Докато се намерят такива или ако не се намерят, условията ще са следните:
Дати: 12.08 - 16.08.2020
Такса участие - 0 лв
За тази сума получавате:
Сейфти брифинг, метеобрифинг, ХС-препоръки за деня и следполетен разбор
Класиране по категории крила
Символични награди за победителите
минерална вода
шофьори за прибиранията, на които трябва да платите по уговорени предварително тарифи

Платените опции са:
Фланелки - качествен плат (като миналогодишните) 17-19 лв
Филип - координатор за приибиранията 300 лв за 5-те дни
Качвания до стартовете: Шумен - 2 лв, Мадара или Невша - 5 лв.
Прибиране с коли и/или бусове на организатора - по тарифа (предстои да се уточни)
Рестартиране при удавяне - Шумен 2 лв, Мадара - 5 лв, Невша - 3 лв.
Заплащане на шофьорите, прибиращи с ваши лични коли:
- кратки (до 4 часа ангажимент) - 30 лв
- средни (прибиране до 23.00 ч. на същия ден) - 40 лв.
- дълги (прибиране от 23 ч. на същия ден до малките часове на следващия) - 50 лв.
Разходите се поделят между пътуващите пилоти в колата, горивото - също.

Това е засега от мен. Ситуацията е малко шантава, ама какво да правиш. Така е за всички, не само за нас.
Досега не бяхме правили състезание без такса участие, но винаги има първи път.
Целта ни е всичко да е напълно прозрачно и да няма нито печеливши, нито ощетени, ако въобще такава ситуация е реално възможна. :D

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +14 / -0 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Пет Май 29, 2020 9:01 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Добра новина.

Всички платени опции, без една, са делими, т.е. всеки може да прецени дали да ги ползва или не. По отношене на координатора, не е така - може би е добре да разделиш заплащането на Филип на броя на участниците и това да е минималната такса.

Поздрави.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Пет Май 29, 2020 9:18 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Измислихте ли начин състезанието да е по-социално ? (знаеш какво имам предвид :wink: )


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Нед Май 31, 2020 10:26 am 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 9:40 pm
Мнения: 68
По-социално от това да е без пари :wink: ? Време е организаторите да започнат да заплащат на участниците! Шофьорите също трябва да си плащат, че ни возят!


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -2 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Нед Май 31, 2020 10:47 am 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
+1 за Iv_Ko - в тези времена на пандемия - слушайте докторите :twisted:

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Нед Май 31, 2020 7:32 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 03, 2020 11:41 pm
Мнения: 36
Име: Georgi Stanchev
Имам две предложения:

Едното е да не използвате тези изкуствени материи за фланелките - класическият памук е по-благ според мен.

Второто и по-важно е да има маршал/и на старта, особено за Невша и Мадара.

Бъдете здрави!

_________________
Дилър на екипировка от:
http://www.u-turn.de/
https://www.flybgd.com/en/
https://sky-cz.com/
https://www.icaro2000.com/
https://www.flymaster.net/


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Нед Май 31, 2020 9:18 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Давайте предложения и мнения.
Това с маршала го бях пропуснал, а е важно, но без такса няма да как да стане.
Изобщо доста пилоти са на мнение, че без такса и без спонсор няма как да се получат нещата.
Относно фланелите памука е по-благ, но се скапва по-бързо при пранета и по-лесно се вмирисва. Иначе пък е доста по-евтин.
Даниеле, относно социалното, недей пита, а предлагай. :wink:

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Пон Юни 01, 2020 10:56 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Явно никой не се сеща за какво говоря... ще обясня малко по-отдалеч и по-дълго за което моля да ме извините!

В началото на парапланеризма е било трудно да се задържи човек във въздуха - полетите са траели скунди, минути. Било е много яко дори ако някой успее да се издигне нагоре. Състезанията в самото начало са били за време - кой ще успее да лети най-дълго.

Когато концепцията за термика и въртенето и са се избистрили - е станало ясно, че това вече не е проблем (да се задържиш дълго време във въздуха). Станало е много по-интересно до къде може да се стигне от термика на термика. Същността на състезанията се е променила към "кой ще успее да прелети най-далеч". Така състезанията са "превключили" на следващия етап в развитието си - ХС състезания.

След това с годините и многото състезания е станало ясно, че да се гледа само дистанцията не е много практично - състезателите кацат много далеч, харчи се много гориво за транспорт, необходими са много хора да осъществяват този транспорт. Стигнало се е до простия извод, че е много по-удачно да се лети до някъде и после - наобратно. Стигнало се е до извода, че няма нужда да се лети до тъмно. Определянето на най-добрия пилот може да стане и до по-ранен час - не е необходимо да се лети до тоталното приключване на условията. Така състезанията са превключили на следващия етап в развитието си - Race to Goal или състезания за скорост с финал.

Заради всичко това в днешно време всяка година има 0 състезания за време, 3-4 състезания за дистанция и над 200 състезания за скорост.

*****************************************************************************************

Да се върнем на нашия случай - Шуменското състезание - разбирам напълно, че да се направи едно състезание с точки е свързано с доста повече работа. Трябва да има някой/нещо, което да преобразува траклоговете в точки, според конкретната задача за деня. Преди това пък трябва да има някой, който да измисли каква да бъде тази задача, да я напише и т.н.

От друга страна е много по-лесно всеки състезател да си качи траклога в Леонардо и от там да излязат точките за дистанция. Това е готово и работи... но какво се получава в следствие на това улеснение за организацията? Получава се, така че всички летят до тъмно, прибират се до 3 часа през нощта и изобщо не успяваме да се видим, да си поговорим, да изпием по нещо заедно. За всичките години в които съм идвал на това състезание - нито веднъж не съм си приказвал с Ники Велев, на пръстите на едната ръка се броят вечерите в които сме сядали да вечеряме с Доктора и някои други хора, които могат да летят по много... За мен всичко това не се припокрива с представата за добро състезание! За мен доброто състезание трябва да има от всичко: и дса има добро летене (чисто като летене) и да го има спортния/състезателния елемент и да го има социалния елемент (събиранията на всички заедно).

Затова от няколко години насам всяка година се опитвам да убедя Доктора да направи някакви промени в правилата, така че състезанието да стане "по-социално". Възможните промени, които ще променят най-малко духа на състезанието са:
1. Полетите да са пак свободни, но да се зачитат до някакъв час.

2. Полетите за деня да се зачитат само в затворени конфигурации: отиване и връщане, свободен триъгълник, FAI триъгълник

3. Да се правят задачи с една единствена точка (старта) и да са в една от следните няколко примерни конфигурации:
3.1. Старт: 1 км около точката, финал: 150 км около точката
3.2. Старт: 1 км около точката, отиване на 80 км от точката, финал: 5 км около точката
3.3. Старт: 1 км около точката, отиване на 80 км от точката, връщане до 30 км от точката, финал: 50 км около точката
3.4. Старт: 1 км, отиване до някъде, малко връщане, пак отиване до по-голям радиус и накрая финал: малък радиус около точката

Ако има нужда от помощ за скоринга - винаги съм на разположение.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Пон Юни 01, 2020 11:59 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Дидо, добре че разясни какво имаш предвид социално, че на мен ми се развихри фантазията 8)

DVD написа:
За всичките години в които съм идвал на това състезание - нито веднъж не съм си приказвал с Ники Велев
а ти сигурен ли си, че той иска да си приказва с тебе?
Защото някой хора си приказват с тракове, други пък поддържат любовта към ближния с мълчание, трети пък е по-добре да не казват нищо за да не се изложат...

DVD написа:
За мен доброто състезание трябва да има от всичко: и дса има добро летене (чисто като летене) и да го има спортния/състезателния елемент и да го има социалния елемент (събиранията на всички заедно)
Обикновено съм зает по време на Шуменското състезание, но ако имам възможност да дойда, бих дошъл точно затова което е сега - летене до откат, пълна свобода, липса на правила и задължения. И за разлика от самосиндикалните ми полети, пак имам социално чувство защото летим с други пилоти от едни и същи стартове, по едно и също време, с една и съща насоченост. Не забравяй, че шуменското състезание даде национални рекорди и много пилоти идват точно с идеята да надскочат себе си, което няма как да го усетят, дори и да летят перфектно по измислена задача, която да спечелят с 1000 виртуални точки.

Социалният формат на състезанията, който желаеш e възможен за някое планинско място с ограничени задачи и някаква учебна насоченост за по-младите пилоти, но пак ще е трудно да удържиш старите кучета дето искат мега полети.
Не разбра ли че парапланеризма е егоистично занимание, а в България сме индивидуалисти по природа. Вместо да вървим срещу тези естествени течения и възпитаваме пирфектната овцъ въ стадото, защо не насърчаваме свръхчовека :twisted:

Честит празник :wink:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Пон Юни 01, 2020 12:30 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Ники, той дори и да иска - не може защото се прибира след полунощ пребит от път


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Пон Юни 01, 2020 1:48 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 03, 2008 5:16 pm
Мнения: 200
Местоположение: Instagram/quietmup
Име: Пилот
Мерси за пожеланията. :P

Хрумвало ли ви е да се лети с лимит на термиките за разстояние


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Пон Юни 01, 2020 7:10 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
DVD написа:
....
1. Полетите да са пак свободни, но да се зачитат до някакъв час. ...

Според мен при този вариант трябва да има въздушни стартове през 10мин примерно. Иначе, който не може да се вреди на старта ще е още по-ощетен поради по-краткия полет. Да се дават няколко часа и кой докъдето.. При 4ч примерно тръгнал в 12:20 дистанцията се смята до 16:20, тръгнал в 13:10 до 17.10 А обиранката ще е просто песен 8)

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Пон Юни 01, 2020 7:28 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
Ако се очертава някакъв уникален ден и за 4 часа сте издумкали примерно 200км, може да си гоните с още някой постижения нищо не пречи да се пусне една рекордьорска кола после да Ви обере. 8) А останалите ще се наспят. :) Разсъждавам си чисто теоретично, ако изобщо има някакви промени. :)

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Пон Юни 01, 2020 9:05 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
По мои наблюдения с един стабилен молебен за дъжд може да се получи много социално състезание :) - преди 2 години мисля беше точно такова :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Шумен Оупън 2020
МнениеПубликувано на: Вто Юни 02, 2020 9:10 am 
Offline

Регистриран на: Съб Май 03, 2008 5:16 pm
Мнения: 200
Местоположение: Instagram/quietmup
Име: Пилот
Всеки ден с различни правила и задачи на състезанието


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов